Raspberry Pi 2 — Malina na sterydach

Dziś dostałem nowe Raspberry Pi, w czasie jak instaluję się system Raspbian to podzielę się z wami tym co jak na razie jest mi wiadome. Wcześniej miałem wersję B Raspberry Pi, tą starą jeszcze z dużą kartą SD, też instalowałem na niej Debiana Raspbian przez Noobs_lite.

Malina kupiona z Element14

Specyfikacje techniczne:

CPU Quad Core Broadcom BCM2836

RAM 1GB

4 Porty USB, HDMI, Composite wideo i audio wszystko w jednym 3.5mm jack'u

Zasilanie przez złącze Micro USB

Dla tych co nie wiedzą co to Noobs_lite, jest to podstawowe oprogramowanie, które wgrywa się na kartę SD ma 30MB i pozwala przeprowadzić instalację pełnej wersji wybranego systemu operacyjnego na malinie, jest dostępny także w większej wersji która ma już pobrane pliki systemów operacyjnych, ja wybrałem instalację sieciową i system jest pobierany właśnie z internetu. Używam tej opcji instalacji żeby zaoszczędzić czas który bym poświęcił na flashowanie karty pamięci a tak mogę włączyć proces i jest gwarancja że wszystko zadziała i że wszystko jest zaktualizowane.

Instalacja Systemu

Malina to mały gadget o którym wszyscy miłośnicy komputerów opowiadają, czy warta jest zakupu? Wcześniejsza wersja B podstawowa i pierwsza chyba nie bardzo była warta swoich pieniędzy, już jak na tamte czasy nie działało to za szybko a do tego dodać trzeba że dopiero teraz usprawniono maline o lepsze parametry. Inni powiedzą że warta była swoich pieniędzy a nowa wersja jest jeszcze bardziej, zgodzę się z tym bo ja nie jestem programistą i nie używam Raspberry Pi do projektów do śledzenia samolotów, udzielania karmy psu przez wysyłanie maila na dany adres albo do dawania radości z programowania dzieciom w podstawówce.

Malina przyda mi się do prostych rzeczy, mam zamiar podłączyć do niej dysk i udostępnić go dla innych komputerów i udostępnić też drukarkę USB, pewnie też zobaczę jak radzi sobie z serwerem do Counter Strike Go już stawiałem go wcześniej na AWS zobaczymy czy biedna malina sobie da z tym rade (o ile da się to zrobić na malinie). Możliwe że zainstaluje też XBMC i zobaczę czy można sterować menu z pilotem od TV przez złącze HDMI.

Właśnie zainstalował się system operacyjny, pierwszy test: Jak teraz malina daje sobie rade z przeglądarką internetową? Wcześniej Chromium działało kiepsko, kulało bardzo. Chce zobaczyć ile daje nowy procesor i czy np. Będę w stanie przeglądać strony internetowe bez tracenia nerwów. Nie liczę na za wiele ale trzeba wszystko sprawdzić. Wiem że Chromium to wysoko postawiona poprzeczka dla takiego urządzenia ale malina i tak dała radę, strony wczytują się dość dobrze ale przewijanie zacina się i trzeba czekać na reakcje kilka sekund. Zauważyłem że gdy okienko przeglądarki jest mniejsze to strony działają szybciej pewnie chodzi o coś z renderowaniem obrazu przez procesor graficzny (domyślam się).

Na samym początku widać że malina daje rade jeśli chodzi o procesor ale słaba prędkość czytania i zapisu z karty pamięci blokuje instalacje i otwieranie programów w tym samym momencie. Jak na razie muszę uprzątnąć bałagan po szukaniu wszystkich kabelków i zdecydować do czego będzie służyć malina. Działać działa i o wiele lepiej niż poprzedniczka.

Widziałem dość sporo ciekawych projektów dla maliny tutaj dodanych na dobreprogramy przez bloggerów jak np. Użyć jednego z bolców GIPO i kawałka druciku do nadawania muzyki i odbierania jej w radiu FM.

Jak uda mi się jakiś projekt zrobić z malina to dodam go na blogu! Chciałbym zobaczyć czy mógł bym zamienić maline w router ale do tego potrzebuje Ethernet adapter pod USB. Inna smutna wiadomość to że nic takiego jak GNS3 nie da rady zadziałać na malinie a to by była ciekawa zabawa, trzeba jeszczę poczekać aż takie małe urządzenia będą w stanie stawić czoła biurowym desktopom i laptopom

Informacje o procesorze z systemu

W pudełku znajdziemy instrukcje obsługi z opisem w języku Polskim i płytkę Pi zapakowaną w folie antystatyczną. Daje więcej zdjęć (sam nie wiem dlaczego ale niektóre zdjęcia same się obracają)

pudełko z tylu

Kilka porad:

Tu niezbędna rzecz dla każdego kto ma stary monitor bez HDMI a ma złącze VGA teraz mój stary monitor dostał drugie życie. Choć można zrobić sobie dostęp zdalny to do czasu gdy znajdę ostateczne zastosowanie dla maliny zostanie podłączona do monitora i klawiatury.
Przejściówka na ebay

Jak już będzie raspbian OS wczytany wpisz komende

tasksel

Umożliwia ona instalacje serwera apache, serwera do drukowania, bazy danych SQL, serwera DNS i co najważniejsze serwera SSH.

Test midori cda.pl dla VIP'a 123abc (niezalogowany):