Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 10 na 4-letnim laptopie

Wszystko zaczęło się od tego, że... chciałem trochę "odświeżyć" mojego 4-letniego laptopa, więc wykonałem defragmentacje dysku, wyczyściłem go CCleaner'em (robię to co jakiś czas) i oczekiwałem na premierę Windows 10. Mimo, że urządzenie to posiadało Windows 7, nie dostałem informacji o możliwości rezerwacji nowego systemu. W związku z tym pobrałem Windows 10 Media Creation Tool.

Wymagania systemowe

Do aktualizacji do Windows 10

 • Najnowszy system operacyjny: upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji systemu Windows 7 z dodatkiem SP1 lub systemu Windows 8.1 Update.

Do instalacji Windows 10

 • Procesor: 1 GHz lub szybszy albo SoC
 • RAM: 1 GB dla wersji 32-bitowej lub 2 GB dla wersji 64-bitowej
 • Miejsce na dysku twardym: 16 GB dla 32-bitowego lub 20 GB dla 64-bitowego systemu operacyjnego
 • Karta graficzna: DirectX 9 lub nowsza ze sterownikiem WDDM 1.0
 • Ekran: 800 x 600

Instalacja z pomocą Windows 10 Media Creation Tool

Z pomocą wyżej wymienionego narzędzia przystąpiłem do instalacji nowego systemu.

Po uruchomieniu program pokazał się komunikat "Co chcesz zrobić?"(poniżej)

Wybrałem opcje "Uaktualnij ten komputer teraz".
Następnie rozpoczęło się pobieranie sytemu (ok. 3GB). Potem instalator sprawdził kompatybilność i wyszukał aktualizacje... Kolejnym etapem była akceptacja umowy licencyjnej. I na koniec pozostało tylko wybrać, co Windows ma zachować. Były trzy opcje:
 1. Pliki użytkownika i aplikacje
 2. Tylko pliki użytkownika
 3. Nic

Wybrałem pierwszą opcje i rozpoczęła się instalacja.

Mój laptop posiada procesor Intel Core I3-2310M, w związku z tym instalacja trwała ponad godzinę. Ogółem cały proces pobierania i instalacji zajął u mnie ponad dwie godziny
(Oczywiście jest to kwestia indywidualna - u jednej osoby może to trwać pół godziny, a u innej 3 godziny, itp).

Pierwsze uruchomienie i konfiguracja

Podobnie, jak w Windows 8 mamy możliwość wybrania "Ustawień ekspresowych" lub ręcznej konfiguracji. Skorzystałem z "Ustawień ekspresowych". Zaskoczyło mnie to, że system nie wymagał łączenia się z kontem Microsoft, ba nawet tworzenia hasła (Prawdopodobnie zaimportował to ustawienie z Windows 7, gdzie również nie miałem ustawionego hasła).

Po zakończeniu konfiguracji system uruchomił się.

Sterowniki, programy i... ich brak

Kaspersky

Następnie przejrzałem listę programów i zauważyłem brak Kaspersky Internet Security. Mam wykupioną licencje na ten pakiet zabezpieczający, więc pobrałem wersje 2016 (16) z dp.

Po instalacji, program wysłał kilkanaście powiadomień (do "Centrum akcji" w Windows 10) o konieczności aktywacji. Wpisałem klucz aktywacyjny i Kaspersky wyświetlił komunikat po angielsku (wersje 2016 nie jest dostępna w języku polskim) - Klucz nie jest kompatybilny z tą aplikacją.

Reasumując: Mam klucz na Kaspersky Internet Security, a program ten uznaje go, jako klucz dla innej aplikacji.

W związku z tym, skontaktowałem się z pomocą techniczną Kaspersky Lab, okazało się, że trzeba odinstalować KIS 2016 i zainstalować wersje 2015 (na e-mail otrzymałem informacje, jak to zrobić). Przeczytałem wiadomość, w której szczegółowo opisany był sposób zwyczajnej deinstalacji wersji 16 (Panel Sterowania /../ Odinstaluj itp) oraz pobrania i instalacji wersji 15.

