Windows 10 na 4-letnim laptopie

Wszystko zaczęło się od tego, że... chciałem trochę "odświeżyć" mojego 4-letniego laptopa, więc wykonałem defragmentacje dysku, wyczyściłem go CCleaner'em (robię to co jakiś czas) i oczekiwałem na premierę Windows 10. Mimo, że urządzenie to posiadało Windows 7, nie dostałem informacji o możliwości rezerwacji nowego systemu. W związku z tym pobrałem
Windows 10 Media Creation Tool.

Wymagania systemowe

Do aktualizacji do Windows 10


 • Najnowszy system operacyjny: upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji systemu Windows 7 z dodatkiem SP1 lub systemu Windows 8.1 Update.

Do instalacji Windows 10


 • Procesor: 1 GHz lub szybszy albo SoC
 • RAM: 1 GB dla wersji 32-bitowej lub 2 GB dla wersji 64-bitowej
 • Miejsce na dysku twardym: 16 GB dla 32-bitowego lub 20 GB dla 64-bitowego systemu operacyjnego
 • Karta graficzna: DirectX 9 lub nowsza ze sterownikiem WDDM 1.0
 • Ekran: 800 x 600

Instalacja z pomocą Windows 10 Media Creation Tool

Z pomocą wyżej wymienionego narzędzia przystąpiłem do instalacji nowego systemu.

Po uruchomieniu program pokazał się komunikat "Co chcesz zrobić?"(poniżej)

Wybrałem opcje "Uaktualnij ten komputer teraz".
Następnie rozpoczęło się pobieranie sytemu (ok. 3GB). Potem instalator sprawdził kompatybilność i wyszukał aktualizacje... Kolejnym etapem była akceptacja umowy licencyjnej. I na koniec pozostało tylko wybrać, co Windows ma zachować. Były trzy opcje:


 1. Pliki użytkownika i aplikacje
 2. Tylko pliki użytkownika
 3. Nic

Wybrałem pierwszą opcje i rozpoczęła się instalacja.

Mój laptop posiada procesor Intel Core I3-2310M, w związku z tym instalacja trwała ponad godzinę. Ogółem cały proces pobierania i instalacji zajął u mnie ponad dwie godziny
(Oczywiście jest to kwestia indywidualna - u jednej osoby może to trwać pół godziny, a u innej 3 godziny, itp).

Pierwsze uruchomienie i konfiguracja

Podobnie, jak w Windows 8 mamy możliwość wybrania "Ustawień ekspresowych" lub ręcznej konfiguracji. Skorzystałem z "Ustawień ekspresowych". Zaskoczyło mnie to, że system nie wymagał łączenia się z kontem Microsoft, ba nawet tworzenia hasła (Prawdopodobnie zaimportował to ustawienie z Windows 7, gdzie również nie miałem ustawionego hasła).

Po zakończeniu konfiguracji system uruchomił się.

Sterowniki, programy i... ich brak

Kaspersky

Następnie przejrzałem listę programów i zauważyłem brak Kaspersky Internet Security. Mam wykupioną licencje na ten pakiet zabezpieczający, więc pobrałem wersje 2016 (16) z dp.

Po instalacji, program wysłał kilkanaście powiadomień (do "Centrum akcji" w Windows 10) o konieczności aktywacji. Wpisałem klucz aktywacyjny i Kaspersky wyświetlił komunikat po angielsku (wersje 2016 nie jest dostępna w języku polskim) - Klucz nie jest kompatybilny z tą aplikacją.

Reasumując: Mam klucz na Kaspersky Internet Security, a program ten uznaje go, jako klucz dla innej aplikacji.

W związku z tym, skontaktowałem się z pomocą techniczną Kaspersky Lab, okazało się, że trzeba odinstalować KIS 2016 i zainstalować wersje 2015 (na e-mail otrzymałem informacje, jak to zrobić). Przeczytałem wiadomość, w której szczegółowo opisany był sposób zwyczajnej deinstalacji wersji 16 (Panel Sterowania /../ Odinstaluj itp) oraz pobrania i instalacji wersji 15.

Kiedy wykonałem już wyżej wymienione czynności i wpisałem klucz w wersji 2015, aplikacja zaczęła prawidłowo działać. KIS od razu pobrał aktualizacje.

Pozostałe programy

Nie sprawdzałem dokładnie, ale wygląda na to, że pozostałe programy zainstalowały się normalnie.

Problem z niewyraźnymi czcionkami i rozmazanymi programami

Korzystam na laptopie ze skalowania systemu 125% ("Zmień wielkość tekstu i innych elementów na ekranie"). Na Windows 7 działało to normalnie, ale na 10 część aplikacji była rozmazana, a czcionki (w tych programach) były niewyraźne. Rozwiązanie tego problemu znalazłem na forum dp(tutaj ). Po wykonaniu działań opisanych na forum, Kaspersky uznał utworzony plik za potencjalnie szkodliwy. Kod zawarty w pliku był dla mnie względnie jasny i nie wydawał się być kodem wirusa itp , więc wyłączyłem KIS-a i uruchomiłem plik. Zadziałało.

