Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

E-deklaracje, czyli rozliczamy się elektronicznie z fiskusem

W dzisiejszych czasach informatyka i elektroniczne przesyłanie informacji stają się podstawowymi budulcami nowoczesnego społeczeństwa. Coraz większa ilość osób używa kont internetowych. Praktycznie wszyscy wypłacają obecnie pieniądze z bankomatu, zamiast stać w kolejce przy tradycyjnym „okienku”. W takim świecie nie sposób się obyć bez dostępu do Internetu i umiejętności obsługi nowoczesnych portali.

Również urzędy w Polsce powoli się informatyzują. Dzięki nowej wersji ePUAP możemy załatwić coraz więcej spraw bez wychodzenia z domu. Dzięki profilowi w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta możemy dowiedzieć się, na co „wydajemy” pieniądze z naszego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zbliża się czas, w którym każdy obywatel naszej kochanej ojczyzny musi rozliczyć się z zysków, które odniósł. „Historycznie” formularze PIT-37 albo wypełniało się samemu i składało się w Urzędzie Skarbowym, albo poświęcało się tę operację odpowiedniemu biuru rachunkowemu. Obecnie, dzięki systemowi e-Deklaracje, otrzymujemy trzecią opcję do wyboru – możliwość złożenia rozliczenia z podatku dochodowego od osób fizycznych przez Internet. Możliwość składania deklaracji podatkowych przez osoby fizyczne została udostępniona 1 kwietnia 2008 roku. Do wysłania deklaracji wymagany był podpis cyfrowy, co znacznie podrażało całą operację. Jednakże rok później została wprowadzona możliwość wysyłania deklaracji bez posiadania certyfikatu.

Osobiście rozliczam moich rodziców przez system e-Deklaracje już od trzech lat. O systemie wiedziałem w zasadzie od początku jego istnienia, ale niepewność „bezpieczeństwa” takiej operacji przez długi czas odstręczała mnie od tej możliwości. W tym czasie moi rodzice rozliczali się w biurze rachunkowym. Cena takiej operacji co prawda nie była wysoka – 20 zł lub nieco więcej. Ale grosz do grosza, a będzie kokosza. Zainteresowałem się więc na poważnie systemem e-Deklaracje. Właśnie trzy lata temu złożyłem pierwszy raz samodzielnie wypełniony PIT-37 przez Internet.

Wymagane oprogramowanie

Rozliczenie podatku dochodowego przez Internet jest niezwykle proste. Aby się rozliczyć, musimy pobrać ze strony ministerstwa finansów program e-Deklaracje Desktop. Aplikacja została oparta o środowisko Adobe AIR, tak więc będziemy mogli rozliczyć się elektronicznie bez względu na platformę software’ową, której używamy (pingwin, okienko czy nadgryzione jabłko – jest obojętne, czego używasz).

Adobe Reader – czytnik PDF-ów, który niegdyś był niezbędnym oprogramowaniem dla każdego użytkownika, dzisiaj coraz częściej odchodzi w niepamięć. W systemie Windows mamy zintegrowany czytnik PDFów. Własne czytniki posiadają też wszystkie najpopularniejsze przeglądarki. Nie uchroni nas to jednak przed instalacją tego programu w celu złożenia deklaracji, gdyż jest to element niezbędny dla poprawnego wykonania całej operacji. Wypełnianie formularzy w programie E Deklaracje jest oparte właśnie o Adobe Reader z rządową wtyczką. Z prostą instalacją tegoż programu nikt nie powinien mieć problemu – wystarczy wejść na stronę Adobe.

Uruchamiany e-Deklaracje

Przy pierwszym uruchomieniu zostajemy poproszeni o wypełnienie profilu z naszymi podstawowymi danymi. Nie sposób tego pominąć – więc musimy wykonać tą czynność. Formularze są zrobione bardzo profesjonalnie. Wprowadzenie błędnych danych w niektórych polach (np.: Numer PESEL czy NIP) jest trudne, gdyż sprawdzana jest suma kontrolna. Przypadkowe „muśnięcie” innego klawisza nie powinno więc stanowić większego problemu. Jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, możemy od razu zaznaczyć odpowiednią opcję i wypełnić profil tej drugiej osoby. Wykonanie tej części programu oceniam bardzo wysoko. Jeśli później będziemy składali korektę zeznania, lub kolejne zeznanie za rok, to nie będziemy musieli wprowadzać danych osobistych drugi raz. Odpowiednie pola zostaną wypełnione danymi z właśnie tworzonych profilów, co jest bardzo dużą zaletą.

