Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

E13 w pigułce — co może nas spotkać na egzaminie?

Wielkimi krokami nadchodzi październik. Coraz zimniejsze dni są korzystne dla informatyków i ich sprzętu komputerowego, który przez ten czas może pracować na wyższych obrotach :). Wraz z nadejściem „błyszczącego, kasztanowego” października zbliża się także jesienna sesja egzaminów zawodowych. E13, który w mojej szkole zaczyna się od przyszłego tygodnia zdaje się być postrachem wśród młodzieży. Czym jest E13? Jedną z trzech kwalifikacji zawodowych, które zastępują stary egzamin zawodowy. Pełna nazwa tej części egzaminu to: „Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami”. Rozważania na temat sensu dzielenia egzaminu zawodowego na trzy odrębne części pozostawmy innym. Sami natomiast zastanówmy się, czego wymaga od nas CKE, abyśmy arkusz rozwiązali na 100%.

Rodzaje zadań na egzaminie

Informacje na temat daty i godziny przeprowadzenia egzaminów najczęściej wiszą w widocznym miejscu w szkole. Sale komputerowe mają ograniczoną pojemność. Wynika z tego, że egzamin przeprowadzany jest w kilku/kilkunastu turach. Bardzo ważne jest, abyśmy z listy poprawnie odczytali datę i godzinę tury, w której my bierzemy udział. Wbrew pozorom, egzamin można oblać już w tym momencie :). Gdy dotrzemy do sali, w której ma odbywać się egzamin zawodowy, serdecznie powita nas komisja egzaminacyjna, złożona zarówno z przedstawicieli szkoły (kwestie techniczne) jak i osób pochodzących z zewnątrz (egzaminatorzy). Na egzamin najlepiej przybyć kilka/kilkanaście minut przed czasem, gdyż – jeśli się spóźnimy – nie będziemy już mogli podejść do rozwiązywania arkusza.
Arkusz egzaminacyjny jest zwykle podzielony na dwie części. W pierwszej musimy wykonać jedno z kilku zadań:
  • Wykonać kabel wg standardu EIA/TIA568A lub EIA/TIA568B, prosty lub skrosowany
  • Zacisnąć kabel do krosownicy
  • Zacisnąć kabel do gniazda RJ45/Keystone.
Możliwe są także różne wariacje powyżej wymienionych wariantów (np.: jedną część kabla zaciskamy do krosownicy, a drugą do gniazda RJ45). Treść polecenia będzie napisana zwykle za pomocą słów. Istnieje także ewentualność, że potrzebne informacje będziemy musieli odczytać ze schematu sieci, zamieszczonego na arkuszu. Po zmontowaniu połączenia sprawdźmy jego działanie za pomocą testera. W arkuszu co prawda jest napisane, że sprawdzenie powinniśmy wykonać w obecności egzaminatora. Jednakże, co będzie, jeśli popełniliśmy jakiś błąd, np.: przy zaciskaniu kabla? Jeśli pierwszy raz nasze połączenie będziemy testowali przy osobie nadzorującej i tester wykaże błąd, to raczej nie będziemy mieli możliwości odbicia straconych punktów. Dlatego warto trzymać się żelaznej zasady – najpierw sprawdzamy połączenie (nawet kilka razy) a dopiero gdy jesteśmy pewni, że wszystko działa poprawnie, wzywamy egzaminatora.

Bardzo często będziemy musieli wykonać podstawową konfigurację routera lub switcha. Na egzaminie będziemy oczywiście używali tych samych urządzeń, z jakich korzystaliśmy podczas zwykłych lekcji.

Druga część arkusza to już Windows Server. Jeśli będziesz zdawał egzamin obecnie, najprawdopodobniej będziesz pracował na Windows Server 2008 R2. Tu wszystkie zadania kręcą się wokół kilku rzeczy:

  • Zmiana hasła kont użytkowników, zakładanie kont nowym użytkownikom
  • Instalacja i konfiguracja usług domenowych Active Directory
  • Instalacja/konfiguracja serwera DNS, DHCP, IIS
  • Udostępnianie folderów i zarządzanie uprawnieniami
Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną rzecz – na egzaminie zawsze będziemy mieli do dyspozycji dwa komputery (Serwer i klient) oraz wszystkie urządzenia – nawet jeśli nie będą potrzebne do wykonania określonego zadania egzaminacyjnego. To od nas zależy dobór odpowiednich elementów tak, aby były one zgodne z treścią polecenia.

Jeśli coś nie działa, czegoś brakuje (nawet jeśli to wynika z naszej winy) należy zgłosić to komisji egzaminacyjnej. Jeśli nawet sami coś źle zrobiliśmy (np.: popełniliśmy błąd przy konfiguracji routera, przez który nie możemy się do niego zalogować) to istnieje szansa, że dostaniemy drugie, awaryjne urządzenie.

Pamiętaj, aby dobrze dokumentować swoją pracę. Jeśli w arkuszu poproszono cię o zrobienie screena jakiejś konfiguracji, a ty przeprowadziłeś konfigurację wzorowo, ale nie zrobiłeś zrzutu ekranu, to możesz w łatwy sposób stracić kilka punktów.

Jak zaliczyć na 100%?

Zaciskanie

Pierwsza część jest stosunkowo najtrudniejsza. Jeśli nie posiadamy w domu odpowiednich narzędzi (kabla UTP, zaciskarki, wtyków, gniazd naściennych itp.) to nie przećwiczymy tych umiejętności. Także, jeśli w szkole omawiane są te tematy, jest to idealna okazja do ćwiczeń. Warto zawsze korzystać z takich możliwości.

