Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

GG 11 - wreszcie komunikator?

Uwaga! Ten artykuł nie jest sponsorowany :P

Na zlocie panowie z GG próbowali przekonać nas, ze nowa wersja GG jest komunikatorem, a nie jak dotychczas kombajnem obwieszonym reklamami. Postanowiłem to sprawdzić i od kilku dni używam GG w wersji 11. Już na wstępie należy zaznaczyć, ze jest to wersja testowa, więc nie będę zwracał uwagi na stabilność (choć nie jest z nią źle).

Instalacja, pierwsze wrażenie

Pierwszą rzeczą, za którą należy pochwalić jest instalator. Nie musimy klikać 10 przycisków "dalej", akceptować 4 rzeczy których nikt nie czyta itp. itd. Wystarczy jeden klik, a program przejdzie od razu do instalacji. Oczywiście jeśli chcemy możemy przejść do instalacji zaawansowanej.
Sam czas instalacji też jest godny pochwały, u mnie wyniósł około 2 sekund (liczone "ręcznie" :P ). Po instalacji od razu ukazuje nam się okienko logowania, na którym tradycyjnie musimy wpisać nasz numer i hasło.
Niestety GG nie chce zrezygnować z wyskakującej reklamy, dlatego na początek wita nas okienko na pół ekranu. Po jego zamknięciu GG faktycznie nie wygląda źle, jedyną rzeczą która mogłaby być domyślnie ukryta jest boczny panel przy liście kontaktów.
Layout nawiązuje do wersji mobilnej i moim zdaniem dość ładnie się prezentuje. Wygląd listy kontaktów możemy modyfikować, jednak domyślny sposób wyświetlania nie wymaga wielu modyfikacji. Nad kontaktami znajdziemy prostą wyszukiwarkę ludzi z listy (bardzo wygodna rzecz), a jeszcze wyżej ikony prowadzące do kontaktów, ostatnich rozmów, dysku GG, poczty GG, Strefy GG oraz radia. Niektórych może zainteresować także funkcja "zawsze na wierzchu" znajdująca się obok przycisku zamknięcia okna. Nie podoba mi się za to okno rozmowy, a dokładnie umiejscowienie zakładek u góry okna. Osobiście nie skupiam się na górze okna, tak więc często nie zauważam że pojawiła się nowa wiadomość w drugiej zakładce. Lepszym miejscem moim zdaniem byłby pasek oddzielający rozmowę od miejsca na wpisanie wiadomości. Nie wiem, czy jest to celowe, ale przy obecnym miejscu, łatwo o omyłkowe kliknięcie w reklamę, oraz niejako zmusza nas do spoglądania w jej kierunku.

Lekkość? A co to?

Komunikator zabiera mi od 100 do 150 mb pamięci, co nie jest wynikiem rewelacyjnym, zwłaszcza w porównaniu do konkurencji (choćby AQQ które połyka raptem 10-20 mb). Co ciekawe przy pierwszym uruchomieniu GG okazało się wyjątkowo głodny i pożarło ponad 300mb ramu - dla niewierzących zrobiłem screena ;)
Na uspokojenie powiem ze jest to wynikiem synchronizacji komunikatora i po paru minutach wszystko wraca do normy (o ile 150 mb dla komunikatora można nazwać normą).

Wszechobecna synchronizacja

Ostatnio modne stało się synchronizowanie wszystkiego ze wszystkim i GG nie pozostało w tyle na tym froncie. Nie ważne czy używasz 3 laptopów, 8 komórek i 2 tabletów - wszędzie w komunikatorze masz dostęp do wszystkich rozmów. Nawet po instalacji czystego GG po chwili masz dostępne pełne archiwum rozmów.
Podobnie ma się sprawa z opisami-ustawiając opis na desktopie, logując się później przez gg mobilne ustawi nam się opis z desktopu.

