Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Packet Tracer 6.2 — od zera do tworzenia sieci, cz. 0

Packet Tracer – tak wiele się o nim słyszy, szczególnie będąc uczniem technikum. Co to jest za program, poza tym, że jest delikatnie mówiąc, „nielubiany” przez większość uczniów drugich/trzecich klas szkół informatycznych? Aplikacja ta została stworzona przez programistów firmy Cisco Systems i służy do symulacji sieci i routerów. Był projektowany głównie pod umiejętności, które są wymagane podczas zdawania egzaminu na certyfikat CCNA, przez co może nie wspierać wszystkich poleceń. Mimo to, program jest przydatny, gdyż nie zawsze będziemy mieli możliwość pracy na prawdziwych routerach i przełącznikach, a Packet Tracer potrafi dość wiernie odwzorować ich zachowanie. Jest programem darmowym dla uczniów szkół i uczestników szkoleń Cisco Academy. To by było na tyle informacji encyklopedycznych.

Informacje ogólne

Aplikacja Cisco pozwala zająć się dość szerokim wachlarzem urządzeń sieciowych, takich jak routery (dostępne są: 1841, 1941, 2620XM, 2621XM, 2811, 2901, 2911, 819HGW) czy przełączniki (2950-24, 2950T-24, 2960-24TT). Mamy dostępną dużą ilość urządzeń klienckich (m.in. PC, laptopy, serwery, drukarki, telefony VoIP/analogowe, tablety, telefony itd.). Możemy symulować działanie Internetu za pomocą emulacji WAN. Można także tworzyć sieci bezprzewodowe (mamy dostępny jeden router WI-FI – WRT300N). Możliwe jest tworzenie własnych konfiguracji urządzeń. Do tego służą tzw. urządzenia „Generic” Generic AccessPoint-PT, Generic-Router-PT itd. Możemy projektować sieć zarówno logicznie, jak i fizycznie (ten drugi aspekt jest wg mnie trochę zubożony, ale ta opcja się czasem przydaje). Program posiada także wiele innych elementów, o których nie będę w tej chwili wspominał, ale być może napiszę o nich w którymś z moich przyszłych wpisów.
Packet Tracer tworzy w pełni wirtualne środowisko. Ma to swoje zalety, ale posiada także wady. Przede wszystkim, dzięki temu Packet Tracer nie obciąża zbyt bardzo naszego, czasem już trochę leciwego komputera. Możemy ustawić nawet kilkanaście routerów i kilkaset stacji roboczych, i nie odbije się to na wydajności całego systemu. Jednakże, jak podałem wcześniej, program był tworzony głównie pod studentów CCNA. Routery zawarte w Packet Tracerze nie udostępniają pełni swoich możliwości konfiguracyjnych. Aby to jakoś zobrazować, podam prosty przykład (nie bój się, że do końca nie rozumiesz o co w nim chodzi, to zagadnienie omówię dokładnie później) – każdy router Cisco może pracować jako serwer DHCP. Jak wiemy, przydziela on adresy IP na pewien okres czasu. Proces ten to dzierżawa adresu IP. Podczas konfiguracji podajemy polecenie lease 5 12 45. Co się dzieje? Błąd? Dlaczego? Po prostu Packet Tracer nie wspiera tego, jak i kilkunastu innych poleceń i trzeba się z tym pogodzić.
Ogólnie, w tej serii będę chciał omówić podstawowe zasady korzystania z tego programu i umiejętności, które są potrzebne do zdobycia dobrych ocen (6 ?) z takich przedmiotów jak Sieci komputerowe czy Projektowanie i montaż lokalnych sieci komputerowych. Nie będą to zagadnienia specjalnie skomplikowane, ale ich zrozumienie często stanowi problem na lekcjach, co skutkuje potem słabymi ocenami z zaliczeń. Dodatkowo, dość ciężko znaleźć jakieś informacje/tutoriale w języku polskim, które pozwoliłyby łatwiej zrozumieć zasadę działania sieci i nie wpajałyby błędnych zasad i założeń. No to do dzieła!

