E-deklaracje, czyli rozliczamy się elektronicznie z fiskusem

W dzisiejszych czasach informatyka i elektroniczne przesyłanie informacji stają się podstawowymi budulcami nowoczesnego społeczeństwa. Coraz większa ilość osób używa kont internetowych. Praktycznie wszyscy wypłacają obecnie pieniądze z bankomatu, zamiast stać w kolejce przy tradycyjnym „okienku”. W takim świecie nie sposób się obyć bez dostępu do Internetu i umiejętności obsługi nowoczesnych portali.

Również urzędy w Polsce powoli się informatyzują. Dzięki nowej wersji ePUAP możemy załatwić coraz więcej spraw bez wychodzenia z domu.

Tajemnice SAM (Security Account Manager) — resetowanie hasła systemu Windows

Hasło – jest to nieoceniony wytwór naszej nowoczesnej informatycznej cywilizacji. Haseł używamy wszędzie – przy uzyskiwaniu dostępu do różnych usług internetowych, przy logowaniu do komputera. Reguły tworzenia dobrych haseł raczej każdy zna. Wiadomo, że dobre hasło powinno mieć kilkanaście znaków, duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne. Najlepiej też, żeby wszędzie mieć różne hasła (inne do logowania do systemu operacyjnego, inne do Facebooka itd.). Pewnie niejednej osobie na Ziemi zdarzyła się sytuacja, że ustawiła silne hasło do jakiegoś portalu, a potem go zapomniała.

Stary hardware na nowym software i przykładowe rozwiązanie problemów z tym związanych

Są ferie, czas odpoczynku od szkoły oraz termin na zajęcie się własnymi projektami. Ostatnio, podczas porządków znalazłem stary album. Oczywistym jest, że trzeba by te zdjęcia ocalić od zapomnienia i przekształcić do cyfrowej formy. Na szczęście w mojej dość sporej kolekcji „złomu komputerowego” znalazł się też skaner, na którym osiadła do tej pory dość spora ilość kurzu. Był to jakiś Tevion MD 6190. Przeleżał kilka lat w zapomnieniu, ale liczyłem na to, że będzie sprawny. Po krótkiej chwili znalazłem do niego zasilacz (nie był od kompletu, ale miał takie same parametry: 12V, 1.25A).

Kurs Packet Tracer 6.2 — od zera do sieci tworzenia cz.3

Znamy już najważniejsze podstawy dotyczące sieci komputerowych. W tym odcinku możemy więc zająć się tworzeniem bardziej rozbudowanych sieci. Omówimy m.in. urządzenie zwane routerem, którego istnienie do tej pory lekceważyliśmy. Zajmiemy się także routingiem i podstawowymi protokołami routingu. A więc do dzieła!

Router – cóż to takiego?

Prawie każdy z nas posiada w domu plastikową puszkę zwaną routerem.

Kurs Packet Tracer 6.2 — od zera do sieci tworzenia cz.2

Znamy już podstawy komunikacji opisywane przez model OSI oraz zasadnicze normy ruchu pakietów w sieci. W tym czasie kilkanaście razy padało już pojęcie adresu IP czy adresu MAC. Teraz zapoznamy się bliżej z tymi pojęciami.

Adresowanie – co to jest i do czego to służy?

No właśnie … po co właściwie stosujemy adresowanie? Odpowiedź powinna nasuwać się sama. Bez adresów komunikacja po prostu by nie istniała, gdyż nie byłoby wiadome, do kogo dostarczyć dany pakiet. Sieć działałaby wtedy jak miasto bez nazw ulic czy adresów, czyli nie funkcjonowałoby.

Raspberry PI jako router 3G/4G

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze są oferty mobilnego Internetu. Często są opłacalne cenowo dla tych, którzy nie ściągają zbyt dużo z sieci. Zwykle nie trzeba nawet podpisywać umowy - niektórzy operatorzy oferują dość korzystne oferty Internetu na kartę. Zresztą, nawet jeśli chcemy Internet na umowę, to czasami opłata miesięczna jest mniejsza, gdy nie będziemy brali urządzenia.

W takim bądź razie, jak będziemy odbierać ten Internet? Rozwiązanie jest proste - musimy niestety zainwestować trochę pieniędzy w modem LTE. Jako router rozdzielający sygnał posłuży nam Raspberry Pi.

Kurs Packet Tracer 6.2. — od zera do sieci tworzenia cz.1

Witam w drugim wpisie poświęconym Packet Tracerowi, a jednocześnie pierwszym, który zawiera jakiś konkretny materiał. Niestety na początku będzie trochę nudnej teorii, ale musisz przez to przebrnąć.

Model OSI – podstawa przepływu danych w sieci

Wyobraź sobie następującą sytuację: Rozmawiasz ze swoją ukochaną dziewczyną przez Skype. Wszystko chodzi ładnie, płynnie, pięknie itd. Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje? Jak dane z kamerki internetowej twojego komputera są przesyłane do innego komputera? W komunikacji internetowej najpopularniejszy jest model OSI.

Packet Tracer 6.2 — od zera do tworzenia sieci, cz. 0

Packet Tracer – tak wiele się o nim słyszy, szczególnie będąc uczniem technikum. Co to jest za program, poza tym, że jest delikatnie mówiąc, „nielubiany” przez większość uczniów drugich/trzecich klas szkół informatycznych? Aplikacja ta została stworzona przez programistów firmy Cisco Systems i służy do symulacji sieci i routerów. Był projektowany głównie pod umiejętności, które są wymagane podczas zdawania egzaminu na certyfikat CCNA, przez co może nie wspierać wszystkich poleceń.