Okno rozmowy

Oprócz niefortunnego umiejscowienia zakładek w oknie rozmowy należy zaznaczyć jeszcze kilka innych rzeczy. Funkcjonalnością której mi najbardziej brakuje u konkurencyjnego AQQ jest panel boczny okna rozmowy, który zawiera zbiór wszystkich wymienionych linków z danym kontaktem. Co ciekawe nie tylko w takcie tej rozmowy, ale wszystkich dotychczasowych. Świetna rzecz, gdy potrzebujemy wrócić do linka którego kumpel wysłał nam jakiś czas temu - nie musimy przeczesywać archiwum.
Podczas rozmowy znajdziemy także informacje o tym czy nasz rozmówca obecnie coś do nas pisze. GG zostało także wyposażone w sprawdzanie pisowni podczas pisania wiadomości.

Dysk GG

Każdy kto korzysta z Dropboxa lub innego dysku w chmurze z pewnością domyśli się jak działa dysk GG. Gadu daje każdemu użytkownikowi 3 GB miejsca wirtualnej przestrzeni za darmo, a dostęp do takiego dysku mamy z poziomu komunikatora (nie ważne czy desktopowego, czy mobilnego)
Dodatkowo dysk GG pozwala udostępnić nam swoje pliki dla znajomych z listy kontaktów. Możemy także udostępniać pliki osobom spoza społeczności użytkowników gadu - wystarczy wysłać takiej osobie link bezpośrednio do pobrania pliku.

Ustawienia

Okno ustawień komunikatora jest dosyć proste oraz czytelne i raczej bez większego problemu znajdziemy w nim wszystkie interesujące nas opcje (czego nie mogę powiedzieć o ustawieniach wspomnianego już AQQ).
Niestety, ale dźwięki komunikatora są delikatnie mówiąc kiepskie - brak tutaj sygnałów krótkich typu "pik", zamiast tego każdy schemat dźwiękowy zawiera niemalże muzykę. Szkoda - o nowej wiadomości wolałbym być informowanym czymś dyskretnym i krótkim, a nie 2 sekundową melodią. Niezłym rozwiązaniem byłaby możliwość wgrywania własnych dźwięków.

Podsumowanie

Nowe GG faktycznie jest krokiem milowym w historii komunikatorów tej firmy. Przyznam że używa się go dosyć wygodnie, ma sporo ciekawych funkcji, a te mniej ciekawe (radio itp) ma ukryte na tyle ze nie przeszkadzają. Niestety brak mi tutaj kilku rzeczy bez których nie umiem się obyć (wysyłanie wycinka obrazu, zmiana kolejności zakładek rozmów, tryb kopiowania rozmowy), dlatego też nie jestem w stanie odejść od AQQ. Nie mniej jednak przyznaję, że z bólem rezygnuję z korzystania z gadu, bo w wielu miejscach przebija konkurencyjne komunikatory. Mimo wszystko polecam każdemu aby zainstalował i przetestował sam, nie warto skreślać tego programu tylko ze względu na poprzednie wersje - chłopaki się postarali! 

oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
djkarateka   5 #1 21.07.2012 17:49

Nowe GG idzie w dobrym kierunku, oby Twórcy GG posłuchali użytkowników i stworzyli i poprawili wszystkie te bolączki o których wskazywali użytkownicy to byłoby świetnie :) Wtedy pewnie GG odzyskałoby swój blask, swoich dawnych użytkowników a także pewnie znów zrobiło by rewolucję na polskim rodzinnym rynku :)

arekman5   9 #2 21.07.2012 18:12

Nie przeczytałem wpisu i nie zainstaluje GG. Zrobiłbym to może gdyby nie było we wpisie Screenów. Od razu przeleciałem wszystkie i trzeba powiedzieć że odczułem niebywały wstręt do tych reklam które jak widać są po prostu okropne. Nie mógłbym na to patrzeć!

