Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Na ma rzeczy idealnych - Android

Tak, wiem, że wpisów o Androidzie ostatnio było na pęczki. Postaram się jednak nie dublować rzeczy opisanych przez innych, bo nie o to chodzi na blogu. Zanim przejdę do faktycznego wpisu, chciałbym zaznaczyć, ze jako tako jestem zadowolony z Androida, jednak jak napisałem w tytule - nie ma rzeczy idealnych. Jest w tym systemie parę rzeczy które mnie denerwują i dziś chciałbym trochę na nie ponarzekać. Dodam, że wpis tyczy się wersji 2.3, czyli obecnie najpopularniejszej wersji systemu.

No wycisz się!

Chyba najbardziej dotkliwą rzeczą jest dla mnie fakt, że wyciszenie telefonu nie wpływa na głośność multimediów. Siedzę sobie na nudnej lekcji, chcę włączyć grę...ale nie mogę, bo muzyka z gry mnie zdemaskuje!
Na nic fakt, że telefon mam wyciszony - twórcy Androida założyli, że w sytuacji w której przeszkadzałby mi dzwonek telefonu, dźwięki aplikacji przeszkadzały mi nie będą. Jedyne rozwiązanie funkcjami samego systemu jakie znalazłem, to możliwość ręcznego ustawienia poziomów głośności w ustawieniach telefonu - ale komu by się chciało? Na szczęście z pomocą przyszła mi aplikacja RealSilent, która automatycznie wycisza multimedia, gdy wyciszamy telefon

No zamknij się!

Kolejną irytującym faktem, jest brak jakiegoś porządnego menagera otwartych aplikacji, czy task killera. Co prawda w gąszczu ustawień znajdziemy spis uruchomionych procesów, jednak "zabicie" procesu w tamtym miejscu nie jest ani wygodne, ani skuteczne. Jak wiadomo w Androidzie sporo aplikacji jest uruchomionych, nawet po wyjściu z nich, co ciągnie baterię i pamięć, dlatego staram się zabijać procesy po każdym uruchomieniu Opery czy jakiejś gry. Tutaj z pomocą przyszedł mi ZDbox, który właściwie jest kombajnem do zarządzania telefonem, w tym posiada dość sprawnego task killera

SMS

Denerwuje mnie także obsługa sms w tym systemie. O ile z reguły podział sms na wątki jest w miarę wygodny, to czasem jednak chciałbym przejrzeć wiadomości po kolei, niezależnie od rozmówcy. Częściowo pomaga w tym Timescape który Sony (wtedy jeszcze Ericsson) dorzucił w gratisie do systemu, jednak nie powiem żeby była to wygodna (choć ładna) forma prezentacji sms. Szkoda, że pokazuje jedynie odebrane sms.
Podobną bolączką jest dla mnie niemożność zbiorowego usuwania sms. Możemy usunąć cały wątek, lub sms pojedynczo.

Help!

Dodatkowo męczą mnie 2 kwestie, także związane z wiadomościami. Pierwszą jest fakt, że czasami sms same odznaczają mi się jako przeczytane. Mimo, że nie wchodziłem w wiadomości, zaraz po otrzymaniu znika mi powiadomienie na górnym pasku. Momentami jest na odwrót-mimo że przeczytam sms, powiadomienie na górze nie znika. Drugim problemem jest fakt nakładania się na siebie otwartych wiadomości. Już tłumacze o co chodzi: gdy kilka razy wejdę w wiadomość i wyjdę od razu do pulpitu (środkowym przyciskiem telefonu), to później wchodząc w aplikację wiadomości automatycznie otwiera mi się ostatnio czytana rozmowa. Problem rodzi się gdy chcę napisać sms do kogoś innego - wtedy muszę wielokrotnie zamykać rozmowę strzałką wstecz. Czasami jest ona jakby otwarta po 20 razy, i zamknięcie jednej, pokazuje dokładnie tą samą, otwartą drugi raz, pod spodem. Ktoś z Was spotkał się z takim problemem, albo ma pomysł co może być przyczyną? Czy po prostu "ten typ tak ma"? 

