Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

PHPdesigner czyli sposób na przyjemne programowanie

Witam!

Jako, że jest to mój pierwszy wpis, należy się przedstawić-Kubut jestem, mówcie mi Kubut :P

Słowem wstępu:

Od dłuższego czasu zmagałem się z problemem znalezienia wygodnego programu do tworzenia stron WWW, głównie ukierunkowanego na PHP. Na pytanie "co pan poleca" mój nauczyciel od apl. int. odpowiedział "Notatnik bo lekki, albo notepad"... Uznałem więc że jestem zdany na siebie, po testach kilku (mniej lub bardziej udanych) programów natknąłem się na wersję trial PHPdesignera.

Początkowo zniechęciło mnie słowo "trial" (wiadomo, każdy chciałby wszystko za darmo, jednocześnie swoje produkty sprzedawać ;) ), ale postanowiłem przetestować. Ku mojej uciesze trial posiada ograniczenie czasowe 21 dniowe, więc można na spokojnie zaznajomić się z funkcjami programu... A jest się z czym zaznajamiać.

PHPdesigner jak sama nazwa wskazuje ukierunkowany jest głównie na PHP, jednak wspiera takze inne jeżyki (kolorowanie składni, podpowiedzi kodu, wykrywanie błędów itp.):
-HTML
-PHP
-XML
-JavaScript
-Python
-CSS
-VBScript
-Perl
-SQL
-Java
-C#
-Ruby
-Smarty
-Tryb bez kontroli składni
Jak widać [prawie] każdy programista webowy znajdzie coś dla siebie.

Opis funkcjonalności

Nie będę wymieniał wszystkich funkcji programu, ponieważ sam jeszcze ich nie zdążyłem poznać, mimo ze pracuje na nim od dłuższego czasu. Przedstawię za to wykaz najbardziej ułatwiających pracę funkcjonalności:

Kolorowanie składni

W tej chwili standard [chyba że ktoś dalej używa notatnika ;) ], jednak nie w każdym programie kolorowanie jest czytelne. PHPDesigner radzi sobie z tym bez problemów, a jeśli ktoś chce mieć inny kolor danych części kodu, w ustawieniach można zmienić kolory dla składni danego języka [kto z nas nie chciałby mieć Ru$hoFFeGo k0Du ? :P ].

Podpowiedzi przy pisaniu kodu

Rzecz niebywale przyspieszająca pisanie. Gdy zaczynamy pisać nazwę funkcji/zmiennej/klasy/metody/itp. PHPDesigner podpowiada nam nazwę. Co ciekawe podpowiada nam także elementy zdefiniowane przez nas, pokazując przy okazji nasz komentarz oraz umiejscowienie pierwszego użycia.

Praca na projektach oraz bezpośrednio na FTP

PHPDesigner udostępnia nam tryb pracy bezpośrednio na FTP, na którym edytujemy pliki bezpośrednio na serwerze, oraz tryb projektu.

Gdy dodamy katalog do naszego projektu, możemy w łatwy sposób uzyskać dostęp do naszych plików z poziomu panelu w oknie programu. Ponadto otrzymujemy funkcję wyszukiwania danej frazy we wszystkich plikach projektu. Przykładowo chcemy znaleźć wszystkie użycia danej funkcji w wielu-plikowym projekcie. Wystarczy w panelu wyszukiwania zaznaczyć opcje przeszukiwania projektu, aby PHPDesigner sam przeszukał za nas wszystkie pliki i wyświetlił listę wyników wyszukiwania. Podobnie możemy postąpić chcąc zamienić ciąg znaków na inny (przykładowo '$' na 'JQuery'). Dodatkowo przytrzymując ctrl i klikając na nazwę funkcji lub zmiennej, PHPdesigner otwiera plik w którym nastąpiła deklaracja.