andrewi   15 #3 21.07.2012 19:42

No cóż... czyli jednak zapewnienia Pana z Gadu Gadu Network o niskim zapotrzebowaniu na pamięć nowego GG można włożyć troche pomiędzy bajki... szkoda, jednak AQQ z którego korzystam pod tym względem wypada dużo lepiej. Jedyna funkcja, której może mi brakować w AQQ w porównaniu z GG to wirtualny dysk no ale... cos za coś.

kubut   19 #4 21.07.2012 20:02

Może trochę naiwnie ale mam nadzieję że to po prostu jakiś wyciek pamięci ze względu na wersję beta. Może w wersji finalnej będzie poprawa na tej płaszczyźnie

Imago   6 #5 21.07.2012 23:16

300MB to lipnie, czytałem jakiś czas temu topic na forum GG, gdzie gość wyciągnął z GG11 2,5GB RAM :P Niestety nie mogę odnaleźć tego tematu :( WTW rlz :)

WooQash   9 #6 21.07.2012 23:44

Niestety GG dla mnie skończyło się wraz z wydaniem wersji 8. Do 7 wersji wszystko jest ok, ale od wersji 8 to już nie jest to co kiedyś. Niestety GG na moim komputerze nie zagości nigdy na długo, chyba, że do przetestowania. Co innego mają się aplikacje mobilne, tutaj trzeba GG pochwalić, bynajmniej w przypadku wersji na Androida.

andrzejjajko   7 #7 21.07.2012 23:48

a u mnie sie coś dzieje z gg 11 czyli znika z tray-a i jak zamkne w menedzerze procesow ggap proces to dopiero działa normalnie gg nie wiem czemu

tomem92   2 #8 22.07.2012 00:37

nie trzeba używać GG11, by archiwum online się synchronizowało :) gdy rozmawiam przez AQQ - później mam tę rozmowę też w mobilnym GG (z archiwum online)

... ... ...   3 #9 22.07.2012 00:40

Ja nie zamierzam wracać do GG. I tu nie chodzi o zużycie RAMu (choć 100-150MB to trochę za dużo jak na aplikację mającą działać ciągle w tle). Nie chodzi tu o wygląd (choć faktycznie jak dla mnie AQQ lepiej wygląda, ale to kwestia gustu). A o zarąbiście wkurzającą pojawiającą się regularnie reklamę w oknie która uznaje się za boską i zrzucającą na pasek aplikacje działające na całym ekranie, lub zasłaniającą centrum ekranu przy aplikacjach w oknie. Tylko i wyłącznie z tego powodu przeszedłem na AQQ. Nie mogłem znieść gdy podczas grania w takiego Resident Evil 5 pojawia się reklama i zrzuca mi grę na pasek. I potem znowu loading który trwa z 2 minuty (Metoda raz a dobrze - następne loadingi są bardzo)

Jeśli chcą powrotu ludzi muszą dać wersję Lite. Bez bajerów, gier, GG dysku. Tylko takie jak stare dobre GG, do którego jeśli ktoś będzie chcieć dociągnie bajery. I bez wyskakującej "boskiej" reklamy.

foreste   16 #10 22.07.2012 01:05

Nadal paskudny komunikator gg
gg7 było najlepszym komunikatorem tej firmy,, nowe idą w ciemna stronę internetu ;).

kubut   19 #11 22.07.2012 01:53

@Imago - a mówił może jak mu się udało taki rezultat osiągnąć? :P

@WooQash - bynajmniej to nie to samo co przynajmniej - wybacz, musiałem :P Ale fakt, ze mobilnego GG nic nie jest w stanie przebić i cieszy mnie ze desktopowe idzie w podobnym kierunku

@andrzejjajko - może wina bety po prostu, jak pisałem nie rozwodziłem się nad błędami czy stabilnością, mając na uwadze charakter wersji programu

@tomem92 - zgodze się z Tobą, sam używam na co dzień AQQ, jednak należy oddać honor że jest to zasługa GG - AQQ jedynie wspiera ich rozwiązanie ;)

@... ... ... - tak, wyskakującą reklamę mogliby sobie darować, to chyba najgorsza forma jaką można sobie wybrać

@foreste - nie do końca się zgodzę, myślę ze 11 jest już krokiem w dobrą stronę, a jeśli GG nie zmieni kierunku marszu to wersja 12 już może być faktycznie alternatywą dla AQQ czy innych konkurencyjnych programów.