oprogramowanie urządzenia mobilne inne

Komentarze

0 nowych
MaXDemage   19 #1 21.04.2012 17:16

"Jak wiadomo w Androidzie sporo aplikacji jest uruchomionych, nawet po wyjściu z nich, co ciągnie baterię i pamięć, dlatego staram się zabijać procesy po każdym uruchomieniu Opery czy jakiejś gry. "

Wielki błąd! Poczytaj sobie trochę o tym... zabijanie aplikacji skraca żywotność baterii i marnujesz na to kupę czasu ;p Nie warto tego robić

kubut   19 #2 21.04.2012 17:44

Możliwe że masz rację, ale nie w każdym przypadku. Są aplikacje które działajac w tle wręcz przeszkadzają, a czasami ciągną internet - przykładowo Big Business - gra w której budowa niektórych budynków trwa przykładowo godzinę. Nawet jeśli zamkniemy aplikację, to i tak po godzinie dostaniemy powiadomienie o zakończonej budowie.
Nie przeczę jednak, że w większości wypadków nie warto zabijać procesów - wziąłem na logikę, ze jeśli coś jest uruchomione to ciągnie baterię - widocznie momentami logika zawodzi ;)

MaXDemage   19 #3 21.04.2012 18:28

Ok, z aplikacjami typu Big business to troche ina historia - w gruncie nie marnuja baterii z natury ;p to ze wywołują połączenia 3g to osobna historia.
No i już dawno zauważyłem, że loika w przypadku androida jest zbgubna ;p

darektcz   1 #4 21.04.2012 21:05

Jezeli chodzi o nakladanie sie na siebie tych wiadomosci w ostatnim akapicie - moim zdaniem aplikacja do obslugi tego jest zle napisana i nieumiejetnie zamyka poprzednie aktywnosci, czyli reasumujac zle ustawiony stos aktywnosci czy layoutow, jak kto woli.

Błażej   6 #5 21.04.2012 22:00

Ogólnie się nie udzielam w komentarzach ale tutaj pozwole sobie coś napisach.
Nie zauważyłeś niestety najważniejszej rzeczy. Android to system który użytkownik musi przystosować pod siebie, ściągnąć odpowiednie aplikacje.
Jeśli ktoś chce mieć coś na gotowe to android nie jest dla niego.

  #6 21.04.2012 22:01

Wymienione przez ciebie "problemy" da się bez problemu zlikwidować po prostu instalując odpowiednie aplikacje. Taka jest właśnie filozofia Androida - nie pasuje ci jak działa dana funkcja / brakuje ci jej - zmieniasz ją na inną. Co do wyciszenia - u mnie w LG P500 tryb cichy wycisza równierz aplikacje, więc to raczej zależy od tego jak to jest skonfigurowane przez producenta.

Draqun   9 #7 21.04.2012 23:26

@Błażej
Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Ja nie przystosowywałem sobie androida bo był to mój pierwszy system mobilny (takiej klasy oczywiście), więc wydawał mi się wygodny

@kubut
Z ostatnim wpisem nie zgadzam się. To jest kwestia "logiki". Przycisk z domkiem nie służy do zamykania aplikacji a raczej do ich ukrywania/minimalizowania. Więc jeśli jesteś w ekranie rozmowy sms i klikniesz na przycisk z domkiem to aplikacja zostanie zminimalizowana a kliknięcie na ikone aplikacji powinno przywrócić ci ja do stanu, w którym ją zostawiłeś (u mnie tak działają (prawie) wszystkie apliakacje(LG Swift Android 2.3 ;) )) czyli do ekranu rozmowy. Jeśli chcesz wyjść masz po to przycisk ze strzałką, który odpowiada, za "zamykanie" aplikacji (czyt. przenoszenie jej działania w tle). Nie jest to żaden bug. Problem z tą aplikacją polega wtedy, że gdy w momencie nie masz rozładowana baterię i ci się telefon wyłączy (bardziej przejdzie w stan uspienia) to po jego włączeniu apikacja nie chce wysylać sms'ów. Wtedy trzeba restart systemu zrobić (ręczny) i wszystko wraca do normy. Przypuszczam, że sam problem został naprawiony w nowszych wersjach systemu, ponieważ nie słyszałem na ten temat skarg od wydania wersji 3.0