Na pamięć powinniśmy się nauczyć kolejności kabelków zarówno przy standardzie EIA/TIA568A jak i EIA/TIA568B. Na egzaminie nie będziemy mieli żadnej ściągawki, z której moglibyśmy sobie przypomnieć kolejność. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować sobie odpowiednią ściągę, np.: taką jak na rysunku poniżej:

Przy gniazdach i krosownicy sytuacja jest nieco lepsza. W przypadku tych urządzeń, na stykach najprawdopodobniej będzie napisana odpowiednia kolejność.

Jeśli nie mamy jak potrenować, możemy jedynie pooglądać filmiki na Youtube, które przedstawiają te zadania.

Switch/Router

W przypadku tych dwóch urządzeń zadania sprowadzają się do kilku rzeczy. W przypadku routera będzie to konfiguracja DHCP, zmiana adresu IP/podsieci w jakiej działa router, konfiguracja WI-FI. Wszystkie te elementy możemy znaleźć intuicyjnie. DHCP oraz zmiana adresu IP routera będzie najczęściej w zakładce typu „System Settings”. Konfiguracja WI-FI natomiast, w zakładce „Wireless Settings”, „WI-FI Settings” itp. Podobnie w przypadku switchy i VLAN-ów. Powtórzę to samo, co mówiłem w przypadku zaciskania. Te rzeczy najlepiej wytrenować na sprzęcie szkolnym. Daje to największą szansę na sukces.

Zwrócę uwagę jedynie na jedną, ale za to bardzo ważną rzecz. Element, o którym za chwilę wspomnę jest niezwykle często błędnie wykonywany przez uczniów. Przeczytaj następującą topologię sieci.

Załóżmy, że domyślnym adresem IP routera jest 192.168.0.1/24, a switcha: 10.90.90.90/8. Powstaje pytanie: Czy od razu łączymy urządzenia w topologię przedstawioną na arkuszu egzaminacyjnym? Intuicja może podpowiadać, że tak. Jednakże, jest to błędne podejście. Po szczegóły zapraszam do mojego kursu Packet Tracer 6.2. Tutaj przedstawimy jedynie prawidłowe podejście przy wykonywaniu takich zadań.

„Najdalszym” urządzeniem z perspektywy komputera jest router. Z tego prostego faktu wynika, że najpierw powinniśmy połączyć serwer z routerem. Na serwerze ustawiamy adres IP z takiej samej podsieci, w jakiej domyślnie pracuje router. W naszym przypadku mógłby to być np.: adres 192.168.0.2/24. Następnie zmieniamy adres IP routera na taki, jaki jest podany w arkuszu (10.0.0.1 z maską 255.255.255.128). Po zapisaniu zmian utracimy łączność z routerem. Dlaczego? Bo ten będzie korzystał już nowej podsieci, a my nadal będziemy w starej. Teraz w komputerze możemy zmienić adres IP na taki, aby pasował do nowej maski (np.: 10.0.0.2/25). W tym momencie powinniśmy bez problemu połączyć się z routerem.

Co dalej robimy? Odłączamy router od serwera i podłączamy switch. Przeprowadzamy operacje identyczne jak powyżej. Dopiero teraz, gdy wszystkie urządzenia pracują w jednej podsieci, możemy połączyć je w topologie przedstawioną na arkuszu egzaminacyjnym.

Ważna uwaga! Podczas egzaminu nie podłączamy nic do gniazda WAN! WAN (Wide Area Network) służy do podłączenia urządzenia do sieci rozległej, takiej jak Internet. Jeśli arkusz nie mówi jasno, że musimy do tego gniazda coś podłączyć, to nie podłączajmy nic. Używajmy jedynie gniazd LAN.

Windows Server – pogromca egzaminowanych

Zdecydowanie najwięcej punktów możemy zdobyć za poprawną konfigurację Windows Servera. Wbrew pozorom, nie ma tu nic strasznie trudnego. Dodatkowo, możemy do woli ćwiczyć ten element w domu. Windows Server możemy zainstalować jako dodatkowy system operacyjny, znajdujący się na innej partycji. Możemy także wykorzystać do tego celu znany darmowy hypervisor Virtualbox. Skąd zdobyć obraz ISO tego systemu? Nie musimy wcale nic piracić! Ze strony Microsoftu możemy ściągnąć 180-dniową wersję ewaluacyjną (z możliwością wydłużenia okresu testowego za pomocą polecenia slmgr –rearm). Jeszcze lepiej będzie, jeśli nasza szkoła uczestniczyć będzie w programie Dreamspark. Wtedy, z platformy będziemy mogli pobrać obraz ISO dowolnej wersji Windows Server z możliwością trwałej aktywacji.

Zadania występują zwykle w dwóch konfiguracjach: Active Directory+ewentualnie serwer DHCP lub serwer DHCP+DNS+IIS. Przedstawię obydwa tryby postępowania. Zacznijmy od trudniejszego – pierwszego.

