Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Co powinien wiedzieć technik informatyk?

Witam. Wpis może trochę spóźniony, ale nie mogłem znaleźć ostatnio większej ilości czasu. 2 tygodnie temu pisałem egzamin zawodowy, by uzyskać jakże dumny tytuł Technika Informatyka. Być może niektórzy z Was pamiętają mój wpis o próbnym egzaminie który to (egzamin) był moim zdaniem całkowitą pomyłką. Trzeba przyznać, ze czerwcowy test był o wiele bardziej przemyślany.

Część teoretyczna

Egzamin zaczyna się testem wyboru, w którym trzeba zdobyć przynajmniej 50% z części zawodowej, oraz 30% z części pt. "podstawy przedsiębiorczości". Mam wrażenie, ze egzamin poszedł w ślady matury i w tym roku był o wiele łatwiejszy niż w latach poprzednich
Jaką nazwę nosi niepożądane oprogramowanie komputera, instalowane najczęściej bez wiedzy użytkownika?
a) Shareware
b) Slackware
c) Freeware
d) Malware
Było kilka pytań które polegały jedynie na odczytaniu wartości z podanej tabelki specyfikacji technicznej, niektóre wymagały rozszyfrowaniu skrótu na schemacie urządzenia (co też wymagało jedynie znajomości angielskiego). Osoba umiejąca jedynie logicznie myśleć i korzystająca regularnie z komputera uzyskałaby na tym egzaminie około 17 punktów (25 trzeba, by zdać). Przy odrobinie szczęście resztę mogłaby wystrzelać i mieć tytuł technika informatyka ;) Bo chyba nie trzeba mieć dużej wiedzy, by rozwiązać zadanie tego typu:

Oczywiście nie znaczy to, że cały test polegał tylko na umiejętności czytania, niektóre pytania wymagały wiedzy...

Domyślnie w systemie Linux, twardy dysk w standardzie SATA oznaczony jest
a)fda
b)sda
c)ida
d)ide
...inne były bez rozwiązania...
...a z niektórymi zagadnieniami w szkole się nawet nie spotkałem (kwestia szkoły...)
zmienne w oraz t zadeklarowano jako char *w, t[10];. Wskaż przypisanie adresu tablicy t wskaźnikowi w
a)w=&t;
b)t[0]=w;
c)w=t;
d)*w=t;

Jednym słowem niektóre zadania były śmiesznie łatwe, inne dość trudne, jednak ogólnie egzamin zdać było łatwo, nawet bez dużego przygotowania.

Część praktyczna

Tutaj się zdrowo uśmiałem. Dla nieznających zasad egzaminów powiem, ze dostajemy tu komputer z błędami w systemie, opis problemu i musimy naprawić komputer (sporządzając odpowiednią dokumentację krok po kroku, ale to jest pikuś). W momencie gdy dostałem do ręki treść zadania, zacząłem się zastanawiać czy sobie nie robią ze mnie żartów. Owa "usterka" systemu polegała na... braku antywirusa (dostałem na płycie), braku wyświetlania minut w zegarku na pasku (wystarczyło włączyć w opcjach) oraz braku dostępu do folderu przez niektórych userów (nadać uprawnienia do folderu). Na wykonanie tego arcytrudnego zadania dostałem... 4 godziny! Moją pierwszą czynnością na egzaminie okazało się rozegranie kilku partyjek w sapera (miała być jedna, ale jakoś tak skończyć grac nie mogłem ;) ). Cóż... Jeśli za naprawę takiej 'usterki' dostajemy tytuł technika to za reinstal systemu powinni rozdawać magisterkę...

