Odmieniamy i przyspieszamy Androida cz. 2 — Xposed Framework oraz przydatne moduły


Witam w drugiej części mojej serii o nazwie "Odmieniamy i przyspieszamy Androida". W serii tej pokazuję różne sposoby na przyspieszenie pracy Androida oraz zmiany jego wyglądu. Dzisiaj będzie troszkę długo, ponieważ jest wiele ciekawych sposobów. Skupię się dzisiaj na Xposed Framework oraz na modułach do niego. Zapraszam do zapoznania się z wpisem.

Uwaga!


  • Nie ponoszę odpowiedzialności za złe wykonanie porad pokazywanych w tych wpisach! Nie jestem autorem żadnej modyfikacji lub aplikacji przedstawianej w tej serii!
  • Do wykonania każdej czynności potrzebny będzie ROOT oraz Xposed Framework
  • Przed wykonaniem czegokolwiek polecam zrobienie pełnej kopii zapasowej systemu za pomocą Recovery lub innej metody!
  • Xposed Framework można łatwo usunąć przez samą aplikację lub wgrywając zip'a do recovery, który sam nam się utworzy.

Jeżeli mamy ROOT'a i zrobiliśmy kopię zapasową, możemy przystąpić do wykonywania porad. Zaczynamy!

Pobieranie i instalacja

Wchodzimy w ten link i pobieramy Xposed. Wybieramy wersję Experimental, lub zjeżdżamy niżej, zaznaczamy Show older versions i pobieramy Stable.

Gdy pobraliśmy już plik apk, upewniamy się, że w ustawieniach zabezpieczeń mamy zaznaczoną opcję instalowania aplikacji z nieznanych źródeł. Jeśli tak, instalujemy aplikację.

Otwieramy aplikację, przechodzimy do zakładki Framework i wybieramy Zainstaluj lub uaktualnij. Aplikacja poprosi nas o przyznanie uprawnień root'a, po czym wgra Framework do systemu informując nas o tym odpowiednim komunikatem. Restartujemy urządzenie i mamy gotowy Framework.

Moduły

Sam Framework jeszcze nam nic nie daje. Potrzebne nam będą moduły. Wchodzimy w aplikację i przechodzimy do opcji Pobierz. Otworzy nam się lista przeróżnych motywów posegregowanych według kolejności alfabetycznej. Nas będą dzisiaj interesowały tylko niektóre z nich.

Greenify

Greenify służy do hibernowania aplikacji, kiedy ich nie używamy, co pozwala zaoszczędzić pamięć RAM oraz baterię. Jak dla mnie - musi być obowiązkowo.

Greenify nie znajduje się akurat w liście modułów (Nie wiem czemu), dlatego musimy pobrać go ze Sklepu Play. Po pobraniu wracamy do Xposed Framework, tym razem wchodząc w zakładkę Moduły. Powinien nam się ukazać Greenify, którego zaznaczamy. Restartujemy urządzenie (Może być tryb szybki, dostępny w zakładce Framework), i uruchamiamy Greenify. Przechodzimy w nim do funkcji eksperymentalnych i upewniamy się, czy tryb pracy jest zaznaczony na Boost. Jeśli nie, to zaznaczamy. Możemy przystąpić do dodawania aplikacji.

W oknie głównym aplikacji, w prawym dolnym rogu, znajdziemy symbol +. Wybieramy go i dodajemy aplikacje. Program sam nam podpowiada, które aplikacje mogą spowalniać tablet lub smartfon i w jakiej sytuacji. Po dodaniu aplikacji, w oknie głównym, tam gdzie był symbol +, mamy symbol ZZZ. Zaznaczamy go i aplikacje są zahibernowane.

GravityBox

UWAGA!


  • Podczas pobierania modułu należy zwrócić uwagę na jedną ważną rzecz:
  • Są dostępne dwie wersje: JB i KK. JB jest przeznaczona dla urządzeń z systemem Jelly Bean, natomiast KK, dla urządzeń z KitKatem.
  • Według zaleceń twórcy, tego modułu używamy TYLKO na niemodyfikowanych ROM'ach!

Wchodzimy do Xposed Framework, zakładka Pobierz. Szukamy GravityBox, wchodzimy, przesuwamy do zakładki Wersje i wybieramy najnowszą. Po pobraniu system poprosi nas o potwierdzenie instalacji (Moduły instalują się jak zwykłe aplikacje). Przechodzimy do Xposed, Moduły i zaznaczamy nasz nowo pobrany moduł. Restartujemy urządzenie. Moduł jest już gotowy do pracy.