I rodzaj zadań – Active Directory

Nasze zadanie będzie wyglądało następująco: Będziemy musieli skonfigurować domenę egzamin.local. W katalogu C:\profile powinny znajdować się profile mobilne użytkowników. Natomiast C:\macierzysty powinien być folderem macierzystym wspólnym dla wszystkich użytkowników. Na serwerze, w jednostce organizacyjnej praca, powinien znajdować się użytkownik Jan Kowalski z nazwą logowania Dyrektor. Jest to typowe zadanie egzaminacyjne z zakresu Active Directory. Komputery pracują w podsieci 172.16.0.0\16. Serwer powinien mieć adres 172.16.0.1, a klient 172.16.0.2.

Active Directory jest usługą katalogową, która ułatwia zarządzanie komputerami i użytkownikami w organizacji. Zapewnia bardzo wielkie możliwości. Niestety podczas zajęć szkolnych poznajemy jedynie niewielką ich część. Ma to swoją zaletę – na egzaminie również w tej materii wymaga się od nas niezwykle mało.

Przed rozpoczęciem instalacji, jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy, przypiszmy kartom sieciowym statyczny adres IP. Jest to niezbędne dla prawidłowego działania usługi katalogowej i usługi DNS. Zmianę adresu sieciowego robimy tak jak w desktopowym Windowsie – klikamy Start->Panel Sterowania->Sieć i Internet->Centrum sieci i udostępniania->Zmień ustawienia karty sieciowej. Adresy IP dla kart sieciowych/karty sieciowej powinny być podane na arkuszu egzaminacyjnym.

Uruchamiamy menedżer serwera. Możemy to zrobić za pomocą ikonki znajdującej się na pierwszym miejscu (licząc od lewej) na pasku zadań. Rozwijamy role i klikamy przycisk Dodaj role.

Zaznaczamy usługi domenowe w usłudze Active Directory. Następnie klikamy cały czas Dalej, aż do momentu rozpoczęcia instalacji usługi.
Teraz najtrudniejsza część zadania. Klikamy przycisk start. W polu „wyszukaj programy i pliki” wpisujemy polecenie dcpromo. Uruchomiony zostanie kreator instalacji usług domenowych w usłudze Active Directory. Klikamy dwa razy dalej.
W tym momencie zostanie zadane nam pierwsze pytanie – czy domena ma zostać utworzona w nowym lesie czy w istniejącym. Jeśli chodzi o egzamin, praktycznie zawsze będziemy musieli utworzyć domenę w nowym lesie. Zaznaczamy więc tą opcję i klikamy dalej.
Będziemy musieli podać w pełni kwalifikowaną nazwę domeny (FQDN). Informacja, co w te pole wpisać, będzie podana na arkuszu. Może to być ciąg znaków np.: „egzamin.local”. W dalszej konfiguracji będziemy pracowali właśnie na domenie egzamin.local.
Następnym krokiem będzie wybranie poziomu funkcjonalności lasu. Jeżeli w arkuszu nie zostało zaznaczone inaczej, pozostawiamy domyślną opcję. Podobnie postępujemy w następnym oknie, gdzie zapytani zostaniemy o poziom funkcjonalności domeny.
Po kliknięciu dalej kreator usług domenowych będzie sprawdzał konfigurację serwera DNS. Jeśli nie został on zainstalowany wcześniej, zostanie teraz pobrany i skonfigurowany automatycznie. Toteż, jeśli na egzaminie będziemy mieli konfigurację Active Directory, to prawie na 100% nie będziemy musieli dotykać DNS-u.
Następnie zostaniemy poproszeni o hasło do konta administratora, które będzie używane podczas uruchamiania kontrolera domeny w trybie przywracania usług katalogowych. Podajemy to, co zostało napisane na arkuszu. Dla pewności możemy najpierw wpisać hasło w notatniku, a następnie przekopiować do odpowiednich pól. Zwróć uwagę na fakt, że to nie jest nowe hasło dla konta administratora, którego używamy podczas logowania się do systemu!. Po kliknięciu kilka razy dalej (w oknach, gdzie możemy coś zaznaczyć, nie ruszamy domyślnych opcji) zostanie rozpoczęta konfiguracja usług. Następnie będziemy musieli zrestartować komputer.
Teraz naszym zadaniem będzie utworzenie konta z profilem mobilnym. Utwórzmy więc na dysku C:\ katalog profile (nazwy folderów mogą być inne, patrz->arkusz egzaminacyjny). Potem kliknijmy PPM na nim i wybierzmy Właściwości. Przejdźmy na zakładkę Udostępnianie i wybierzmy udostępnianie zaawansowane. Zaznaczamy pole Udostępnij ten folder. Jeśli będziemy tworzyli katalog na profile mobilne, to zwykle będzie od nas wymagane, aby ten katalog był udziałem ukrytym. W takim wypadku do nazwy udziału musimy dodać znak dolara $.
Przechodzimy na zakładkę Uprawnienia. Usuwamy wszystkich i dodajemy uprawnienia dla użytkowników uwierzytelnionych (najczęściej). Klikamy OK, aby zapisać zmiany.
Następnie przechodzimy na zakładkę zabezpieczenia. Klikamy przycisk Zaawansowane, a następnie Zmień uprawnienia. Teraz musimy uważnie przeczytać polecenie egzaminacyjne dotyczące katalogu przechowującego profile mobilne. Jeśli będzie ono brzmiało np.: „Do utworzonego folderu ustaw uprawnienia sieciowe oraz zabezpieczenia tylko dla „Użytkownicy uwierzytelnieni – pełna kontrola”, to odznaczamy pozycję – „Dołącz uprawnienia dziedziczne z tego obiektu nadrzędnego”. W oknie dialogowym, które nam wyskoczy klikamy przycisk Usuń. Teraz możemy zabrać się za dodawanie właściwych uprawnień.
Klikamy przycisk Dodaj. W wyświetlone okno wpisujemy „Użytkownicy uwierzytelnieni”. Po kliknięciu OK zostaniemy zapytani o zakres uprawnień. Zaznaczamy pole „Pełna kontrola”. Teraz możemy tylko klikać na przemian przyciski OK. i zamknij, aż do momentu zamknięcia wszystkich okien.
Załóżmy, że będziemy musieli jeszcze skonfigurować folder macierzysty. Co to jest? Po prostu – zasób sieciowy montowany automatycznie przy logowaniu użytkownika. Tworzymy więc folder „macierzysty” w głównym katalogu dysku C:\. Udostępnianie i ustawienie uprawnień będzie wyglądało podobnie jak w wypadku folderu profile powyżej.

