Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Odmieniamy i przyspieszamy Androida cz. 2 — Xposed Framework oraz przydatne moduły

Witam w drugiej części mojej serii o nazwie "Odmieniamy i przyspieszamy Androida". W serii tej pokazuję różne sposoby na przyspieszenie pracy Androida oraz zmiany jego wyglądu. Dzisiaj będzie troszkę długo, ponieważ jest wiele ciekawych sposobów. Skupię się dzisiaj na Xposed Framework oraz na modułach do niego. Zapraszam do zapoznania się z wpisem.

Uwaga!

  • Nie ponoszę odpowiedzialności za złe wykonanie porad pokazywanych w tych wpisach! Nie jestem autorem żadnej modyfikacji lub aplikacji przedstawianej w tej serii!
  • Do wykonania każdej czynności potrzebny będzie ROOT oraz Xposed Framework
  • Przed wykonaniem czegokolwiek polecam zrobienie pełnej kopii zapasowej systemu za pomocą Recovery lub innej metody!
  • Xposed Framework można łatwo usunąć przez samą aplikację lub wgrywając zip'a do recovery, który sam nam się utworzy.

Jeżeli mamy ROOT'a i zrobiliśmy kopię zapasową, możemy przystąpić do wykonywania porad. Zaczynamy!

Pobieranie i instalacja

Wchodzimy w ten link i pobieramy Xposed. Wybieramy wersję Experimental, lub zjeżdżamy niżej, zaznaczamy Show older versions i pobieramy Stable.

Gdy pobraliśmy już plik apk, upewniamy się, że w ustawieniach zabezpieczeń mamy zaznaczoną opcję instalowania aplikacji z nieznanych źródeł. Jeśli tak, instalujemy aplikację.

Otwieramy aplikację, przechodzimy do zakładki Framework i wybieramy Zainstaluj lub uaktualnij. Aplikacja poprosi nas o przyznanie uprawnień root'a, po czym wgra Framework do systemu informując nas o tym odpowiednim komunikatem. Restartujemy urządzenie i mamy gotowy Framework.

Moduły

Sam Framework jeszcze nam nic nie daje. Potrzebne nam będą moduły. Wchodzimy w aplikację i przechodzimy do opcji Pobierz. Otworzy nam się lista przeróżnych motywów posegregowanych według kolejności alfabetycznej. Nas będą dzisiaj interesowały tylko niektóre z nich.

Greenify

Greenify służy do hibernowania aplikacji, kiedy ich nie używamy, co pozwala zaoszczędzić pamięć RAM oraz baterię. Jak dla mnie - musi być obowiązkowo.

Greenify nie znajduje się akurat w liście modułów (Nie wiem czemu), dlatego musimy pobrać go ze Sklepu Play. Po pobraniu wracamy do Xposed Framework, tym razem wchodząc w zakładkę Moduły. Powinien nam się ukazać Greenify, którego zaznaczamy. Restartujemy urządzenie (Może być tryb szybki, dostępny w zakładce Framework), i uruchamiamy Greenify. Przechodzimy w nim do funkcji eksperymentalnych i upewniamy się, czy tryb pracy jest zaznaczony na Boost. Jeśli nie, to zaznaczamy. Możemy przystąpić do dodawania aplikacji.

W oknie głównym aplikacji, w prawym dolnym rogu, znajdziemy symbol +. Wybieramy go i dodajemy aplikacje. Program sam nam podpowiada, które aplikacje mogą spowalniać tablet lub smartfon i w jakiej sytuacji. Po dodaniu aplikacji, w oknie głównym, tam gdzie był symbol +, mamy symbol ZZZ. Zaznaczamy go i aplikacje są zahibernowane.

GravityBox

UWAGA!

  • Podczas pobierania modułu należy zwrócić uwagę na jedną ważną rzecz:
  • Są dostępne dwie wersje: JB i KK. JB jest przeznaczona dla urządzeń z systemem Jelly Bean, natomiast KK, dla urządzeń z KitKatem.
  • Według zaleceń twórcy, tego modułu używamy TYLKO na niemodyfikowanych ROM'ach!

Wchodzimy do Xposed Framework, zakładka Pobierz. Szukamy GravityBox, wchodzimy, przesuwamy do zakładki Wersje i wybieramy najnowszą. Po pobraniu system poprosi nas o potwierdzenie instalacji (Moduły instalują się jak zwykłe aplikacje). Przechodzimy do Xposed, Moduły i zaznaczamy nasz nowo pobrany moduł. Restartujemy urządzenie. Moduł jest już gotowy do pracy.

