Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Alerty Biura Informacji Kredytowej przez rok za darmo

Spore zamieszanie wywołała niedawna kradzież danych osobowych z systemu PESEL. Tak właściwie to nie wiadomo na ten temat za wiele, a niektórzy posuwają się nawet do stwierdzenia, że taki wyciek danych jest mniej groźny od publicznie udostępnionych danych na profilu Facebooka. Co prawda Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło możliwość zbadania czy nasze dane zawierały się w wycieku, jednak aby tego dokonać musimy wysłać odpowiednie pismo pocztą, lub zgłosić zapytanie posługując się Profilem Zaufanym. Warto jednak mieć na uwadze, że PZ posiada obecnie nieco ponad 500 tysięcy ludzi, a chęci do pójścia na pocztę, wg moich szacunków, wykazuje jakichś 5 obywateli.

Biuro Informacji Kredytowej

BIK jest instytucją powstałą w 1997 roku i w gruncie rzeczy przechowuje informację o naszych kredytach. Co to oznacza w praktyce? Kiedy idziemy prosić o kredyt na nowego iPhone bank musi wydać decyzję czy nie znikniecie z nowo kupionym telefonem w Meksyku. Banki to takie instytucje, które nie bardzo lubią tracić pieniądze, więc zanim podejmą decyzję o tym, czy na przyjęciu u wujka będziemy mieli czym się pochwalić, najpierw zasięgają informacji w BIK i na tej podstawie decydują o naszych losach. Oczywiście istnieje też cała gama kredytodawców którzy reklamują się jako "pożyczki bez BIK" i z reguły służą do tego, by brać kredyty na spłatę innych kredytów. Nie mniej jednak, zdecydowana większość naszych wniosków o dodatkowe pieniądze przelatuje przez BIK.

Od jakiegoś czasu istnieje możliwość założenia konta na stronie www.bik.pl, gdzie za niedużą opłatą można wykupić roczny abonament na powiadomienia SMS o każdej próbie wzięcia kredytu na nasze dane. W związku z wyciekiem danych z PESEL wprowadzona została promocja w ramach której wyżej wymienione alerty otrzymujemy na rok za darmo. Warto się pośpieszyć, gdyż kod rabatowy na usługę ważny jest jedynie do końca września.

Aby skorzystać z promocji należy najpierw założyć konto, co może chwilowo sprawić problemy, o czym informuje komunikat na stronie:
Szanowni Państwo,
Dziękujemy za zainteresowanie naszymi usługami.
W związku z ogromnym zainteresowaniem naszą usługą Alerty BIK, ładowanie stron może zajmować więcej czasu. Mogą także występować utrudnienia z rejestracją i logowaniem.
Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań aby zapewnić Państwu jak najlepszy dostęp do naszych usług.
Liczymy na Państwa zrozumienie.
Zespół BIK.
Sam proces założenia konta jest prosty i niezbyt czasochłonny (nie licząc czasu potrzebnego na weryfikację). Do zarejestrowania się w portalu wystarczy pesel, skan dowodu osobistego oraz konto bankowe założone na nasze dane. Sam proces zaczyna się na stronie rejestracji, gdzie podajemy maila na który przyjdzie nam link aktywacyjny. W następnym kroku przyjdzie nam wybrać jedno z 3 dostępnych rodzajów kont:
Aby skorzystać z kodu na darmowe alerty wystarczy konto podstawowe. Na następnym ekranie proszeni jesteśmy o podanie preferowanej formy weryfikacji tożsamości, do wyboru:
  • Skan lub zdjęcie dowodu osobistego + przelew z konta którego jesteś właścicielem. Skan dowodu musi być ręcznie zatwierdzony przez pracownika BIK. Warto zaznaczyć, że musisz być jedynym właścicielem konta bankowego którego numer podasz
  • Kwalifikowany podpis elektroniczny
  • List polecony z potwierdzeniem odbioru zawierający kod aktywacyjny
Wszystkie 3 ścieżki kończą się SMS-em z kodem aktywującym konto. Oczywiście o ile w trakcie rejestracji nie zniechęcą Was wyskakujące zza krzaka pięćsetki.

Po pomyślnej aktywacji konta możemy aktywować alerty SMS, które otrzymamy w momencie kiedy ktoś będzie próbował uzyskać dofinansowanie naszym kosztem. Aby dostać je za darmo należy wprowadzić specjalny kod rabatowy.
Warto wiedzieć również, ze w ramach konta darmowego mamy możliwość jednorazowego sprawdzenia naszego scoringu, czyli wskaźnika którym kierują się banki udzielając nam kredytów (od 192 do 631 punktów). Za dodatkowymi opłatami (w formie jednorazowej lub abonamentowej) można podglądać nasze punkty częściej.

Obecnie jednak proces weryfikacji został wstrzymany, co świadczy o dużym zainteresowaniu, warto więc już teraz ustawić się w kolejce.

Edit

Wygląda na to, że weryfikacja danych trochę się odetkała.  

inne

Komentarze

0 nowych
adamk1985   13 #1 31.08.2016 16:03

Dla mnie to jest jakieś poronione z tym tzw. "wyciekiem"...