Podstawowe elementy interfejsu programu Packet Tracer 6.2

Na schemacie powyżej zaznaczyłem najważniejsze (wg mnie ? ) elementy interfejsu programu. Poznajmy teraz dokładniej poszczególne grupy opcji. Dla uproszczenia do oznaczenia grup opcji będę posługiwał się oznaczeniami z rysunku:
 • A – w tym miejscu możemy wybrać rodzaj urządzenia. Np.: jeśli będziemy chcieli wybrać router Cisco 1841, to z panelu A wybieramy ikonę routera, a z panelu B właściwy router. Urządzenia możemy wybierać spośród następujących kategorii: (wymieniam od lewej strony pierwszego rzędu) routery, przełączniki, huby, urządzenia bezprzewodowe (czyli po prostu punkty dostępowe ?), przewody do łączenia urządzeń, urządzenia końcowe, firewalle, emulacja WAN, urządzenia „własnej” specyfikacji oraz „Multiuser Connection” (o tej opcji powiem kiedy indziej).
 • B – jak wcześniej wspominałem, tu wybieramy konkretne urządzenie. Jak widać, nie ma tu żadnej filozofii (…)
 • C – tu możemy tworzyć tzw. scenariusze. Pokrótce, służą one do sprawdzania zaprojektowanej sieci pod różnymi względami. Możemy np.: w jednym scenariuszu sprawdzać połączenie między jedną grupą komputerów, a w drugim scenariuszu między inną. Testy najłatwiej przeprowadzać za pomocą narzędzi z grupy E, a wyniki danego scenariusza przedstawiane są w tabelce po prawej stronie.
 • D – możemy tu przełączać się między trybem symulacji. Do wyboru są dwa tryby: czasu rzeczywistego oraz symulacji. W pierwszym trybie sieć działa na bieżąco. Np.: jeśli wydamy polecenie ping na którymś z komputerów, jest ono wykonywane tak, jakby działo się to w normalnej sieci. Natomiast w trybie symulacji możemy obserwować pakiet po pakiecie pracę sieci. Możemy obserwować także trasę pakietu.
 • E – te narzędzia służą do testowania naszych nowo zaprojektowanych, lśniących od nowości sieci. „Zamknięta” koperta pozwala nam na sprawdzenie, czy istnieje poprawne połączenie między dwoma elementami sieci. Jest to odpowiednik polecenia ping. Aby użyć tego narzędzia, klikamy na tę kopertę, a potem na urządzenie źródłowe i docelowe. Wyniki pojawiają się w podsumowaniu danego scenariusza (jeśli nie wiesz o co chodzi, odsyłam do C).
  „Otwarta” koperta posiada trochę więcej możliwości. Zasada działania jest taka sama, jak „zamkniętej” koperty, ale po wybraniu punktu źródłowego możemy podać szczegółowe informacje na temat rodzaju przesyłanego pakietu (m.in. protokół, rozmiar pakietu, numer następny, interwał, jeśli wysyłamy pakiety seryjnie)
 • F – ten przełącznik pozwala przełączać się między projektowaniem „fizycznym” a „logicznym”. Domyślnie jesteśmy w tym drugim trybie. Kiedy przejdziemy do projektowania fizycznego, możemy dodatkowo rozstawiać sprzęt sieciowy w różnych pomieszczeniach, np.: biura. Możemy nawet projektować połączenia międzymiastowe!. Aczkolwiek, to jest bardziej ciekawostka niż użyteczny moduł programu.
 • G – ten panel w logicznym projektowaniu sieci pozwala nam „grupować” urządzenia. Co to znaczy? Otóż, jeśli brakuje nam przestrzeni roboczej na całą naszą sieć, wtedy zaznaczamy urządzenia, które mają należeć do grupy i klikamy „New Cluster”. Wszystkie te urządzenia są wtedy widoczne pod jedną nazwą. Jeśli ustawimy teraz na przykład drugi router i będziemy chcieli go połączyć z którymś urządzeniem z „klastra” to po prostu łączymy go z grupą. Wyświetli nam się wtedy lista wolnych gniazd. Wybieramy jedno z nich i voila.

