Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Czy jestem osobą przedsiębiorczą? W jaki sposób zamierzam stać się specjalistą informatycznym?

Wstęp

W dzisiejszych czasach ważne są umiejętności takie jak planowanie, organizacja pracy oraz szybkie podejmowanie decyzji. Innymi przydatnymi atutami są m.in. komunikatywność, odpowiedzialność i umiejętność pracy w zespole. Ludzi, których cechują te atuty, nazywamy osobami przedsiębiorczymi. Uważam, że posiadając większość z tych przymiotów, jestem osobą przedsiębiorczą.

Wybór ścieżki edukacji


Jednym z najważniejszych powodów, dzięki którym mogę uważać się za osobę przedsiębiorczą jest ciągłe dążenie do celu, jakim jest praca jako specjalista informatyczny. Od lat zajmuję się systemami komputerowymi hobbystycznie, wybierając szkoły i organizując projekty, rozwijam moje umiejętności i zdobywam niezbędną mi wiedzę. Jednym z przykładów mojego dążenia do celu jest wybór szkoły średniej oraz odpowiedniego profilu. Ze względu na korelację matematyki i fizyki z informatyką i radiokomunikacją(o której jeszcze wspomnę) wybrałem profil matematyczno-fizyczny. Klasa ta, w liceum imienia Tadeusza Kościuszki była moim pierwszym wyborem. Pomimo, że jest to trudny kierunek, nie poddaję się i zamierzam wykorzystać szansę, jaką jest nauka tychże przedmiotów.

Edukacja samodzielna


Poza wyborem szkoły, innym przykładem konsekwentnej realizacji mojego planu jest samodzielna edukacja techniczna. Biorąc udział w internetowych spotkaniach informatycznych, zdobywam wiedzę i umiejętności, niezbędne mi w przyszłości zarówno podczas wykonywania wyspecjalizowanych zadań z zakresu m.in. sieci komputerowych, administracji systemami informatycznymi opartymi na kernelu uniksowym, a być może programowaniu? Czas pokaże jaką drogę wybiorę. Oprócz informatyki, rozwijam także inną pasję, jaką jest radiokomunikacja. Przez pół roku przygotowywałem się do stosownego egzaminu na uprawnienia operatora i 3 grudnia 2017 roku, zdałem tenże egzamin z wynikiem 90 % z części teoretycznej i 100 % z części praktycznej. Uzyskanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności z pewnością pomoże mi w realizacji mojego postanowienia.

Praca w zespole

Osoba przedsiębiorcza musi posiadać umiejętność pracy w zespole. Zarówno w szkole, jak i podczas prac grupowych w klubie radiowym wykazuję zaangażowanie i chętnie realizuję projekty grupowe, wymagające takich cech jak odpowiedzialność, elastyczność i komunikatywność. Z kolei podczas nauki nowych rozwiązań technicznych współpracuję z osobami o znacznie wyższych kompetencjach, co wydaje się niełatwe, jednakże okazuje się zaskakująco proste – gdy nie zaburzam hierarchii w grupie i wypełniam swoje zadania, edukacja staje się dużo prostsza i bardziej owocna.

Podsumowanie

Podsumowując, uważam, że spełniam wymagania, pozwalające mi stwierdzić, że jestem osobą przedsiębiorczą. Potrafię szybko podjąć trudne decyzje, zdefiniować soje plany, cel oraz sposób realizacji. Do realizacji planu, jakim jest praca jako specjalista informatyczny jest zarówno nauka w szkole, jak również samodzielna edukacja techniczna. Umiem również pracować w zespole, nie tworząc wielkich konfliktów m.in. dzięki komunikatywności i zaradności. Uważam, że dzięki tym atutom, realizacja mojego planu będzie o wiele prostsza.

 

oprogramowanie hobby inne

Komentarze

0 nowych
adamk1985   13 #1 11.09.2017 20:53

Literówka - "soje plany. Fajny list motywacyjny z tego wyszedł... Powodzenia w szukaniu swojej drogi młody padawanie... ;-)

  #2 11.09.2017 22:48

"Przez pół roku przygotowywałem się do stosownego egzaminu na uprawnienia operatora i 3 grudnia 2017 roku, zdałem tenże egzamin z wynikiem 90 % z części teoretycznej i 100 % z części praktycznej."

"3 grudnia 2017 roku" - kolega z przyszłości? ;)

Co do wpisu - tak trzymaj.

gowain   21 #3 11.09.2017 23:20

Hmm, życie zweryfikuje - oby pozytywnie.