Po pomyślnym wypełnieniu formularza naszym oczom ukaże się menu główne programu, które zawiera szereg przydatnych opcji.

Najbardziej rzucające się w oczy opcje umieszczone zostały w środku okna. Są to:
 • Katalog formularzy – po wybraniu tej opcji otworzone zostanie intuicyjne menu, które z łatwością pozwoli nam wybrać odpowiedni formularz do wypełnienia. Jeśli wypełnialiśmy PIT w poprzednim roku przy udziale programu e-Deklaracje, to dane osobiste, takie jak imię, nazwisko czy adres zostaną przeniesione z poprzedniego formularza. Nie będziemy musieli wypełniać tych pól drugi raz.
 • Moje rozliczenia – kolejna ciekawa opcja. Jeśli nasz system operacyjny przetrwał bez formatowania ponad rok, to dzięki wyborowi tej możliwości możemy obejrzeć nasze rozliczenia z lat poprzednich. W tym miejscu znajdują się również formularze, nad którymi pracujemy, a także te, które wysłaliśmy.
 • Akty prawne – jeśli nie jesteśmy pewni, jak wypełnić dany formularz, który formularz złożyć itd. To możemy dowiedzieć się tych rzeczy z bełkotu prawniczego naszych urzędników. Nie dowiemy się z tego wiele (chyba, że jesteśmy prawnikami ?), ale w każdym bądź razie jest to ciekawa możliwość.
 • Ustawienia programu – opcja niezbędna przy każdej aplikacji, pozwalająca nam wpływać na jej działanie. W przypadku e-Deklaracji możemy zdecydować o starcie programu przy uruchamianiu się systemu czy zmienić częstotliwość sprawdzania UPO (co to jest, o tym za chwilę). Możemy także wyeksportować plik z danymi, co jest przydatną opcją, jeśli chcemy przenieść dane z programu e-Deklaracje na inny komputer (lub na ten sam, jeśli nasz dysk czeka formatowanie). Eksport danych jest niezwykle prosty. W jego wyniku, w wybranym przez nas miejscu tworzony jest plik o rozszerzeniu .dat, który wystarczy przenieść na inny komputer. Tam wybieramy opcję importu danych. Po wyświetleniu okna dialogowego zaznaczamy plik z naszą kopią zapasową. Po udanej operacji importu danych program zostanie zrestartowany, a baza danych programu zostanie odbudowana. Mały minus za to, że nie zostały przeniesione dane z profilu (Imię, nazwisko czy inne dane osobiste). Przez brak tej możliwości na nowym komputerze/systemie operacyjnym musimy od nowa stracić te kilka minut na wypełnienie informacji osobistych.
 • Po prawej stronie wyświetlone zostało kilka wskazówek na temat używania programu. Nie mogę powiedzieć, że są one nieprzydatne, gdyż zawierają opis najczęściej używanych funkcji e-Deklaracji.

  Wypełniamy PIT

  Aby wypełnić i złożyć PIT, wybieramy Katalog formularzy.

  Możemy wybrać jeden z wielu dostępnych formularzy, które możemy złożyć on-line. Mamy dostępne zarówno deklaracje z roku obecnego, jak i z lat uprzednich. Po wybraniu deklaracji w oknie po prawej stronie zostanie wyświetlona krótka instrukcja ułatwiająca nam wypełnienie formularza. (mały spoiler – dla każdego formularza wyświetlone porady są takie same ?). Zostaniemy także poinformowani o tym, jak postępować z interaktywnym formularzem. Dostaniemy również możliwość ściągnięcia dokładnej instrukcji, która mówi o tym, jak mamy wypełnić PIT. Wielki minus za to, że nie udało mi się ściągnąć tej instrukcji za pomocą programu, gdyż „nie można nawiązać połączenia z tą stroną”. W takiej aplikacji podobne problemy nie powinny się zdarzać. Ale cóż, zawsze możemy ściągnąć instrukcję ze strony Ministerstwa Finansów lub poszukać podobnych informacji na innych stronach WWW.