Całe technikum straszyli mnie, ze egzamin zawodowy jest bardzo trudny, że trzeba się przygotować żeby go zdać itp. Okazało się, że poszedłem na niego na "spontana" (dowiedziałem się o nim dzień przed) i tylko w niektórych pytaniach musiałem "strzelać". Cóż... w podstawówce mówili ze gimnazjum to kosmos. W gimnazjum straszyli ze szkoła średnia to już nie przelewki. Całe technikum słuchałem o tym jaka to matura i egzamin straszny - teraz wysłuchuje o horrorach związanych z sesją. Miło, jakby okazało się to taką samą bajką jak poprzednie strachy ;) Na koniec podaję jeszcze link do arkusza z egzaminu (nie sugerować się zaznaczonymi odpowiedziami, arkusz nie jest mój, a odpowiedzi są w większości błędne) 

inne

Komentarze

0 nowych
  #1 01.07.2012 17:41

"Całe technikum straszyli mnie, ze egzamin zawodowy jest bardzo trudny, że trzeba się przygotować żeby go zdać itp."

U mnie było to samo i również okazało się, że egzamin był bardzo prosty (konfiguracja firewalla, instalacja drukarki sieciowej, logowanie w domenie, oraz bodajże uprawnienia do folderów). Niemniej, sporo osób z mojej klasy nie zdało... Dlaczego? Część autentycznie nie wiedziała jak to zrobić, a część wiedziała, zrobiła dobrze, a źle opisała.
Ja miałem szczęście mieć nauczycielkę, która dobrze przekazała jak "wstrzelać się" w klucz przy pisaniu dokumentacji.

guildos   4 #2 01.07.2012 17:55

Brawo @kubut dobry wpis, tak jak z częścią praktyczną prawdopodobnie równierz nie miałbym problemu tak z rozwiązaniem teoretycznej było gorzej (pobrałem, próbowałem), szczególnie, że jedyny przeczytany przeze mnie podręcznik do Technik Informatyk był czysto sprzętowy i o liczbach binarnych, pozycji przed kompem itd...

Ave5   8 #3 01.07.2012 18:06

Też bym chyba takie coś zdał, a żaden ze mnie pro. Z drugiej strony nie oczekiwałbym od takich egzaminów uber trudności i gigantycznej selekcji kandydatów, bo i niby czemu.

Frankfurterium   10 #4 01.07.2012 18:11

Pamiętam, jak mój wykładowca (już na studiach) grzmiał "Nazwa tablicy jest wskaźnikiem na pierwszy element!". Wspomnienia... :-p


No i gratulacje ;-)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #5 01.07.2012 23:24

Przez czysty przypadek wpadł mi ręce tekst egzaminu praktycznego z tego roku. Co prawda dla mnie to raczej nie byłoby problemu z rozwiązaniem, ale nie o to chodzi. Dlaczego w owym egzaminie nie było nawet jednego pytania o Linuxa? Skoro technik informatyk to tylko z Windowsa? No chyba, że ja czegoś nie rozumiem.

kubut   19 #6 02.07.2012 01:14

@lukasamd - tak, tutaj w dużym stopniu jest podobnie jak na wypracowaniu z polskiego - nie liczy się wiedza, tylko wstrzelenie się w klucz...

@Shaki81 - praktyczny jest tylko na windowsie, bo nie możliwe jest zrealizowanie programu nauczania na linuksie w takim stopniu jak na windowsie - nie da się nauczyć 2 systemów przy obecnym wymiarze godzin. A w teoretycznej części pojawiają się pytania z linuksa, w tym roku wyjątkowo było tylko 1 (ale z samego windowsa też nie było dużo więcej)

balcer656   3 #7 02.07.2012 17:29

Jeszcze Ci będzie wstyd za technika - jak zobaczysz jacy ludzie go też mają...

R@z0r   5 #8 02.07.2012 17:38

@Shaki81 jest taki przedmiot jak roboczo nazywany "sosik" (dumna nazwa: Systemy operacyjne i sieci komputerowe), cała druga klasa jest na nim poświęcona Linuxom.