BenderBendingRodriguez   6 #8 21.04.2012 23:32

@MaxDemage

Źle zrozumiałeś, pewne procesy po prostu zostają w pamięci do ewentualnego uruchomienia później, gdyby nawet zaczęło brakować pamięci to te schachowane aplikacje zostaną zamknięte, jest to najbardziej logiczny sposób zarządzania aplikacjami/pamięcią, pamiętaj wolna pamięć to zmarnowana pamięć.

A co do logiki odnośnie tego rozwiązania, gdyby większość aplikacji została zabijana to do kolejnego uruchomienia musisz użyć CPU do władowania aplikacji do pamięci itp. także task killery to są najgorsze rzeczy jakie mogą być!

Co do różnych ustawień odnośnie dźwięków to już kwestia tego że nie zadowolisz wszystkich, ja uważam to za świetne, weź pod uwagę ten oto przykład, całkowicie ściszasz dźwięki a chcesz sobie posłuchać muzyki na słuchawkach (zresztą nie musi być na słuchawkach), w przypadku jednego ustawienia masz problem, w tym przypadku nie masz.

Co do smsów, mnie osobiście takie rozwiązanie bardzo odpowiada, kwestia gustu.

BenderBendingRodriguez   6 #9 21.04.2012 23:34

@MaxDemage Przepraszam, porąbały mi się nicki, miało być do kubut'a.

neXt___   12 #10 21.04.2012 23:46

tak się zastanawiam nad stockowym Androidem
ustawienia > aplikacje > dla programistów > zatrzymaj aplikację przyciskiem wstecz
nie ma tam takiej opcji?

jeśli masz roota to polecam V6 SuperCharger, bo ten skrypt pożera wszystkie taskkillery, które są zbędne, jak zauważył MaXDemage
I kilka słów o taskkillerach
http://forum.android.com.pl/f31/dlaczego-nie-powinienea-ua-ywaae-auto-task-kille.../

kubut   19 #11 22.04.2012 00:13

Ok, przekonaliście mnie wszyscy, ze taskkillery są złe w większości przypadków ;)

@Draqun - spróbuj strzałką wyjść z Opery lub innej aplikacji, która pozwala na "krok wstecz". Jest to albo niemożliwe, albo wymaga wielokrotnego naciskania strzałki.

@BenderBendingRodriguez - zasugerowałem się mocno wspomnianą wyżej grą, która działając w tle dalej obciąża procesor, wysyła powiadomienia i łączy się z siecią ;) Nie wziąłem pod uwagę, ze to może być wyjątkowa sytuacja, a przeważnie aplikacje mimo załadowania są "uśpione". Reszta rzeczy to oczywiście kwestia gustu, jak metro w win8 ;) Choć uważam ze podgłoszenie muzyki po wyciszeniu telefonu, jest mniej przeszkadzające niż melodia z gry, gdy siedzimy na wykładach. Nie chciałem wprowadzić jednego poziomu głośności dla multimediów i dzwonka, ale o wyciszanie multimedii gdy wyciszamy telefon. Wtedy ewentualnie można sobie multimedia znów podgłosić. No ale - kwestia gustu, wpis mocno subiektywny i nie kryję się z tym ;)

@neXt___ - nie mam takiej opcji o jakiej mówisz. Nie posiadam takze roota, czekam na aktualizację Andka do 4.0 i wtedy pomyślę nad zrootowaniem telefonu (jeśli nie spełni moich oczekiwań)

