Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Batonik dla S3 - CyanogenMod 11 (Android 4.4) na Samsungu Galaxy S3

Na początku nie byłem pewny, czy instalować Cyanogenmoda, ale gdy znalazłem CyanogenMod Installer i przeczytałem opis instalacji za pomocą tego programu, postanowiłem jednak spróbować.

Instrukcji instalacji ze strony Cyanogenmod

(spolszczona)
 1. Otwórz ustawienia, następnie - Ustawienia Bezpieczeństwa (/Bezpieczeństwo). Znajdź "Nieznane źródła"(instalacja aplikacji z innych źródeł niż Sklep Play) i zaznacz tą opcje. Jeżeli jest już zaznaczona, pomiń ten krok.
 2. Pobierz aplikacje na telefon lub tablet z Androidem ze strony http://get.cm lub korzystając z kodu QR
 3. Po zakończeniu pobierania zainstaluj pobraną wcześniej aplikacje (OneClick.apk). Następnie otwórz ją. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w telefonie lub tablecie z Android, by kontynuować proces instalacji (Cyanogenmoda).
 4. Pobierz CyanogenMod Installer na Windows Vista/7/8. Uruchom go i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
 5. Ciesz się CM!
Notki:

Cyanogenmod oryginalnie umieścił odnośnik do swojej strony pobierania. Ja natomiast umieściłem odnośnik do strony pobierania na dp.

Strona Cyanogenmod tutaj.

Instalacja w praktyce, za pomocą Cyanogenmod Installer.

U mnie przebiegało to tak:

Pobrałem Cyanogenmod Installer (na Windows), potem OneClick.apk na telefon (SGS3). Zainstalowałem na telefonie. Następnie otworzyłem i przeczytałem informacje - "...zrób/zrobić kopię zapasową danych z urządzenia, gdyż wszystkie zostaną usunięte...", czy jakoś tak :)

W związku z zaistniałym "problemem", pobrałem Samsung Kies(prawie na dole strony). Zainstalowałem ten program. Podłączyłem telefon przez kabel USB do komputera. Otworzyłem Samsung Kies, utworzyłem kopię zapasową danych (wszedłem w zakładkę "Kopia zapasowa i przywracanie", wybrałem dane do kopi zapasowej i nacisnąłem "Archiwizuj dane"). Operacja przebiegła pomyślnie. Kopię zdjęć, video i muzyki zrobiłem metodą "kopiuj, wklej". W międzyczasie pomyślałem, że dobrze byłoby utworzyć też kopie zapasową systemu (Kies robi kopię zapasową tylko danych i aplikacji użytkownika). Jednak aplikacje do tego wymagały roota, a telefonu nie chciałem rootować (jak się potem okazało i tak został zrootowany...). Z pomocą, jak i w wielu innych przypadkach przyszedł Google. Znalazłem stronę Samsunga z firmwarem dla S3 (tutaj). Jest tam wiele wersji językowych firmware'ów do telefonów Samsunga. Miałem od razu pobrać, ale ograniczenie prędkości na pierwszym "linku" (rapidgator) i konieczność rejestracji na drugim "odstraszyły mnie". Zdecydowałem, iż pobiorę firmware ze strony Samsunga w przypadku awarii.

Po wykonaniu wyżej wymienionych "operacji" znów otworzyłem CyanogenMod na telefonie. Zaakceptowałem regulamin itp. Podłączyłem telefon przez kabel USB do komputera. Włączyłem opcje programistyczne (nacisnąłem kilka razy szybko "numer kompilacji" - w Android 4.2 i nowszych nie są domyślnie widoczne) i debugowanie usb. (instalacje aplikacji z nieznanych źródeł miałem już włączone).

