Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Airdroid - jeden kabel mniej

Nie wiem jak Wam, ale mi nie raz zdarzyło się, że chciałem zgrać sobie na komputer zdjęcia z telefonu, ale kabel leżał poza zasięgiem ręki (komu by się chciało wstawać?). Podobnie bywa "w drugą stronę", gdy chcemy wrzucić coś na telefon (choćby zainstalować jakąś aplikację wyszukaną w Google [nie Play]). Tutaj (i nie tylko) z pomocą przychodzi nam pewne narzędzie.

Airdroid

Jest to program dostępny bezpłatnie w Google Play który pozwala nam zdalnie zalogować się do telefonu z poziomu komputera. Jednym z największych plusów jest to, że nie potrzebujemy do tego żadnego dodatkowego oprogramowania na komputerze, bo logowanie odbywa się przez przeglądarkę WWW. Wobec tego możemy bezproblemowo zgrywać pliki i zarządzać telefonem będąc u znajomego. W technikum zdarzało mi się nawet zgrywać coś na komputerze nauczyciela :)

Tutaj powinien być akapit o konfiguracji programu, ale nie będzie, bo wystarczy go tylko zainstalować i włączyć WiFi. Następnie program wyświetli nam adres IP naszego urządzenia który należy wpisać w przeglądarce. Telefon wyświetli jeszcze monit o przychodzącym połączeniu, zatwierdzamy i gotowe!

Dostęp do plików

Po pomyślnym zalogowaniu do urządzenia mamy dostęp do wszystkich plików (zarówno karty pamięci, jak i do pamięci wbudowanej). Możemy te pliki pobierać, kopiować, usuwać, przenosić, wgrywać własne, tworzyć katalogi - wszystko czego dusza zapragnie.
W przypadku zdjęć możemy również podejrzeć miniatury lub ustawić jako tapetę. Aplikacja prezentuje nam obrazy z podziałem na albumy (czyli tak jak na telefonie), ale udostępnia nam także wyszukiwarkę plików. Oczywiście mamy także dostęp do naszej muzyki, którą możemy odtworzyć na komputerze bez potrzeby pobierania. W bardzo prosty sposób (przeciągnięcie na odpowiednie pole) możemy także wgrywać nowe pliki lub instalować aplikacje.

Dostęp do funkcji telefonu

Dzięki Airdroid możemy robić znacznie więcej niż tylko zarządzać plikami. Ciekawą funkcją jest choćby modyfikacja zawartości schowka w telefonie. Jednak zobaczmy coś bardziej przydatnego, jak przykładowo zarządzanie SMS. W ramach tej aplikacji możemy nie tylko odczytać otrzymane SMS, ale także na nie odpowiadać, lub wysyłać nowe. Dość fajne rozwiązanie dla osób dużo piszących na telefonie - wszak na komputerze wygodniej odpisywać niż na małej klawiaturze ekranowej.
Dodatkowo mamy dostęp do listy kontaktów, czy historii połączeń. Fajną zabawką jest także dostęp do aparatu urządzenia oraz podgląd ekranu telefonu (może nie działać na telefonach bez roota).

Dostęp bez Wifi!

Po bezpłatnej rejestracji oraz powiązaniu telefonu z naszym kontem jesteśmy w stanie logować się do niego bez potrzeby bycia w tej samej sieci wifi. Wystarczy ze telefon będzie miał jakikolwiek dostęp do internetu (choćby przez sieć komórkową). Przy takim trybie połączenia (dostępnym pod adresem web.airdroid.com) możemy użyć kilku dodatkowych funkcji. Potencjalnie najprzydatniejszą jest namierzanie telefonu (ponownie tylko dla roota) która może okazać się nieoceniona w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu. Co prawda funkcja ta nie pomoże, gdy telefon zgubimy w damskiej torebce, jednak wtedy pomocna będzie możliwość zdalnego włączenia dzwonka w telefonie. Możemy także zdalnie wyczyścić oraz zablokować telefon (z wiadomych względów nie testowałem)

Airdroid posiada także sporo funkcji dostępnych z poziomu telefonu, jak przykładowo zarządzanie procesami działającymi w tle, jednak nie to jest tematem wpisu, także chętnych do szerszego poznania możliwości zapraszam do samodzielnych testów. 

porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
sgj   12 #1 15.06.2013 20:08

@"Nie wiem jak Wam, ale mi nie raz zdarzyło się, że chciałem zgrać sobie na komputer zdjęcia z telefonu, ale kabel leżał poza zasięgiem ręki (komu by się chciało wstawać?)."

Nie wiem, nie używam kabla, mam bluetooth i wifi. Wystarczy żeby przesyłać pliki bez specjalnego oprogramowania.

Autor edytował komentarz.
Over   9 #2 15.06.2013 21:49

Ciekawe rozwiązanie ale kabel zawsze mam wpięty do kompa i jest zawsze dostępny, a z Androidem i kablem się nie rozstaje = bateria to oczywiste ;)
Jak słyszę hasło "powiązane z" to nie wiem ale automatycznie uruchamia mi się możliwość podglądnięcia danych z tel osób 4 ;)
Ale wpis ok ;)

Autor edytował komentarz.
dragonn   11 #3 15.06.2013 22:14

Mnie zaciekawiło działanie bez wifi, kiedyś tego nie było, muszę sprawdzić ;).