Moduł jest bardzo rozbudowany. To, co oferuje, przekracza ludzkie pojęcie. Od zmiany ustawień paska statusu, po prostą zmianę ikonki baterii. Tam jest po prostu wszystko. Nie będę opisywał wszystkiego, tylko zamieszczę przykładowe zrzuty ekranu z modułu, jak i tego, co dzięki niemu zmieniłem.

BootManager

Moduł BootManager daje nam możliwość łatwego zarządzania tym, co będzie uruchamiało się podczas startu urządzenia. Jest to przydatne, jeżeli mamy dużo aplikacji i wszystkie jednocześnie włączają się po uruchomieniu sprzętu.

Moduł ten pobierzemy z zakładki Pobierz w aplikacji Xposed Framework. Aktywujemy go tak samo, jak inne moduły - czyli Moduły, zaznaczamy i restartujemy. Potem możemy wejść do niego tak, jak w normalną aplikację. Zaznaczamy programy, które nie chcemy, aby uruchamiały się przy starcie i tyle. Moduł prosty, ale przydatny.

Tinted Status Bar

Jak sama nazwa mówi, moduł służy do barwienia paska statusu i nawigacyjnego na kolor danej aplikacji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ustawić własną kolorystykę dla danej aplikacji, lub nawet dla tylko jednej funkcji aplikacji. Moduł instaluje się tak jak inne, już nie będę tej procedury opisywał. Wchodzimy w moduł. Pojawia się lista aplikacji. Po kliknięciu danej aplikacji możemy edytować kolorystykę zarówno przycisków, jak i pasków statusu i nawigacyjnego.

XThemeEngine

No i doszliśmy do jednego, z najlepszych moim zdaniem modułów (po GravityBox'ie). XThemeEngine daje nam możliwość znaną z np. CyanogenModa, czyli zmianę motywu. Motywy są tworzone przez użytkowników i umieszczane w sieci. Niektóre z nich, są potężne i wyglądają ładnie. Mój motyw, którego używam, zajmuje ok. 45 MB miejsca.

Tego modułu nie ma już w zakładce Pobierz. Nie wiem czemu, ale kiedyś normalnie go stamtąd pobrałem. Teraz znalazłem go tutaj. Po zainstalowaniu przechodzimy do zakładki Moduły i zaznaczamy nasz moduł. Restartujemy i wchodzimy do aplikacji XThemeEngine.

UWAGA!


  • Nie wiem dlaczego, ale od niedawna moduł ten przy włączaniu wyświetla komunikat, że nie jest włączony w Xposed Framework. Czytałem o tym i jest to znany problem. Na szczęście w niczym to nie przeszkadza. Wystarczy tylko dotknąć na ekranie innej części aplikacji i komunikat zniknie, a moduł działa normalnie.

Możemy teraz poszukać sobie odpowiedniego dla nas motywu. Jest to dosyć proste. Wystarczy wrzucić w Google hasło XThemeEngine Themes. Daję wam link do tematu z XDA, gdzie jest dosyć spora lista motywów. LINK

Po pobraniu naszego motywu instalujemy go, jak zwykłą aplikację. Po zainstalowaniu wracamy do XThemeEngine i wybieramy nasz motyw. Po wybraniu klikamy Apply Theme, oraz Soft Reboot. Po restarcie interfejs zostanie całkowicie odmieniony (Zależy od motywu, jaki wybraliśmy).

Dzięki dostępności dużej ilości motywów, mamy szerokie pole do popisu. Możemy w łatwy odmienić wygląd całego Androida, bez instalowania Custom ROM'ów.

Zakończenie

Przedstawiłem dzisiaj najciekawsze według mnie moduły do Xposed Framework. Na tym jednak możliwości się nie kończą. Jest dostępna ogromna ilość modułów, które możemy pobrać. Każdy moduł rozbuduje nasze urządzenie o kilka dodatkowych funkcji. Polecam zainstalowanie tego Framework'a każdemu, kto posiada urządzenie ze zrootowanym Androidem. Jeżeli czyta to aktualny użytkownik aplikacji, prosiłbym o podzielenie się swoimi wrażeniami z używania Xposed Framework w komentarzach. To na tyle w drugiej części tej serii. Do zobaczenia wkrótce!