Krogulec REDAKCJA  22 #12 22.07.2012 02:15

Używam GG 11 i bardzo je sobie chwalę. Dodam, że przesiadłem się na GG właśnie z WTW ;) Najnowsze GG można bardzo fajnie dostosować do własnych upodobań dzięki czemu wygląda prawie jak wersja 7.

A co do reklam - nie ma przegięcia i w niczym nie przeszkadzają. Gdyby jeszcze z poziomu GG można było obsługiwać konta XMPP to byłby ideał ;) Polecam gry - wbrew pozorom fajna sprawa, z początku się z tego śmiałem, ale to ma sens.

slepciu   11 #13 22.07.2012 10:52

U mnie GG 11 zabiera 82 mega RAM-u, więc trochę lepiej, nie wiem z czego to wynika. Testuje je od jakiegoś czasu i powoli przekonuję się i chyba opuszczę WTW. Co do reklam - na czymś muszą zarabiać, alternatywne komunikatory maja prościej, nie muszą utrzymywać całej struktury wymaganej do działania GG

  #14 22.07.2012 11:05

@WooQash

http://sjp.pwn.pl/szukaj/bynajmniej

:)

A co do GG, to przestałem używać z jednego prostego powodu: wszyscy znajomi mają też Skype'a, a nie każdy ze Skype'a ma GG :) Nie chcę mieć dwóch komunikatorów, a gimnazjalistek nie podrywam, dlatego GG nie jest mi potrzebne :)

underface   14 #15 22.07.2012 11:09

Może sam się skuszę :)

oprych   14 #16 22.07.2012 12:39

Fakt istnienia reklam jestem w stanie zrozumieć, w końcu utrzymanie infrastruktury nie jest tanie, także rozdawanie takich bajeranckich smyczy, o których pisał MaXDamage http://www.dobreprogramy.pl/MaXDemage/Maxiowy-Kacik-Recenzji-gadzet-z-HZ,35102.html, kosztuje :P

Jednak jeśli jest tak jak pisał ... ... ..., że okienko z reklamą wyskakuje nie tylko przy uruchamianiu programu, a także co jakiś czas, to 30 sekund po takim czymś, program byłby już u mnie ostatecznie usunięty i zapomniany, przynajmniej do następnej wersji lub przeprosin ze strony GG związanych z obietnicą, że nigdy więcej :P

kubut   19 #17 22.07.2012 13:17

@Krogulec - banery w ogóle nie przeszkadzają i mogą sobie być, ale ta wyskakująca reklama jest irytująca. O ile przy starcie można jeszcze jakoś to przecierpieć, to jeśli jest tak jak mówił @... ... ... to już przegięcie (choć mi się tak nigdy nie zdarzyło). Hm...w sumie zdublowałem to co napisał @oprych ;)
A gry sprawdziłem z ciekawości i jest to dosyć fajnie pomyślane, ze są w panelu bocznym. Ogólnie ten panel jest świetnym rozwiązaniem

... ... ...   3 #18 22.07.2012 17:54

Oj. Żeby nie było - "Boska" reklama to doświadczenie ze starszych GG(ale nie aż tak starych). Nie wiem jak jest dokładnie teraz. Może to nie jest aż tak już teraz wkurzające, albo może tylko przy włączeniu, jednak ja tego nie zamierzam wytrzymywać.
Kiedyś jak pamiętam to chyba co jakiś czas wyskakiwała. Tylko nie pamiętam dokładnie jaki. Coś mi kołacze że wyskakiwało mi co 1-2-3 godziny. Jednak i tak wyrzucanie takich okienek przez aplikację do działania w tle to bardzo niepożądana rzecz.

mordzio   15 #19 22.07.2012 18:04

GG 11 zbiera naprawdę pochlebne opinie, skoro można porzucić WTW na rzecz GG11, to musi być coś na rzeczy.
Nadszedł czas, aby po kilku latach przerwy wrócić do orginalnego klienta GG.