Moduł jest bardzo rozbudowany. To, co oferuje, przekracza ludzkie pojęcie. Od zmiany ustawień paska statusu, po prostą zmianę ikonki baterii. Tam jest po prostu wszystko. Nie będę opisywał wszystkiego, tylko zamieszczę przykładowe zrzuty ekranu z modułu, jak i tego, co dzięki niemu zmieniłem.

BootManager

Moduł BootManager daje nam możliwość łatwego zarządzania tym, co będzie uruchamiało się podczas startu urządzenia. Jest to przydatne, jeżeli mamy dużo aplikacji i wszystkie jednocześnie włączają się po uruchomieniu sprzętu.

Moduł ten pobierzemy z zakładki Pobierz w aplikacji Xposed Framework. Aktywujemy go tak samo, jak inne moduły - czyli Moduły, zaznaczamy i restartujemy. Potem możemy wejść do niego tak, jak w normalną aplikację. Zaznaczamy programy, które nie chcemy, aby uruchamiały się przy starcie i tyle. Moduł prosty, ale przydatny.

Tinted Status Bar

Jak sama nazwa mówi, moduł służy do barwienia paska statusu i nawigacyjnego na kolor danej aplikacji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ustawić własną kolorystykę dla danej aplikacji, lub nawet dla tylko jednej funkcji aplikacji. Moduł instaluje się tak jak inne, już nie będę tej procedury opisywał. Wchodzimy w moduł. Pojawia się lista aplikacji. Po kliknięciu danej aplikacji możemy edytować kolorystykę zarówno przycisków, jak i pasków statusu i nawigacyjnego.

XThemeEngine

No i doszliśmy do jednego, z najlepszych moim zdaniem modułów (po GravityBox'ie). XThemeEngine daje nam możliwość znaną z np. CyanogenModa, czyli zmianę motywu. Motywy są tworzone przez użytkowników i umieszczane w sieci. Niektóre z nich, są potężne i wyglądają ładnie. Mój motyw, którego używam, zajmuje ok. 45 MB miejsca.

Tego modułu nie ma już w zakładce Pobierz. Nie wiem czemu, ale kiedyś normalnie go stamtąd pobrałem. Teraz znalazłem go tutaj. Po zainstalowaniu przechodzimy do zakładki Moduły i zaznaczamy nasz moduł. Restartujemy i wchodzimy do aplikacji XThemeEngine.

UWAGA!

  • Nie wiem dlaczego, ale od niedawna moduł ten przy włączaniu wyświetla komunikat, że nie jest włączony w Xposed Framework. Czytałem o tym i jest to znany problem. Na szczęście w niczym to nie przeszkadza. Wystarczy tylko dotknąć na ekranie innej części aplikacji i komunikat zniknie, a moduł działa normalnie.

Możemy teraz poszukać sobie odpowiedniego dla nas motywu. Jest to dosyć proste. Wystarczy wrzucić w Google hasło XThemeEngine Themes. Daję wam link do tematu z XDA, gdzie jest dosyć spora lista motywów. LINK

Po pobraniu naszego motywu instalujemy go, jak zwykłą aplikację. Po zainstalowaniu wracamy do XThemeEngine i wybieramy nasz motyw. Po wybraniu klikamy Apply Theme, oraz Soft Reboot. Po restarcie interfejs zostanie całkowicie odmieniony (Zależy od motywu, jaki wybraliśmy).

Dzięki dostępności dużej ilości motywów, mamy szerokie pole do popisu. Możemy w łatwy odmienić wygląd całego Androida, bez instalowania Custom ROM'ów.

Zakończenie

Przedstawiłem dzisiaj najciekawsze według mnie moduły do Xposed Framework. Na tym jednak możliwości się nie kończą. Jest dostępna ogromna ilość modułów, które możemy pobrać. Każdy moduł rozbuduje nasze urządzenie o kilka dodatkowych funkcji. Polecam zainstalowanie tego Framework'a każdemu, kto posiada urządzenie ze zrootowanym Androidem. Jeżeli czyta to aktualny użytkownik aplikacji, prosiłbym o podzielenie się swoimi wrażeniami z używania Xposed Framework w komentarzach. To na tyle w drugiej części tej serii. Do zobaczenia wkrótce!

 

oprogramowanie porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
  #1 17.12.2014 16:23

Fajny artykula

kamilrdm   6 #2 17.12.2014 16:29

@ziomcio (niezalogowany): Dzięki. Cały czas uczę się pisać blogi i zarówno każdą dobrą, jak i złą opinię doceniam, ponieważ dzięki temu wiem co robię dobrze, a co źle i mogę to poprawiać w następnych wpisach.