  Nadeszła pora na wypełnienie odpowiedniego formularza. Po wybraniu druku naszym oczom ukazuje się nieco odmienione okno Adobe Readera.
  Górna część pierwszej strony formularza standardowo zachęca nas do zapoznania się z broszurą informacyjną i instrukcją wypełniania. W odróżnieniu od poprzedniego ekranu, linki z deklaracji działają poprawnie i bez problemu możemy się zapoznać z odpowiednimi informacjami. Jednakże, pewien niesmak pozostaje.

  Pola zaznaczone czerwoną ramką to pola, które musimy wypełnić. Do części z nich zostały zaimportowane dane z profilu.

  Etap wypełniania formularza jest fazą bardzo przyjemną. Jeśli chociaż raz widzieliśmy poprawnie wypełniony druk PIT-37, to z pomocą tego programu samodzielne wypełnienie tej deklaracji nie powinno stanowić żadnego problemu. Po najechaniu na odpowiednie pole w ramce pojawi się tekst oznajmujący, z których pól formularzy np.: PIT40 czy PIT11 mamy przepisać dane. Wszystkie operacje obliczeniowe są wykonywane automatycznie. Nie musimy w tym względzie nic robić.

  Należy się też powiedzieć słowo na temat dołączania załączników do zeznania. Jest to operacja bardzo prosta. Jeśli chcemy np.: odliczyć ulgę na dzieci, czy ulgę na Internet, to wystarczy, że klikniemy w pole, które mówi o kwocie odliczeń z tego załącznika. E-deklaracje automatycznie zaproponują nam dołączenie i wypełnienie wybranego załącznika. Całość jest niezwykle intuicyjna. Jeśli po wypełnieniu załącznika będziemy chcieli wrócić do głównego formularza to wystarczy, że przewiniemy widok na samą górę. Dzieje się tak, gdyż załącznik został dołączony po prostu na końcu formularza głównego.

  Jeśli chcemy skorzystać z jakiejś ulgi, np.: z ulgi na dzieci to po uzupełnieniu odpowiedniego pola zostanie zwykle wyświetlone obszerne pouczenie zawierające informacje o tym, kiedy dana ulga się nam należy. Jeśli nie jesteśmy pewni, to możemy dokładnie przeczytać te informacje. Tę cechę programu również oceniam na duży plus, gdyż nie każdy jest mistrzem w rozszyfrowywaniu poselskich ustaw, a informacje podawane przez program e-Deklaracje są przedstawione w dość przystępnej formie.

  Składamy PIT

  Po wielu trudach wypełniliśmy obowiązek obywatelski w postaci odliczenia podatku. Co możemy zrobić z tym dalej? Otóż, przede wszystkim powinniśmy sprawdzić poprawność wypełnienia dokumentów. Na górze naszego formularza mamy taką opcję jak „Sprawdź poprawność” .

  Sprawdzenie formularza przez komputer oczywiście nie uchroni nas przed błędami w stylu złego przepisania kwoty do programu, ale pozwoli upewnić się, czy wszystkie obowiązkowe pola zostały należycie wypełnione. Jeśli nam się nudzi i chcemy wypełnić formularz jeszcze raz, to mamy również dostępną opcję wyczyszczenia danych z całego blankietu.
  Co możemy zrobić z formularzem po jego wypełnieniu? Większość opcji dostępna jest na pasku w dolnej części ekranu. Standardowo możemy go wydrukować i złożyć tradycyjnie w Urzędzie Skarbowym. Ta opcja dostarczy nam trochę kondycji (kurs do fiskusa) ale nic poza tym.

  Wypełniony formularz możemy zapisać w postaci pliku XML. Ten plik opisuje po prostu nasz formularz i wypełnione przez nas pola za pomocą języka znaczników podobnego do HTML. Ogólnie, jeśli wysyłamy formularz przez Internet, to zostaje on dostarczony do Urzędu Skarbowego właśnie w postaci pliku XML. Dzieje się tak, ponieważ jest łatwiejszy w obróbce i odczytaniu przez aplikacje komputerowe niż PDF.

  Możemy zapisać formularz jako kopię roboczą. Trafia on wtedy w formie pliku PDF na nasz dysk twardy. W każdej chwili możemy go otworzyć i zmodyfikować lub przesłać do fiskusa. Jest to bardzo przydatna, ale też obowiązkowa opcja przy tego typu programach.

