Złam ograniczenia rozdzielczości w MacOS Sierra

Wpis dla tych użytkowników Mac'ów, którzy tak jak ja nie chcą przepłacać za nowego MacBooka z wyświetlaczem Retina a chcieli by pomieścić więcej okienek na wyświetlaczu; lub tych którzy mają już MacBooka z wyświetlaczem Retina ale chcieli by jeszcze więcej upchać na swoim wyświetlaczu.

Problem:
#1 Stare ekrany z słabą rozdzielczościm nie mieszczą/wyświetlają dużej ilości okien/aplikacji na raz - trudno się pracuje z otwartą przeglądarką/Adobe Readerem i Wordem.

LUB

#2 Korzystanie z większej rozdzielczości na wyświetlaczu Retina niż dostępna w systemie MacOS Sierra (omiń systemowe ograniczenie)

Rozwiązanie problemu #1 (zadziała także dla problemu #2)
Pierwsze co wpada do głowy to podłączyć MacBooka do monitora. Ale co jeśli chcielibyśmy wyświetlać więcej bez uziemienia naszego starego poczciwego MacBooka?

Sprawdź jaką rozdzielczość możesz ustawić w swoim Mac'u

W opcjach wyświetlacza klikając na "scaled" radio button przytrzymaj klawisz CMD - wtedy pojawi się dodatkowe pole wyświetlające wszystkie dostępne ustawienia rozdzielczości.

Jak widać wszystkie dostępne ustawienia rozdzielczości powyżej nie są powalające.

Pewnie smartphone z Biedronki ma dostępną wyższą rozdzielczość ekranu...
Domyślnie mój Mac wyświetla obraz w najwyższej dostępnej rozdzielczości. Czy mogę coś jeszcze zrobić by wyświetlać więcej nie używając dodatkowego monitora? Tak, to możliwe!

Rozwiązanie znajdziemy na GitHubie

RDM to projekt/hack który pozwala korzystać z rozdzielczości nie dostępnych w ustawieniach MacOS.

Gdy wybieram większą rozdzielczość używając RDM generowany obraz nie ma dedykowanych fizycznie pikseli. Ten obraz jest skalowany i dzięki temu oprogramowaniu jestem w stanie upchać o wiele więcej okienek na wbudowanym wyświetlaczu.

Przy użyciu RDM wyświetlany obraz traci swoją ostrość, niestety oprogramowanie nie doda pikseli do wyświetlacza. Trzeba się z tym pogodzić. RDM powstał dla laptopów z wyświetlaczami Retina, które o ile dobrze rozumiem tekst na GitHubie, są w stanie wyświetlić wyższe ustawienia rozdzielczości nie dostępne w MacOs bez utraty ostrości.

W moim przypadku używam tego oprogramowania żeby upchać więcej na wyświetlaczu przy czym tracę ostrość wyświetlanego obrazu.

Do dzieła! Instalujemy RDM

Plik instalacyjny można pobrać tutaj KLIK

Po kliknięciu na pobrany plik .dmg w "finderze" ukaże nam się nowy napęd

klikamy na plik .pkg instalujemy oprogramowanie.

Używając spotlight (opcji wyszukaj w MacOS) szukamy RDM i otwieramy aplikacje.

Po uruchomieniu pokaże nam się dodatkowa ikonka na pasku w górnym prawym rogu ekranu

Voila! Teraz możemy korzystać z rozdzielczości wcześniej nie dostępnych w MacOS Sierra.