B.Andy   4 #12 22.04.2012 00:13

"Kolejną irytującym faktem, jest brak jakiegoś porządnego menagera otwartych aplikacji,"
W Android 4.0 jest :)

kubut   19 #13 22.04.2012 00:24

@B.Andy - widziałem na "zajawkach" udostępnionych przez Sony, nie mogłem się doczekać, ale ludzie w komentarzach trochę ostudzili mój zapał do tego typu rzeczy ;)

xomo_pl   24 #14 22.04.2012 00:45

co do dźwięków multimediów: zgadzam się, że idiotyczne jest nie wyciszenie wszystkich dźwięków gdy wyciszymy dzwonek.
Ja w swoim smartfonie w ustawieniach mam paski z głośnością alarmów, multimediów i dzwonka więc nie muszę używać apsów do tego (hTC Sense na DesireZ, A2.3.3)

sms: próbowałeś handcent sms? podobno bardzo dobry zamiennik.

barteksch   2 #15 22.04.2012 00:49

Oddzielenie głośności multimediów od reszty jest jak najbardziej uzasadnione - dzięki temu przy wyciszonym dźwięku dzwonka, można jednocześnie słuchać np. muzyki. A jeśli nam to nie pasuje, można zainstalować aplikację (jak zresztą uczyniłeś), po to jest system operacyjny. Wszak każdy OS wymaga personalizacji, bo każdy użytkownik jest inny.

kubut   19 #16 22.04.2012 00:56

Napisze jeszcze raz, bo być może źle wyraziłem myśli. Samo rozdzielenie poziomów głośności dla multimediów i dzwonka jest rozwiązaniem genialnym. Szkoda tylko, ze przy wyciszeniu telefonu, nie wyciszają się także multimedia. Wtedy można by sobie pod głosić muzykę, a uniknęlibyśmy wpadek z grami na wykładach. Moim zdaniem byłoby to mniejszym złem ;)

@zomo_prl - paski takie mam w ustawieniach, ale są one aktywne tylko gdy telefon nie jest wyciszony

BenderBendingRodriguez   6 #17 22.04.2012 01:29

@kubut Nie wiem czy przypadkiem nie mógłbyś tego zautomatyzować za pomocą programu llama (albo płatnym tasker).

ficca2   7 #18 22.04.2012 03:34

@kubut - zamykanie Opery, stockowego browsera czy YT to męka. Niby zamknąłeś, za godzinę dajesz koleżance telefon żeby sobie sprawdziła SKMki, ona wchodzi w Operę a tam 5 zakładek porno się ładuje. True story.

Mnie doprowadza do szału randomowe łączenie się telefonu z 3g. W konfiguracji zmieniłem łączenie na "Tylko Wi-Fi", przełączyłem z GSM/3G na GSM (zżera mniej baterii, bo MMSów nie odbieram), i dalej co jakiś czas widzę na status-barze ikonkę łączności danych 3G. Ma ktoś jakąś apkę (zrootowany telefon) która blokuje 3G na dobre, bez żadnych wyskakujących komunikatów?

HTC Sensation @ Android Revolution HD 6.6.3 XE z Beats Audio

Nazir50   4 #19 22.04.2012 05:20

Od dawna powtarzam ze android to porażka a nie system.

sla17   7 #20 22.04.2012 07:46

To jak wyciszę telefon to mi się multimedia nie wyciszają? Mocne, że muszę mieć do wyciszania wszystkiego inny program, myślałem, że to w każdym telefonie tak działa, ale widzę że nie tutaj.