  Plik zapisany jako kopia robocza jest trudny do znalezienia, gdyż jest przechowywany w katalogu głównym programu E-Deklaracje. Jeśli chcemy zapisać nasz formularz jako plik PDF w wybranej przez nas lokalizacji, musimy wybrać odpowiednią opcję (pierwsza ikonka od lewej) z górnego paska. Warto wspomnieć, że tak zapisanego pliku PDF nie odczytamy za pomocą czytników PDF wbudowanych w system czy popularne przeglądarki. Tak czy tak, potrzebujemy do tego programu Adobe Reader.

  Wysyłamy PIT do Urzędu Skarbowego

  Aby wysłać PIT, wystarczy w oknie, w którym wypełniamy formularz, kliknąć zielony przycisk Dalej znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu. Na pierwszym ekranie będziemy musieli podać dane autoryzujące do podpisania dokumentu. Większość danych zostanie pobrana z wypełnianego wcześniej formularza. Jedynym polem, które musimy sami wypełnić, stanowiącym zabezpieczenie przed tym aby ktoś nie złożył błędnego formularza z użyciem naszych danych, jest „Kwota przychodu za rok ubiegły”. Przepisujemy do tej komórki zawartość pola 64 lub 95 z formularza PIT37.

  Kolejny (przedostatni) krok to ogólne podsumowanie tego, co planujemy zrobić. Widzimy tu dane osobiste podatnika, które możemy sprawdzić pod względem poprawności przed wysłaniem dokumentu. Możemy także zobaczyć, jak wygląda wypełniany wcześniej PIT w formie pliku XML, który zostanie wysłany do urzędu skarbowego.
  Na ostatnim ekranie zobaczymy potwierdzenie wysłanego przez nas dokumentu. W tym momencie deklaracja trafiła już do Urzędu Skarbowego. Jeśli wszystko zostało wykonane prawidłowo, na tym etapie nie powinny już wystąpić żadne komplikacje. Możemy sprawdzić, czy nasza deklaracja została przyjęta wchodząc w menu „Moje rozliczenia”. Klikając zakładkę „Wysłane – przyjęte” będziemy mogli pobrać urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). Pamiętaj, że UPO powinieneś przechowywać przez 5 lat od daty złożenia deklaracji, gdyż jest to jedyny dowód na to, że formularz dotarł do Urzędu Skarbowego.
  Pozostaje pytanie, co zrobić, aby pieniądze dostać na konto bankowe? Nic trudnego. Musimy wypełnić formularz ZAP-3 i złożyć go w Urzędzie Skarbowym. Niestety, musimy udać się do budynku Urzędu, gdyż tej deklaracji nie możemy złożyć on-line.

  Korekta PIT – jak to wygląda? (moje przeżycia)

  Co się stanie, jeśli przy wypełnianiu deklaracji PIT-37 pomylimy się przy wpisywaniu wartości do jakiegoś pola i otrzymamy więcej nadpłaty niż powinniśmy otrzymać lub zwrócimy za mało podatku? Ten przypadek nie wydaje się zadowalający, ale każdemu może się zdarzyć pomyłka. W najlepszej sytuacji są ci, którzy od razu zauważą błąd i poprawią deklarację zanim otrzymają zwrot nadpłaconego podatku. Taką korektę możemy złożyć przez program e-Deklaracje. Wygląda to identycznie jak w przypadku, gdy składamy zeznanie pierwszy raz.

  Jednak co się dzieje w przypadku, kiedy nasza pomyłka zostanie wykryta podczas czynności sprawdzających w Urzędzie Skarbowym? Dostaniemy pocztą odpowiednie powiadomienie z informacją, co zrobiliśmy źle. Wystarczy złożyć korektę PIT (normalnie lub elektronicznie) i oddać nieprawnie zwrócony nam podatek wraz z odsetkami, które na szczęście nie są zbyt wielkie. Gorsze konsekwencje mogą nas czekać, jeśli w rozliczeniu będziemy ukrywać źródło naszych dochodów lub w podobny sposób oszukiwać fiskus. Ale to temat na inny artykuł.

