Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Zmień swoją Xperię - backup & bootloader

Uwaga! Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone przez stosowanie się do wpisu. Pamiętaj, że wszystkie operacje robisz na własną odpowiedzialność, nawet mimo znikomej szansy, że coś pójdzie nie tak. Autor wpisu stosował z powodzeniem wyżej wymienione czynności na telefonie SE Xperia Arc S z systemem w wersji 4.0.4, na innych modelach mogę one wyglądać inaczej, lub być niemożliwe.

Pliki podlinkowane we wpisie nie są moją własnością, są to jedynie odnośniki poznajdywane w sieci (fora, tutoriale itp). Przed jakimkolwiek hakierowaniem włącz w ustawieniach telefonu "Nieznane źródła" (zabezpieczenia) oraz "debugowanie USB" (opcje programistyczne).

Backup

Zanim zrobisz cokolwiek na telefonie warto zadbać o backup danych. O ile z kartą pamięci jest łatwo (wystarczy przecież zgrać pliki na dysk), gorzej z naszymi sms, kontaktami (tak, podobno po to zostały stworzone komórki, by zawierać sms i kontakty). Jest na to wiele sposobów, jedni preferują zgrywanie kabelkiem wszystkiego na komputer, inni kontakty trzymają na koncie Gmail itp. Ja osobiście preferuję bezpłatną aplikację o nazwie G Cloud. Jest to banalna w obsłudze apka trzymająca nasze dane (łącznie z wyżej wymienionymi sms i kontaktami) w chmurze. Pozwala nam na wybranie jakie elementy mają być zgrane "w internety", oraz jakie przywrócone. Dzięki tej aplikacji jesteśmy w stanie zająć się "hakierowaniem" telefonu bez potrzeby zmartwień o nasze dane. W obsłudze aplikacja jest na tyle prosta, że pominę jej opis - każdy sobie poradzi.

Bootloader

Uwaga! Łamiąc bootloader, tracisz gwarancję na telefon, oraz swoje wszystkie dane!

Czym jest bootloader? Można powiedzieć, że BIOSem telefonu, pierwszym programem, matrixem. On decyduje czy odpalić system i domyślnie nie lubi systemów nieoryginalnych (przykładowo cyanogenmod). Dlatego jeśli chcemy wgrać na nasz telefon inny system, musimy niestety złamać bootloader. Właściwie, to są wyjątki od tej reguły, przykładowo HD Ultimate Xperia - jak zwrócono uwagę w komentarzu do instalacji tego roma nie potrzebujemy łamać BL. Jednak najpopularniejszy CM wymaga tego zabiegu. Zanim w ogóle zaczniesz się tym bawić, sprawdź czy masz możliwość odblokowania BL. Wstukaj w swoim telefonie następujący kod (jakbyś dzwonił)

*#*#7378423#*#*
Następnie przejdź do zakładki Service info - Configuration - Rooting Status i upewnij się, że masz wartość Bootloader unlock allowed ustawioną na Yes. W tym przypadku możesz zrobić backup i zabierać się do hakierowania.

Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić to zainstalować odpowiednie sterowniki. Osobiście zainstalowałem paczkę dostępną na stronie Google oraz paczkę dostępną tutaj. Następnie udaj się na stronę Sony, gdzie po wykazaniu się uporem w klikaniu "i'm sure" uzupełnij formularz. IMEI telefonu odczytać możesz wpisując na nim:

*#06#
Na maila powinieneś otrzymać kod, który przyda się w dalszej części. Tymczasem pobierz program o nazwie Fastboot. Wypakuj archiwum oraz otwórz wiersz poleceń w tym miejscu (trzymając prawy shift kliknij PPM w dowolnym miejscu w otwartym katalogu, w rozwiniętym menu będziesz miał opcję do uruchamiania wiersza poleceń). W tym momencie możesz pożegnać się z telefonem (profilaktycznie :) ). Wyłącz go, a następnie podepnij kabel USB do niego i laptopa, trzymając na telefonie przycisk MENU. Powinna zaświecić się dioda obok wejścia na kabel (u mnie na niebiesko). Sprawdźmy czy Ci się udało, w wierszu poleceń wpisz (to jeszcze nic nie może zepsuć):
fastboot.exe -i 0x0fce getvar version
Jeśli otrzymasz "waiting for device', spróbuj jeszcze raz podłączyć telefon lub przeinstalować sterowniki. Jeśli dalej masz "waiting for device", zacznij googlować :) W komentarzach znalazła się sugestia o włączeniu konsoli na prawach administratora - u mnie udało się bez tego, ale jeśli nie chce Ci działać, możesz spróbować w ten sposób.
Zakładam jednak ze dostałeś odpowiedź od telefonu, możesz przejść do magicznego kodu:
fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0xKOD_OTRZYMANY_W_MAILU_OD_SONY
Jeśli wszystko poszło pomyślnie po chwili będziesz mógł włączyć telefon z odblokowanym BL.