Teraz jednak plan się zmienia i technik informatyk tak jak teraz jest bardziej od programowania tak będzie od nowej podstawy sprzętowcem, który założy blog na WordPress ;). Ja mam takie szczęście należeć "do starej gwardii"

R@z0r   5 #9 02.07.2012 17:42

@kubut wątpie, że można się "nauczyć" jakiegokolwiek OS-a, na pewno można do dobrze znać ale zawsze jest coś czego nie wiemy, ale co do godzin na Linuxach jest jakieś 200h.

synek03   9 #10 02.07.2012 18:15

ja o swoim egzaminie dowiedziałem się w tym samym dniu tyle że z rana (2 lata temu). powiedziałem do kumpla "to co, idziemy się pośmiać?". wpadliśmy normalnie ubrani (niektórzy mieli koszule, koks :D), napisaliśmy i wyszliśmy. po wyjściu śmiech (reszta ofc modnie sprawdzała czy dobrze zaznaczyli, bo każdy musiał być pewny że dobrze strzelił), chwilę pogadaliśmy czy następnego dnia idziemy na praktyczny.... odpowiedź jednoznaczna, że nie. to był w sumie strzał w 10, bo i tak nikomu się to nigdy nie przyda, taki papier dla papieru, matura więcej warta :D co się okazało, po jakimś czasie były już wtedy wychowawca napisał, że zdaliśmy jako (ja i kumpel + 2 innych) 4 z 25 lol :D i że czemu nie byliśmy na praktycznym... bo nam się nie chciało, graliśmy w Maddena 08 na PC :P

ten egzamin to kpina z wiedzy! technikum u mnie wyglądało tak: program sobie, nauczyciele sobie, uczniowie sobie i egzamin sobie. nic z niczym nie współgrało ale egzaminu się nie zdało, bo nie poszliśmy na praktyczny który zdała 1 osoba. patologia :D

  #11 02.07.2012 18:24

Synek z takim luzactwem to sie nie dziwie, ze nie zdany ; -)
Ja widze po swojej klasie, ze kazdy narzeka a kazdy ma w dupie robienie czegos :) I tak jest w wiekszosci przypadkow - jak ktos nie chce to mu Zuckenberg nie pomoze.

Autor edytował komentarz.
synek03   9 #12 02.07.2012 18:41

Bartek, chciałbym pójść ale skoro oni nie wymagają żadnej wiedzy, to ja tego nie chcę. Poza tym przez te 2 lata po, nikt mnie nie zapytał o ten egzamin, a wiesz jak na rynku pracy wyglądasz? Jako Technik Informatyk, nawet bez tego egzaminu ;]

kubut   19 #13 02.07.2012 18:53

@R@z0r - żartujesz z tym całym rokiem linuksa :P U mnie z linuksa miałem 2 (słownie: DWIE) godziny przez całe technikum :D I przez te 2 godziny instalowaliśmy system :P Jak się skończyła instalacja to zapisaliśmy nowy temat i zajęliśmy się czymś innym. Choć nie pobije to sytuacji na Aplikacjach Internetowych, gdzie przez pół roku instalowaliśmy Joomle (wiem ze się wierzyć nie chce, ale ciągle coś nie działało bo nauczyciel nie umiał serwerów skonfigurować :P )

  #14 02.07.2012 19:15

@synek03

W dobie wszędobylski magistrów inżynierów na pewno się technik wyróżnia :) a dodatkowo jak jeszcze potrafi to z czym związane stanowisko. Nie widzę wstydu do bycia technikiem z doświadczeniem związanym z tym co nas interesuje (sieci, systemy, programowanie a nie połowa CV wypełniona roznoszeniem ulotek, pracą na budowie czy innymi czynnościami niezwiązanymi z tytułem i stanowiskiem).

@kubut
Skoro sobie nie poradził.. to pomogliście mu z tym serwerem? ;>

Autor edytował komentarz.
kubut   19 #15 02.07.2012 19:26

@bartek46op - co lekcje mu to proponowałem, ciągle tylko "nie nie tutaj jest wszystko ok, to ta joomla coś świruje". Fakt faktem ze ja u siebie serwer lokalny postawiłem i zainstalowałem Joomle na pierwszej godzinie i przez te pół roku miałem czas wolny, a inni się męczyli z Joomlą ;)