Ponownie włączyłem KIS, dodałem plik do wykluczeń. Jednak Kaspersky mimo to wyświetlał komunikat o konieczności "zaawansowanego leczenia". Wyłączyłem komputer i uruchomiłem ponownie tym razem KIS przetworzył informacje i wyświetlił komunikat o zagrożeniu ze strony tego samego pliku, ale podając jego lokalizacje na dysku zamiast zapisując dużymi literami jak robił to wcześniej, to małymi (oraz uznając go za potencjalnego trojana). Ponownie dodałem plik od wykluczeń i zrestartowałem komputer, tym razem wszystko zadziałało prawidłowo.

Sterowniki

Po przeczytaniu informacji o problemach ze sterownikami Nvidia w wersji 353.54 (implementowanymi przez Windows Update), pobrałem ze strony Nvidii wersje 353.62 i zainstalowałem.

Na stronie Intela przeczytałem, że sterowniki dla karty graficznej pobierane są przez Windows Update. Pozostałe sterowniki (np audio) również mam pobrane przez Windows Update.

Windows Update

W międzyczasie odezwał się automatyczny Windows Update, który pobrał aktualizacje i wymagał ponownego uruchomienia komputer, do ich instalacji.

Korzystanie z Windows 10

Włączanie i ponowne uruchamianie

System uruchamia się szybciej niż Windows 7. Niestety, tak jak w Windows 8/8.1 restart trwa dość długo.

U mnie: Uruchomienie trwa w przybliżeniu: 35 sekund (Ekran logowania wyświetla się po 20 sekundach)
Restart trwa w przybliżeniu: 4 minuty i 5 sekund (Ekran logowania wyświetla się po 2 minutach i 47 sekundach )

Drukowanie i odtwarzanie płyt

Windows normalnie odczytuje płyty DVD i CD. Automatycznie (w tle) zainstalował mi się "Odtwarzacz DVD Windows".

Po podłączeniu drukarki i zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania producenta (w moim przypadku HP) udało mi się wydrukować (za pomocą "Drukowanie obrazów") obraz ".jpg"(innych typów plików nie sprawdzałem).

Nowe funkcje, zalety...

W Windows 10 dodano funkcje wirtualnych pulpitów. Obecną już w takich system, jak Mac OS X i wielu dystrybucjach Linuxa. W systemie Microsoftu wirtualne pulpity zintegrowane są z tzw. Widokiem Zadań, w którym pokazane są aktualnie uruchomione programy.

Kolejną nowością jest to, że aplikacje Metro (np "Pogoda", widoczna poniżej) nie uruchamiają się tylko na pełnym ekranie. Zachowują się, jak zwykłe programy - można je zmniejszać, zwiększać itp.

Windows 10 otrzymał nową przeglądarkę internetową, a mianowicie Microsoft Edge. Strony ładują się szybko. Wprawdzie program posiada lepszą obsługę HTML 5 (402/555 p w teście HTML5 ) niż jego poprzednicy (IE 11 - 336/555p), ale i tak daleko mu do konkurencji (Chrome 43 - 526/555p, Firefox 39 - 467/555p). MS Edge przynajmniej na razie nie obsługuje dodatków.

Kolejną zaletą Windows 10 jest Continuum, dzięki niemu możemy pracować w dwóch trybach: zwykłym i tabletu.

Nowe funkcje (wprowadzane w przyszłości/niedziałające / działające częściowo)

Windows 10 wprowadza menu start podobne do tego znanego z Windows 7.
Z tą różnicą, że w najnowszym systemie Microsoftu, można do niego przypinać kafelki.

Niestety (przynajmniej na moim laptopie) po naciśnięciu prawym przyciskiem na program i wybraniu opcji "Przypnij do ekranu startowego", program nie jest widoczny (przypinany) od razu, tylko po restarcie komputera (Nie wiem czy ten błąd występuje u innych użytkowników tego systemu).

Cortana, czyli asystent głosowy aktualnie jest obsługiwany tylko w kilku językach (nie działa w j. polskim).

Nowe API Microsoftu, czyli Directx 12 ma przynieść dużo lepszą wydajność. Jednak nie ma jeszcze gier napisanych pod ten interfejs programowania.

Wady, błędy...

Windows 10 posiada nowy wygląd Panelu sterowania ("Ustawienia"). Niestety (podobnie jak w Windows 8) panel ten nie jest jednolity np. żeby wejść w "Centrum sieci i udostępniania", trzeba otworzyć Panel sterowania, następnie kliknąć "Sieć i Internet", potem wybrać zakładkę "Wi-Fi" i kliknąć "Centrum sieci i udostępniania". Oczywiście "Centrum..." otworzy się, ale w nowym panelu sterowania (podobnym do tego znanego z Windows 7).

Do wad należy też opisane wcześniej skalowanie niektórych programów.
W Windows 10 podobnie, jak w 8/8.1 nie ma gadżetów pulpitu.