Pierwsza prosta sieć – dodawanie urządzeń i wymiana modułów

Powoli zbliżamy się do końca niniejszego wpisu. Stworzymy prostą sieć, złożoną z dwóch komputerów (wiem, to banał ale każdy kurs należy zacząć od podstaw ?). Więc zaczynamy:
Aby dodać komputer, klikamy kategorię End Devices w obszarze A. Potem przeciągamy komputer (PC-PT) na obszar roboczy znajdujący się pośrodku. Tak samo dodajemy drugi komputer. Jak sobie poradziłeś, możemy je połączyć kablem. Urządzenia tego samego typu (komputer-komputer, switch-switch, router-router) łączy się tzw. kablem krosowym (więcej o tym w następnej części). Przechodzimy więc do kategorii Connections i wybieramy Copper Cross-Over. Najpierw klikamy pierwszy komputer, wybieramy FastEthernet0, potem klikamy na drugi komputer i też wybieramy gniazdo FastEthernet0. Tak powinna wyglądać w tym momencie nasza sieć:
Połączenie powinno zaświecić się na zielono, ale to jeszcze nie znaczy, że odnieśliśmy sukces!. Należy jeszcze skonfigurować adresy IP.
Klikamy dwukrotnie na komputer PC0. Powinno otworzyć się okno konfiguracji, wyglądające tak:
Pozwoliłem sobie dodać trochę kolorków, gdyż czas na kolejną porcję teorii ?
Obszar zaznaczony kolorem czerwonym – mamy tutaj listę modułów, które możemy dołączyć do danego urządzenia. Po wybraniu modułu, jego opis pojawia się w miejscu, gdzie widzisz zielony kolor. Okienko zaznaczone na niebiesko przedstawia nasz bajerancki komputer?.
Zakładka Config pozwala nam m.in. na konfigurację adresów IP czy bramy domyślnej. Możemy także zmienić np.: MAC adres karty sieciowej obecnej w danym komputerze.
Zakładka Desktop to istny system operacyjny, powalający możliwościami wszystko, co obecnie istnieje ?. Mamy tam dostępne różne „aplikacje” które pozwalają wykonywać różne operacje. Możemy między innymi przeprowadzić konfigurację IP, VPN, przeglądać wirtualny Internet za pomocą przeglądarki internetowej, pobawić się w wirtualnym cmd (konsoli znakowej) czy wysyłać/odbierać e-maile.
Wykonajmy więc konfigurację sieci na obydwóch komputerach. Przejdźmy na zakładkę Desktop, a potem uruchommy IP Configuration. Wybieramy statyczną konfigurację sieci (Static). Jako adres IP podaj 192.168.1.1. Kliknij pole Subnet Mask, które powinno się teraz uzupełnić samo. Pozostałych parametrów na razie nie ruszamy. Ich znaczenie opiszę następnym razem.
Tak samo robimy na PC1, z tym, że tam ustalamy adres 192.168.1.2. Po zakończonej konfiguracji przydałoby się sprawdzić, czy nasza nowa „sieć” działa poprawnie. W tym celu kliknij ikonę „zamkniętej koperty” z menu po prawej stronie. Potem kliknij na PC0, a następnie na PC1. Powinien zostać wysłany pakiet ICMP. (czyli po prostu ping). W menu scenariuszy pojawi się wynik naszych działań. Jeśli w polu Status widzimy „Successful” to znaczy, że wszystko się udało i możesz być z siebie dumny. Jeśli nie, to znaczy, że popełniłeś gdzieś błąd. Dla 100% pewności sprawdźmy też ruch w drugą stronę. Wybieramy ikonę „zamkniętej koperty”, potem klikamy na PC1 a następnie na PC0. W tym wypadku również wynikiem powinno być słynne Successful.
To by było na tyle jeśli chodzi o interfejs Packet Tracera. Zapraszam na kolejne części, w których będzie między innymi o:
 • Adresowaniu sieci, adresach MAC, IPv4, IPv6
 • Protokołach routingu statycznego, RIP, OSPF
 • NAT
 • Access-Listy
 • VLAN-y
 • Protokół PPP
 • Emulacja WAN
 • (w ograniczonym stopniu) VPN
 

oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
jarodebombel   7 #1 16.12.2015 17:20

O... Nie wiedziałem, że nowa wersja wyszła? Ja dalej poganiam na 6.0. Trza będzie poszukać "świeżynki".

Nie napisałeś o jednej, nomen omen przez niektórych nielubianej kwestii: dostępności. PacketTracer, z tego co pamiętam, przeznaczony jest dla kursantów CISCO a nie dla zwykłego luda IT.

A przynajmniej oficjalnie... Bo nieoficjalnie to już inna sprawa.

i miło, że robisz kurs Packeta "od zera do sieci kodera". Z tego co widziałem, po polskiemu w sieci jest trochę materiałów, ale moim zdaniem, najlepsza jest książka PackPub-a o nim, ale... mam po "engielsku".

Podsumowując, za kurs masz u mnie "virtulane" piwo. Mam tylko nadzieję, że nie wypali ci się zapał po tym arcie.

Pozdrawiam.

  #2 16.12.2015 19:19

Świetny wpis.

Ppetro   5 #3 16.12.2015 21:34

Dawno nie zaglądałem w możliwości PT. Czy jest możliwość przećwiczenia LDP lub MPLSa? Te ograniczone możliwośći dotyczące labowania VPN do czego się sprowadzają?
Pzdr!

Marek607   3 #4 16.12.2015 21:59

PT to nie emulator a symulator - jest to znaczna różnica.
Nawet twój przykład - w PT wystarczy wpisać IP i maske i ping jest, a GNS3 wymaga dodatkowo konfigurowania serwera dns i gateway-a więc uczy dobrych praktyk.
W 6.2 chyba już są wszystkie polecenia wymagane do ccna, aczkolwiek nadal wypada to słabo. Dla osób które chcą się nauczyć jak najbardziej tak, jednak ja mam do niego ograniczone zaufanie.
Btw - na allegro jest kurs PT za 6 dych w 2 tomach więc materiały po polsku są.