  Podsumowanie – moja opinia na temat programu e-Deklaracje

  e-Deklaracje są programem wykonanym bardzo dobrze. Aplikacja z łatwością pozwala na rozliczenie się z fiskusem. Jest łatwa do użycia nawet dla użytkownika przeciętnie znającego się na komputerze czy finansach. Polecam elektroniczną metodę składania deklaracji, gdyż nie musimy wydawać pieniędzy na biura rachunkowe oraz szybciej otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku. Program e Deklaracje ma kilka niewielkich wad, ale są one do przełknięcia przy funkcjonalności i korzyściach, jakie otrzymujemy.
   

internet inne

Komentarze

0 nowych
rgabrysiak   14 #1 15.02.2016 19:14

Warto jeszcze dodać, że osoby które nie składały w roku ubiegłym deklaracji podatkowej, autoryzując deklarację do wysyłki w roku bieżącym wpisują kwotę 0 zł.
W kwestii ZAP-3 można go również złożyć do Izby Skarbowej, jeżeli ktoś ma do niej bliżej.

Autor edytował komentarz.
pomarancza3000   8 #2 15.02.2016 19:24

ja też używam e-deklaracje, dobry jest.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #3 15.02.2016 21:14

Też uważam ten program za udany, 2 rok bez problemów.

kaisuj   11 #4 15.02.2016 21:38

Używam tego programu od 5-6 lat i szlag mnie trafia, jak program obsługuje kwestie focusa w polu tekstowym. Miga mi kursor, a wpisywać nie mogę.
Przełączam się do drugiego okna, w którym mam PDFa z PITem 11 i po powrocie nie mogę kontynuować wpisywania. Co więcej, czasem kliknięcie w pole tekstowe, wcale nie powoduje ponowienia edycji i trzeba się naszarpać. Po tylu latach rozwoju, aplikacja mogłaby być bardziej dopracowana i przyjazna użytkownikowi.
Dodatkowo irytują komunikaty typu "To pole zostanie obliczone automatycznie".
W zasadzie gdzie by się nie kliknęło, to leci taki komunikat. Użytkownik porusza się jak po polu minowym. Wypełniając PITa czuję się, jakbym grał w sapera.
No i to nieszczęsne Adobe Air... Na pingwiny od dawna nie wspierane. Wiem, da się zainstalować... Ale można było zrobić w jakiejś sensowniejszej technologii.

Autor edytował komentarz.
dragon321   12 #5 15.02.2016 22:27

Program całkiem całkiem, szkoda, że wymusza używanie konkretnego systemu. Bez Windy na drugiej partycji albo maszyny wirtualnej się nie obędzie.

  #6 15.02.2016 22:32

Nie rozumiem dlaczego nie zrobili tego w formie strony internetowej tylko programu do pobrania... na linuxie nawet nie próbuje tego odpalić.

saturno   11 #7 15.02.2016 22:43

@dragon321: Bzdura!
Od 2013 roku z powodzeniem używam e-Deklaracje na Debianie.

dragon321   12 #8 15.02.2016 22:59

@saturno: Ciekawe jak długo, Air już od dawna jest martwy na Linuksie. Ale fakt, zapomniałem, że na upartego można też i na Linuksie to odpalić, mimo wszystko i tak wolę mieć do takich rzeczy Windę na maszynie wirtualnej niż zaśmiecać sobie system starymi technologiami.

Ciero   8 #9 15.02.2016 23:05

Używałem tego programu. Wszystko przebiegło bezproblemowo.

msnet   22 #10 15.02.2016 23:07

A ja tradycyjnie skorzystam z programu Pity 2015 :) Wg mnie jest dużo lepszy niż e-deklaracje.

macminik   18 #11 15.02.2016 23:11

@dragon321: na OS X tez działa natywnie.

_tommy_   16 #12 15.02.2016 23:12

A e-pity.pl? ;)

CHERUSEK   3 #13 15.02.2016 23:31

Na linuksie działa ale bez polskich liter niestety. Coś chyba źle robię.

Jany   11 #14 16.02.2016 03:02

To już dawno powinno być zrobione via WWW.

Madafaker   13 #15 16.02.2016 07:36

Kolejny rok, kolejny raz ta aplikacja....złego słowa nie powiem....

  #16 16.02.2016 08:53

Ja tam wolę https://secure.e-pity.pl/online/pit2015/index.php
Nic nie trzeba instalować. Wszystko działa przez przeglądarkę. Już dwa razy korzystałem.

WODZU   18 #17 16.02.2016 09:01

"Co się stanie, jeśli przy wypełnianiu deklaracji PIT-37 pomylimy się przy wpisywaniu wartości do jakiegoś pola i otrzymamy więcej nadpłaty niż powinniśmy otrzymać lub zwrócimy za mało podatku?"