Pora na dodanie konta użytkownika. Klikamy przycisk Start->Narzędzia administracyjne->użytkownicy i komputery usługi Active Directory. Rozwijamy naszą domenę (np.: egzamin.local). Załóżmy, że naszych użytkowników będziemy musieli utworzyć w nowej jednostce organizacyjnej – Praca. Wtedy klikamy PPM na nazwę domeny (egzamin.local), wybieramy Nowy->Jednostka Organizacyjna. W oknie, które się pojawi wpisujemy nazwę jednostki. W przypadku egzaminu będzie ona oczywiście podana na arkuszu.

Pora na stworzenie konta. Wybieramy po lewej jednostkę organizacyjną praca i tworzymy użytkownika Jan Kowalski z nazwą logowania Dyrektor. Po kliknięciu Dalej będziemy musieli ustawić hasło. Następnie klikamy Dalej i nasze nowe konto zostanie utworzone.
Teraz klikamy PPM na nowo utworzonym użytkowniku i przechodzimy na zakładkę Profil. Tu rozegra się najważniejsza część zadania.

Ścieżka profilu to folder, w jakim znajduje się nasz profil mobilny. Musimy ją podać z perspektywy „folderu udostępnionego”. Tzn. że ścieżka powinna przybrać postać \\adres_ip_serwera\nazwa_folderu. Podobnie będzie wyglądała ścieżka folderu macierzystego. Poprawnie wypełnione pola dla naszego przykładu znajdują się na screenie powyżej.

Przechodzimy teraz na stację roboczą. Najczęściej będziemy dysponowali systemem Windows 7 Pro. Ważna uwaga! Pamiętajmy o poprawnym skonfigurowaniu karty sieciowej!. Abyśmy podłączyli się do domeny, musimy wprowadzić poprawny adres IP (należący do tej samej podsieci, co serwer). Ten najczęściej będzie zapisany na arkuszu. Uczniowie natomiast zapominają wprowadzić adres serwera DNS. Pamiętajmy – adres serwera DNS musi wskazywać na nasz serwer Active Directory.
Pora na dołączenie komputera do domeny. Klikamy Start->PPM na Komputer i wybieramy właściwości. Następnie wybieramy opcję: Zmień ustawienia. Na pierwszej zakładce klikamy przycisk Zmień. Zaznaczamy opcję Domena i wpisujemy nazwę naszej domeny. Zostaniemy poproszeni o dane logowania. Wpisujemy nazwę logowania i hasło utworzonego przed chwilą konta. Po chwili pokaże się przyjemny komunikat: „Witamy w domenie egzamin.local”. Zostaniemy poproszeni o ponowne uruchomienie komputera.
Po restarcie, na ekranie logowania klikamy przełącz użytkownika. Następnie decydujemy się na opcję: Inny użytkownik. Teraz możemy podać dane logowania do domeny. (nazwa użytkownika i hasło konta utworzonego na serwerze). Jeśli nie wyskoczy żaden błąd, tzn. że wszystko zrobiliśmy poprawnie.

II rodzaj zadań – DNS+DHCP+IIS(WWW+FTP)

Załóżmy, że mamy do wykonania następujące zadanie. Konfigurujemy intranet przedsiębiorstwa. Naszym celem jest zainstalowanie serwera DNS, DHCP przydzielającego odpowiednie adresy oraz IIS, zawierającego witrynę WWW i FTP. Witryna WWW powinna być widoczna pod adresem www.egzamin.pl , natomiast ftp pod adresem ftp.egzamin.pl. Komputery powinny pracować (podobnie jak poprzednio) w podsieci 172.16.0.0/16.

Kolejność konfiguracji usług jest praktycznie dowolna. Pamiętamy, żeby najpierw na kartach sieciowych skonfigurować statyczne adresy IP. Mamy skonfigurować serwer DNS, więc od razu zarówno na kliencie, jak i na serwerze możemy ustawić adres DNS wskazujący na serwer. Ten krok powinien być wykonywany zawsze na samym początku. Konfigurację usług zacznijmy od serwera DHCP.

