Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Facebook kontra Google – czyli o tym jak portal społecznościowy może zawładnąć rynkiem IT?

Facebook jest serwisem mającym ponad 500 milionów kont użytkowników. Wykorzystywany jest już nie tylko do odnajdywania znajomych i komunikacji z nimi, ale także do grania w gry internetowe, szybkiego sprawdzania nowości na stronach internetowych czy nawet do edycji dokumentów. Mnogość jego funkcji połączona z prostotą obsługi sprawiły, że stał się największym portalem społecznościowym na rynku i jak na razie nie ma dla niego żadnej konkurencji, która mogłaby zagrozić jego pozycji. Jego potencjał został dostrzeżony i być może wkrótce stanie do walki z największymi gigantami na rynku IT – firmami Google i Apple…

Korporacja z Mountain View rozwija bardzo dużo własnych projektów – z większości z nich możemy korzystać za pomocą jednego loginu jakim jest e-mail w poczcie Gmail. Jednakże firma ta wciąż nie wydała (i najprawdopodobniej nie zanosi się na to, że wyda) własnego serwisu społecznościowego. I dlatego wielu użytkowników na co dzień korzystających z technologii tej firmy, korzysta jednocześnie z Facebooka. Z pozoru nie jest to nic złego, ale dostrzegł to Microsoft, który chce współpracując z tym portalem walczyć z własnymi przeciwnikami – w tym właśnie z firmą Google.

Jedną z pierwszych nowości jaka ma pojawić się w Facebook’u ma być właśnie ulepszona wersja wyszukiwania. I bardzo prawdopodobne, że będzie ono opierać się właśnie o produkt Microsoft’u – Bing. Odnajdywanie stron miałoby jednak wyglądać zupełnie inaczej niż w przypadku towaru firmy Google – strony pozycjonowane byłyby według największej ilości „lubiących” je, a nie według ilości odsyłaczy, jak to jest do tej pory. Pozwoliłoby to uspołecznić wyszukiwanie – użytkownicy widzieliby w pierwszej kolejności te witryny, które są polecane przez znajomych. Jest to bardzo rewolucyjne podejście do odnajdywania stron, lecz nie wykluczone, że może okazać się dużo lepsze niż w przypadku mechanizmów konkurencji. Gdyby się to powiodło, mogłoby to poważnie zagrozić najważniejszemu wytworowi Korporacji z Mountain View.

O systemie Windows Phone głośno jest już od dość dawna. Jest bardzo innowacyjnym produktem Microsoftu – nie zawiera wielu popularnych w innych platformach funkcji, a w zamian za to oferuje między innymi bardzo szerokie możliwości łączenia się z serwisami społecznościowymi. Pozwala on w bardzo prosty sposób wysłać informacje o swoim aktualnym położeniu, zajęciu, lub inny dowolny komunikat do swojego profilu w Facebooku. Nie wykluczone więc, że to właśnie tego systemu będzie chciał użyć ten serwis tworząc swój własny telefon. I jeśli tak by się stało to tym razem w poważnych tarapatach znalazłaby się firma Apple – takie urządzenie na pewno zyskałoby dużo użytkowników zwłaszcza w grupie, która obecnie zdominowana jest przez telefony Iphone, sprzedawane przez tą korporację. Młodzież – bo o tą grupę właśnie chodzi – nie potrzebuje zaawansowanych funkcji jakie daje jej Android, a w smartphone szuka rozrywki – którą może dać jej integracja z Xbox’em znajdująca się w Windows Phone, oraz prostego narzędzia do kontaktu ze znajomymi poprzez serwisy społecznościowe. Jeśli więc Facebook zdecydował by się na użycie najnowszego systemu od Microsoft’u, a przy tym obniżył cenę swojego telefonu, względem produktu Apple’a, może mieć bardzo duże szanse na sukces i poważnie zaszkodzić firmie Steve’a Jobs’a.