Czekamy na sytuacje - kiedy zwykły obywatel musi udowadniać, że nie brał żadnej pożyczki...

Uroki XXI w.

freyah   18 #2 31.08.2016 16:30

Jeśli po roku chce się zrezygnować z korzystania z serwisu to wystarczy nie zapłacić czy trzeba skrobnąć jakiegoś maila z wypowiedzeniem umowy?

nic ciekawego   12 #3 31.08.2016 17:08

@adamk1985: Było kilka takich spraw z przejęciem tożsamości, w telewizji co jakiś czas się przewija ten temat. Chłop zgubił dowód po czym go zastrzegł w urzędzie, ktoś nabrał pożyczek i rat, a teraz gość musi się sądzić by udowodnić że to nie on. Pomimo tego że to nie był jego podpis, co stwierdził grafolog, że ma kwit że dowód został zgubiony.

kubut   19 #4 31.08.2016 17:18

@freyah: samo korzystanie z serwisu jest za darmo w ramach konta podstawowego. Promocja dotyczy jedynie usługi alertów, ale rozumiem pytanie :-) Nie jestem pewien więc napiszę w tej sprawie do BIK

kubut   19 #5 31.08.2016 17:19

@nic ciekawego: tutaj dostajesz powiadomienie jeszcze przed tym jak ktoś weźmie kredyt, więc jest spora szansa na zabicie sprawy zanim ona powstanie

Quest-88   16 #6 31.08.2016 17:58

Ciekawa sprawa, ale jest jedno ale. BIK to firma prywatna, a wymagają uwierzytelnienia jak ewentualni złodzieje z afery. To śmieszne, że aby się uwiarygodnić, muszę zeskanować swój dowód osobisty i wysłać do nich wszystkie swoje dane. Może jeszcze do tego 20 tys złotych na konto w Nigerii?

Jest opcja uwierzytelnienia się podpisem, ale nie jest to darmowy podpis ePUAP, a raczej płatny podpis kwalifikowany.

Autor edytował komentarz w dniu: 31.08.2016 17:59
  #7 31.08.2016 19:13

Państwo dopuściło do przecieku, państwo powinno zadbać o konsekwencje tego czynu. Jak w prywatnej firmie jest wyciek, to na prywatną firmę spada odpowiedzialność. Poza tym - zamiast zakładać konta w prywatnych firmach i przesyłać im skany dowodu (sic!) lepiej napisać wniosek o udostępnienie informacji czy ktoś zaglądał do naszego peselu. Jeżeli nie, to myślę, że możemy być spokojni, a jeśli tak, to wiemy do jakiej kancelarii kierować roszczenia, w przypadku jeżeli ktoś na nas weźmie kredyt :)

Quest-88   16 #8 31.08.2016 19:34

@gowain: Czy coś mnie ominęło? Ostatnie doniesienia mówią, że to nie był wyciek a wylew zapytań przeprowadzonych przez kancelarie w środku nocy.

http://samcik.blox.pl/2016/08/Wyciek-danych-z-bazy-PESEL-Czy-jest-sie-czego-bac....

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #9 31.08.2016 19:45

No to można by się zarejestrować i zobaczyć co na mnie mają.

  #10 31.08.2016 20:57

@Quest-88: Minister Cyfryzacji jednego dnia mówi jedno, drugiego drugie. Tyle dziwnych rzeczy dzieje się w tym przypadku, że ja nie wykluczam wycieku. Ktoś zebrał bazę milionów peseli, ktoś może jej użyć/sprzedać...

Madafaker   13 #11 31.08.2016 21:14

Oczywiście macie świadomość, iż taki alert nie ostrzeże przed pożyczką typu "chwilówka"....podmioty oferujące takie usługi omijają szerokim łukiem BIK....czym nawet zachęcają w swoim materiałach "promocyjnych"....

bachus   23 #12 31.08.2016 21:16

Jeszcze raz - do prywatnej firmy mam wysłać skan swojego dowodu? ;-)

Madafaker   13 #13 31.08.2016 21:30

@bachus: A prywatnemu bankowi to się już nie "boisz" przekazywać kompletu swoich danych, czy też masz wątpliwości ? :)

Pablo_Wawa   9 #14 31.08.2016 22:30

@bachus: jest przecież opcja z listem poleconym za potwierdzeniem odbioru - jak dla mnie idealne rozwiązanie - tożsamość wtedy sprawdza (=> potwierdza) listonosz albo osoba na poczcie.

pionner   10 #15 01.09.2016 09:18

A ja się zastanawiam, czy dostanie mandatu w pociągu za brak biletu, nieopłacenie i trafienie do KRD nie jest takim złym pomysłem- przynajmniej nikt na ciebie kredytu nie weźmie :)

nic ciekawego   12 #16 01.09.2016 18:07

@pionner: Nikt włącznie z tobą :p

  #18 22.12.2016 00:55

@pionner: Wezmie, wezmie