Uruchamiamy menedżer serwera. Dodajemy nową rolę – Serwer DHCP. Najpierw zostaniemy poproszeni o wybór karty, na której będzie pracował serwer DHCP.
Na następnym ekranie będziemy musieli wprowadzić kilka nowych ustawień. Nazwa domeny nadrzędnej będzie podana na arkuszu egzaminacyjnym. Adresu preferowanego serwera DNS nie zmieniamy. Po kliknięciu dalej zostaniemy poproszeni o decyzję w sprawie WINS. Zostawiamy opcje domyślne.
Kolejnym krokiem będzie utworzenie zakresu DHCP. Klikamy przycisk Dodaj. Do pól ekranu, który za chwilę się pojawi przepisujemy dane z arkusza egzaminacyjnego. Proste, prawda :)

Po utworzeniu zakresu klikamy przycisk Dalej. Ustawienia DHCPv6 zostawiamy na pozycjach domyślnych. W końcu będziemy mogli kliknąć przycisk Zainstaluj.

Aby przejść do ustawień DHCP, klikamy Start->Narzędzia administracyjne->DHCP. W tym miejscu na egzaminie będziemy zwykle musieli zrobić jedynie jedną rzecz – dodać zastrzeżenie. Co to jest? Zastrzeżenie powoduje, że komputer o danym adresie MAC dostaje zawsze jeden i ten sam adres IP. Zwykle będziemy musieli zastrzec adres IP dla naszej drugiej maszyny. Adres MAC karty sieciowej klienta możemy odczytać za pomocą GUI lub polecenia ipconfig.
Dodanie zastrzeżenia jest bardzo proste. Klikamy PPM na zastrzeżenia i wybieramy opcję Nowe zastrzeżenie. W oknie, które się pojawi, wprowadzamy odpowiednie dane.
DHCP skonfigurowany. Na potwierdzenie wykonania tego zadania najczęściej będziemy musieli wykonać zrzut działania polecenia ipconfig /All na kliencie i serwerze. Teraz bierzemy się za serwer DNS.

Dodajemy rolę serwera DNS. Aby to zrobić postępujemy dokładnie tak samo, jak w poprzednich wypadkach. Po instalacji usługi DNS możemy rozpocząć jej konfigurację. Aby uruchomić odpowiednią przystawkę, klikamy Start->Narzędzia administracyjne->DNS.

Podstawowy fakt jest taki, że na egzaminie będziemy musieli skonfigurować jedynie strefy wyszukiwania do przodu. Pozostałe rodzaje nas nie interesują. Nasz serwer ma być widoczny pod adresami www.egzamin.pl oraz ftp.egzamin.pl. Tworzymy więc nową strefę wyszukiwania do przodu. Klikamy PPM na Strefy wyszukiwania do przodu i wybieramy opcję Nowa strefa. Zostanie uruchomiony przyjazny kreator, który poprowadzi nas za rączkę przez cały proces.
Zostawiamy wartości domyślne. Na egzaminie będziemy tworzyli jedynie strefy podstawowe.
Na kolejnym ekranie będziemy musieli podać nazwę strefy. Dlaczego nie podamy www.egzamin.pl albo ftp.egzamin.pl? Przecież o to nas proszono w zadaniu! Otóż, byłoby to błędne podejście. Pierwsza fraza (www, ftp) to oznaczenie hosta, natomiast egzamin.pl to nazwa strefy. Zapamiętaj ten mały szczegół, a nie oblejesz konfiguracji DNS-a. Kolejne kroki to klikanie Dalej aż do momentu zamknięcia kreatora.
Wchodzimy teraz do nowo utworzonej strefy. Klikamy na niej PPM i wybieramy Nowy Host (A lub AAAA). Wypełniamy pola wg zasady na screenie. Adres IP to adres naszego serwera. Treść, którą mamy wpisać w pole Nazwa omówiliśmy już wcześniej. Podobnie postępujemy dla drugiego adresu (ftp.egzamin.pl). Tylko wtedy w polu nazwa zamiast www wpisujemy ftp.
Konfiguracja DNS została zakończona. Został nam ostatni element – serwer IIS.
Rolę serwera IIS dodajemy tak samo jak DNS czy DHCP. Jednakże, w tym momencie musimy zwrócić uwagę na jedną rzecz: mamy skonfigurować także serwer FTP. FTP jest „usługą roli” IIS. Tak więc, w momencie, kiedy zostaniemy poproszeni o wybranie usług ról przewijamy ekran na sam dół i wybieramy opcję serwer FTP. Dalsza instalacja to nic innego jak klikanie Dalej/Zainstaluj.

Konfigurację IIS możemy uruchomić, klikając Start->Narzędzia Administracyjne->Menedżer Internetowych Usług Informacyjnych.