  #21 22.04.2012 08:34

Moim zdaniem jedna z głownych wad androida (stockowego) jest bałagan z aplikacjami. Przed przesiadka na androida wyobrazalem go sobie podobnie jak linuksa, ktorego instaluje na pc. Mialem nadzieje, ze to ja bede panem i wladca swojego telefonu. Sciagam minimum wymagane do dzialania systemu (core) i doinstalowuje co potrzebuje. Program X potrzebuje programu/paczki Y, to tez instaluje, program A potrzebuje programu/paczki B i zaleca sie jeszcze C, to instaluje B i jesli mam chec to i C. Tymczasem dostaje system zawalony aplikacjami (akcje, facebook, twitter, itd.), ktorych nie bede uzywal, ale one sa i musza byc. Mozna niby zrootowac go i przeinstalowac androida, ale to nie zawsze zalatwia sprawe no i tracimy gwarancje. Sytuacja ta przypomina troche sytuacje z laptopami, gdzie dostajemy system z trialem office'a, mcafee itd., bez pytania nas o to, czy chcemy. Tylko na laptopie mozna zbedne oprogramowanie odinstalowac.

  #22 22.04.2012 08:54

Skąd tyle dzieci od "komixxów"?
Zakładam przedział wiekowy 13-16 lat.

  #23 22.04.2012 11:11

w operze można wcisnąć i przytrzymać strzałkę wstecz, wtedy cofa sie do poczatku i zamyka się a także wszystkie karty :)

kamil_w   11 #24 22.04.2012 11:18

W Lamie można co najmniej na 3 sposoby ustawić, by aplikacje po wyjściu z nich były zamykane (zwykłe zabicie, zabicie z prawami roota i za pomocą Secure Settings - funkcja true back close, czy jakoś tak).

  #25 22.04.2012 12:33

w SGS z 2.3.6 z dźwiękiem jest jeszcze inny problem - słuchając muzyki na słuchawkach przychodzące sms-y dają dźwięk i na słuchawkach i na głośniku, po 'mute' nie słychać ani tu ani tu - tak wiec w miejscach publicznych mając słuchawki albo wszyscy słyszą, ze dostałem sms-a, albo nikt - łącznie ze mną.

Nazir50   4 #26 22.04.2012 13:00

@"zczepaniak5315"
Tutaj są tacy fachowcy i znawcy android oraz aplikacji że pożal się boże , tak się znają na wszystkim jak mają wszystko zablokowane z powodu braku netu i aby fon wytrzymał dłużej niż 2dni. bo w przeciwnym razie android zajedzie baterie w 8godz. :D

Fakt że aplikację i wszystko często pracuje w tle i to jest wada tego systemu i tych dziwnych aplikacji które często trzeba ręcznie wylogować bo samo zamknięcie programu nic nie daje .

kubut   19 #27 22.04.2012 13:09

@ficca2 - ja u siebie tego "skakania" nie zauważyłem Xperia Arc S z Andkiem 2.3.4 bez roota

@BenderBendingRodriguez - jeśli mówisz o zautomatyzowaniu wyciszania telefonu, to RealSilent daje rade w zupełności, ale dzięki :)

@sla17 - android ma osobne poziomy głosu dla dzwonka, multimediów i alarmu. Wyciszając telefon, wycisza się tylko dzwonek.

@kamil_w - zaczynacie mnie powoli tą Lamą intrygować, może ją zbadam :)

Draqun   9 #28 22.04.2012 15:48

@kubut
Skorzystaj z Dophin Browser. IMO jest przeglądarką lepiej przygotowaną pod androida niż Opera ;)

kubut   19 #29 22.04.2012 18:41

@Draqun - coś o niej słyszałem, nie zaszkodzi sprawdzić ;)

  #30 23.04.2012 08:08

Wez pod uwage ze facebook/gg to sa aplikacje ktore komunikuja sie z serwisem ktory odpowiada za komunikacje. Wiec zabijesz aplikacje ale sam serwis bedzie dalej dzialal, prawdziwa historia, mialem zainstalowanego facebooka i tak mi mulil telefon ze porazka. Wszystko zalezy od tego jak jest napisana aplikacja, niektore trole (ekhem!, Nazir, ekhem!) beda twierdzic ze to wszystko wina systemu (jak to trole). Prawda jest taka ze niezaleznie od systemu 3G zre prad i tyle, i zaden system tego nie ominie czy to WP czy Android itp., jedyne wyjscie to lepsze zarzadzanie takimi rzeczami a w tym przypadku masz calkowita kontrole w Androidzie o czym taki troll jak Nazir Ci nie powie. Mozesz sobie zainstalowac lepsze jadro itp.