  #3 17.12.2014 16:42

Użytkuję od niedawna aplikacji xposed framework i muszę przyznać, że aplikacja jest bardzo ciekawa, jeśli chodzi o moduły, jakie są dostępne do pobrania. Z modułów jakie mam to greenify, boot manager i samsung kitakt system server crash fix (telefon sam mi się restartował (włącza się logo samsunga) i po tym normalnie działa). Możliwe, że folder mount lub inna aplikacja wywołuje taki efekt.Jakby ktoś wiedział, czy można rozwiązać problem samo restartującego się samsunga (mam Galaxy S4 I9505) to proszę o wiadomość w odpowiedzi na ten komentarz lub e-mail: rafi1231@vp.pl

dadziok   3 #4 17.12.2014 18:29

Zacnie, świetny post, wszystko dobrze opisane, nawet nie ma błędów.
Daję 10/10 :D

pablito24   10 #5 17.12.2014 19:31

Dobry artykuł. Na pewno komuś się przyda. Używałem kiedyś greenify ale w sumie nie wiem czy mi coś dawał. Może dlatego, że nie mam dużo aplikacji.

kajzer121   8 #6 17.12.2014 20:36

Ciekawie, ba bardzo ciekawie napisane..

guma77   10 #7 17.12.2014 22:44

artykul ok

  #8 17.12.2014 23:13

@rafciu12 mi osobiście na problem restartów pomogła aplikacja Dummy file generator by nomunomu5678. Jest bardzo prosta w użyciu. U mnie pomogła po jednokrotnym nadpisaniu pamięci systemu i telefonu. Może to dziwne ale pomaga.

  #9 18.12.2014 13:59

Ja te wszystkie moduły od dawna mam :P extra!

  #10 18.12.2014 15:11

@Czyżak (niezalogowany): Sprawdzę tę aplikację i dam Ci znać, czy pomogło

  #11 18.12.2014 15:59

@Czyżak (niezalogowany): Mnie ta aplikacja niestety nie pomogła, jedynie tylko utworzyła w pamięci jakieś pliki, które bezproblemowo można usunąć

  #12 18.12.2014 16:03

@Czyżak (niezalogowany): mnie niestety ta aplikacja nie pomogła, jedyne co zrobiła, to utworzyła w pamięci jakieś pliki, które po nieudanym teście bezproblemowo usunąłem

  #13 18.12.2014 16:11

@Czyżak mniw niestety ta aplikacja nie pomogła, jedyne co zrobiła to utworzyła w pamięci telefonu jakieś pliki. Być może robię coś nie tak, ale wątpię w to, bo to jest jedyna opcja, jaką ta aplikacja oferuje. Co do artykułu, to dodam jeszcze, że może to pomóc osobom, które nie znają na wylot swojego androida, lub zaczynają dopiero przygodę z tym systemem. Liczę na więcej tego typu artykułów

  #14 18.12.2014 17:31

Najważniejszy moduł to xprivacy

  #15 18.12.2014 23:24

Może zapomniałem dodać kluczowe jest by ten proces doszedł do końca. Po robocie można usunąć te pliki. Czytałem opinnie że pomaga, u mnie też i miałem nadzieję że w tym wypadku także. Szkoda, a myślałem że uda mi się pomóc.

kamilrdm   6 #16 19.12.2014 06:00

@Pyro copter (niezalogowany): Ten moduł też jest przydatny. Zdecydowanie daje nam większą możliwość, co chemy "dawać" aplikacjom, a czego nie.

  #17 19.12.2014 18:47

przepraszam za spam, nie ogarnąłem do końca systemu komentarzy.
@Czyżak Może jakaś aplikacja blokuje wykonanie zadania, lub ja coś robię nie tak. Tymczasowo mam samsung kitakt system server crash fix i dobrze spełnia swoje zadanie, tylko niektóre aplikacje (sprawdzone na grze iron knights) nie chcą działać bo wykrywają narzędzia hakerskie. Dzięki za pomoc, może jak zajdzie potrzeba to wgram nowy ROM (chodzi mi tu o wgranie innej weesji systemu, tylko nie jestem pewny czy ROM to dobra nazwa, ale chyba tak :) )

  #18 20.12.2014 00:12

Szukam modyfikacji umożliwiającej dodania do paska nawigacyjnego ikonek + lub - dźwięku

  #19 22.12.2014 07:55

Xposed skończył się wraz z wprowadzeniem Androida 5. Co do Greenify, to używają go tylko nowicjusze, którzy myślą że im w czymś pomaga i że jest potrzebny do czegoś.

  #20 01.01.2015 17:04

Co do xthemeengines.. jakiego motuwu używasz? Bo fajny, a znaleźć nie mogę;/

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.