Podstawowa witryna WWW jest już skonfigurowana. Najczęściej będziemy poproszeni o wstawienie w miejsce domyślnej, własnej, prostej witryny WWW (np.: zawierającej numer PESEL).
Jeśli zostaniemy poproszeni o umieszczenie katalogu witryny w innym miejscu, możemy to zrobić klikając PPM na Default Web Site i wybierając opcję „Ustawienia zaawansowane”. Domyślnie, witryna znajduje się w katalogu C:\inetpub\wwwroot.
Został nam do skonfigurowania serwer FTP. Klikamy PPM na „Witryny” i wybieramy opcję: Dodaj witrynę FTP.
Pierwsze okno jest bardzo proste do wypełnienia. Nazwa witryny FTP – w to pole możemy wpisać dowolne słowa, aczkolwiek właściwa treść najprawdopodobniej będzie się znajdować na arkuszu.
W polu ścieżka fizyczna wybieramy katalog Root serwera FTP. Te dane również będą znajdowały się na arkuszu egzaminacyjnym.
W następnym kroku musimy wybrać adres IP, pod którym ma być widoczny nasz serwer FTP. Koniecznie zaznaczamy opcję Brak przy zbiorze opcji SSL. Najczęściej będziemy też zmuszeni włączyć opcję „Włącz nazwy hosta wirtualnego”. W tym miejscu podajemy adres www naszego serwera ftp. Dzięki temu po wpisaniu adresu ftp.egzamin.pl w przeglądarce, ta od razu zorientuje się, że przy połączeniu należy korzystać z protokołu FTP.
Następne okno to konfiguracja uprawnień dostępu do serwera. Na screenie przedstawiona została konfiguracja anonimowego dostępu do serwera. To, co powinniśmy w tym miejscu wprowadzić będzie zapisane na arkuszu egzaminacyjnym. Jeśli do serwera FTP ma odbywać się logowanie, zaznaczamy opcję Podstawowe, a w oknie Autoryzacja wybieramy odpowiednią opcję.
Wszelkie dodatkowe zmiany, których być może będą wymagali od nas egzaminatorzy możemy wprowadzić na tym ekranie. W zasadzie będą nas dotyczyć jedynie dwie kategorie: „Reguły autoryzacji FTP” oraz „Uwierzytelnianie FTP”.

Słowem podsumowania

Na prostych przykładach przećwiczyliśmy wszystko, czego mogą od nas wymagać na kwalifikacji E13. Przedstawione tutaj rzeczy nie są trudne. W zasadzie wszystko wykonujemy za pomocą GUI. Mimo to, zdawalność (wg moich informacji) waha się na poziomie 60-70%. Prawdziwy pogrom sprawiłoby wprowadzenie Linuksa na tę kwalifikację. Na szczęście, nikt „u góry” na razie nie kwapi się na podjęcie takiego, brzemiennego w skutkach kroku.

 

windows porady serwery

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #1 03.10.2016 21:00

Fajny wpis, te laski z kolorami też spoko ;)

  #2 03.10.2016 21:43

Z tymi kolorami bywa różnie. Zazwyczaj wśród asortymentu jakie dostaje uczeń są już gotowe patchkordy z których można podejrzeć kombinację kolorów. Chociaż z tego co widziałem zaciskanie kabli to chyba największy pogrom dla wszystkich. Jedna osoba na egzaminie zrobiło to dopiero za 5 razem.

JanBlotnik   7 #3 03.10.2016 21:48

A potem ten fach w ręku wart tyle co nic.

vbruder   7 #4 03.10.2016 21:50

"Prawdziwy pogrom sprawiłoby wprowadzenie Linuksa na tę kwalifikację".

Jeśli na Windowsie w ramach E13 nie wymagają PowerShella, to i na linuksie te zadania byłyby wykonywane z poziomu GUI, więc różnica praktycznie żadna. To są faktycznie podstawy - aż dziw, że nie wymagają więcej, bo zdaje się najniższy możliwy certyfikat Microsoftu (ten z serii MTA) raczej przewyższa tę kwalifikację, a gdzie tu mówić o MCSA i MCSE.

Jeśli ktoś przez te cztery lata faktycznie miał pasję do informatyki, to taki egzamin powinien zdać na 100% z politowaniem dla komisji włącznie.

Autor edytował komentarz w dniu: 03.10.2016 21:52
Piotrek2255   11 #5 03.10.2016 23:20

@JanBlotnik: no i co się dziwisz, jak muszą powstawać takie wpisy, bo uczeń nie wie czego się uczy i co go mogą zapytać na egzaminie(bo przecież ZAWSZE pytają spoza programu).

Fach jest gówno wart tylko w przypadku ludzi, którzy uczą się na odp...ol.

bachus   23 #6 03.10.2016 23:26

Ja tylko tak wspomnę... Największym błędem w tym wszystkim jest to, że w szkole każą ludziom uczyć się na wersji PL systemów serwerowych. Potem następuje zderzenie z jakby zupełnie innym systemem operacyjnym (OS), dodatkowo google jakoś niechętnie podaje dużo wyników przy wyszukiwaniu fraz PL np. z Event loga. Nie popełniajcie tego błędu (wiem, że w szkole trudno) - zawsze na wersji EN, zawsze książki EN (lub po Polsku, ale przykłady, opisy mają dotyczyć systemu w EN). To samo co do sieci - najlepiej od początku po angielsku.
A co do samego opisu - ja tylko dodam, że zakładka 'profil' jest dość historyczna i można tam rzeźbić przy kilku/kilkunastu użytkownikach, lub w wyjątkowo specyficznych sytuacjach. Takie coś powinno załatwiać się przez GPO. Jeszcze bym tylko wspomniał, że lepiej zarządza się, jak używać ścieżki po DNSie a nie po IP (\\SERVER\) - przy np. konieczności zmiany serwera trzeba grzebać się w magicznych skryptach do poprawy tego, lub robić ręcznie (a przy np. kilkuset użytkowniach zaczyna być to mało przyjemne...)
PS fajny wpis

adamo000   13 #7 03.10.2016 23:26

@DjLeo: Po tych laskach już nie pamiętam co było później ;)

lunareth   5 #8 03.10.2016 23:33

Ciekawy wpis, przyda sie na egzamin :)

WolfX   13 #9 03.10.2016 23:51

A myślałem że e.12 to szczyt banału.