Od niedawna użytkownicy poczty Hotmail mają możliwość zintegrowania swojego e-maila z kontem na Facebooku. Umożliwia to przeglądanie nowości jakie pojawiają się na tablicy w tym serwisie, poprzez usługę Microsoftu. Wedle ostatnich zapowiedzi już wkrótce użytkownicy tej skrzynki otrzymają możliwość korzystania z Facebook Chatu nie opuszczając Hotmaila. Bardzo prawdopodobne jest także, że użytkownicy tego największego serwisu społecznościowego otrzymają już wkrótce możliwość zakładania własnych kont pocztowych w domenie @facebook.com. Kto wie czy więc usługa ta nie będzie opierała się o produkt Giganta z Redmond.
Ale nie tylko dzięki Microsoftowi Facebook próbuje pokonać konkurencję. W ostatnim czasie udało mu się przekonać do pracowania u siebie wielu ważnych pracowników z konkurencyjnych firm – między innymi Matthew’a Papakipos’a – głównego architekta systemu Chrome OS, Paula Buchheit’a – twórcę Gmaila, czy Joe Hewitta – współtwórcę Firefox’a. Podkupywanie największych talentów pomogło niegdyś Microsoft’owi, Google’owi więc może pomóc też tej firmie.

Facebook zyskał dużą popularność w Internecie. Nic więc dziwnego, że zainteresował się nim Microsoft. Współpraca tych dwóch firm może potężnie wstrząsnąć rynkiem i poważnie zaszkodzić konkurencji, a jednocześnie pozwoli dużo zyskać obydwu przedsiębiostwom. Pozostaje tylko obserwować czy te prognozy się spełnią oraz jaka będzie ewentualna odpowiedź Google’a i Apple’a. Potężna wojna na rynku IT trwa i wydaje się nie mieć końca. 

Komentarze

0 nowych
roobal   16 #1 30.11.2010 12:22

To, że Facebook nie ma obecnie konkurencji nie oznacza, że jego pozycja będzie wiecznie niezagrożona, MySpace do czasu powstania Facebooka też trzymał się dobrze, a teraz? Teraz Facebook odbiera mu użytkowników i z Facebookiem może być to samo. Gdy wejdzie na rynek coś naprawdę świeżego i innowacyjnego, Facebook może zacząć tracić na znaczeniu :)

Należy dodać, że kiedyś moda na społecznościówki może minąć, ktoś wymyśli coś ciekawszego i o tego typu portalach się zapomni, że w ogóle takie coś istniało :)

Pozdrawiam!

zeyomir   5 #2 30.11.2010 14:39

> Jednakże firma ta [Google] wciąż nie wydała (i najprawdopodobniej nie zanosi się na to, że wyda) własnego serwisu społecznościowego.

A http://www.orkut.com to niby co jest? Fakt, że nie jest zbyt popularny (a już tym bardziej w PL), ale to nie znaczy, że nie istnieje :P

  #3 01.12.2010 12:46

Nic nie może trwać wiecznie, i to się tyczy również Facebook’a. Teraz może i jest znany i lubiany – ale z czasem na pewno się znudzi i ludzie ‘zażądają’ czegoś nowego, czegoś czego nie było do tego czasu. Więc: ”Ciesz się swoją chwałą dopóki Ci jej ktoś nie odbierze”

Ryan   15 #4 05.12.2010 16:37

@roobal: Różnica jest taka, że MySpace bardzo długo stało w miejscu. A kto się nie rozwija, ten się cofa. FB póki co nie ma tego problemu, więc apokaliptyczne wizje trzeba przynajmniej w przypadku FB odroczyć. :)

Ale jasne. Jeśli powstanie coś lepszego, FB może zacząć tracić na znaczeniu. Ale to coś musi mieć potężną część wspólną z FB. Taki np. Twitter jest dwa lata młodszy, ale że nie duplikuje użyteczności FB, nie zajął jego miejsca. :]

@zeyomir: Google Orkut tylko przejęło. Co nie zmienia faktu, że było i Wave i próby (wciąż aktywne) zmiany GMail w platformę społecznościową. ;]

Soren   8 #5 08.12.2010 02:39

Nie ma to jak porównywać współpracy Microsoftu z facebookiem to "zawładnięcia rynkiem IT".
Autorze rynek it to nie tylko windows 7, office 2010 czy facebook.

  #6 14.02.2011 00:59

Google już od kilku lat ma własny portal społecznościowy - Google Orkut. Jednak sympatyków zyskał sobie przede wszystkim w krajach Ameryki Środkowej i Południowej. To tak odnośnie sprostowania.