Recenzja Dell Latitude E6530

Od prawie roku jestem posiadaczem laptopa Dell Latitude E6530.
Kwestii cenowych nie będę przytaczał. Ale udało się go zakupić w miarę ludzkich pieniążkach.
Sama specyfikacja jest zmontowana z moim życzeniem, czego niestety nie da się zrobić w normalnym sklepie.
Intel Core I5-3210 @ 2.5Ghz, 2 rdzeniowy + Intel 4000
8GB 1600Mhz RAM
Dysk Hybrydowy Seagate Momentus XT ST500LX003-1AC15
Pełna Klawiatura podświetlana LED
Intel Centrino 6300 Wifi Card
Matryca Full-HD ( Liquid Crystal Display, 15.6FHD, White Light Emitted Diode, AG, Au Optronics Corp )
Kamera 720p

Szczerze powiedziawszy przeciętna konfiguracja ale taka miała być. To miał być laptop do pracy i do domu. Bez przesadnych bajerów i zużywający masę prądu..
Fakt mogłem do niego dorzucić modem 3g/hsdpa ( kartę wkłada się w miejsce po wyjęciu baterii ), czytnik Smart Card, czytnik linii papilarnych, dodatkowa karta rozszerzeń usb3 zamiast napędu i parę innych dupereli, z czego najbardziej żałuję jednak tego modemu ( aero2 ).
Jak wygląda laptop nie będę się opisywał bo każdy może zobaczyć go na stronie Della.

1. Wydajność

Co do tego nie mam zastrzeżeń, Windows 8 śmiga aż miło, startuje nawet szybciej niż mój komputer stacjonarny na AMD 965@4Ghz, 8GB RAM, Vertex 4 na Windows 7 Home Pro.
Jeżeli chodzi o zasoby to na tym poziomie jest również całkiem dobrze, wiadomo windows xp zajmujący 100MB w pamięci RAM to nie jest.

Nadmieniam że Firefox + ESET + Thunderbird = 1GB zajętej pamięci - inne uruchomione programy : Dropbox, WTW, NetLimiter, TrueCrypt ~ 1.3GB max, co w sumie daje nam ok 1.7GB zajętej pamięci przez sam system. Biorąc pod uwagę ceny pamięci jest wynikiem dobrym. Trzeba mieć na uwadze również że system używa 2'óch powłok Desktop i "Metro".

Sprzętu używam często do maszyn wirtualnych Vmware, windows xp / server 2012 / sbs 2011. Do czego sprawdza się wyśmienicie. Jedynie przy uruchomionych czterech maszynach zaczyna brakować mocy dyskowej / pamięci.

Gry nie wymagające mocnej karty chodzą bez problemu. LoL, WoT można pograć ale oczywiście tylko w domu ;).

2. Wygląd

Budzi zaufanie, metalowa obudowa i rama nadają laptopowi odpowiedniej wytrzymałości.
Można go spokojnie przenosić poprzez trzymanie ręką tylko za monitor który otwiera się do 180 stopni co jest niespotykane w tanich laptopach.
Problemem jest jedynie łatwo brudząca się tylna strona. Choć po roku czasu i tak laptop wygląda czyściej niż większość jakie dane mi było naprawiać.

3. Użytkowanie

Kupując E6530 miałem lekkie obawy jak laptop z najwyższej półki biznesowej będzie się sprawdzał nie tylko w pracy ale i w domu.
Na szczęście po ok 2 miesiącach rozwiały się wszystkie moje wątpliwości.
Całkiem dobre głośniki stereo + podświetlana klawiatura robią swoje. Bez problemu można siedzieć w domu w nocy i dalej trafiać w klawisze nawet podczas najcięższych bojów czy to z KS-SOMED czy Symfonią.
Przez ten czas jedyne niedogodności jaki zauważyłem to problem usb 3.0 i urządzeń wireless. Błąd w specyfikacji tego złącza powoduje czasem problemy z myszą. Jedyne wyście jakie minimalizuje tą niedogodność to podłączanie wszystkich urządzeń usb z dala od nadajnika myszy.
Co do złącz to taki już standard

Network connector (RJ-45)
USB 2.0 (2) – 1 USB/eSATA combo; USB3.0 (2)
Stereo headphone/Microphone combo jack
Memory card reader, 54 mm ExpressCard
Docking Connector, VGA, HDMI

HDMI niestety nie chcę współpracować z intelem 4000 co jest dość znanym błędem.
Oraz dręczący touchpad. Często przy pisaniu tekstu, lekkie muśnięcie touchpada powodowało wstawianie tekstu nie w tym polu jakim chciałem, rozwiązaniem jest instalacja Dell Touchpad i włączenie funkcji TouchGuard, co powoduje maksymalnie jeden taki wypadek na kilka dni.

4. Czas pracy na baterii

Od godz. 7:00 do 9:45 przy normalnej pracy biurowej, FF + Thunderbird + połączenie RDP + włączone radio rmfon + wtw + komunikator facebookowy. Szału nie ma ale również trzeba wziąć pod uwagę to że jest to bateria 6-cio komorowa. Wszystko zależy od samych ustawień laptopa, podświetlenie klawiatury, matrycy, wyłączone dźwięki, używanie touchpada a nie bezprzewodowej myszki. Maksymalny czas jaki udało mi się uzyskać wyniósł ponad 3.5h

5. Podsumowanie

Jedyny laptop do którego mogę porównać mojego Latitude jest inny produkt Della mianowicie Studio 1558. Są to 2 zupełnie inne półki, jeżeli chodzi o wykonanie, w przypadku Latitude kluczowym czynnikiem kształtującym cenę jest jego konfigurowalność, wytrzymałość.
Laptop ten można śmiało umieścić jeżeli chodzi o wytrzymałość na szczycie laptopów biznesowych którzy często podróżują. Nie straszne mu są upadki ze stołu, kolan na ziemię/podłogę nawet w przypadku gdy jest uruchomiony dzięki Free Fall Sensor.
Z całą pewnością polecę ten laptop każdemu kto wymaga odpowiedniej wydajności a zarazem wytrzymałości.

PS. Zobaczymy jak wyjdzie ze starcia z dzieckiem ( 4m+ ) to będzie dla niego Final Challenge :).

Na życzenie wyniki wydajności dysku po roku czasu.