Dalszy proces instalacji przebiegał z poziomu komputera. Otworzyłem CyanogenMod Installer. Program wyświetlił komunikat, z prośbą o wyłączenie antywirusa. Po wykonaniu tej czynności, aplikacja wykryła urządzenie i rozpoczęła pobieranie Cyanogenmod. Byłoby wszystko dobrze, ale przy pobieraniu aplikacji (pod koniec) wyświetlił komunikacje o błędzie połączenia z urządzeniem. Było tam wymienionych kilka rzeczy, które mogły spowodować ten błąd. Odłączyłem i podłączyłem jeszcze raz urządzenie, a następnie wykonałem wcześniejsze czynności instalacyjne ponownie. (ponieważ urządzenie było w trybie "download", przełączyłem telefon w zwykły tryb, naciskając Volume Down + Home + Power; Następnie uruchomiłem telefon normalnie. Włączyłem CyanogenMod, ... - szczegóły akapit wyżej i początek tego akapitu.) I znowu..., tym razem inny błąd - aplikacje się pobierały po kilka razy i nie mogły się pobrać (pasek stanu ładował się do około 60%, potem 80% i wracał do 60% - i tak ciągle). Lekko zrezygnowany tym stanem rzeczy odłożyłem instalacje CyanogenMod na następny dzień.

Ku mojemu zaskoczeniu następnego dnia udało się. Może po prostu wystarczył restart systemu? Pomijając wcześniejsze etapy "instalacji" powiem, że wszystko się pobrało i pozostało mi tylko zainstalować. W związku z tym zainstalowałem (instalacja nie trwała zbyt długo). Odłączyłem telefon od komputera (był podłączony przez kabel USB) i uruchomiłem go. Po pierwszym uruchomieniu, standardowo wybór języka (tak, jest język Polski)... Następnie zainstalowałem kilka aplikacji ze Sklepu Play (Gappsy są instalowane wraz z CaynogenMod, ale nie wszystkie).

Byłoby wszystko pięknie, ale po podłączeniu telefonu do komputera przez kabel USB, urządzenie zostało wykryte przez Windows jako "nieokreślone". Napisałem na forum dp temat z prośbą o pomoc w tej sprawie, jednak potem sam znalazłem rozwiązanie - przywrócenie ustawień fabrycznych(nie wiązało to się z przywróceniem fabrycznego sytemu, został CyanogenMod(Android 4.4)). Po wykonaniu tej czynności, wprawdzie musiałem instalować pobrane przeze mnie aplikacje od nowa, ale za to Windows po podłączeniu telefonu do komputera przez kabel USB wykrył go normalnie i zainstalował odpowiednie sterowniki.

Inne sposoby instalacji CyanogenModa

Innych sposobów nie mogę opisać, gdyż Cyanogenmoda instalowałem tylko za pomocą Cyanogenmod Installer.

Dane trzeba odzyskać

Pozostała jeszcze kwestia przywrócenia danych takich jak kontakty, wiadomości itp. Jak się okazało Samsung Kies (i w wersji 2.6, i też 3.2) wykrył moje urządzenie jako nieznane. Kontakty z pliku Contacts.spb przekonwertowałem w Samsung Kies (2.6) na pliki vCard, z których można było już importować kontakty na telefon. Wiadomości nie udało mi się przywrócić (nie było to możliwe, bo Samsung Kies wykrył moje urządzenie jako nieznane). Zdjęcia, muzykę i video przywróciłem metodą "kopiuj, wklej" (oczywiście do odpowiednich folderów; zdjęcia - DCIM, video- Movies, a muzyka - Music).

Koniec końców nie odzyskałem:

 • Wiadomości
 • Historii połączeń
 • Danych aplikacji
 • Ustawień urządzenia

Zyski i straty

S3 stracił:

 • Funkcje ruchu
 • Aplikacje od Samsunga (S Terminarz, Group Play...)
 • Funkcje takich jak: Smart Stay, Smart Alert...
 • UI Systemowe Samsunga (zastąpiło je standardowe od Google)
 • ...

