#1. Uwaga na fake USB !

Co to fake USB ?

Jak sama nazwa wskazuje, fakeUSB to klucze z którymi coś jest nie tak jak powinno :). Zjawisko narodziło się prawdopodobnie w głowie zaradnego brata z CHRL. Wpadł on na genialny w swojej prostocie pomysł by pendriva o pojemności rzeczywistej 8 - 64 MB zareklamować i sprzedać jako model 128 i więcej GB.

Wykorzystuje się tu słabość protokołu PnP który zazwyczaj odpowiada za komunikacje uradzenia z komputerem. Gdy podłączamy nośnik do komputera wykrywa on urządzenia, nadaje mu sterownik i przekazuje mu sterowanie. Sterownik komunikuje się z układem scalonym wbudowanym na pendriva i pobiera z niego wszelkie informacje dotyczące tego sprzętu. W przypadku Windowsa wpisywane są one ponadto do odpowiednich kluczy w rejestrze systemowym. I w tym momencie przejawił się geniusz kolegi z odległej krainy, który za pomocą ogólnodostępnego oprogramowania wpisał fałszywe dane o pojemności nośnika oraz produceńcie do pamięci pendriva.

Pomimo tego że może się wydawać że nikt się nie nabierze, dzięki popularności serwisów takich jak ebay czy amazon zjawisko było i jest powszechne. Nie interesuję się rynkiem Polskim, ale sądzę iż w śród naszych rodaków znajdzie się paru zaradnych. Nie mogąc sprawdzić nośnika przed zakupem, kierujemy się głownie ceną oraz zapewnieniami sprzedawcy, że "wszystko jest OK".

Bywa i tak że producent tego typu urządzeń zada sobie trochę więcej trudu. Kopiuje się obudowy oryginalnych nośników znanych firm i wyposaża w trefną elektronikę. Optyczne rozróżnienie nośników nie jest wtedy już takie proste.

Jak nie dać się nabrać ?

Warto przed zakupem, szczególne po bardzo okazjonalnej cenie przetestować nośnik za pomocą własnego komputera. Explorer systemowy tu wystarczy (korzysta on z danych z PnP). Polecam program HxD dzięki któremu możemy sprawdzić wpis VBR. Poza tym możemy przetestować zapis i odczyt z nośnika za pomocą programu np. H2testw. Bywa też tak że z powodzeniem można nośnik zapisać danymi, ale przy odczycie pojawiają się błędy. Dobrym pomysłem jest także formatowanie nośnika systemem plików NTFS.

A może naprawić ?

Możliwe jest oczywiście naprawienie nośnika modyfikując wpisy w kontrolerze układzie. Jest to operacja niebezpieczna dla nośnika, no ale skoro nośnik i tak jest bezużyteczny warto ryzykować. Polecam programy Alcor i Mptool. Zazwyczaj udaje się uzyskać pojemność rzędu kilku GB.