Autor edytował komentarz.
TheAdriano   7 #16 02.07.2012 19:40

Naprawdę, podziw dla osób, które nie zdały tego egzaminu, bo jak dla mnie to musiały bardzo tego chcieć ;) Jestem właśnie w pierwszej klasie technikum informatycznego, i jestem raczej pewien tego, że egzamin praktyczny bym zdał bez problemu, nie wspominając już o dziecinnie prostym egzaminie praktycznym. Ja się jeszcze załapałem na stary program nauczania, ciekawe jak będzie z tym nowym, może ludzie, którzy przygotowują te testy w końcu się obudzą i tytuł Technik Informatyk będzie znaczył coś więcej ( bo teraz to chyba może znaczyć tylko, iż ktoś po 4 latach nauki jest dobry w Counter-Strike'a) :)

R@z0r   5 #17 02.07.2012 19:50

@kubut widać co technikum to obyczaj ;) Podliczyłem sobie i zamiast 200 wyszło 180 (wcześniej liczyłem wakacje ;P)

  #18 02.07.2012 19:54

@TheAdriano

Dzięki Technologii Informacyjnej jesteśmy mistrzami w CS :)

misza_88   5 #19 02.07.2012 20:29

To teraz na studia i całe dwa semestry chodzisz na wykłady czytać książki i zaliczasz wszystkie przedmioty na 5 ;-)

synek03   9 #20 02.07.2012 20:43

@bartek46op

gdybyś tego nie napisał to bym nie sprawdził i nie wiedział, bo nie oglądałem WCG 2011 i jakoś ogólnie wyleciało mi z głowy :/

mateooshn   4 #21 02.07.2012 21:01

Dość prosty egzamin, choć np. nie poradziłbym sobie z programowaniem i argumentami. Cóż, jak się w gimnazjum u nas w I klasie tłukło pół roku Excela, a w II kl. w ogóle przedmiotu nie było, to co się dziwić. Kto oprócz mnie i kilku bardziej zafascynowanych osób w całej szkole umie choćby podwaliny HTMLa, gdzie temat kończy się na ustawianiu koloru strony? Nikt. I nikt raczej się nauczy. Po wakacjach pewnie nam dadzą znowu przez semestr "Pałerpojnta", a potem programiki z klocków. A potem tak "wyuczeni" ludzie "dbają" za grosze o zabezpieczenia poważnych serwisów. Śmiać się chce, jak czytam o wyciekach, deface'ach i innych takich...

Pytanie z innej beczki - czy w zadaniu 39 nie powinno być adresu "172.16.10.0:24"? Ten ukośnik jakoś mnie razi :)

mateooshn   4 #22 02.07.2012 21:03

Tfu, chodziło mi o algorytmy. W książce są, ale zapewne nikt o nich się nie dowie...

Tabcin   5 #23 02.07.2012 21:23

Czyli widzę że przez te 3 lata totalnie nic się nie zmieniło ... u nas na praktycznym była infekcja jakże groźnym "wirusem" - eicar :). Dodatkowo miała być "awaria" związana z zamianą klawiszy w myszce, uprawnienia do katalogów to już widzę klasyka (przerabialiśmy z jednym prowadzącym co najmniej 10 arkuszy z poprzednich lat i na każdym to było) ...

Gratulacje ze zdania egzaminu :)

@mateooshn Dobrze jest. Notacja 172.16.10.0/24 odnosi się do maski podsieci. Oznacza ona że w masce znajdują się 24 jedynki - czyli jest to klasyczna maska klasy C. Natomiast notacja 172.16.10.0:24 odnosi się do portu. Próbujesz podłączyć się do adresu 172.16.10.0 na porcie numer 24.

kubut   19 #24 02.07.2012 21:27

@mateooshn - na lekcjach tez uczyli nas formy zapisu z ukośnikiem - może są 2 szkoły zapisu, tak jak z liczeniem puli adresowej (coś nam nauczyciel kiedyś mówił ze czasami niezłe jaja wychodzą na testach, bo niektóre książki adres rozgłoszeniowy zaliczają do puli, inne nie)

EDIT:
@Tabcin - faktycznie, dwukropek to przecież port...nie skojarzyłem jak czytałem komentarz mateooshn ;)