Myślę że konsekwencje będą o wiele bardziej dotkliwe i bezwzględne, niż w przypadku gdybyśmy otrzymali zbyt mały zwrot lub dokonali zbyt wysokiej dopłaty :)

zbyl   5 #18 16.02.2016 09:36

Od początku używam programu e-deklaracje, wysylam, dostaję potwierdzenie odbioru, które sobie drukuję. Oszczędzam czas nie musząc stać w kolejkach w urzędzie. Jestem bardzo zadowolony :)

En_der   9 #19 16.02.2016 09:41

@WODZU: I zapewne, po doprowadzeniu wszystkiego do stanu prawidłowego - jako nagrodę - Inspektor prowadzący skieruje wniosek o ukaranie mandatem, który teoretycznie na wniosek ukaranego można niejako ułaskawić - odpowiednim podaniem, ale praktycznie urząd tego nie zrobi ( chyba, że mamy mocne chody (plecy) w postaci zatrudnionej w tej instytucji rodziny, znajomego itp. - znam z autopsji ( 3 mandaty w tym jeden ułaskawiony ( znajomy - znajomego :P) Wszelkie represje odwrotne, czyli błędy urzędników nie są represjonowane, a nawet jak - to płaci za ich błędy podatnik :P Do lat 90 nie było deklaracji podatkowych, które rozliczali z przymusu obywatele i kraj funkcjonował - po jakiego h... utrzymujemy bandę urzędasów? To powinno być zakazane jak komunizm, nazizm i inna sodomia :P

WispMK   9 #20 16.02.2016 09:45

A ja się przyzwyczaiłem do https://www.podatnik.info :D Mam tam całą moją historię od 2010 roku chyba :D

mordzio   15 #21 16.02.2016 10:08

@WispMK: PIT wystarczy trzymać 5 lat ;)

gaijin   5 #22 16.02.2016 10:37

Działa na Ubuntu przy zainstalowanym acrobat readerze (od dwóch lat wysyłam przez e-deklaracje). Ja polecam ten program bo jest autoryzowany przez mf.

  #23 16.02.2016 10:51

@WispMK

Musiałbym na głowę upaść, aby swoje dane przekazywać osobie trzeciej, ja dane przechowuje u siebie.

  #24 16.02.2016 11:11

Używam od lat i polecam - prosto i szybko rozliczony :-)

SweetDreams   10 #25 16.02.2016 11:14

@msnet: Może jakieś słowo komentarza dlaczego lepszy?

  #26 16.02.2016 11:49

achy i ochy a mnie to rozwala pracę w firmie bo musiałem księgowym i userom chcęcym skorzystać z tych e-pituf odinstalować adobe rearera DC i wrócić do 11 bo inaczej nie idzie. Wgrać air do niczego nie potrzebny później itd itd. Tylko po to aby sobie ktoś coś wysłał bo mu sie w kolejki nie chce to admin zapi@prza na 3 zmiany w firmach teraz... bo nie można była normalnej www zrobić

saturno   11 #27 16.02.2016 11:56

@CHERUSEK: //Na linuksie działa ale bez polskich liter niestety.//
Musisz mieć system nie do końca spolszczony, bo przed chwilą sprawdzałem na aktualnej wersji e-Deklaracje i są polskie litery.
Albo używasz jakiejś egzotycznej dystrybucji.

michalk   11 #28 16.02.2016 12:28

Mi w tym programie przeszkadza to, że nie aplikacja nie pobiera automatycznie kwoty do weryfikacji zeznania w przypadku gdy ktoś rozliczał się już tą aplikacją w latach poprzednich. Niby pierdoła, ale skoro taka informacja jest w bazie danych, to chyba lepiej, gdyby pobierała się poprawnie z poprawnego zeznania. Wpisywanie z palca zawsze może powodować błędy.

  #29 16.02.2016 12:44

Zazwyczaj pod Windows używam aktywnych formularzy PDF ze strony Ministerstwa Finansów + wtyczki e-deklaracje do Adobe Readera.
Nie muszę instalować Adobe Air ani Flash Playera.