Autor edytował komentarz.
flecht   7 #5 16.12.2015 22:04

Z PT korzystałem z 10 lat temu i dziwnie się teraz na to patrzy. ;) Wspominam go jako dość fajne narzędzie.

@jarodebombelCzyli z dostępem jak dawniej. Nie do końca rozumiem podejście Cisco w tej sprawie, ale to ich program i mogą sobie wymyślać dowolne ograniczenia. Status Microsoftu przemysłu sieciowego zobowiązuje. (^-^)

Autor edytował komentarz.
Perceptron   9 #6 16.12.2015 23:21

Ciekawe czy kiedyś PT osiągnie pełną funkcjonalność jeśli chodzi możliwości konfiguracji IOS. W wersji 5 bywało z tym słabo, tym nie mniej aplikacja to fajna i świetna do edukacji, nieporozumieniem jest że bez konta w netacadzie oficjalnie niedostępna.
Cisco takie "grube" że wsparciem darmowej edukacji się nie kwapi...

flecht   7 #7 17.12.2015 00:07

@Perceptron: Kiedyś słyszałem, że dość intensywnie 'zachęcali' Politechnikę Gdańską do otwarcia u nich Akademii. Ciekawe jak to wygląda teraz.

Perceptron   9 #8 17.12.2015 00:27

@flecht: Chyba większość uczelni ma u siebie akademie z różnym statusem.
Dzięki temu PT może być poinstalowany na komputerach uczelni.

Ale wydaje mi się że ten program bardziej by się przydał na trochę wcześniejszych etapach edukacji jak technikum, liceum, gdzie raczej nie ma możliwości zabawy na fizycznym sprzęcie.

sagraelski   9 #9 17.12.2015 08:06

Fajnie sobie przypomnieć PT z CCNA - mi pozostała po kursie wersja 5.3.3.0019 :) O ile pamiętam jednak, było trochę ograniczeń - nie działały wszystkie funkcje przy protokole OSPF i chyba EIGRP, nie było możliwości symulacji BGP ale ogólnie zajęcia wspominam miło choć nie zawsze było łatwo.

codeobiect   4 #10 17.12.2015 11:51

Fajne narzędzie, nie słyszałem o nim wcześniej - może dlatego, że od niedawna bawię się sieciami?
Szkoda, tylko, że jest problem z oficjalnym dostępem.

Samurai   17 #11 17.12.2015 16:40

@codeobiect: Problemu nie ma, wystarczy zapisać się na szkolenie Cisco i jako kursant masz możliwość pobrania go z oficjalnej strony.

karol221-10   13 #12 17.12.2015 17:14

@Marek607
Zwykłe przejęzyczenie, wiem oczywiście, czym się to różni, poprawię to
@Ppetro
LDP i MLPS to dalej za wysokie progi dla PT.
@Perceptron
U mnie w technikum było sporo lekcji z Packet Tracera, ale też sporo osób miało z tego liche oceny. To zresztą mnie zmotywowało do stworzenia tego mini-kursu.

Autor edytował komentarz.
  #13 08.11.2016 23:55

@Samurai:
A czy zarejestrowanie się nie pociągnie za sobą jakiś kosztów? Pytam bo jest coś takiego napisane:

"Costs and Fees. Except where you are expressly advised otherwise during the course of your use of the Site(s) and/or Services, the Site(s) and Services are provided at no charge. You are solely responsible for any costs and expenses you incur as a result of your use of the Sites(s) or the Services. You agree that Cisco may later require users to pay a fee to continue to use the Services or to use the Sites(s)."

  #14 09.11.2016 20:40

@Samurai:
Jeszcze raz ponawiam swoje pytanie (bo wcześniej tylko napisałem @Samurai) z prośbą o odpowiedź.

Samurai   17 #15 10.11.2016 08:54

@Anonim (niezalogowany): Nie jestem teraz pewny bo dawno tego nie sprawdzałem. Ale kiedyś z tego co pamiętam było tak, że sam od siebie nie mogłeś się zarejestrować na stronie Cisco Academy, musiałeś być kursantem. Co do ewentualnych dodatkowych opłat Ci niestety nie pomogę, bo aż tak się w to nie zagłębiałem.

kop524   5 #16 24.06.2017 10:56

Witam i serdecznie dziękuję za kurs :)
Ale czy dał by Autor radę wstawić najnowszą mu dostępną wersję PT??

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.