Autor edytował komentarz.
szymon6927   1 #25 02.07.2012 21:30

@kubut dzięki wielkie ze tego bloga, właśnie wybieram się do technikum łączności w Gdańsku i dużo osób też straszyło mnie egzaminem zawodowym. Przypuszczałem tak samo, że egzamin pewnie nie taki straszny jak go malują. Dzięki :D

PS
Oczywiście też na profil technik-informatyk

Autor edytował komentarz.
  #26 02.07.2012 21:49

@Ave5 "Z drugiej strony nie oczekiwałbym od takich egzaminów uber trudności i gigantycznej selekcji kandydatów, bo i niby czemu."

Jest taka zasada, że im ciężej zdobyć jakiś tytuł/dyplom/certyfikat, tym bardziej jest poważany na rynku. I nie chodzi tu o samą trudność dla trudności, a o to, że wiadomo wtedy, iż posiadacz ma solidną wiedzę i umiejętności.

kubut   19 #27 02.07.2012 22:00

@szymon6927 - życzę Ci, żeby za te kilka lat trafił Ci się podobnie łatwy ;)

Fisiu   6 #28 02.07.2012 22:25

Liczba po / za adresem IP do długość maski w bitach ;)

mateooshn   4 #29 02.07.2012 22:36

@Tabcin, @Fisiu: dzięki, zapamiętam sobie. Wiem, że dwukropek oznacza port, ale ten ukośnik mnie trochę zdziwił. No cóż, jak ma się 15 lat, nie trzeba wszystkiego umieć :)

@Kubut: pamiętam, jak nauczyciel, kiedy to na przerwie po coś przyszedłem, uparcie twierdził, że wszystkie znaczniki w HTMLu piszemy z dużych liter, a dopiero atrybuty i wartości z małych. Każdy uczy inaczej, byle uczył dobrze.

Norbitor   8 #30 02.07.2012 22:41

Moim zdaniem tegoroczny egzamin był bardzo łatwy. Co prawda, mój egzamin czeka mnie dopiero za 2 lata, ale już teraz mogę powiedzieć, że po pierwszej klasie byłem wstanie "zdać" większość egzaminów z poprzednich lat (a po drugiej to jeszcze łatwiej mi to przychodzi), czego niestety nie mogę powiedzieć o wielu kolegach z mojej, jak i równoległej do mojej klasy.
Tak czy inaczej, pierwszą rzecz, jaką zrobię we wrześniu to spytam jednego z nauczyciela "sosiku", jak poszedł tegoroczny egzamin w mojej szkole.
Co do Linuksa na SOiSKu - nasz nauczyciel wspomniał już, że przeprowadzi tylko kilka lekcji opartych o Susła (niestety nie powiedział, czy OpenSUSE - w co wierzę, czy też SLED - w co wątpię). Na pewno będzie to praca na maszynie wirtualnej (na komputerach z Vistą Business i 1 GB RAM-u), tak czy inaczej wiele się o tym systemie z lekcji nie dowiem (a może uda mi się 5-tki z "aktywności" zgarnąć :-))

kubut   19 #31 02.07.2012 22:42

@mateooshn - tak, spotkałem się z pisaniem znaczników z wielkiej litery...moim zdaniem bezsens ;) I nie wiem czy to jest w ogóle zgodne ze specyfikacją No ale...niektórzy za to uważają za bezsens pisanie wielkimi literami słów zapytań SQL, a ja osobiście nie wyobrażam sobie innego zapisu niż SELECT * FROM tabela WHERE cos='cos' :P Co kraj to obyczaj ;)

yeti2704   3 #32 03.07.2012 12:35

U mnie w szkole po jakiś 6 miesiącach nauki w technikum tak dla rozrywki na lekcji rozwiązywaliśmy przykładowy egzamin teoretyczny. Trochę zastanowienia i wybierałem jakąś odpowiedź, bo wydawała się sensowna. Jaki byłem zdziwiony, gdy dowiedziałem się, że uzyskałem jakieś 60% :D