Chciałem w tym miejscu opisać proces rootowania, ale wpis stał się dłuższy niż przypuszczałem, więc odblokowanie superusera opiszę...wkrótce :)

EDIT:
Kolega blogowicz ubiegł mnie z opisaniem dalszych czynności, więc aby nie dublować odsyłam do jego wpisu : http://www.dobreprogramy.pl/SebaZ/Aktualizacja-Xperia-Arc-S-do-Android... 

porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
SebaZ   18 #1 19.06.2013 09:14

Troszkę chaotycznie napisane. Wpis o Airdroid lepiej się czytało :P

dragonn   11 #2 19.06.2013 10:38

"Jeśli otrzymasz "waiting for device', " dopisz że trzeba zazwyczaj cmd uruchomić jak administrator.

wojtekadams   19 #3 19.06.2013 11:05

Nie wiem dlaczego od razu namawiasz do odblokowywania Bootloadera. Niektóre romy można wgrać bez tego procederu np. hd ultimate xperia

kubut   19 #4 19.06.2013 11:30

@dragonn - u siebie odpalałem cmd na zwykłch prawach, ale próbowanie jako administrator nie zaszkodzi, więc dopisze.

@wojtekadams - Ojtam namawiam :P Docelowo dążę do opisu instalacji CM, więc BL jest niezbędny. Ale dopiszę Twoją uwagę

przemho   1 #5 19.06.2013 16:35

Łamiąc bootloader wcale nie zrywamy gwarancji, jeśli uszkodzenie będzie wynikało z odblokowania bl, to dopiero wtedy gwarancja jest unieważniana. Z resztą na stronie Sony, w języku angielskim wyraźnie jest wszystko opisane.

wajdzik   6 #6 19.06.2013 17:10

przemho, nie wiem jak za granicą, ale polskie serwisy gwarancyjne często uznają ingerencję w tzw. oprogramowanie układowe jako naruszenie gwarancji i w mega pokrętny sposób udowodnią, że to przez zmianę softu telefon został uszkodzony. Np. stwierdzą, że zmiana spowodowała zmianę prędkości procesora, który spowodował przegrzanie się jakiegoś układu na płycie i spalenie go. Nie pamiętam w tej chwili gdzie o tym czytałem, ale na jednym z forów zajmujących się androidami spotkałem się odpowiedzią od serwisu gwarancyjnego z taką właśnie odpowiedzią jak podałem powyżej (a właściwie jeszcze bardziej pokrętną, ale wychodzącą od przetaktowania procesora - czego zresztą właściciel telefonu nie robił nigdy do spalenia praktycznie połowy płyty głównej - co też tak naprawdę nie miało miejsca, bo uszkodzony był tylko układ zasilania)

wajdzik   6 #7 19.06.2013 17:12

Zresztą Samsung w nowych telefonach zrobił nawet licznik wgrywanych nieoficjalnych softów (można go oszukać, ale nie na wszystkich modelach), a HTC na stronie HTCdev wprost pisze, że odblokowanie bootloadera (zresztą i tak niepełne) automatycznie kasuje gwarancje.

kubut   19 #8 19.06.2013 17:20

@przemho - słyszałem o dokładnie takich przypadkach jakie opisał @wajdzik, stąd moje stwierdzenie o utracie gwarancji. Lepiej ostrzec o najgorszym scenariuszu, niż żeby ktoś miał pretensji że przeze mnie odrzucili mu gwarancję.

wajdzik   6 #9 19.06.2013 18:34

Oczywiście są przypadki gdzie nie ma problemu. W moim wydaniu było to na zasadzie wgranego WP 7.8 do Lumii 800 (p.s. nie chce ktoś kupić rocznej Lumii 800? :P) jeszcze przed oficjalną premierą i w NokiaCare nie robili żadnych problemów. Sami zresztą w tym czasie już oni sami wgrywali 7.8 do telefonów serwisowanych. Teoretycznie złamałem zapis gwarancyjny, ale praktycznie nie miało to wpływu na działanie telefonu, więc nie było podstaw do cofnięcia gwary.

Dużo osób twierdzi, że jeśli rootowanie lub wgrywanie CM w androidach zostawia jakieś ślady to można celowo uszkodzić bootloader i oddać na gwarancję na zasadzie - podłączyłem wieczorem do ładowania i już się nie uruchomił. jeśli nie będą mieli możliwości sprawdzić czy było coś robione (bo w końcu jest uwalony bootloader :P) to jest spora szansa, że uznają gwarancję. Oczywiście ja tego nie polecam, bo nie wiem czy tak faktycznie będzie.

Autor edytował komentarz.
kubut   19 #10 19.06.2013 21:21

@wajdzik - obym nie musiał nigdy tego sposobu testować...zresztą i tak mój telefon już pływał, więc z gwarancją u mnie byłoby ciężko :P

Piotreck   3 #11 24.06.2013 14:19

Ciekawy wpis, jednak mało kto o tym wspomina a chciałbym przestrzec wszystkich, że odblokowując BootLoader w ten sposób tracimy dane DRM a tym samym możliwość korzystania na przykład z TrackID. Jeżeli ktoś chce zachować te dane a przy okazji nie mieć "odhaczonego" w bazie Sony grzebania w oryginalnym sofcie to może spróbować sposobu opisanego w poniższym odnośniku:

http://androidflip.com/unlock-xperia-phones-bootloader-without-losing-drm-data-t.../

Przyznam się, że sam nie odważyłem się jeszcze na takie zabawy i jadę póki co na romie niewymagającym odblokowanego BL (wspomniany tu wcześniej Xperia Ultimate HD), więc nie mogę potwierdzić czy ta metoda jest skuteczna, ale sądząc po komentarzach na XDA Developers to powinno być ok... o ile ma się pewną rękę ;)

  #12 26.09.2013 11:10

Autor zapomniał o najważniejszym. Zrobieniu backupu TA. Jeśli się tego nie zrobi to utraci się BE2, a w Z1 funkcjonalność aparatu.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.