W tym roku chyba dla odmiany przetestuję PFR (wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe) na Portalu Podatkowym - nie trzeba niczego instalować (działa online, w przeglądarce), ani wpisywać wszystkich danych, tylko sprawdzić i poprawić ewentualne błędy (w systemie będą widoczne informacje pochodzące m.in z deklaracji PIT-11 od pracodawców) oraz dopisać brakujące.

djgrzenio   9 #30 16.02.2016 13:04

@dragon321: dziala bez problemu na osx i linux :) co prawda air na linuxa juz stary ale da rade

msnet   22 #31 16.02.2016 14:20

@SweetDreams: Program Pity 2015 działa płynniej, nie wymaga dodatkowego softu (Adobe Air), daje rozbudowaną pomoc, do której dostęp jest od razu z formularza (niemal do każdego pola jest jakaś podpowiedź, lub dłuższe wyjaśnienie). Reszta to przyzwyczajenie (używam tego programu w kolejnych wersjach od wielu lat). Nie zmienia to jednak faktu, że dawno temu zdarzyło mi się raz używać jeszcze ciekawszego programu (niestety, nie pamiętam nazwy), w którym wystarczyło powklepywać PIT-y otrzymane od płatników, a potem ustawić kilka dodatkowych elementów w otrzymanym formularzu. Wszystko się samo dodawało i wstawiało w odpowiednie miejsce.

Autor edytował komentarz.
  #32 16.02.2016 14:26

Adobe Air ???? Są przecież dziesiątki sposobów! Dobreprogramy jest chyba tak strollowana, że nawet i idiotyzmy już publikują.

dragon321   12 #33 16.02.2016 14:29

@macminik: Adobe nie olewa OSX tak jak Linuksa.

@djgrzenio: Działać działa, ale zmusza do instalacji w systemie przestarzałej technologi. Chociaż zawsze są maszyny wirtualne czy livecd, więc nie aż taki problem. Ale fajnie byłoby, jakby napisali to tak, by nie wymagało używania nierozwijanych i starych technologii na Linuksach. Chociaż i tak cud, że jeszcze działa na tej wersji Air, za co można ich pochwalić :)

matowy   5 #34 16.02.2016 15:22

Mam ten program od dawna, prosty w obsłudze, oficjalny. A i w razie problemów zawsze ktoś w US może wyjaśnić obsługę...

  #35 16.02.2016 15:49

@kaisuj:

Przyznaje rację, to samo mnie drażni i przy każdej okazji jak mam tego użyć to mnie krew zalewa. Z sensowniejszą technologią jest problem bo jej nie ma.
Nie da się zrobić tego tak, żeby zapewnić wszelkie funkcje związane z przesyłaniem i drukowaniem.
Na obecnym etapie rozwoju uważam, ze takie rozwiązania są skrajnie zacofane, nieintuicyjne i toporne.

  #36 16.02.2016 17:12

@Anonim (niezalogowany): A ja miałbym wątpliwości w przypadku, kiedy zostawiam swoje dane osobowe na serwerze jakiejś nieznanej firemki (e-pity - e-file sp.z o.o.).

  #37 16.02.2016 17:15

@michalk: Niepobieranie kwoty przychodu z poprzedniego roku to raczej zabezpieczenie, a nie błąd.
Chyba nie chciałbyś, żeby ktoś, kto zna Twój NIP/PESEL mógł w Twoim imieniu składać fałszywego PIT-a?

  #38 16.02.2016 17:16

@WispMK: Trzymasz swoje PIT-y w chmurze jakiejś firmy-krzak czy masz na myśli kopię "offline"?

  #39 16.02.2016 17:18

@dolohow_ (niezalogowany): Od zeszłego roku część formularzy jest dostępna online jako PFR (wstępnie wypełnione zaznanie podatkowe) na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów.
P.S. E-deklaracje działają także na Linuksie, jednak instalacja nie jest zbyt prosta (jest instrukcja na stronie ministerstwa).

rgabrysiak   14 #40 16.02.2016 18:07

@admin2 (niezalogowany): Jaki admin takie problemy :P U mnie Adobe Reader DC i e-Deklaracje działają bez problemów.

xomo_pl   24 #41 16.02.2016 18:57

Program sam w sobie ok, ale fakt, że zmusza użytkownika do instalacji aż 3 komponentów do poprawnego działania, w tym dwóch obcych, zamkniętych i robiących niezły syf w systemie (nowa oczywiście o AIR i Readerzze od Adobe) to istne kuriozum.