Kolejną wadą systemu jest sposób wybierania programów domyślnych, np chcemy zmienić domyślną przeglądarkę internetową. Firefox pokaże stosowny komunikat i gdy zaakceptujemy - klikniemy "tak"- (nie pokaże nam się małe okienko, jak w Windows 8), system otworzy panel sterowania z listą domyślnych programów (zrzut ekranu poniżej), na której musimy wybrać interesujący nas typ programu i zmienić domyślny program.

Jednak nie w każdym przypadku jest tak "prosto". Kiedy MS Word wyświetli komunikat o możliwości wybrania typów plików otwieranych przez niego, a my zaakceptujemy (chcemy by stał się domyślnym programem do otwierania plików np .doc), Word pokaże komunikat z informacją, gdzie mamy wejść, operacje trzeba wykonać "ręcznie".

Dla trochę bardziej zaawansowanego użytkownika wykonanie wyżej wymienionych czynności nie będzie problemem, ale zwykłego Kowalskiego może zniechęcić.

Na szczęście mechanizm da się "obejść". Po prostu trzeba nacisnąć na plik prawym klawiszem myszy i wybrać opcje "Otwórz za pomocą", a następnie kliknąć "Wybierz inną aplikacje", a pokaże się okno widoczne poniżej.

W trakcie korzystania z systemu, po dłuższym używaniu i rozgrzaniu się laptopa pojawiły się błędy w wyświetlaniu listy pokazującej się po naciśnięciu prawym przyciskiem na pulpit - lista była białym prostokątem bez napisów, ale ze strzałkami(nie wiem, czy występuje to u innych użytkowników systemu). Po ochłodzeniu i restarcie urządzenia wszystko wracało do normalności.

W Windows 10 OneDrive jest wbudowany w system. System nie pokazuje ikon plików znajdujących się na dysku wirtualnym (jak to miało miejsce w Windows 8/8.1), lecz tylko pliki zsynchronizowane z OneDrive.

Zaktualizowane: Domyślnie prywatność nie jest najmocniejszą stroną Windows 10. Domyślnie system udostępnia naszą sieć Wi-Fi znajomym (z Facebooka, Skype i Outlook). (Ja wyłączyłem tą opcje)

Również domyślnie Windows zbiera i udostępnia dane Microsoft'owi oraz aplikacjom (Ja wyłączyłem część z tych opcji). Są to m.in (dla Cortany - choć w Polsce jeszcze nie działa) kontakty, ostatnie wydarzenia z kalendarza, wzorce mowy i pisma odręcznego, historia wpisywania; (ogólne) jak piszemy, listę używanych języków,... Opisano to szczegółowiej w aktualności na dp(tutaj ).

Podsumowanie

Windows 10 posiada wiele wad i zalet (z których część przytoczyłem powyżej). Nowy system Microsoftu nie należy do idealnych, ale już zapowiedziano nowe aktualizacje, które mają poprawić znalezione błędy. Poniżej skrócona lista wad i zalet Windows 10.

Zalety:


 • Dwa tryby interfejsu (zwykły i tabletu)
 • Wyświetlanie aplikacji Modern w oknach(nie na pełnym ekranie)
 • Nowe API - Directx 12
 • Funkcja wirtualnych pulpitów
 • Nowa, szybsza przeglądarka - MS Edge
 • Asystent głosowy - Cortana (o ile w przyszłości będzie działać w j. polskim)

Wady:


 • Nie naprawiono błędów wizualno - technicznych z Windows 8 (chodzi mi tu o nie jednolity Panel sterowania)
 • Sposób wybierania programów domyślnych
 • Prywatność
 • Skalowanie niektórych programów
 • Inne mniejsze błędy (np przypinanie kafelków w menu start)

W mojej opinii nie warto jeszcze instalować Windows 10 na komputerze, z którego głównie korzystamy. Jednak jeżeli posiadamy kilka urządzeń z Windows (7/8/8.1), to zawsze możemy przetestować go na którymś z nich. Jednak musimy liczyć się z pewnymi błędami, które najprawdopodobniej "wyjdą w praniu".

Uwagi:

29 lipca miała miejsce premiera nowego systemu Microsoftu, a mianowicie Windows 10. Posiadacze Windows 7/8/8.1 mogą za darmo zaktualizować swój system do najnowszego (do 28 lipca 2016 roku). Firma z Redmond udostępniła, dla osób, które nie "zarezerwowały" sobie nowego systemu bądź miały problemy z jego pobraniem, specjalne narzędzie Windows 10 Media Creation Tool. (News na dp ze szczegółami ).

W newsie na dp(tutaj ), który został opublikowany kilka godzin po tym, jak zaktualizowałem system do Windows 10, pokazane jest rozwiązanie problemu braku komunikatu o możliwości rezerwacji Windows 10.

Skróty:

KIS - Kaspersky Internet Security
dp - dobre programy
IE - Internet Explorer
MS - Microsoft