Wbrew popularnym programom, cz.1 - GG vs. AQQ

Witam!
Wpadł mi do głowy cykl wpisów, w którym opisywał będę programy, które [moim zdaniem] są wspaniałą alternatywą dla popularnych aplikacji. Nie będą to może egzotyczne programy o których nikt nie słyszał, jednak może część z Was zdecyduje się na przejście.

Słowem wstępu

Podejrzewam, że większość osób zapytanych o komunikator internetowy, w pierwszej kolejności pomyślałoby Gadu-Gadu. Program jest na tyle znany, ze nie muszę nawet opisywać jego funkcji, a tym bardziej przeznaczenia. Przyznam szczerze, że nie używam go już od paru lat, w związku z czym wpis będzie lekko stronniczy i w niektórych momentach mogę mylić się co do GG-poprawcie mnie jeśli tak będzie :)
Niemniej jednak chciałbym przedstawić Wam program, który może z powodzeniem zastąpić GG. A program ten, zowie się AQQ.

Czym właściwie jest owo AQQ?

O ile przy GG przedstawienie programu wydawało się zbędne, to przy AQQ zakładam, ze część z Was pierwsze słyszy, lub przyjmuje postawę "gdzieś tam słyszałem". Jak nietrudno się domyślić po moim przydługawym wstępie AQQ jest darmowym komunikatorem (ba! multikomunikatorem, ale o tym zaraz) internetowym. Standardowo posiada wsparcie dla Jabbera (każdy z czytelników może założyć sobie jabbera w domenie @dobreprogramy.pl) , GG, Tlen oraz GTalk (usługa Google). To, co chciałbym zaznaczyć już na wstępie, to brak wyskakujących reklam, co w dużej mierze skusiło mnie do przesiadki na AQQ. A teraz konkrety:

Wygląd

AQQ posiada masę motywów, co właściwie nie szokuje i nie zachwyca-norma, ale napisać o tym wypada. W czystej instalacji do wyboru mamy 5 kompozycji, z czego jedną różową. Pozostałe 4 są jednak godne uwagi. Dodatkowo przy odrobinie uporu, możemy napisać własny motyw (dokumentacja znajduje się na stronie domowej). Motyw zmienia nie tylko kolorystykę, ale także rozmieszczenie i wielkość różnych elementów) Emotikony są o wiele delikatniejsze niż te w GG. Co ciekawe jest też emotikona xD oraz <facepalm>, niestety wyświetlane tylko u innych klientów AQQ. Interfejs jest przejrzysty, okno rozmowy podzielone jest na zakładki z rozmówcami (GG wprowadziło tą i wiele innych funkcji długo po AQQ. Czasem mam wrażenie że 'zgapiają' pomysły-nie oskarżając nikogo :) ).

Praca

AQQ włącza się błyskawicznie, nawet przy dużej ilości dodatków. Jedynie historia rozmów ładuje się dosyć długo. Program jest stabilny i na bieżąco rozwijany. Nieprzerwanie jest otwarta beta następnej wersji programu, która przeważnie w ciągu miesiąca przechodzi w stabilną a w jej miejsce pojawia się kolejna beta. miło wiedzieć, że programista nie śpi i pracuje nad rozwojem. Wygoda pracy jest kwestią indywidualną, jednak moim zdaniem jest tu kilka funkcji które ułatwiają życie [opisane poniżej]

Ciekawe funkcje i dodatki

Wypisać wszystkich funkcji programu jest właściwie niemożliwe, więc wymienię tylko te ciekawsze:

Wysyłanie wycinka
W każdej chwili mamy możliwość wysłania do naszego rozmówcy nie tylko pliku, ale także screenu pulpitu. Co ciekawe, możemy także wysłać zawartość schowka [o ile mamy tam obraz], okno lub wycinek. Wysyłanie okna polega na wysłaniu screenu okna danego programu który aktualnie mamy otwarty (przykładowo tylko screen okna pasjansa ;) ). Dla mnie najprzydatniejsza jest funkcja wysyłania wycinka, której pokazujemy jaka część ekranu ma być wysłana. Dodatkowo przed wysłaniem do rozmówcy, mamy możliwość edycji wycinka w narzędziu a'la paint 1.0 :P

screen przedstawia edytor wysyłanego obrazka. Na wysyłanym obrazku screen rozwijanej listy okien do wysłania

Baza dodatków
Z poziomu menu programu mamy dostęp do listy dodatków (lista pobierana online, a więc aktualna). Co ciekawe, instalacja wszystkich dodatków odbywa się bez potrzeby resetu programu lub przerywania pracy. Dodatkowo AQQ sam szuka aktualizacji wszystkich zainstalowanych dodatków

Bramka SMS
Bramka SMS, sama w sobie nie jest żadną nowością na rynku komunikatorów, jednak AQQ udostępnia wysyłkę SMS do Ery. Jedyne co trzeba zrobić to zarejestrować się na wapserze (darmowe) i podać dane swojego kont w ustawieniach bramki. Oprócz możliwości wysyłki do Ery, mamy wtedy potwierdzenie dostarczenia wiadomości. Bez rejestracji mamy do dyspozycji normalną bramkę, jak każda inna.

Daj mi znać
Proste, acz przydatne. Zaznaczamy kontakt i określamy akcję. AQQ da nam znać wyskakującym alertem, gdy dana osoba wykona akcje (przykładowo zmieni opis)

Możliwość pisania/zgłaszania własnych funkcjonalności
Na stronie producenta dostępna jest pełne SDK, dzięki któremu możemy napisać dowolną wtyczkę. W razie problemów, lub gdy nie umiemy programować możemy napisać na forum, na którym codziennie udziela się główny programista. Wiele pomysłów z forum jest wcielanych w życie (pochwalę się, ze jeden z moich pomysłów także został dodany do programu kilkadziesiąt wersji wstecz)

Co robi rozmówca?
Rozmawiając przez sieć Jabber, mamy możliwość podpatrzenia czy nasz rozmówca wyłączył nasze okno, oraz czy aktualnie do nas pisze (łącznie z ilością znaków napisanych). Jeśli oboje pozwalamy na Real-typing [w ustawieniach AQQ], widzimy co pisze nasz rozmówca w czasie rzeczywistym!

To już jest koniec...

Jak zwykle się rozpisałem, jednak chciałem przedstawić Wam dlaczego warto przejść z GG na AQQ. Moim zdaniem jest o wiele ciekawsze, bardziej rozbudowane i schludniejsze niż GG, a szczególnie nowe jego wersje. Nie przedłużając podaję tylko 2 przydatne linki:
www.aqq.eu - Strona domowa projektu
klik - Link do pobrania z vortalu dobreprogramy

Jeśli macie jakieś pytania co do tego programu, lub sugestie co do moich wpisów na przyszłość, chętnie przeczytam w komentarzach :)