  #42 16.02.2016 19:31

Ja korzystam ze strony internetowej http://www.pitroczny.pl/ nie wymaga to instalacji oprogramowania, niestety potwierdzenie otrzymuje sie tylko do odczytu w Adobe Reader.

czarnylas   14 #43 16.02.2016 20:43

Pozostaje pytanie, co zrobić, aby pieniądze dostać na konto bankowe? Nic trudnego. Musimy wypełnić formularz ZAP-3 i złożyć go w Urzędzie Skarbowym. Niestety, musimy udać się do budynku Urzędu, gdyż tej deklaracji nie możemy złożyć on-line.

Listonosz też musi zarobić inaczej w kraju będzie bezrobocie :)

CHERUSEK   3 #44 16.02.2016 20:53

@saturno: linux mint rosa cinnamon, to ja nie wiem ale zmieniłem język i po restarcie działa choć w innych miejscach jak dysk zewnętrzny którego nazwa zawiera polskie litery nie jest widoczny...

  #45 17.02.2016 22:56

@Anonim (niezalogowany): Akurat potwierdzenie w PDF to najmniejszy problem (zamiast Adobe Readera można korzystać z innych czytników PDF).
Natomiast, jak wyżej pisałem, nie uważam za rozsądne pozostawiania swoich danych osobowych (np. nazwisko, adres, NIP/PESEL, kwoty dochodów, ulgi podatkowe, itp) na serwerze nieznanej prywatnej firmy.

mrtrymer   4 #46 18.02.2016 09:38

Od kilku lat używam tego programu.Obecnie na systemie Windows 10 Home Insider.Działa bardzo dobrze.

  #47 18.02.2016 14:16

Ja używam: http://www.podatnik.info/program_do_pit i jestem zadowolony. Rozliczanie jest dużo łatwiejsze niż ręcznie. Dlatego polecam wszystkim wybranie jakiegoś programu i ułatwienie sobie życia :)

fiesta   15 #48 18.02.2016 20:57

@? ? ? ? ? ? ? ? ? ? (niezalogowany):
"Dobreprogramy jest chyba tak strollowana, że nawet i idiotyzmy już publikują."
Jak byś nie zauważył to blog użytkownika :P

  #49 19.02.2016 13:48

Hej.
"Pozostaje pytanie, co zrobić, aby pieniądze dostać na konto bankowe? Nic trudnego. Musimy wypełnić formularz ZAP-3"
A jak w poprzednich latach dostawałem zwrot na konto to też muszę składać?

karol221-10   13 #50 19.02.2016 14:08

@DeXter1X (niezalogowany): Nie, wystarczy tylko raz poinformować US o tym, że chcemy otrzymywać pieniądze na konto.

  #51 19.02.2016 14:34

@karol221-10
Dzięki.
Już myślałem, że będę musiał stać w kolejkach ;)

  #52 19.02.2016 17:20

nie wiem mi wystarcza długopis+kalkulator+spacer z psem do urzędasów z wypełnionym kwitem
polecam żanet kaleta

  #53 19.02.2016 20:00

Nie rozumiem, w czym jest problem, że nie można tego zrobić po stronie przeglądarki w JS, bez wysyłania czegokolwiek na czyjekolwiek (poza urzędowymi) serwery?
Albo lepiej, czemu ministerstwo finansów każe instalować jakieś programy od Adobe, skoro mogłoby to zrobić przejrzyściej i bezpieczniej?

marcin1510   9 #54 23.02.2016 17:38

program fajny, ale wysyłam przez niego PIT-a i dostaję informację, że werfyikacja przeszła negatywnie, mimo, że wszystko uzupełniam wg PIT-11 złożonego już w urzędzie. Nie załączam go wysyłając go przez internet, bo nie ma po co (jest już dostarczony, dokument potwierdzający jego przyjęcie mam)

UPDATE :
dzięki za info że to za ubiegły rok :)

Autor edytował komentarz.
hyouka   9 #55 28.02.2016 11:52

Wygląda słabo, ale działa i to trzeba docenić.

  #56 23.01.2017 19:08

Witam, czy ktos może mi powiedzieć czy moja koleżanka może z mojego laptopa skorzystać i wysłać swój PIT, korzystajać oczywiscie z e-deklaracji???

karol221-10   13 #57 24.01.2017 13:11

@CelOna (niezalogowany): Nie będzie żadnego problemu. Wystarczy odpowiednio wypełnić wszystkie pola i wysłać. Nie ma znaczenia, z którego komputera będzie się to robiło.