Kiedy wykonałem już wyżej wymienione czynności i wpisałem klucz w wersji 2015, aplikacja zaczęła prawidłowo działać. KIS od razu pobrał aktualizacje.

Pozostałe programy

Nie sprawdzałem dokładnie, ale wygląda na to, że pozostałe programy zainstalowały się normalnie.

Problem z niewyraźnymi czcionkami i rozmazanymi programami

Korzystam na laptopie ze skalowania systemu 125% ("Zmień wielkość tekstu i innych elementów na ekranie"). Na Windows 7 działało to normalnie, ale na 10 część aplikacji była rozmazana, a czcionki (w tych programach) były niewyraźne. Rozwiązanie tego problemu znalazłem na forum dp(tutaj). Po wykonaniu działań opisanych na forum, Kaspersky uznał utworzony plik za potencjalnie szkodliwy. Kod zawarty w pliku był dla mnie względnie jasny i nie wydawał się być kodem wirusa itp , więc wyłączyłem KIS-a i uruchomiłem plik. Zadziałało.

Ponownie włączyłem KIS, dodałem plik do wykluczeń. Jednak Kaspersky mimo to wyświetlał komunikat o konieczności "zaawansowanego leczenia". Wyłączyłem komputer i uruchomiłem ponownie tym razem KIS przetworzył informacje i wyświetlił komunikat o zagrożeniu ze strony tego samego pliku, ale podając jego lokalizacje na dysku zamiast zapisując dużymi literami jak robił to wcześniej, to małymi (oraz uznając go za potencjalnego trojana). Ponownie dodałem plik od wykluczeń i zrestartowałem komputer, tym razem wszystko zadziałało prawidłowo.

Sterowniki

Po przeczytaniu informacji o problemach ze sterownikami Nvidia w wersji 353.54 (implementowanymi przez Windows Update), pobrałem ze strony Nvidii wersje 353.62 i zainstalowałem.

Na stronie Intela przeczytałem, że sterowniki dla karty graficznej pobierane są przez Windows Update. Pozostałe sterowniki (np audio) również mam pobrane przez Windows Update.

Windows Update

W międzyczasie odezwał się automatyczny Windows Update, który pobrał aktualizacje i wymagał ponownego uruchomienia komputer, do ich instalacji.

Korzystanie z Windows 10

Włączanie i ponowne uruchamianie

System uruchamia się szybciej niż Windows 7. Niestety, tak jak w Windows 8/8.1 restart trwa dość długo.

U mnie: Uruchomienie trwa w przybliżeniu: 35 sekund (Ekran logowania wyświetla się po 20 sekundach)
Restart trwa w przybliżeniu: 4 minuty i 5 sekund (Ekran logowania wyświetla się po 2 minutach i 47 sekundach )

Drukowanie i odtwarzanie płyt

Windows normalnie odczytuje płyty DVD i CD. Automatycznie (w tle) zainstalował mi się "Odtwarzacz DVD Windows".

Po podłączeniu drukarki i zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania producenta (w moim przypadku HP) udało mi się wydrukować (za pomocą "Drukowanie obrazów") obraz ".jpg"(innych typów plików nie sprawdzałem).

Nowe funkcje, zalety...

W Windows 10 dodano funkcje wirtualnych pulpitów. Obecną już w takich system, jak Mac OS X i wielu dystrybucjach Linuxa. W systemie Microsoftu wirtualne pulpity zintegrowane są z tzw. Widokiem Zadań, w którym pokazane są aktualnie uruchomione programy.

Kolejną nowością jest to, że aplikacje Metro (np "Pogoda", widoczna poniżej) nie uruchamiają się tylko na pełnym ekranie. Zachowują się, jak zwykłe programy - można je zmniejszać, zwiększać itp.

