Do Polski dotarły wyświetlacze dotykowe Nextion HMI dla majsterkowiczów!


Projekt Nextion zdobył na IndieGoGo $46.353 USD zamiast oczekiwanych $20.000 USD, czyli o 132% więcej.

Cieszył się on dużym zainteresowaniem w trakcie kampanii, a jak jest po niej? O tym w dalszej części.

Zaraz zaraz, a co to tak naprawdę jest i do czego ma służyć?

W skrócie Nextion HMI to seria wyświetlaczy doskonała do szybkich projektów z wykorzystaniem łatwo dostępnych narzędzi. Interfejs graficzny projektujesz przy użyciu bezpłatnego oprogramowania. Następnie przenosisz utworzony projekt do pamięci wyświetlacza przy użyciu karty pamięci MicroSD. Podpinasz wyświetlacz do wybranego mikrokontrolera np. Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, Attiny i innych przy wykorzystaniu łatwej w obsłudze komunikacji TTL. Możesz również używać samego wyświetlacza jako niezależne urządzenie np. jako foto ramka.

Specyfikacja wybranych modeli (NX3224T028 oraz NX8048T070)

Wszystkie modele posiadają 2048 bajtów pamięci RAM, czytnik kart MicroSD do 32GB, te same napięcie logiczne i zasilania, a także komunikację TTL.

A co otrzymujesz w zestawie?

Zalety i wady

Ile osób tyle opinii. Co dla jednego jest wadą, innemu może być zaletą. Przedstawię na początku wady, a następnie zalety tych wyświetlaczy na podstawie własnej opinii.

Wady

- panel dotykowy opornościowy jedno-punktowy

Uważam, że zastosowanie panelu pojemnościowego wielo punktowego byłoby lepszym rozwiązaniem.

- brak przezroczystości elementów graficznych

Jest to dla mnie WIELKI minus, ponieważ sprzętowo wyświetlacze dają taką możliwość. Mam nadzieję, że twórcy nadrobią zaległości i dodadzą taką możliwość Podczas projektowania interfejsu trzeba to wziąć pod uwagę.

- brak dobrej dokumentacji

Z biegiem czasu użytkownicy dodają z własnej woli materiały do oficjalnej dokumentacji.

- kiepska obsługa czcionek

Czcionki konwertuje się na "krzywe" i zapisuje do specjalnego formatu *.zi. Dużo różnią się od tych właściwych. Czcionki po konwersji są twarde, czyli pixele świecą pełnym kolorem (szkielet czcionek). Mam nadzieję, że to również z czasem zostanie udoskonalone przez twórców.

- ograniczone oprogramowanie

Jak wspomniałem wcześniej, sprzęt pozwala na więcej. Aktualne oprogramowanie ogranicza możliwości urządzenia. Wyświetlacz wyposażony jest w czytnik kart MicroSD. Aktualnie służy tylko do aktualizowania oprogramowania. Można by przecież dodać możliwość wyboru, który plik wgrać, albo jeszcze lepiej zdecydować z jakiej lokalizacji wyświetlacz miałby korzystać z danych źródłowych.

- brak możliwości projektowania i edytowania interfejsu wyświetlaczy z poziomu systemów Linux, Mac i innych

W chwili pisania wpisu, Nextion Edytor dostępny był jedynie na system Windows.

Zalety

+ kompaktowe wymiary
+ wygodny interfejs komunikacji TTL
+ wygodny sposób przenoszenia projektu do wyświetlacza
+ ładne kolory :)
+ proste projektowanie i prototypownie aczkolwiek ograniczone

Co możesz zrobić, jak wykorzystać?

Masz duże pole do popisu. Bądź kreatywny i zaprojektuj własny pomysł. Brzmi świetnie, prawda? Szczerze... to sam przez dłuższy czas nie miałem pomysłu do realizacji "na teraz". Część pomysłów wydawała się zbyt fantastyczna, a druga część bez sensowna. Po spojrzeniu na świat z innej perspektywy można znaleźć dużo ciekawych zastosowań!

Przykładowo:

+ foto ramka (najprostszy pomysł)

Foto ramki o podobnych rozmiarach kosztują mniej więcej tyle samo. Tworząc własną, możesz rozbudować jej możliwości według własnych potrzeb. Choćby wyświetlanie informacji o lokalizacji i szczegółach zdjęcia czy informacja o godzinie oraz temperaturze otoczenia.

+ komputer pokładowy pojazdu

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć czujniki do Raspberry Pi lub Arduino, a także uzyskać informacje z głównego komputera pokładowego. Możesz zaprojektować interfejs zbliżony do Android Auto (patrz zdjęcie wyżej). Dodatkowo router Wi-Fi + Internet 3G i mamy własne urządzenie zarządzania mediów i pojazdu "pełną gębą".

+ prototyp interfejsu przyszłego urządzenia

Projektujesz własne urządzenie, ale nie jest jeszcze ukończone. Przez ten czas możesz zaprojektować fizyczny prototyp interfejsu swego przyszłego urządzenia przy użyciu grafik i innych elementów.

Możliwości nigdy w niczym nie są ograniczone. Zapewne zgodzisz się ze mną, że to nasz pomysł i chęci się liczą, prawda?

Gdzie można je kupić?

Wyświetlacze od producenta są dostępne na zamówienie od końca lipca. Mało kto o tym wie, ale Polska nie pozostaje w tyle i również w naszym kraju są dostępne od lipca choć jedynie w ofercie sklepu Elty.pl.

Dostępne modele:

+ Nextion 2.4" TFT 320 x 240 dotykowy NX3224T024

+ Nextion 2.8" TFT 320x240 dotykowy NX3224T028

+ Nextion 3.2" TFT 480x240 dotykowy NX4024T032

+ Nextion 4.3" TFT 480x272 dotykowy NX2432T043

+ Nextion 5.0" TFT 800x480 dotykowy NX8048T050

+ Nextion 7.0" TFT 800x480 resistive touch screen NX8048T070

Jak się to obsługuje i programuje?

O tym dowiesz się w następnym artykule z serii Nextiom HMI.

Na koniec wideo prezentujące model NX3224T028 podczas sprawdzania czy dane elementy graficzne zostały prawidłowo ułożone.