Autor edytował komentarz.
LordRuthwen   6 #33 08.07.2012 13:59

Tak się wypowiem odnośnie oznaczeń dysków SATA z powyższych tylko jedna odpowiedź, ale w życiu jest to niekoniecznie sdX :)
Zależy od wersji jądra i kompilacji, jak ktoś to robił sam.
Kiedyś podczas moich zabaw Slackware jeszcze w technikum (kiedy to byłooo) udało mi się skompilować jądro tak (nie pamiętam którą konkretnie wersję, ale na pewno 2.4), że pokazywał dyski SATA jako hdX, pamiętam, że zabiłem tym ćwieka jednemu z bardziej ogarniętych nauczycieli u nas, który nas zresztą tym zaraził.

  #34 09.07.2012 13:23

Zadanie 24:

Oczywiście to zadanie ma poprawną odpowiedź i jest nią:

D. liczby minimalnej w ciągu nieuporządkowanym.

W_tym_temaciE   5 #35 09.07.2012 14:08

Wow, ależ trudny egzamin.
I później są specjaliści od zasilaczy firmy ATX, reinstalacji winzgrozy i tym podobnych.
I jeszcze narzekają, że pracy nie ma w Polsce.

kubut   19 #36 09.07.2012 19:23

@Szydeł - zauważ że program wyprowadza 2 liczby, a każda odpowiedź zakłada wyprowadzenie tylko 1 wartości. Zresztą twórcy egzaminu to zauwazyli i w tym zadaniu dostaje się punkt niezależnie od odpowiedzi ;)

  #37 09.07.2012 20:24

Funkcja zwraca element ciągu pod postacią jego wartości i indeksu. Zastrzeżenie budzi jedynie słowo "liczba". Jak dla mnie - przesada i głupota.

dark-man   6 #38 10.07.2012 07:46

Jak ja kiedyś (ponad 5 lat temu), zdawałem egzaminy na Technika Informatyka, testy były proste, a 95% mojej grupy nie umiała nic poza włączeniem gry, a ja od razu przyszedłem do szkoły z wiedzą. Jak przyszło do egzaminu to polegli masakrycznie.
Nie wiem jak to było u Was, ale komputer na egzaminie praktycznym, nie był w praktyce w żaden sposób "uszkodzony", a tylko w opisie miał naniesione usterki, które czysto teoretycznie trzeba było rozwiązać - śmiech na sali, a potem opisać i zrobić printscreeny.
Rozwiązanie oczywiście go było dla mnie prościzną, ale opisanie tego pod klucz odpowiedzi mi już nie poszedł. Następnego roku poszedłem na zajęcia, gdzie prowadziła zajęcia jedna z osób które sprawdza te wypociny ludzi i dopiero on uświadomił mnie jak należy opisać (znaczy lać wodę) by wpaść na klucz.
Dzięki temu na powtórce egzaminu, już wiedziałem co pisać by napisać dobrze i zaliczyłem ;]

kubut   19 #39 11.07.2012 01:44

@dark-man - u nas komputer faktycznie był uszkodzony (o ile takie rzeczy można uszkodzeniem nazwać), jednak dalej trzeba wpaść w klucz...

takiktoś   11 #40 13.07.2012 11:50

Ja dopiero idę do technikum informatycznego a część praktyczną bym zrobił z palcem w nosie. Ta teoretyczna to pewnie gorzej(wolę praktykę od teorii) by mi poszła ale może dałbym radę. :)
Pozdrawiam.

Pudel89   11 #41 15.07.2012 13:58

Mam pytanie, jak Ty to zdałeś skoro tyle błędów tam masz?
Jestem ciekaw ile uzbierałeś punktów :)
Możesz to Nam napisać?