Windows 10 otrzymał nową przeglądarkę internetową, a mianowicie Microsoft Edge. Strony ładują się szybko. Wprawdzie program posiada lepszą obsługę HTML 5 (402/555 p w teście HTML5) niż jego poprzednicy (IE 11 - 336/555p), ale i tak daleko mu do konkurencji (Chrome 43 - 526/555p, Firefox 39 - 467/555p). MS Edge przynajmniej na razie nie obsługuje dodatków.

Kolejną zaletą Windows 10 jest Continuum, dzięki niemu możemy pracować w dwóch trybach: zwykłym i tabletu.

Nowe funkcje (wprowadzane w przyszłości/niedziałające / działające częściowo)

Windows 10 wprowadza menu start podobne do tego znanego z Windows 7.
Z tą różnicą, że w najnowszym systemie Microsoftu, można do niego przypinać kafelki.

Niestety (przynajmniej na moim laptopie) po naciśnięciu prawym przyciskiem na program i wybraniu opcji "Przypnij do ekranu startowego", program nie jest widoczny (przypinany) od razu, tylko po restarcie komputera (Nie wiem czy ten błąd występuje u innych użytkowników tego systemu).

Cortana, czyli asystent głosowy aktualnie jest obsługiwany tylko w kilku językach (nie działa w j. polskim).

Nowe API Microsoftu, czyli Directx 12 ma przynieść dużo lepszą wydajność. Jednak nie ma jeszcze gier napisanych pod ten interfejs programowania.

Wady, błędy...

Windows 10 posiada nowy wygląd Panelu sterowania ("Ustawienia"). Niestety (podobnie jak w Windows 8) panel ten nie jest jednolity np. żeby wejść w "Centrum sieci i udostępniania", trzeba otworzyć Panel sterowania, następnie kliknąć "Sieć i Internet", potem wybrać zakładkę "Wi-Fi" i kliknąć "Centrum sieci i udostępniania". Oczywiście "Centrum..." otworzy się, ale w nowym panelu sterowania (podobnym do tego znanego z Windows 7).

Do wad należy też opisane wcześniej skalowanie niektórych programów.
W Windows 10 podobnie, jak w 8/8.1 nie ma gadżetów pulpitu.

Kolejną wadą systemu jest sposób wybierania programów domyślnych, np chcemy zmienić domyślną przeglądarkę internetową. Firefox pokaże stosowny komunikat i gdy zaakceptujemy - klikniemy "tak"- (nie pokaże nam się małe okienko, jak w Windows 8), system otworzy panel sterowania z listą domyślnych programów (zrzut ekranu poniżej), na której musimy wybrać interesujący nas typ programu i zmienić domyślny program.

Jednak nie w każdym przypadku jest tak "prosto". Kiedy MS Word wyświetli komunikat o możliwości wybrania typów plików otwieranych przez niego, a my zaakceptujemy (chcemy by stał się domyślnym programem do otwierania plików np .doc), Word pokaże komunikat z informacją, gdzie mamy wejść, operacje trzeba wykonać "ręcznie".

Dla trochę bardziej zaawansowanego użytkownika wykonanie wyżej wymienionych czynności nie będzie problemem, ale zwykłego Kowalskiego może zniechęcić.

Na szczęście mechanizm da się "obejść". Po prostu trzeba nacisnąć na plik prawym klawiszem myszy i wybrać opcje "Otwórz za pomocą", a następnie kliknąć "Wybierz inną aplikacje", a pokaże się okno widoczne poniżej.

W trakcie korzystania z systemu, po dłuższym używaniu i rozgrzaniu się laptopa pojawiły się błędy w wyświetlaniu listy pokazującej się po naciśnięciu prawym przyciskiem na pulpit - lista była białym prostokątem bez napisów, ale ze strzałkami(nie wiem, czy występuje to u innych użytkowników systemu). Po ochłodzeniu i restarcie urządzenia wszystko wracało do normalności.