Zyskał natomiast:

 • Nowy system - Android 4.4 (i aktualizacje)
 • Możliwość konfiguracji diody powiadomień(zmiany kolorów...)
 • Możliwość pełnej konfiguracji jasności ekranu (ustawianie jasności odpowiadającej danej liczbie luksów)
 • Uprawnienia root(i aplikacje do zarządzania nimi)
 • ...

CyanogenMod i Android 4.4

Wcześniej nie wspominałem, ale po pierwszym uruchomieniu oprócz wybrania języka możemy podłączyć konto Google oraz CyanogenMod.

Oczywiście wraz z systemem dostajemy kilka aplikacji do podstawowych zastosowań (np Apollo - odtwarzacz muzyki), kilka do zastosowań bardziej zaawansowanych (np Superuser do zarządzania uprawnieniami root) oraz gappsy (np Sklep Play). Jako, że jest to Android 4.4 otrzymujemy preintalowane Google Now. Jest to asystent głosowy od Google (coś jak Siri od Samsunga). Nie dostajemy natomiast żadnych "Samsungowskich" aplikacji (np. Samsung GALAXY Apps).

Na uwagę (według mnie) zasługuje Menedżer Plików, który oprócz wszystkich podstawowych funkcji (kopiuj, wklej...), po ustawieniu opcji roota daje nam pełną swobodę (możliwość "grzebania" we wszystkich plikach na telefonie).

CyanogenMod posiada "Profile". Można w nich ustawić:

 • które połączenia mają być włączone (np Wi-Fi),
 • wybrać, czy telefon ma pracować w 2G, czy w 3G
 • włączyć lub wyłączyć wibracje dla połączeń i/lub powiadomień
 • włączyć lub wyłączyć tryb samolotowy
 • wybrać tryb blokady ekranu
 • ...

Jeżeli chodzi o wygląd systemu, mamy do czynienia niemalże z czystym/oryginalnym graficznie Androidem (launcher to Trebuchet). Jak widać na screenach różni sporo się od tego zmodyfikowanego przez Samsunga. Po lewej Android "od CyanogenMod", a po prawej "od Samsunga".

Nawiasem mówiąc screeny Androida "od Samsunga" pochodzą z Androida 4.3 .

Testy

Test baterii przeprowadziłem w Antutu Tester. Wynik pozytywnie mnie zaskoczył (5166). Dla porównania w tym samym teście S3 z Androidem 4.3 osiągnął 4686. Jednak testy nie były przeprowadzone do końca obiektywnie, gdyż na S3 z Androidem 4.3 miałem włączone Smart Stay i aplikacje "Battery Doctor". Natomiast na S3 z Kitkatem (CyanogenMod) nie miałem Smart Stay, ani też "Battery Doctor".

Test Wydajności przeprowadziłem w Antutu Benchmark (5.5). S3 z Kitkatem (CyanogenMod) osiągnął w nim wynik 23560. Dla porównania w Antutu Benchmark S3 z Androidem 4.3 osiągnął 22877. Ponownie testy nie były do końca obiektywne z wyżej wymienionych przyczyn oraz różnicy w wersjach Antutu Benchmark. Na S3 z Androidem 4.4(CyanogenMod) było Antutu Benchmark 5.5, a na S3 z Androidem 4.3 było Antutu Benchmark 5.3 .

Co potrzeba do instalacji CaynogenMod? (za pomocą CyanogenMod Installer)

 • Przede wszystkim potrzeba trochę, a w niektórych przypadkach nawet bardzo dużo cierpliwości.( U mnie może nie poszło to idealnie, ale i tak nie było najgorzej.)
 • CyangenMod Installer na komputerze i na telefonie OneClick.apk
 • Urządzenie kompatybilne z CyanogenMod Installer [crespo crespo4g d2att d2can d2cri d2spr d2tmo d2usc deb flo grouper GT-I9100 GT-I9100M GT-I9100P GT-I9100T GT-I9300 GT-N7000 hammerhead hercules i9100 i9300 jflte jfltecan jfltecri jfltecsp jfltespr jfltetmo jflteusc jfltexx jgedlte m0 m7 m7att m7spr m7tmo m7ul m7wls maguro mako manta n7000 n7100 quincyatt SGH-I717 SGH-I727 SGH-T769 SGH-T879 SGH-T989 t03g t0lte t0lteatt t0ltecan t0ltespr t0ltetmo tilapia toro toroplus - nazwy modelowe kompatybilnych urządzeń - lista z 5 marca 2014 roku(mogła ulec zmianom)]
 • Kabel USB
 • Komputer
 • Połączenie internetowe