Mloodszy   2 #4 15.06.2013 23:34

Samsungi mają Kies Air - równie dobre.

skrzypek   13 #5 16.06.2013 02:40

Trochę inaczej to rozwiązałem u siebie. Oczywiście mowa tu tylko o domowym zaciszu :). Folder na serwerze do udostępniania plików (tel->pc pc->tel) do tego es file explorer i już. Szybka jednorazowa konfiguracja i działa już ponad rok :). Minus jedyny, że wszelkie kopiowania do tel muszą się odbywać z tel ponieważ dhcp co chwile mu inny ip przydziela (mnogość urządzeń pod wifi...). Oczywiście można przydzielić ręcznie ip, ale za każdym razem się tak bawić przed i po wyjściu z domu... :). Może z racji zboczenia zawodowego wole trochę namieszać :)

SebaZ   18 #6 16.06.2013 09:46

Nic nie napisałeś o sposobie uwierzytelniania. Jest to jakoś możliwe?

Program przypomina mi TeamViewer, który też pozwala działać bez potrzeby bycia w tej samej sieci. W TeamViewer mogę być ukryty za NATem (działa po http), a czy tu też?

Autor edytował komentarz.
freeq52   8 #7 16.06.2013 12:37

Używam Airdroida już od jakiegoś czasu i dziś nie wyobrażam sobie mojego telefonu bez tej appki :)

kubut   19 #8 16.06.2013 14:21

@SebaZ - szczerze powiem ze nie wiem jak to wygląda od środka, od strony usera logujesz się na stronie web.airdroid.com na swoje konto (musisz być również zalogowany na nim w telefonie) i tyle. Myślę że NAT nie powinien być tutaj problemem, ale mogę się mylić

wajdzik   6 #9 16.06.2013 14:34

Można zrobić powtórkę z incepcji i telefonem z zainstalowanym teamviewerem zarządzać PCetem, który zarządza tym samym telefonem przez AirDroida :P

Jeśli chodzi o sam program to jest bardzo fajny i wydaje się dość bezpieczny (przynajmniej przy zarządzaniu wewnątrz własnej sieci WiFI) Do logowania zawsze korzystałem kod QR odczytywany przez telefon z kompa.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #10 16.06.2013 15:40

Kurcze, genialnie prosta aplikacja i dokładnie robiąca to co trzeba. Dzięki,

kamil_w   11 #11 16.06.2013 16:08

@skrzypek
A nie prościej raz ustawić statyczny adres IP urządzenia w routerze?


@kubut
Nagłówek "Dostęp bez WiFi" trochę mnie zmylił. Myślałem, że to to, czego szukam, a tu lipa. Ostatnio miałem potrzebę przesłania plików z telefonu na laptop nie mając w okolicy żadnego routera ani kabla i nie wymyśliłem jak to zrobić. Wprawdzie mój telefon obsługuje funkcję Wi-Fi Direct, ale mój laptop niestety nie.


Co do zgrywania zdjęć z telefonu na komputer to od kiedy mam telefon z Androidem takiej operacji nie przeprowadzałem. Robię zdjęcia, a Lama w nocy, gdy mam telefon podłączony do ładowarki i jest on podłączony do mojej sieci Wi-Fi odpala synchronizację poprzez Dropsync.

Sieć lokalną i serwer FTP przeglądam za pomocą wspomnianego wyżej Es File Explorera.

parasite85   8 #12 16.06.2013 19:06

@kubut
Tego mi było trzeba. I nie chodzi o synchronizacje plików (zdjęcia synchronizują się automatycznie przez Dropboxa, muzykę po zakupie od razu wrzucam na telefon i wtedy mogę go podpiąć przez USB), ale chodzi o wysyłanie sms'ów.
Dzięki za wpis.

amyamy   7 #13 16.06.2013 21:43

Ogólnie świetna sprawa. Fakt podgląd ekranu telefonu nie działa bez roota.

sgj   12 #14 16.06.2013 22:49

@kamil_w
"Ostatnio miałem potrzebę przesłania plików z telefonu na laptop nie mając w okolicy żadnego routera ani kabla i nie wymyśliłem jak to zrobić."

Odpalasz na telefonie funkcje hot spota/routera czy jak tam to nazwali, logujesz się do tej sieci z notebooka i przesyłasz sobie pliki w sieci lokalnej.

Axles   18 #15 17.06.2013 13:17

Program znam, ale nie wiedziałem, że wprowadzili możliwość przesyłania danych nie będąc w zasięgu swojej sieci, trzeba to sprawdzić. Dzięki.

underface   14 #16 17.06.2013 23:04

korzystam, ale bardzo rzadko, głównie do klepania smsów, gdy robie coś ważnego na kompie.
a co do innych funkcjonalności, to przesył zdjęć z telefonu do PC => dropbox.
z kompa do tel = solid Explorer i tryb serwera ftp. szybko i bezboleśnie.

kamil_w   11 #17 18.06.2013 12:35

@sgj
Robiłeś już tak? Włączam Hotspot Wi-Fi w telefonie, łączę się z tą siecią z laptopa, w laptopie mam dostęp do Internetu, ale w zasobach sieciowych nie pokazują się partycje z telefonu, a na telefonie w Es File Explorerze nie mam dostępnego mojego laptopa w zakładce LAN.
Czyli nie da się, albo coś przeoczyłem.

netis   5 #18 20.06.2013 17:21

Kiedyś testowałem aplikacje tego typu i AirDroid wyróżniał sie wyraźnie. Do dziś mam go zainstalowanego ale w starszej wersji - nie wymagającej logowania. Na co dzień jednak najlepiej spisuje się MyPhoneExplorer - zarówno po WiFi jak i po kablu.

  #19 20.11.2014 14:15

czy da sie zmienic adres który wpisujemy w przeglądarce ? z poziomu airdroid ?

  #20 04.05.2015 21:45

Wszystko pięknie ładnie ale może ktoś dokładnie opisać jak te zdjęcia przesłać do danego folderu na kompie bo to że zdjęcia ukazują mi sie na ekranie to żaden sukces

  #21 29.11.2015 21:17

hehh eheh spróbujcie go na Androidzie 4.4 +