W Windows 10 OneDrive jest wbudowany w system. System nie pokazuje ikon plików znajdujących się na dysku wirtualnym (jak to miało miejsce w Windows 8/8.1), lecz tylko pliki zsynchronizowane z OneDrive.

Zaktualizowane: Domyślnie prywatność nie jest najmocniejszą stroną Windows 10. Domyślnie system udostępnia naszą sieć Wi-Fi znajomym (z Facebooka, Skype i Outlook). (Ja wyłączyłem tą opcje)

Również domyślnie Windows zbiera i udostępnia dane Microsoft'owi oraz aplikacjom (Ja wyłączyłem część z tych opcji). Są to m.in (dla Cortany - choć w Polsce jeszcze nie działa) kontakty, ostatnie wydarzenia z kalendarza, wzorce mowy i pisma odręcznego, historia wpisywania; (ogólne) jak piszemy, listę używanych języków,... Opisano to szczegółowiej w aktualności na dp(tutaj).

Podsumowanie

Windows 10 posiada wiele wad i zalet (z których część przytoczyłem powyżej). Nowy system Microsoftu nie należy do idealnych, ale już zapowiedziano nowe aktualizacje, które mają poprawić znalezione błędy. Poniżej skrócona lista wad i zalet Windows 10.

Zalety:

 • Dwa tryby interfejsu (zwykły i tabletu)
 • Wyświetlanie aplikacji Modern w oknach(nie na pełnym ekranie)
 • Nowe API - Directx 12
 • Funkcja wirtualnych pulpitów
 • Nowa, szybsza przeglądarka - MS Edge
 • Asystent głosowy - Cortana (o ile w przyszłości będzie działać w j. polskim)

Wady:

 • Nie naprawiono błędów wizualno - technicznych z Windows 8 (chodzi mi tu o nie jednolity Panel sterowania)
 • Sposób wybierania programów domyślnych
 • Prywatność
 • Skalowanie niektórych programów
 • Inne mniejsze błędy (np przypinanie kafelków w menu start)

W mojej opinii nie warto jeszcze instalować Windows 10 na komputerze, z którego głównie korzystamy. Jednak jeżeli posiadamy kilka urządzeń z Windows (7/8/8.1), to zawsze możemy przetestować go na którymś z nich. Jednak musimy liczyć się z pewnymi błędami, które najprawdopodobniej "wyjdą w praniu".

Uwagi:

29 lipca miała miejsce premiera nowego systemu Microsoftu, a mianowicie Windows 10. Posiadacze Windows 7/8/8.1 mogą za darmo zaktualizować swój system do najnowszego (do 28 lipca 2016 roku). Firma z Redmond udostępniła, dla osób, które nie "zarezerwowały" sobie nowego systemu bądź miały problemy z jego pobraniem, specjalne narzędzie Windows 10 Media Creation Tool. (News na dp ze szczegółami).

W newsie na dp(tutaj), który został opublikowany kilka godzin po tym, jak zaktualizowałem system do Windows 10, pokazane jest rozwiązanie problemu braku komunikatu o możliwości rezerwacji Windows 10.

Skróty:

KIS - Kaspersky Internet Security
dp - dobre programy
IE - Internet Explorer
MS - Microsoft 

windows

Komentarze

0 nowych
  #1 03.08.2015 14:20

Windows 10 (podobnie jak Windows Phone 8.1) nie udostępnia hasła do sieci WiFi znajomym, tylko udostępnia samą sieć. Wbrew pozorom to bardzo duża różnica - bo w tym mechaniźmie, w żadnym momencie nie ma przesyłania hasła do WiFi. Także laik może nieco spanikować, słysząc o udostępnianiu hasła.