Lawstorant   9 #10 04.10.2016 00:44

Sam na E13 walnąłem dwie stówki. Egzamin jest banalnie prosty. Zadania na grupach na facebooku. Nawet pytanie na teorię można znaleźć wcześniej. U mnie w szkole zdali wszyscy.

  #11 04.10.2016 00:54

@JanBlotnik: Taa, bo w szkole średniej odrazu nauczą świetnie programować, obsługiwać serwery, serwisować sprzęt itd.

Szkoła średnia to tylko wstęp i ogólne liznięcie IT. Dopiero na studiach się to rozwija.

  #12 04.10.2016 00:54

kto konfiguruje serwery przez gui no i jeszcze ten windows i to windows po polskiemu, potrójny overkill :) widzę niezły poziom na tych pseudo-egzaminach ale tak chyba jest w każdym fachu jeżeli chodzi o polskie szkolnictwo i polskie egzaminy zawodowe..

qwaler   5 #13 04.10.2016 01:03

Tego w technikach uczą?

  #14 04.10.2016 03:57

@vbruder: Problemem jest niechęć uczniów do czegokolwiek, znacząca część uczniów nie jest zainteresowana poziomem swojej wiedzy ani umiejętności - twierdzą, że trafili na TI przez przypadek. Politowania dla komisji proszę nie okazywać, bo to nie jest komisja egzaminacyjna, tylko zespół nadzorujący, osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego nie oficjalnie nie mają prawa się znać na tych zagadnieniach. Jest tylko jeden oficjalny egzaminator z ramienia OKE.

StarterX4   11 #15 04.10.2016 06:13

Świetny wpis.
Akurat za rok mam E13 i E15 :)

BloodyEyes   7 #16 04.10.2016 07:15

@karol221-10 "Prawdziwy pogrom sprawiłoby wprowadzenie Linuksa na tę kwalifikację. Na szczęście, nikt „u góry” na razie nie kwapi się na podjęcie takiego, brzemiennego w skutkach kroku. " Muszę przyznać, że zabawne zakończenie Wstawiłeś. Bez urazy, ale te egzaminy są zaprojektowane dla typowych "informatyków", gdzie średnia IQ nie musi przekraczać ilości okienek w logo Windows. Linóks niczego tutaj nie zmieni. Spójrzmy prawdzie w oczy - nie ma tutaj żadnego rozumowania. Tylko głupek nie nauczy się na pamięć kilku prostych czynności. A skoro nie potrafi zrobić tego, to nie ma znaczenia, czy obsługę sieci dostanie na Linóksie czy na Windows, a kable będzie w czarnej lub w szarej izolacji..

sagraelski   9 #17 04.10.2016 07:34

Mimo, że z tego rodzaju egzaminem nie będę miał nic wspólnego (chyba, że jako egzaminator ;) ) to wpis fajny!

  #18 04.10.2016 07:50

Najwięcej to się osób wywala na konfiguracji routerów. Powód ? zmiana adresu ip urządzenia z brakiem podmiany adresu na karcie sieciowej. Efekt ? problemy z dostępem do urządzenia ;)

marson1   14 #19 04.10.2016 08:33

Jakie fajne ;) ja technika zdawałem po staremu i dostałem jakieś pierdoły o usuwaniu wirusów i zakładaniu kont na XP a i tak o zgrozo byłem jedną z czterech osób, które zdały (na 40!)

djgrzenio   9 #20 04.10.2016 08:39

to chyba jakas wersja extend tego egzaminu, zdalem go prawie na maxa i nic z tego co pisales nie mialem, proste bieganie po windows kilka uprawnien i jakies inne glupoty, w gdansku tak bylo kilka lat temu, jezeli teraz tak jest no to zmiany na plus. z wlasnego doswiadczenia egzamin mija sie calkowicie z programem nauczania

Autor edytował komentarz w dniu: 04.10.2016 08:40
cheshireCat   5 #21 04.10.2016 08:51

@marson1: To jest smutne, ale jak parę lat temu zdawałem elektronika to było podobnie z zdawalnością. Choć zadanie było trochę mniej fajne i faktycznie trzeba było coś rozumieć żeby zdać bo ci co wyryli na pamięć odpadli.

cheshireCat   5 #22 04.10.2016 08:54

@BloodyEyes: No chyba że dali by samo CLI - bo to czarna magia co nie?;) Są ludzie którzy kapitulują widząc czarny ekran z napisami mimo że nawet nie próbowali tego zrozumieć.

karol221-10   13 #23 04.10.2016 09:04

@bachus: No wiesz, egzamin nie sprawdza wiedzy w praktyce tylko umiejętność zapamiętania pewnych kroków. Poza tym w zakresie technikum GPO na serwerze jest praktycznie nie tykany.
@BloodyEyes Akurat, jeśli chodzi o Linuksa to (przynajmniej u mnie) nie było żadnej mowy o interfejsach GUI np. dla serwera FTP DHCP czy DNS wszystko z terminala

  #24 04.10.2016 09:24

Świetny wpis! Przyda się osobom zdającym.

__Tux__   13 #25 04.10.2016 10:04

@DjLeo: Gdybyś przy nicku nie miał etykietki MODERATOR BLOGA to bym nazwał Cię nolifem, bardzo często piszesz komentarze jako pierwszy :-) .

Maxi_S   5 #26 04.10.2016 10:07

Nie wylogowałeś się z konta administratora na serwerze - pała! :)

A tak na serio - pamiętajcie o słowach kluczowych, czynnościach przygotowawczych i zakończeniowych.