Ja na przyklad na swoim Nexusie mam franco kernel ktory jest swietny i ktory automatycznie wylacza jedno jadro jak mam wylaczony ekran (bo i wtedy nie sa potrzebne oba jadra) a i tez mam aplikacje tasker ktora wylacza mi 3G gdy ekran jest wylaczony (bo i po co ma byc, logiczne), w tak prosty sposob moge tak przedluzyc zycie na baterii ze szok. Pamietam np. jak w pracy bateria mi strasznie schodzila i po obejrzeniu statystyk okazalo sie ze to antena telefonu pobierala ogromne ilosci energi ze wzgledu na bardzo slaby sygnal, taskerem ustawilem sobie wlaczanie trybu lotniczego w czasie pracy.

I jeszcze raz, ponownie, tego trole pokroju Nazira Ci nie powiedza ale mozesz miec jak czarno na bialym co zjada Ci baterie i gwarantuje Ci ze sam system baaaaaardzo malo zjada.

  #31 23.04.2012 15:24

@szczepaniak5315:
Niestety tak... to, że producent olewa sprawę to normalka. W moim przypadku gdy używałem P500 rozwój zatrzymał się na 2.3.3 i LG zostawiło touchscreen buga (przy dotyku CPU 100%)... naprawili to dopiero użytkownicy tworząc własne kernele (w tym również franco).

Z tego co pamiętam, to aby wyłączyć np. GTalka wystarczyło tylko (aż?) wybrać wylogowanie. Wszelkie inne sposoby tak naprawdę kończyły się działaniem aplikacji w tle.

WODZU   18 #32 23.04.2012 20:29

A u mnie Android począwszy os wersji 2.2 aż do 2.3.6 notorycznie miesza dzwonki przypisane do kontaktów.

kubut   19 #33 23.04.2012 20:36

Nie przypisuje dzwonków do poszczególnych kontaktów, więc nie zauważyłem tego u siebie ;)

  #34 08.05.2012 23:32

Co do 1 punktu, to tak jest chyba na kazdym systemie. Ja to zalatwiam tak, ze mam urwana wtyczke mini-jack i jak chce zeby telefon byl cicho to ja wkladam :P

  #35 26.10.2012 22:56

o widze..ze trafiłem na cos podobnego co prowadzi krogulec w temacie n9 . ( swietny blog ,wiele razy korzystałem z wpisów i mam nadzieje ,ze też tu dowiem sie wszystkiego na temat androida )jestem nowym uzytkownikiem androida ( galaxy s advance ... zmiany dokonałem tylko przez to ,ZE SAMSUNG ma lepszy zasieg tu gdzie mieszkam i bateria jednak lepiej trzyma...) . Wiec moje pytanie ...co mozna usunąć niepotrzebnego???? z gory podziękowania.....

  #36 26.10.2012 23:14

@WODZU w mojej noki n9 mieszały sie sms ( i do końca nie wiedziałem kto co do mnie napisał ..lubo co ja do kogo ) wiec dzwonki to pryszcz

  #37 15.01.2013 10:45

poradzcie cos...mam LG P 500 , zaczałem sie nim bawic...kilka aplikacji no i zaczał sie zawieszać..aplikacje odinstalowałem, teraz telefon mi sie wyłacza w czasie rozmowy po kilki sekundach, telefon mam na gwarancji, co moge na szybko zrobic , zeby go dalej normalnie uzytkowac? HELP, kontakt do mnie : wieslaww-66@tlen.pl -> na maila prosze o porade :) pozdr.