Autor edytował komentarz.
marrrysin   7 #20 22.07.2012 23:17

Nie bluźnijcie, z WTW nie ma(!!!) powrotu do gg. Dodatki, funkcjonalność, prostota i 11mb ramu TO JEST TO! Szczególnie dla mnie jest to ważne - mam starą maszynę z 1300MB ramu i procesorem 1.8GHz - szału nie ma, nie mogę sobie pozwolić na chodzące w tle durne reklamy. Pomijając już fakt, że na gg rozmawiam z góra trzema osobami, a najważniejsze kontakty to te z facebooka i gmaila...

Autor edytował komentarz.
kubut   19 #21 23.07.2012 00:07

Miejmy nadzieje że to jest wina bety, bo osobiście nie rozumiem co może pożerać tyle mocy poza błędami i wyciekami...

  #22 23.07.2012 08:53

W końcu wracają do komunikatora, a nie do kombajnu? Zobaczymy, potestujemy i może zostawię jak będzie OK, a jak na razie - Pidgin ;)

freeq52   8 #23 23.07.2012 09:45

Hmm, mam w planach przetestowanie nowego GG. Ostatnią wersją którą miałem na dysku była bodajże 7.7, jednak potem coś dziwnego zaczęło się dziać z tym komunikatorem i poszedł w odstawkę. No cóż, być może w najbliższym czasie zobaczę, jak ten program się rozwija :)

infoR_96   4 #24 23.07.2012 18:44

Bardzo ciekawy wpis i rzeczowy, brawo ;)

Postaram się przetestować, kiedy będzie już stabilna wersja, zgodzę się z Tobą co do tych zakładek rozmów.

Nie jestem natomiast pewien czy elegancko będzie to u mnie działało. Gadu-Gadu 10 zamulało, zżera ogrom pamięci i procka, co jest moim zdaniem jest fatalne. Komunikator powinien być przede wszystkim LEKKI, a GG od czasów 7.7 takie niestety nie jest. M

Pójdę jednak za Twoją radą, i przetestuję w najbliższym czasie.

kubut   19 #25 24.07.2012 00:29

@infoR_96 - jeśli komunikator zaczyna mieć wymagania sprzętowe to wiedz ze coś się dzieje...

Dropcio   3 #26 24.07.2012 10:40

Kiedy na rynek weszło GG 10 a następnie 10.5 to po prostu zrezygnowałem z tego bo nie lubię alternatyw a sam komunikator zjadał więcej zasobów niż mój system operacyjny.
GG 11 to jednak powiew świeżości, który wzbudził we mnie głęboko skrywane sentymenty do tego komunikatora i postanowiłem wrócić. Jak na razie nie żałuję. Zobaczymy co będzie za jakiś czas. Sam chciałem a swoim blogu poświęcić wpis GG 11 ale jakoś mi się nie chce z faktu, że te które już tutaj są trzymają wysoki poziom i przebić to będzie ciężko.

  #27 27.07.2012 18:43

Chciałem sprawdzić i najpierw straciłem archiwum - nie ma opcji importy archiwum rozmów z gg!!
A potem się okazało, ze nie można wyszukiwać osób z katalogu publicznego, wiec nie moglem z nikim pogadać ani znaleźć oprócz tych z listy ^^
Miałem wiele cierpliwości przez tyle lat ale miarka się tym razem przebrała i przeszedłem na WTW z wtyczka do wyszukiwania.