Pudel89   11 #42 15.07.2012 14:50

Przepraszam nie doczytałem, zwracam honor Autorowi :)

LoliconSuspect   5 #43 15.07.2012 16:06

Nędzny egzamin.
Teoretyczny część informatyczna - lol totalny.
Teoretyczny część ekonomiczna - PO CO TO CHOLERSTWO JEST?!
Praktyczna (która jest całkowicie niepraktyczna) - pisanie pod klucz jakieś lol-dokumentacji. Uczeń z wiedzą może to nie zaliczyć, jeżeli nie będzie robił wszystko pod kątem tego idiotycznego klucza.

kubut   19 #44 17.07.2012 13:18

@Cukrowy Miś - nie gniewam się :P

@LoliconSuspect - dokładnie tak. To bardziej sprawdza to samo co egzamin z polskiego - pisanie pod klucz. Swoją drogą ciekawe byłoby zestawienie wyników "wypracowanie z polskiego-egzamin praktyczny".

B0mbaj   4 #45 17.07.2012 21:19

Egzaminy zawodowe i matura sa tak ukladane, zeby wiekszosc zdala... wiec nie ma sie dziwic, ze dla kogos (z mojego punktu widzenia) o normalnej wiedzy i inteligencji te egzaminy sa proste i latwe...

Z drugiej strony, jesli pamiec mnie nie myli to egzamin zawodowy na przestrzeni ostatnich lat zdany byl przez okolo 60% zdajacych... czyli 40% lub mniej nie jest w stanie opanowac podstawowych wiadomosci?

A matura z matematyki? zdalo ok 80% w tym roku, przy 30% progu, z czego jesli pamiec mnie nie myli, to tyle dalo sie uzyskac z zadan zamknietych. Czyli co? 80% maturzystow wie co nie co (czyli niewiele) o matematyce lub mialo fuksa przy strzelaniu A, B, C, D... Przy maturze powinno byc jak przy testach np CISCO, Microsoft... 70%, zeby zdac...

kubut   19 #46 18.07.2012 14:09

@B0mbaj - osoby które nie zdały egzaminu to w dużej mierze osoby które po prostu nie wpasowały się w klucz, mimo wykonanego zadania

gslowik   5 #47 21.07.2012 14:49

Syn znajomego zdał, ale potrafi przynieść komputer do mnie i powiedzieć, że się nie włącza. Krew mnie zalewa. Chyba jestem już (za)starej daty. Proponuję nadawać tytuł "Technik informatyk" za 100 godzin WOW lub CoD.
Smutne jest to że szkoła sobie, nauczyciele sobie a uczeń powie i tak "po co mi to..." . Jedno jest pewne, życie wszystko zweryfikuje. I tak praktyki człowiek się uczy, czy to w pracy, czy w trakcie codziennego "dłubania".
Pociesza mnie to, że nie wykształcenie i "papier" stanowi o tym co się potrafi tylko chęć zdobywania wiedzy, która musi drzemać w nas. Znam człowieka, który 15 lat temu będący pasjonatem (po zawodówce) potrafił napisać program w Basic'u obsługujący urządzenie po rs-232 oraz człowieka którego dyplom magistra inżyniera w sam raz nadaje się na podstawkę pod piwo.
Pozdrawiam wszelkiej maści pasjonatów i "dociekliwych"

B0mbaj   4 #48 24.07.2012 13:15

@kubut nie zgodze sie z Toba... u mnie w szkole na przestrzeni ostatnich lat, uczniownie nie mieli wiekszych problemow z praktycznym - dwa lata temu zdalo 78%, rok temu 91% (nie zdal jeden co w zasadzie nie chodzil na lekcje), w tym roku spodziewam sie zblizonego wyniku.

U mnie wszkole problemem jest czesc teoretyczna... tu zdaje ponizej 50%... wiec nie mow mi ze ktos nie trafil w klucz...

Dodam tylko, ze moja szkola lezy w malej miejscowosci na uboczu, wiec mam do czynienia raczej z mlodzieza slabsza... kto lepszy idzie do miasta...

Autor edytował komentarz.
kubut   19 #49 24.07.2012 15:16

@B0mbaj - co szkoła to zdawalność. Nie podam Ci liczb, bo nie pamiętam (a nie chce skłamać), ale u mnie w szkole rok temu było odwrotnie (więcej osób oblało praktyczny niż teorię)

B0mbaj   4 #50 24.07.2012 17:29

Z tego co sie orientuje, to zazwyczaj jest tak, ze lepiej wypada czesc teoretyczna... no a u nas jest odwrotnie...

