Zróbmy sobie grę... w CSS

Kaskadowe arkusze stylów (ang. Cascading Style Sheets, w skrócie CSS) to język służący do opisu formy prezentacji (wyświetlania) stron WWW.

Takie zdanie można zobaczyć wpisując hasło "CSS" w Wikipedię. Co jednak gdyby definicję tę trochę nagiąć i stworzyć coś co na pierwszy rzut oka jest czymś więcej niż jedynie opisem formy prezentacji? Znacie grę Saper? Jest to zdecydowanie moja ulubiona mini gra, dlatego też postanowiłem wziąć ją na warsztat i stworzyć własną wersję.

Jak nie być rekruterem IT

Bycie programistą w wielkim mieście, takim jak Wrocław, wiąże się z dużą ilością ofert pracy. Co wredniejsi nazywają je spamem, inni po prostu ignorują, są też tacy którzy odpowiadają na każdą z tych wiadomości. Można powiedzieć, że nie ma na co narzekać i należy się cieszyć z takiej sytuacji jednak człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego i zaczyna kręcić nosem. Mam nadzieję, że nikogo nie urażę i nie zostanę wpisany za to na czarną listę, ale przedstawiam wskazówki "Jak nie być rekruterem w branży IT i nie uzyskiwać odpowiedzi na maile z ofertami".

Alerty Biura Informacji Kredytowej przez rok za darmo

Spore zamieszanie wywołała niedawna kradzież danych osobowych z systemu PESEL. Tak właściwie to nie wiadomo na ten temat za wiele, a niektórzy posuwają się nawet do stwierdzenia, że taki wyciek danych jest mniej groźny od publicznie udostępnionych danych na profilu Facebooka. Co prawda Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło możliwość zbadania czy nasze dane zawierały się w wycieku, jednak aby tego dokonać musimy wysłać odpowiednie pismo pocztą, lub zgłosić zapytanie posługując się Profilem Zaufanym.

Lenovo Yoga Tab 3 Pro — tablet z rzutnikiem, czy rzutnik z tabletem?

Jeszcze nie zacząłem recenzji, a już zdradziłem główną niespodziankę jaką przygotowała firma Lenovo projektując swój nowy tablet z serii Yoga. Mimo to wierzę, że warto napisać parę słów o tym sprzęcie. Zacznijmy jednak od początku.

Jak wiadomo książkę ocenia się po okładce, a sprzęt po kartonie. No... może nie do końca jest to prawda, ale kto nie lubi ładnie opakowanego urządzenia, niech pierwszy rzuci kamieniem. A w kwestii opakowania Lenovo wypada nieprzeciętnie - niepozornie wyglądające z zewnątrz i bardzo schludne wewnątrz - w takim właśnie pudełku dostajemy sprzęt.

„Studia? A po co Ci studia?" vs „Bez papierka będziesz kopał doły"

Chyba każdy zderzył się z oboma frontami batalii w sprawie sensu studiowania, zwłaszcza kierunków okołoinformatycznych. Od małego słyszałem, że bez magistra skończę na budowie (oczywiście nie mam nic do budowlańców, ale nie jest to fach moich marzeń). Tak więc całe szkolne życie wydawało mi się, że faktycznie inaczej się nie da. Dość spontanicznie wybrałem informatykę na Uniwersytecie Wrocławskim

10 lat minęło, jak jeden dzień

Dokładnie 10 lat temu, pewien 14 letni dzieciak zarejestrował się na DobrychProgramach i zaczął męczyć forumowiczów głupimi pytaniami na tematy wszelakie. Dokładnie 10 lat temu zaczęła się moja przygoda z portalem dobreprogramy.pl

Nie ma głupich pytań? Kto tak powiedział?

Z okazji mojego dziesięciolecia postanowiłem sięgnąć w zakamarki mojej dobroprogramowej aktywności i wygrzebać rzeczy o których wolałbym chyba zapomnieć. Mój pierwszy post na forum poruszał jakże trudne zagadnienie, a mianowicie:

Jak utworzyć plik *.bat???

Trzy kolory, czyli wybredny klient kontra operatorzy

Znacie te uczucie, kiedy nadchodzi czas końca umowy z obecnym operatorem sieci komórkowej? Czuć wtedy zapach wolności, widać tyle perspektyw, tyle możliwości. Wreszcie, po (przeważnie) 2 latach odzyskujemy kontrolę nad swoim życiem i korzystając z tej wolności w podskokach biegniemy włożyć ręce w kajdany kolejnej umowy. Kilka dni temu już miałem zanurzyć się w tej fontannie wspaniałych przeżyć lecz zamiast fontanny otrzymałem zimny prysznic... No ale po kolei...

Z wizytą w Centrum Nauki Kopernik

O warszawskim Centrum Nauki Kopernik słyszałem już od dość dawna. Jako że fascynuje mnie wszelako pojęta wiedza, zwłaszcza taka która nie chowa się wstydliwie za wzorami i pozwala się „pomacać”, kwestią czasu było kiedy do Centrum się wybiorę. Wybudowany w 2010 roku obiekt pociągał mnie więc od jakiegoś czasu, jednak odległość Wrocław -> Warszawa skutecznie powodowała nieustanne odkładanie planów wycieczki do Mikołaja. Pewnego dnia jednak SciFun, którego subskrybuję na YouTube, pokazał swoją

Nie znam się, ale się wypowiem: recenzja Bloody R7

W życiu każdego przychodzi taki czas, kiedy należy spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać, że już czas wymienić myszkę. Tak więc któregoś dnia stwierdziłem, że wysłużony Gigabyte M6900 powinien odejść na emeryturę i ustąpić miejsca na biurku młodszemu pokoleniu. Wertując otchłanie Internetu co rusz napotykałem wojny o to, który sensor jest lepszy i dlaczego. Graczem nie jestem tak więc większość tych dyskusji traktowałem nieco jak Windows vs. Linuks. Ostatecznie wybrałem gryzonia firmy A4 Tech, znanego raczej pod marką Bloody, a mianowicie model R7.

Student idzie do pracy

W życiu każdego przychodzi moment kiedy trzeba odejść od "mamcinego kurka" i uniezależnić się finansowo. Dla niektórych studia się dobrym pretekstem do przeciągnięcia tego w czasie, ale jednak doświadczenia zawodowego się w ten sposób nie zdobędzie. Dlatego też od jakiegoś czasu moje myśli krążyły wokół podjęcia jakiejś pracy. Dodatkowego "kopa" dała mi hotzlotowa prezentacja Bartka i Dominika o tytule "Devkrutacja"