KLV   1 #28 31.07.2012 22:07

Zainstalowałem, testuję :). Używałem jeszcze GG w wersji 7.7, po wyjściu nieszczęśliwej 8 i późniejszych nie utrzymywałem stałego GG. Ot - był potrzebny - zakładałem. Kilka dni temu pomyślałem że dam szansę. Ostatnią. Jaki wynik? Dziś rozmawiając z kumplem jakoś tak poczułem powrót starych, dobrych czasów. Czasów dobrego GG.
Jeśli producent utrzyma ten trend to GG w kolejnych wersjach może powrócić do dobrych korzeni wersji 7.7.

Over   9 #29 04.08.2012 12:11

nie wiem jak większość ale ja posiadam 8GB ramu i mi to lata czy GG bierze 20MB czy 300 czy 500 przy włączonych paru aplikacjach poziom użycia ramu wynosi 3-4GB i co z tego nie po to pakujemy w swoje maszyny tyle ramu żeby narzekać ze jakieś tam GG bierze więcej niż powinno.
Poza tym mnie wnerwia to ze głównego okna z kontaktami nie można poszerzyć i jest to dla mnie bariera na przesiadkę z GG 8 na 11.

Ufolec   13 #30 17.08.2012 13:37

W dobrą stronę idą i coraz bliżej im do 'użytecznego komunikatora' niż dalej ;) podobnie się miał MS z IE8 -> IE9, swoją drogą ;)
@Overclocker - również posiadam obecnie 8GB ramu i mi 'nie lata' to ile pobiera aplikacja działająca niemalże przez cały proces uruchomienia systemu w tle - nim mniej tym lepiej, ale nie kosztem funkcjonalności (przy uruchomionych maszynach wirtualnych czy potężnych środowiskach np. do programowania ilość ramu sięga owych >7GB), stąd AQQ ma duży plus, bo z tego co się kiedyś orientowałem używa on pewnej "sztuczki" dzięki której wyświetlana/zużywana ilość ramu jest mniejsza, gdyż korzysta on z przestrzeni dyskowej, a w przypadku dysku SSD może nam to już 'latać' (jak to nazwałeś) ;-) Takie jest moje zdanie i dla moich zastosowań gadu jest nadal w tyle za multikomunikatorem - obecnie AQQ ma już wtyczkę do Skype, który dodatkowe >100MB pobierał, a wtyczka ok. 12 ;-)

  #31 28.09.2012 16:28

da się zlikwidować pokazywanie rozmówcy, że wpisuje wiadomość (i na odwrót)?

  #32 25.01.2013 15:14

Ej człowieki jak mam dac ukryty prezent na widok aby inni go widzieli na GG?

  #33 05.02.2013 14:08

Co to za nowe gg gdzie ze starego wiadomości idą poprawnie z nowego gg na stare wiadomości idą do archiwum brak koperty ludzie kłócą się że jeden do drugiego nie pisze a właśnie piszą tylko przez brak koperty kłócą sie przerejstruje stare gg na nowe stracę kontakt z większością ludzi to tak jak by był telefon komórkowy i na stacjonarny się nie dodzwonił

  #34 14.06.2013 20:28

mam pytanie na temat tego gg nowego czemu w tym nie mozna usnac obecnej osby lub innych ludzi i dlaczego nie mozna dodac chasła zeby nikt nie wszed na moje gg troche wkuryzło mnie to nowe gg wole wersje 10 anie 11 bo przynajmniej tm amaiłem usniecie kogos i miałem chaslo załozne atutaj niema takiego czegos prosz epoprawic te gg bo zenda wogule sie robi pozdrawiam

kubut   19 #35 15.06.2013 15:50

Z Twojego komentarza nie zrozumiałem dokładnie nic O.o

  #36 18.11.2013 23:14

GG do :D" nie mozna usunac ludzi z korymi juz nie rozmwiam i to nie jest tylko moje zdanie czyli GG do bani

  #37 17.12.2013 09:19

Co Wy piszecie? Jak nie można usunąć ludzi? Można:-)