Automatyczne sprawdzanie błędów w składni

Gdy pomylimy się w składni PHPDesigner od razu podświetli złą linię kodu na czerwono. Koniec wielogodzinnego szukania braku średnika lub kropki ;) Ponadto sam dba za nas o zamykanie zawiasów i tagów HTML.

Oraz wiele, wiele więcej

Program ten oferuje znacznie więcej możliwości, jednak nie sposób ich tutaj wymienić. Podziwiam tych, którzy dotarli do tego zdania, być może zanudzam, ale jestem pod wrażeniem, jak bardzo program może umilić i przyśpieszyć pracę...

Dla ciekawskich, link do strony producenta, gdzie można nabyć oprogramowanie lub ściągnąć trial: www.mpsoftware.dk. PHPDesignera można też pobrać na łamach dobrychprogramów. 

Komentarze

0 nowych
  #1 28.02.2011 23:31

Bardzo ciekawy, sam testowałem, ale nie zdecydowałem się na niego ze względu na dosyć wysoką cenę, a szkoda, bo byłby na większe projekty, do których PSPad się nie nadaje, zaś NetBeans/Eclipse są za duże i same z siebie niekoniecznie dobre (PHPDesigner ma np. w standardzie wsparcie dla Smarty).

kubut   19 #2 01.03.2011 07:45

Eclipse testowałem i nie działał mi stabilnie (miał problemu z kompilacją, często nie działał poprawny kod), poza tym jest strasznie toporny (a o czasie włączania już nie wspominając). Może trafiłem na jakąś trefną wersję, ale to mnie zniechęciło. Nie znalazłem w nim także wielu rzeczy które w PHPdesignerze często 'ratują życie' ;)

MaXDemage   19 #3 01.03.2011 08:57

Akurat myślałem aby wreszcie wyrzucić starego dobrego CoreEditora - z opisu wnioskuje że phpDesigner mógłby go zastąpić.

Cena nie jest taka tragiczna aby odstraszać. Przetestuje, zobaczymy. :D

Nie mniej dzięki za wpis. (choć mógłby mieć kilka dodatkowych informacji o interfejsie, stabilności, szybkości, bla bla bla itd itp.)

  #4 01.03.2011 09:10

Pamiętam jak był jeszcze darmowy :) Inżynierkę w nim pisałem ;)

Kintoki   6 #5 01.03.2011 11:43

Mimo wszystko tylko Netbeans :)
Posiada wszystko co tu opisałeś do tego jeszcze niemal nieograniczone możliwości rozszerzania jego funkcjonalności.
Najważniejszą dla mnie rzeczą jest możliwość synchronizowania projektów z plikami na serwerze. Pliki są automatycznie(w zależności od ustawień) synchronizowane i to nie tylko te edytowane za pomocą Netbeansa ale również pliki(znajdujące się w projekcie) edytowane w zewnętrznych programach(np grafiki/archiwa itd)
Do tego jest darmowy.
Jedyny minus to długi start ale przecież nie uruchamia się takiego środowiska co 2 minuty żeby zmienić jakąś wartość w pliku.

wszerad   6 #6 01.03.2011 11:59

A ja się zastanawiam czy nie napisać własnego edytora kodu w JS, który podpowiada nazwy zmiennych i obiektów umożliwia dodanie do biblioteki własnej funkcji z komentarzem, pozwala dzielić plik na mniejsze, który realnie jest w całości ale dla przejrzystości jest przetrzymywany w osobnej karcie, posiada inteligentne podpowiadanie: piszemy document a on nam wyświetla listę metod obiektu po których możemy buszować strzałkami chyba że ktoś zna taki edytor?

kubut   19 #7 01.03.2011 12:06

@MaXDemage - nie chciałem się rozpisywać za bardzo, żeby nie odstraszyć długością tekstu, ale następnym razem będę miał na uwadze Twoją uwagę ;) Tak czy owak - nie udało mi się trafić na żaden bład w działaniu, a używam go od dawna, więc mogę nazwać go w pełni stabilnym w działaniu. Interfejs jest oparty na oknach dokowalnych, a jest ich trochę do wyboru. Włącza się w mgnieniu oka w porównaniu do Eclipse, wyszukiwanie tekstu w kilkudziesięciu plikach trwa też ledwie 3-4 sekundy, czasami dłuzej jak ma dużo rezultatów.