Uwaga

Ani ja, ani portal, ani inne organizacje/osoby opisane we wpisie nie nie ponoszą odpowiedzialności za wprowadzane zmiany w oprogramowaniu, a wszystko co robicie ze swoimi telefonami wykonujecie wyłącznie na własną odpowiedzialność. Działania te mogą być podstawą do unieważnienia gwarancji producenta przez autoryzowany serwis.

Skróty:

 • dp - dobreprogramy.pl
 • gapps/gappsy - aplikacje od Google np Sklep Play, Mapy Google, Dysk Google...
 

oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
foreste   16 #1 30.12.2014 21:58

Podobnie ja mam na swym galaxy ace 2 jak ty z androidem 4.4 :)

#r2d2#   13 #2 31.12.2014 00:53

Cóż, niestety mój smartfon nie jest (przynajmniej oficjalnie) wspierany przez CyanogenMod Installer, więc chyba nic z tego nie będzie.

kwpolska   7 #3 31.12.2014 10:09

screenshoty z wersji od Samsunga są z nowszego telefonu, na S3 jest jeszcze brzydsze UI.

A danych nie powierza się Samsungowej aplikacji która nie musi się lubić z CM. Do backupów jest Helium, działa bez roota.

Osobiście nie polecam zabawy z CM Installerem, dostałem z tego S3 w stanie softbrick (dało się odratować kombinując z formatowaniem partycji w recovery i instalując normalnie CM).

NaPeK   4 #4 31.12.2014 11:17

W praktyce Cyanogenmod 11 na naszych i9300 jest mocno niestabilny i szczegolnie przynajmniej mnie irytują problemy z aparatem... jak do tej pory z multum testowanych rom'ów najlepiej sprawdzaja sie oryginalne z usunietym syfem za pomoca titanumbackup i archidroid na ktorym obecnie siedze

anakkin   6 #5 31.12.2014 12:34

Korzystałem z CM11 przez ok. pół roku (instalowany installerem). Od dzisiaj mam CM12 Beta 3.1, jak na razie też wszystko działa jak powinno (instalowany 'manualnie'), choć 2h to trochę za mało, żeby już oceniać.

kubafj   8 #6 31.12.2014 15:32

@kwpolska: Pierwotnie pomyliłem się pisząc, że pochodzą z Romu GlamourS5, ale tak jak na screenach z wersji "od Samsunga" wygląda Rom FlashingDroid v2.2 na S3 - teraz chyba się nie mylę :)

O Helium nie wiedziałem (może niezbyt dokładnie szukałem aplikacji do backup).

CM Installer jest dopiero w fazie beta i trzeba się liczyć z tym, że coś może nie wypalić. Większość Custom Romów (chyba wszystkie poza CM) trzeba instalować, jak ty to określiłeś normalnie.

kubafj   8 #7 31.12.2014 15:41

@NaPeK: Szczerze mówiąc CyanogenMod 11 to pierwszy Custom Rom, z którego korzystam. Przynajmniej na razie nie miałem żadnych problemów z aparatem oraz nie zauważyłem, by Rom był niestabilny. Używam go dopiero od kilku dni, więc nie mogę wydać jeszcze dokładnej opinii.

Tak z ciekawości, kiedy ostatnio korzystałeś z CyanogenMod 11?

adamo000   13 #8 31.12.2014 18:05

Zapewne już jest dla S3 aktualizacja (nieoficjalna) do Androida 5.0.2.