Subversive   9 #2 03.08.2015 14:24

Wpis utwierdzający mnie w przekonaniu, iż lepiej z instalacją Windowsa 10 wstrzymać się do czasu wydania większej aktualizacji. No chyba, że dysponuje się sprzętem do testów.

neXt___   12 #3 03.08.2015 14:35

"sterowniki i... ich brak" - gdzie ten brak? Co, bo brak ich na stronie Intela?

AntyHaker   22 #4 03.08.2015 15:13

"Prywatność nie jest najmocniejszą stroną Windows 10. Domyślnie system udostępnia nasze hasło do Wi-Fi znajomym (z Facebooka, Skype i Outlook). (Ja wyłączyłem tą opcje)" Bzdura. Domyślnie żadne hasło nie jest udostępniane ...

@Subversive Jakieś konkrety? ^^

Autor edytował komentarz.
sgj   12 #5 03.08.2015 15:40

@"Niestety (przynajmniej na laptopie) po naciśnięciu prawym przyciskiem na program i wybraniu opcji "Przypnij do ekranu startowego", program nie jest widoczny (przypinany) od razu, tylko po restarcie komputera."

Przypina od razu.

@"np. żeby wejść w "Centrum sieci i udostępniania""

Wystarczy kliknąć prawym na połączeniu w zasobniku i wybrać "Otwórz centrum sieci i udostepniania"...

kubafj   8 #6 03.08.2015 15:40

@neXt___: Chodziło mi tu o programy, a dokładniej Kasperskiego (zmieniłem kolejność w nagłówku, by było jaśniej)

anakkin   6 #7 03.08.2015 15:55

Od premiery Windows 10 walczę z instalacją. MCT mówił "Something Happened". Na szczęście 2 dni później jakimś cudem Windows Update chwycił. Teraz po pierwszym restarcie widzę koło z napisem 0%. Kilka minut później restart i odpala się Windows 8.1 :(

video   10 #8 03.08.2015 16:01

W trybie tabletu zamraża aplikacje. Jeszcze tego nie sprawdzałem czy np utorrent przestaje pobierać, a renderujący się projekt, w zależności od złożoności bywa że i koło 20h stanie w trybie tabletu i 10h pracy leci w piach...
Na pewno wiem że na tablecie aktualizacji nie będzie. Nie ma już pięknych gestów. Myszka z gestami, którą zakupiłem specjalnie w tym celu również jest już bezużyteczna :) Ehh cały Microsoft :))))) Czy zainstaluję go na PC? Może 10.1, na razie dalej potrzebuje zarabiać pieniądze niż nowych ficzerów. Na tablecie mowy nie ma, a za to na mediacenter już jest. Tu jak będą problemy to w ciągu godziny będzie openelec. Z laptopem się waham, jednak czasem i jego potrzebuję do pracy...
W opcji za darmo w aktualizacji, nie ma co kręcić nosem. Zainstalować, sprawdzić, jak źle działa wrócić do tego co było prędzej. Ale jak miałbym na niego wydać tysiala, to szlak by mnie trafił, że za tyle kupuje się taki worek nieszczęść.

Autor edytował komentarz.
kubafj   8 #9 03.08.2015 16:19

@sgj: Napisałem co dzieje się na moim laptopie, nie wiem czy ten błąd występuje u innych użytkowników Windows 10.

Odnośnie "Centrum sieci i udostępniania" (wiem, że da się tam wejść szybciej) na przykładzie tej sytuacji (wchodzenia przez Panel Sterowania ("Ustawienia") do "Centrum sieci i udostępniania" ) chciałem pokazać, że w Windows 10 nadal są dwa panele sterowania, a nie jeden jak było to w "siódemce".

Kwalimir   8 #10 03.08.2015 16:27

@kubafj: Dzięki za ten wpis, sam zastanawiam się nad aktualizacją, bo czysta instalacja mi się jakoś nie uśmiecha. Na kompie mam w7x64 zainstalowane jakieś pięć lat temu ale system nie jest zaśmiecony i działa stabilnie, to myślę że jednak zrobię tą aktualizacje z zachowaniem danych i programów, tylko antywirus i firewall odinstaluję przed aktualizacją.