  #27 04.10.2016 10:18

Jak miałbym pracować na Windows Server w wersji PL, to miałbym problem z poruszaniem się po nim ;O

bachus   23 #28 04.10.2016 12:30

@Maxi_S: ja się bardziej zastanawiam, czy to jak z innymi egzaminami - gdyby kolega np. kliknął coś w GPO, albo za pomocą jakiegoś skryptu...

bachus   23 #29 04.10.2016 15:10

@JanBlotnik: "A potem ten fach w ręku wart tyle co nic."
Rozwiń temat proszę.

  #30 04.10.2016 15:56

Jak sie robi takie puste okno awatara?

  #31 04.10.2016 16:32

Widzę że coś tam się zmienia na lepsze, rzeczy takie jak AD, podstawy sieci komputerowych powinny być w technikum, a za 'moich czasów' tego niestety nie było.

JanBlotnik   7 #32 04.10.2016 17:42

@bachus: Znam wiele osób którzy zdali ten egzamin przez co mają ten fach w ręku i ogarniają te tematy bo znam je osobiście a robaczą po gównorobotach bo z tym wykształceniem to mogą dostać co najwyżej darmowy staż.

bachus   23 #33 04.10.2016 17:58

@JanBlotnik: zależy od człowieka. Ja też znam sporo osób, co własnie marudzą, że "nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem" - a za cholerę nie chcą się rozwijać, wyjść poza ramy/schematy... Najlepiej robić to samo przez 10 lat, ale dostawać podwyżki, premie i awansy co roku... Mam bardzo duży sentyment i satysfakcję, że poza studiami skończyłem technikum elektroniczne (które może mi dało lepsze podstawy do samodzielnego myślenia i dzałania, niż same studia). Widzę po kolegach będących w IT, że mają podobne odczucia - nie boją się myśleć, mają też świadomość, że trzeba patrzeć w obie strony przechodząc przez ulicę jednokierunkową. Ciesze się też, że miałem "pilnikoterapię" (nie boję się używać narzędzi), laboratoria itd.
Co do "fachu w rękach" - rzecz szczęścia. Ja po technikum poszedłem do pracy i w tym samym czasie zacząłem już pracę w zawodzie w loklanym IT w sporej firmie.
PS po nieszczęsnej reformie szkolnictwa bardzo brakuje na rynku ludzi z technicznym wykształceniem, także w IT.

Autor edytował komentarz w dniu: 04.10.2016 19:14
Orge   4 #34 04.10.2016 18:31

Pozazdrościć, kiedyś nie było takich egzaminów, na pierwszych lekcjach informatyki nauczyciele nie mieli pojęcia o sieci ani o strukturze klient / serwer i jakieś pierdoły pokazywali których sami nie potrafili wytłumaczyć w przystępny sposób.

neXt___   12 #35 04.10.2016 19:34

Przerażająco trudny egzamin, nie ma co.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #36 04.10.2016 20:14

@__Tux__: No zdarza się czasami :) Nie nolifem ale DP Maniakiem ;)

bachus   23 #37 04.10.2016 20:41

@Orge: to nie było egzaminów zawodowych? Jakoś też miałem dawno temu sieci - nie ważne, że na Netware / IPX / BNC i terminatory, ale to wtedy było na czasie.

fiesta   15 #38 04.10.2016 21:51

@__Tux__: a co w tym dziwnego, skoro je zatwierdza i wrzuca na główną?

Orge   4 #39 04.10.2016 23:15

@bachus: w moim technikum nie doświadczyłem takiego egzaminu, w innym (już policealnym Informatycznym) to broniliśmy konkretny temat

bachus   23 #40 04.10.2016 23:25

@Orge: teraz mi świta, że wybrana grupa podchodziła do egzaminu, pozostali robili rodzaj projektu inżynierskiego (zasilacze, pokazowe tablice jak coś działa w elektronice itd.). Egzamin był dość długi: najpierw część praktyczna z IT, potem przed komisją losowało się trzy pytania. Dostałem 4.5, bo nauczyciel nie zrozumiał jak rozwiązałem jeden z problemów (wyszedłem poza schemat...).

__Tux__   13 #41 05.10.2016 08:10

@fiesta: Samo czytanie zajmuje czas, ma chłopak refleks, że któryś już raz udało mu się być pierwszy :-) .

pocolog   13 #42 05.10.2016 09:51

@__Tux__: Czego ty dalej nie rozumiesz? On najpierw czyta, żeby ocenić czy wpis nadaje się na główną. Jeśli się nadaje to wrzuca, a że zna treść to jeszcze coś skomentuje czasem.
Tak jest w teorii bo zdarzały się babole na głównej, albo komentarze moda świadczące że jednak tekstu nie zna ;)

__Tux__   13 #43 05.10.2016 09:54

@pocolog: Dobra, a zatem wyjaśniam. Czasem nawet moderator bloga nie przeczyta wpisu od razu (bo np czyta innr), a dokładne przejrzenie również wymaga czasu. W tym momencie ktoś inny może kliknąć od razu w konkretny wpis (bez przeglądania reszty), nie przeczytać dokładnie i być pierwszą osobą, która napisze komentarz.

  #44 05.10.2016 14:29

@DjLeo: "Fajny wpis, te laski z kolorami też spoko ;)

"
ale żeby na skrót linku weźcie się leczcie ludzie

  #45 05.10.2016 14:30

@Orge: hehe

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.