W moim przypadku, najnowszy Android zdecydowanie wydłużył czas pracy na baterii. Jeżeli chcesz to spróbuj u siebie chociaż musisz się liczyć z tym, że trzeba to już robić samemu (recovery, updaty zip i niestety konfigurowanie wszystkiego od początku).

Swoją drogą Twój artykuł jest wartościowy i poleciłbym go ludziom, chcącym zmienić TouchWiz na czysty Android:)

guma77   10 #9 31.12.2014 18:28

przesiadka po zwiechach z cm11 na slimrom ;)
dziala elegancko

CrisPL   7 #10 31.12.2014 22:26

Przesiadka na slimkat po bugowaniu się tapety na standardowej i motywu systemu. Działa elegancko ;D

Autor edytował komentarz.
kubafj   8 #11 01.01.2015 09:04

@adamo000: Dziękuję :)

guma77   10 #12 01.01.2015 12:10

tu macie supported devices slimrom


http://slimroms.net/index.php/supported-devices

kwpolska   7 #13 01.01.2015 12:20

@kubafj: powinieneś zdobyć screeny z *czystego* 4.3 od Samsunga dla i9300 i je tu wrzucić, zamiast ROMu naśladującego Galaxy S5.

kubafj   8 #14 01.01.2015 13:54

@kwpolska: Dobra myśl. Zdobyłem i wrzuciłem. Wprawdzie nie pochodzą z tego samego czasu, ale to 4.3 na S3 .

kubafj   8 #15 02.01.2015 09:04

@adamo000: Może mógłbyś podać linka do najnowszego Androida?

  #16 02.01.2015 09:30

@kubafj: Miesiąc temu po "testach" narazie nieuzywalnego lollipopa i wlasnie kolejny raz tym razem przez aparat porzuciłem tego ROM'a , konkertnie była to wersja snapshot cm-11-20141115-SNAPSHOT-M12-i9300.zip wiec teoretycznie stabilniejsza niz nightly

NaPeK   4 #17 02.01.2015 09:35

Najnowszy 5.0.2 bazujący na CM12: http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-resurrection-remix-5-2...

ale nie warto jeszcze instalować

adamo000   13 #18 02.01.2015 10:29

@kubafj: Tak jak napisał @NaPeK. Tamtą wersję sam bym zainstalował i przetestował.

Ogólnie to możesz rozejrzeć się na tej stronie i wybrać Androida 5.0.2 rozwijanego przez innego dewelopera niż Resurrection Remix Team
http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development

@NaPek, dlaczego uważasz, że nie warto instalować?

anakkin   6 #19 05.01.2015 11:11

Zainstalowałem u siebie taki wynalazek: http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/wip-cyanogenmod-12-t2936990 (Android 5.0.2), od kilku dni działa bez żadnych problemów.

  #20 06.01.2015 16:43

@anakkin:Jakieś korzyści w porównaniu do CM 11? po kilku dniach używania >

anakkin   6 #21 08.01.2015 09:01

@Anonim (niezalogowany): Poza wyglądem żadnych zmian nie uświadczyłem. Telefon działa równie szybko co z CM11. Jedyne co, to zmienił się system powiadomień na ekranie blokady - całkiem dobre rozwiązanie.

Autor edytował komentarz.
  #22 12.01.2015 22:35

Cześć. Jutro dostaje s3 i teraz zastanawiam się czy jest sens instalacji cm12. Wyszło beta6 , a wszystkie główne funkcje telefonu działają. Tylko zastanawiam się, może polecicie mi jakiś ROM, bez nakładek żeby było miejsca na gry. Na telefonie będę grał i to kolejna rzecz, czy może są romy "bardziej zoptymalizowane" pod kątem gier.

anakkin   6 #23 12.02.2015 12:28

Na CM12 Weekly 4 wszystko działa wyśmienicie!

KukubaOrch   1 #24 21.03.2015 15:14

Co znaczy funcje ruchu