@Kintoki - nie wypowiem się na temat Netbeans bo go nie używałem (nie wiem jak mogłm go przeoczyć, skoro jest tak dobry jak piszesz). Być może przetestuję Twoją propozycje, może pokuszę się o napisanie porównania :) Tak czy owak to co napisałem o PHPDesignerze to wierzchołek góry lodowej.

kubut   19 #8 01.03.2011 12:11

@wszerad - PHPDesigner podpowiada nazwy zmiennych i obiektów, pozwala dodawć swoje funkcje z komentarzem, który wyświetla przy podpowiedzi. Posiada też inteligentne podpowiadanie. Podziału pliku nie szukałem nigdy w jego funkcjach, więc nie wiem czy posiada takową.
Co prawda jest płatny, ale wolałbym zapłacić i mieć gotowca niż spędzić dłuuuugie godziny na pisaniu własnego edytora ;)

  #9 01.03.2011 12:39

Można instalować te wszystkie alternatywy ale i tak z czasem każdy skończy na NetBeansie mimo iż jest to słoń to jest to dobry słoń...

MaXDemage   19 #10 01.03.2011 12:46

Ommmnom nom dzieki za info.
Sprawdziłem.
Naprawdę program podoba mi się.
Ma praktycznie wszystko czego potrzebuje poza gotowymi podstawowymi składniami MySQL (albo ich nie znalazłem jeszcze), które były by do wstawienia na jedno kliknięcie.
Jeszcze kilka dni potestuję i pewnie kupie na wypłatę. A jak tak się stanie masz u mnie piwo ;p

@Kintoki
Netbeans to kombajn stumilowy, który nie ważne na czym odpalony działa jak ruski czołg z katiuszą zamontowaną na dachu. Rozpierdziela wszystko! Ale do miasta tym nie wjedziesz ;p

TL-DR: Netbeans to za duży kombajn dla zwykłego jednoosobowego developera. :D

bolivar   9 #11 01.03.2011 13:03

MaXDemage: TL-DR: Netbeans to za duży kombajn dla zwykłego jednoosobowego developera. :D
Dlatego nie ścigasz wersji ze wsparciem dla wszystkich środowisk, ale tylko dla PHP. Działa szybko i sprawnie.

kubut   19 #12 01.03.2011 13:04

@MaXDemage - jako takich składni nie ma, jednak można dodać własne wstawki kodu. Jeśli masz boczny panel (domyślnie chyba eksplolator kodu), na samym dole powinieneś mieć kilka zakłądek-przycików. Przejdź do "wstawki kodu" (zdaje się ze jest ostatnia), tam wybierz SQL i dodaj własną wstawkę. Możesz dodać tam wstaki we wszystkich językach obsługiwanych przez phpdesignera, później stawiasz ją w miejsce kursora dwuklikiem :)

skandyn   10 #13 01.03.2011 18:34

Podobny program i w dodatku całkowicie darmowy:

http://www.codelobster.com/

Pozdrawiam.

slepciu   11 #14 02.03.2011 00:06

Również polecam phpDesigner'a. Pracuję na nim od 3 lat i nie żałuję wydanych na niego pieniędzy. Jedną z istotnych zalet (poza tymi wymienionymi w artykule) jest niskie zapotrzebowanie na pamięć. W czasie pisania tego komentarza mam w nim otwarty projekt z kilkuset plikami, 8 otwartych plików, a on zużywa 20 mega. Mam też w tym samym czasie otwarty Eclipse z jednym plikiem - 210 mega. Z ciekawości zainstalowałem sobie program polecany przez skandyn - ale z jednym otwartym projektem, tuż po uruchomieniu ponad 300 mega i cały czas rośnie mimo, że nic w nim nie robię. Z podobnymi problemami boryka się Netbeans czy Aptana.
Nie bez znaczenia pozostaje polska wersja językowa.
Nawiasem mówiąc 1 marca ukazała się aktualizacja phpDesignera.