Szern   10 #4 12.09.2017 09:26

Hmm... Nieco nadęty list motywacyjny (ale one zwykle takie bywały) z elementami CV-ki. IMHO nie istnieje coś takiego jak "specjalista informatyczny", a listy motywacyjne już dawno odeszły do lamusa. Proponuję zmienić tytuł na: "Jaki jestem fajny i zmotywowany".

WODZU   18 #5 12.09.2017 11:36

"Umiem również pracować w zespole, nie tworząc wielkich konfliktów"

Ot, czasem pociągnę komuś z liścia lub doniosę na współpracownika, ale obiecuję, że nic więcej ;)

sir_lucjan   9 #6 12.09.2017 12:53

Teoria sobie a praktyka sobie. Zobaczymy co z tego nieco szumnego listu afirmacyjnego wyniknie w przyszłości :)

SnackPL   7 #7 12.09.2017 15:13

No ok, ale liczą się czyny a nie słowa. Potraktuj to trochę jak życiowy sprawdzian : )

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #8 12.09.2017 15:42

Słowa już są, teraz czas na czyny wykonane wg tych słów.

  #9 12.09.2017 18:29

Osoba przedsiębiorcza to taka, która ceni swój czas i chce by był on jak najwięcej wart. Tak się wyraża w każdym aspekcie życia. Reszta wynika z maksymalizacji tej ceny i nie jest zwiastunem bycia osobą przedsiębiorczą, tylko jej skutkiem.

Przykłady:
"praca w zespole" wynika z tego, że 2 osoby pracujące razem mogą wydajniej zorganizować prace niż 2 osoby wykonujące ją niezależnie. Wydajniejsza praca to więcej produktu i większa możliwość zarobienia.

"samodzielna nauka" dowiedziono, że indywidualna nauka może być 8 razy bardziej wydajna niż grupowa. Korzyści jakie mogą z tego płynąć są oczywiste.

"wybór ścieżki edukacji" dla osoby przedsiębiorczej nie ma, aż takiego znaczenia. Większe znaczenie mają inwestycje, które przyniosą zyski, czyli podczas sprzedaży będą więcej warte niż je kupiłeś. Bycie informatykiem, to nie jest przedsiębiorczość tylko rzemiosło. Bo tacy ludzie są w większości pracownikami, nawet kiedy mają działalność gospodarczą.
Bardziej zastanawiałbym się nad kosztem alternatywnym. Czemu nie zarabiam więcej? Co mogę zrobić, żeby zarabiać więcej? Oczywiście nie chodzi tu o wzięcie nadgodzin, tylko o to, co napisałem na wstępie.

Fanboj O   9 #10 12.09.2017 21:09

Jesteś młodziutki, zmotywowany, ambitny. Informatyka i dążenie do celu...
Wiem. Zostań blogerem-jutuberem. Z gatunku kołcz uczący innych jak lepiej dojść. Do celu. Nauczaj ludzi jak żyć, bo chyba nie wiedzą. Tak mniemam, obserwując wysyp kołczingu.

sir_lucjan   9 #11 12.09.2017 21:12

@Fanboj O: Coś w tym jest, znalazłby pewnie jakąś niszę dla siebie. Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą!"

Lawstorant   9 #12 12.09.2017 22:28

To jest jakiś szkolny projekt?

  #13 12.09.2017 22:34

Tak czytam większość komentarzy i czuje się trochę, jakbym czytał jakiś temat na elektrodzie. Większość to po prostu zwykła krytyka, szkoda że nie kreatywna...

  #14 13.09.2017 13:55

żona w dziale hr czyta tysiące takich 'A4' :)

ilili   9 #15 13.09.2017 16:23

To co opisujesz to nie jest przedsiębiorczość a pracowitość, przedsiębiorczość to jest wtedy gdy prowadzisz jakieś przedsiębiorstwo, projekt i (koniecznie i) ten projekt przynosi zysk według dowolnych kryteriów, najczęściej finansowych..

  #16 13.09.2017 17:19

@Lawstorant: list motywacyjny wyskrobał, może chce się zatrudnić w dp :)

Maxi_S   5 #17 14.09.2017 00:25

[cytat]
W dzisiejszych czasach ważne są umiejętności takie jak planowanie, organizacja pracy oraz szybkie podejmowanie decyzji. Innymi przydatnymi atutami są m.in. komunikatywność, odpowiedzialność i umiejętność pracy w zespole. Ludzi, których cechują te atuty, nazywamy osobami przedsiębiorczymi.
[/cytat]

To raczej obraz idealnego "korpoludka" niż osoby przedsiębiorczej, którą IMHO powinna cechować umiejętność właściwego zadbania o wszystkie sprawy związane z własnym dobrem (gdyż użycie określenia, że cechuje ją nutka zdrowego egoizmu może być odebrane jako pejoratywne)