Jak wybrać najlepszą kartę SD na wakacje? Wyjaśniamy oznaczenia

Jak wybrać najlepszą kartę SD na wakacje? Wyjaśniamy oznaczenia

Jak wybrać najlepszą kartę SD na wakacje? Wyjaśniamy oznaczenia
Jak wybrać najlepszą kartę SD na wakacje? Wyjaśniamy oznaczenia
07.06.2019 16:19

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi sezon na fotografowanie i filmowanie. Tylko jak wybrać odpowiednią kartę pamięci do aparatu, kamery lub smartfona? Wyjaśniamy oznaczenia, stosowane przez producentów kart SD.

Oznaczenia na kartach SD

Na każdej karcie pamięci znajdziesz kilka oznaczeń i liczb, które informują, jakie parametry ma dana karta. Znając te symbole, możesz stwierdzić, z jaką prędkością z karty można odczytywać i zapisywać dane. To szczególnie istotne przy filmowaniu w wysokiej rozdzielczości albo robieniu zdjęć seriami. Karty dla smartfonów rządzą się trochę innymi prawami.

Obraz

Ponadto na kartach pamięci można spotkać też oznaczenia prędkości odczytu X** (na przykład X600). Wskazują one prędkość odczytu w porównaniu do płyt CD. To standard bardzo stary, ale z jakiegoś powodu wciąz stosuje go Lexar.

Jakie są formaty kart SD?

Obie karty widoczne powyżej są w formacie SDHC. Możliwość pracy z danym formatem zależy od standardu gniazda, przy czym gniazda są kompatybilne wstecz. W gnieździe SDHC można korzystać z kart SD, w gnieździe SDXC także z SDHC i SD.

  • **SD (Secure Digital) – maksymalna pojemność wynosi 2 GB, sugerowany system to FAT
  • SDHC (Secure Digital High Capacity) – nowsze karty, maksymalna pojemność wynosi 32 GB, sugerowany system plików to FAT32
  • SDXC (Secure Digital Extended Capacity) – popularne obecnie(https://www.dobreprogramy.pl/Western-Digital-prezentuje-karte-SDXC-o-pojemnosci-1-TB,News,76361.html) karty, maksymalna pojemność może wynosić nawet 2 TB, sugerowany system plików to exFAT
  • SDUC** – Młody format kart, maksymalna pojemność to 128 TB, sugerowany system plików to exFAT

Wizualnie karty w tych formatach niczym się nie różnią.

Po układzie złączy można poznać karty z szyną UHS-I i UHSD-II. UHS-I (specyfikacja 3.01) ma wszystkie złącza w jednym rzędzie, UHS-II ma 17 pinów w dwóch rzędach. Łączność UHS mają karty SDHC i SDXC. Prędkość odczytu danych z karty UHS-I sięga 104 MB/s. Przy połączeniu UHS-II (specyfikacja 4.0 i 4.1) może dojść do 312 MB/s. Wszystko zależy od zastosowanych w nich modułów pamięci.

Karty SD i SDXC
Karty SD i SDXC

Na wyższej półce znajdziesz też karty z szyną UHS-III, pozwalającą na transfer danych z prędkością do 624 MB/s (specyfikacja 6.0). Niedawno zaprezentowany został format SD Express (specyfikacja 7.0) z prędkościami sięgającymi 985 MB/s.

Jeśli karta ma jedynie oznaczenie SD, ma szynę 12,5 MB/s, lub „High Speed”, czyli 25 MB/s.

Do tego dochodzi jeszcze rozmiar karty – do smartfonów, GoPro, Osmo, przenośnych głośników i mniejszych urządzeń zwykle potrzebne są karty microSD, do aparatów, kamer czy radia samochodowego – pełnowymiarowe SD.

Istnieją jeszcze karty miniSD, ale ostatni raz widziałam taką, gdy używałam Nokii 6288.

Co oznaczają wartości na karcie SD?

Inne oznaczenia na karcie oznaczają prędkość zapisu i prędkość odczytu. Pozwalają one dobrać kartę do potrzeb. Kręcenie filmów 4K w 120 kl./s wymaga znacznie szybciej zapisującej karty niż robienie zdjęć, a do odtwarzania muzyki ważniejszy jest odczyt.

Która karta będzie najlepsza do kamery?
Która karta będzie najlepsza do kamery?

Oznaczenie prędkości X to stary standard, który jako punkt odniesienia przyjmuje prędkość odczytu płyty CD. Jeśli jednak masz pod ręką starą kartę z oznaczeniem X i liczbą, oznacza to wielokrotność prędkości 150 KB/s. Na przykład:

  • X100 to prędkość odczytu równa 15 MB/s
  • X400 to prędkość odczytu równa 60 MB/s
  • X600 to prędkość odczytu równa 90 MB/s

Kategoria prędkości C nieco nowszy standard oznaczania minimalnej prędkości stałego zapisu kart SD. Liczba wpisana w literę C oznacza:

  • 2 – minimum 2 MB/s
  • 4 – minumum 4 MB/s
  • 6 – minimum 6 MB/s
  • 10 – minimum 10 MB/s

Kategoria U (UHS) jest używana do oznaczania prędkości stałego zapisu danych na kartach z szyną UHS. Ich wartości to:

  • U1 – minimum 10 MB/s
  • U3 – minimum 30 MB/s

Kategoria V to najnowszy sposób oznaczania minimalnej prędkości ciągłego zapisu, przeznaczony głównie dla filmowców. Numer kategorii to MB/s.

  • V6 – zapis 6 MB/s
  • V10 – zapis 10 MB/s
  • V30 – zapis 30 MB/s
  • V60 – zapis 60 MB/s

Niektóre oznaczenia się pokrywają i można je znaleźć obok siebie na jednej karcie.

Tabela przygotowana przez SD Association
Tabela przygotowana przez SD Association

Jaka karta do smartfona?

Szukając karty microSD do smartfona, tabletu albo Raspberry Pi, warto rozglądać się za kartą z oznaczeniem aplikacji A – A1 lub A2. Oznaczenie informuje o liczbie zapisów losowych na sekundę, gwarantuje karta.

  • A1 – minimum 1500 IOPS przy odczycie losowym, minimum 500 IOPS przy zapisie losowym
  • A2 – minimum 4000 IOPS przy odczycie losowym, minimum 2000 IOPS przy zapisie losowym

Karty z oznaczeniem A świetnie się sprawdzą przy wielu operacjach na małych plikach. Są dobrym nośnikiem na system operacyjny dla minikomputera albo magazynem aplikacji dla smartfona. Możliwość wydajnej pracy na małych plikach jest bardzo ważna dla szybkiego działania gier i aplikacji mobilnych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)