  #51 19.02.2013 17:35

W tym roku osoby zdające egzamin na technika informatyka robią to na tych zasadach. Jestem ostatnim rocznikiem który tak pisze, pofarciło się. Egzamin praktyczny jest dość banalny, ale w mojej szkole nauczyciele mają wylane w uczniów więc nie wiem jak z teorią pójdzie. Generalnie od 2014roku klucz ma się zmienić i jakieś tam inne rzeczy dojdą - poprostu inaczej ma to wyglądać niz do tą.

  #52 15.03.2014 14:42

cześć, ja też nie długo będę zdawać taki egzamin i mam pytanie jak diagnozowałeś te błędy w komputerze? Ściągnąłeś jakiś program do tego czy dali Ci go na płycie? Czy musiałeś sam się domyśleć że nie ma antywirusa i godziny w pasku?

kubut   19 #53 15.03.2014 20:50

Komp jest odłączony od neta, więc nic nie ściągniesz. Bazę wirusów i antywirusa dostajesz na płycie. Przynajmniej tak było 2 lata temu ;)

  #54 30.03.2014 13:39

Czy musiałeś sam się domyśleć że nie ma antywirusa i godziny w pasku czy Ci to powiedzieli że masz to ustawić?

kubut   19 #55 31.03.2014 12:21

Braku antywirusa musiałem się sam domyślić, ale to raczej jest schemat (nauczyciel powiedział że zawsze jest zadanie z antywirusem). Reszta rzeczy była opisana w "opisie od klienta"

  #56 05.04.2014 18:55

ahaa, bo ja już miałem próbny, to w poleceniu było coś takiego: zainstaluj pakiet biurowy (edytor tekstu, itp.), program antywirusowy - także Mi to już powiedzieli w poleceniu więc nie musiałem się domyślać :)
A w czerwcu przyjdzie pora na Mnie, jak nie zapomnę to napisze o swoich wynikach :)

  #57 27.06.2014 16:57

zdawałem w tamtym roku, ale teorię miałem na 46%... praktykę na 100%, w tym roku pisałem ponownie tą teorię i już mi poszło zdecydowanie lepiej ;)
Co do praktyki, zgadzam się z Wami, trzeba wstrzelić się w klucz czyli pisać wszystko, nie ograniczać się pod tym względem, co macie na płycie to instalować, punktów Wam za to nie zabiorą, mogą tylko dodać ;)
A teoria, w tym roku nie zbyt dużo pytań pojawiło się z testów z poprzednich lat, wiele było nowych, ale rozmawiając z innymi ludźmi którzy też zdawali w tym roku, to większość jest dobrej myśli ;)
Część druga teorii... ktoś w ogóle się przygotowywuje do tego ??? ;) Tam wszystko w pytaniu jest napisane ( lub tabelce, diagramie ).

  #58 12.12.2014 09:40

@Shaki81: Polityka Microsoftu jest dobra, wydali sporo $$ na reklamę. Dodatkowo szkołom damy za darmo, a jak już chcesz mieć to samo w domu, zapłać. Gates miał dobrych nauczycieli.

  #59 13.12.2014 21:50

Podsumowując mój powyższy komentarz - zdałem (praktykę+teorię) :)

  #60 10.06.2015 11:02

Czy mogę jakoś zaszkodzić szkole jeśli 70% informacji wymaganych na egzaminie zawodowym nie było nawet słowem wspomniane na lekcji?
Polskie Szkolnictwo -_-

  #61 15.04.2017 09:24

Zgodzę się z Tobą.
W moim przypadku było podobnie, choć nie sądzę, że tak jest w każdej szkole.
Dobrym sposobem na naukę jest robienie egzaminów z ubiegłych lat.
Ja korzystałem z aplikacji na tela:
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.e_nafarcie.app
i egzaminy mam zdane.