Pozdrawiam

fenixproductions   6 #15 02.03.2011 00:50

Na prawdę świetny edytor. Szkoda, że autorzy zrezygnowali z wersji darmowej.

@skandyn
Goły Codelobster najfajniejszy nie jest, a dodatki kosztują :(

kwpolska   7 #16 02.03.2011 16:45

Vim FTW.

  #17 03.03.2011 21:34

@Kintoki | 01.03.2011 11:43 #5

Netbeans nie zyskał za dużej popularność w środowisku korporacyjnym. Tutaj o wiele popularniejszy jest Eclipse czy IntelliJ IDEA.
Niestety, Netbeans nadal nie posiada pewnych funkcji (wliczając w to te dostępne poprzez wtyczki) niezbędnych w poważnej pracy. Brakuje chociażby integracji z rozbudowanym oprogramowaniem do współpracy. Mam tutaj na myśli oprogramowanie dotykające wszystkich aspektów tworzenia systemów informatycznych, obejmujące zarządzanie projektem, zarządzanie zadaniami, issue/bug tracking, system kontroli wersji, zarządzanie buildami, narzędzia do raportowania, itd. Narzędzie wspierać wiele metodologii wytwarzania oprogramowania, czyli nie tylko RUP ale także metodyki zwinne (mimo, że raczej nie stosuje się ich przy większych projektach). Oczywiście powinna istnieć możliwość podpięcia narzędzi dla analityków, kierownictwa, itd.
Dobrą wiadomością jest to, że trwają już pracę nad wtyczką do Rational Team Concert.

@bolivar

A kto w dzisiejszych czasach zajmuje się tworzeniem czegoś większego w pojedynkę?

  #18 03.03.2011 22:30

@kwpolska | 02.03.2011 16:45 #16
"Vim FTW."

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale nikt poważny nie korzysta już z takich narzędzi do tworzenia systemów informatycznych.
Oczywiście zdarzają się dinozaury, które zatrzymały się na epoce Subversion, ale to są wyjątki. Osobiście nie chciałbym pracować w takiej firmie, nawet jeśliby sporo płacili, bo można zbzikować. Zresztą takie firmy i tak szybko upadają.

  #19 06.03.2011 20:21

z tego co widzę po ss brak wsparcia dla dokumentacji.
Jeśli miałbym płacić wybrałbym PhpEd. Ma dużo więcej i wydaje się być bardziej dojrzały.

  #20 14.10.2011 10:33

phpDesigner uzywamy w pracy. Edytor bardzo stabilny, wszystkie przetestowane przeze mnie funkcje dzialaja szybko i poprawnie. Sam edytor jest duzo szybszy niz np. Comodo Edit, ktorego uzywalem kiedys w domu. Na pewno bardziej funkcjonalny niz chwalony przez wiele osob Notepad++.

PS. Bardzo ubolewam nad polskim Pajaczkiem, ktory - moim zdaniem - w wersji 4.xx mogl smialo konkurowac z zagranicznymi pozycjami. Dzialal szybko, stabilnie i mial spore mozliwosci (jak na program sprzed 10 lat). W zasadzie to szkoda, ze od wersji 5.0 popsul sie strasznie: stracil na stabilnosci, szybkosci dzialania oraz wygodzie uzytkowania...

szajens   3 #21 26.01.2016 23:23

super ide, brakuje mi tylko funkcji dodawania własnych ikon ze skrótami do paska