Autor edytował komentarz.
Berion   16 #11 03.08.2015 16:54

@kubafj: "Kod zawarty w pliku był dla mnie względnie jasny i nie wydawał się być kodem wirusa itp "

Trudno żeby w batchu z jednym adresem do rejestru przemycić "wirusa". :P

Magnum 44   17 #12 03.08.2015 18:00

@kubafj: Prywatność jest w porządku, zamiast ustawień ekspresowych to trzeba ręcznie powyłączać wszystko i jest git :)

Berion   16 #13 03.08.2015 18:56

@Magnum 44: Nie jest w porządku bo po pierwsze: takie opcje istnieją, po drugie: są domyślnie włączone , po trzecie: nie wiadomo czy opt off jest respektowane, po czwarte: nie wiadomo ile jeszcze takich min niepodpiętych do GUI jeszcze jest.

Windows 10 to pierwsza w historii desktopowych OS-ów kompleksowa czarna skrzynka.

funbooster   8 #14 03.08.2015 19:33

Na moim 4 letnim laptopie, jedynie czego brakowało to sterowników do touchpada, ale szybko ten problem rozwiązałem ;)

krisp   5 #15 03.08.2015 19:49

Postawiłem win10 na laptopie chyba coś koło 4 lat ma (samsung np530 - taki udawany ultrabook), wszytko śmiga bez problem po za brakiem działania klawiszy funkcyjnych ale to wina softu od samsunga którego nie zainstalowałem. Reszta śmiga bez problemu. System wstaje bardzo szybko myślę że do ekranu logowania upływa ok. 5 sekund (dysk ssd + 8 GB ramm). Nie mam się do czego przyczepiś. Nie instalowałem żadnych sterowników, windows update pobrało tylko jeden do grafiki.

adi0922   12 #16 03.08.2015 20:05

Zaktualizowałem system poprzez program i powiem, że jest fajnie, ale brakuje charmsbar (chyba tak to się nazywa) Ten pasek po prawej i brakuje mi starego dużego menu start. Te jest takie trochę dziwne.

Magnum 44   17 #17 03.08.2015 20:11

@Berion: Istnieją, ale z drugiej strony można je wyłączyć. Dajmy na to w FB i gmailu masz też takie opcje, tylko niestety jak chcesz je wyłączyć = usuń konto :P Ja wiem, że to żaden argument ale tutaj chociaż można to wyłączyć... Z resztą, myślę, że z czasem jacyś analitycy sprawdzą czy "opt off" jest respektowane :)

Berion   16 #18 03.08.2015 20:49

@Magnum 44: Nie sprawdzą bo komunikacja jest szyfrowana, a w małych pakietach można przesłać cokolwiek i nie wzbudzi żadnych podejrzeń.

Ano żaden argument bo FB i G to bezpardonowi żniwiarze danych. MS niestety próbuje ich w tym dogonić.

Autor edytował komentarz.
darek719   40 #19 04.08.2015 19:08

@adi0922: wymieniłeś wszystko co mnie drażni w w8 :p

  #20 04.08.2015 20:22

Po upgradzie zainstaluj sobie teraz win 10 na czysto, na i3 restart powinien trwać nie dłużej niż minutę.

krystian0120   5 #21 04.08.2015 21:52

@adi0922: Ekran start taki jak w W8 możesz włączyć przez: Ustawienia -> Personalizacja -> Start -> Użyj menu Start w trybie pełnoekranowym

adi0922   12 #22 04.08.2015 23:33

@krystian0120: Wiem ale to przewijanie w dół

kubafj   8 #23 09.08.2015 15:20

@Kwalimir: Nie ma za co