Testy pokazują dramatyczny skok wydajności w przetwarzaniu JavaScript'u na iPadach 2 w porównaniu z orginalnymi iPadami

Apple twierdzi, że nowy iPad 2 jest wyraźnie szybszy niż jego poprzednik a także konkurencyjne urządzenia pod Androidem. Żeby dać jakieś wyobrażenie o ile tak naprawdę szybszy może być nowy model tabletu, wieczorem 2 marca, w dzień ogłoszenia jego wprowadzania na rynek, ekipa CNET UK przeprowadziła szybkie testy benchmarkiem SunSpider JavaScript.

CNET UK zastrzega, że nowe tablety mogły być jeszcze niedokończone w pełni, nie musiały być urządzeniami przeznaczonymi na sprzedaż, ale i tak dają pojęcie o tym, gdzie każde urządzenie "stoi obok kolejnego" pod względem szybkości.

Nowy iPad zostawia w tyle wszystkich rywali obecnych w budynku z pierwszym iPadem włącznie. Różnica w prędkości pomiędzy tymi dwoma jest czterokrotna.

Testujący uważają, że nie tylko nowy, dwurdzeniowy procesor iPada 2 ponosi za to odpowiedzialność. Także najnowszy system operacyjny, oficjalnie jeszcze niedostępny, w wersji 4.3 beta odgrywał w teście ważną rolę. System ten zostanie wydany wraz z uruchomieniem sprzedaży nowego iPada w Stanach Zjednoczonych, tj. 11 Marca. Od tego dnia będzie dostępny też dla urządzeń iPad, iPhone 4 i iPhone 3GS na całym świecie.

Nowa wersja systemu zmienia sposób w jaki urządzenia mobilne Apple radzą sobie z JavaScriptem. Od momentu zainstalowania wersji 4.3 iOS-a w tablecie iPad pierwszej generacji, różnica w szybkości obsługi JavaScriptu pomiędzy starą a nową wersją tabletu powinna znacznie zmaleć - do półtora raza.

Wnioski jakie z tego płyną nakazują dwa razy zastanowić się nad kupnem iPada 2 jeśli mielibyśmy używać go głównie do serfowania po sieci i czytania książek, a nie do grania, czy wideo-rozmów, jako że różnica w szybkości renderowania stron internetowych nie będzie od 11 marca tak widoczna, jak marketingowcy Apple'a chcieli by nam wmówić.

Przypadkiem okazuje się, że inne testowane urządzenia: telefony i tablety z Androidem nie wypadają najlepiej. Samsung Galaxy Tab jest więcej niż 3x wolniejszy od iPada 2 i około 2x wolniejszy niż oryginalny iPad z nowym systemem iOS 4.3 beta. Smartphone Google Nexus S też nie jest dużo lepszy przy blisko 3x wolniejszej obróbce JavaScriptu w porównaniu z iPadem 2.

Naprawdę dobre wieści pozostają jedynie dla posiadaczy iPhone'ów 4, ponieważ nadchodzący iOS 4.3 dostarczy zwiększenia szybkości przetwarzania JavaScriptu na tej platformie na poziomie 2.5x.

CNET UK ubolewa, że nie mógł przetestować nowej Motoroli Xoom. Ten tablet także posiada dwu-rdzeniowy procesor i pracuje pod kontrolą systemu Android 3.0 Honeycomb - pierwszego systemu od Google'a dedykowanego specjalnie tabletom.

Oto surowe dane testu SunSpider JavaScript Test 0.9.1 (im mniej milisekund - tym lepiej):

iPad 2 (iOS 4.3) - 2097ms
iPad (iOS 4.3 beta) - 3261ms
iPhone 4 (iOS 4.3 beta) - 4151ms
Google Nexus S (Android 2.3.2) - 6128ms
Samsung Galaxy Tab (Android 2.2) - 7066ms
iPad (iOS 4.2) - 8321ms
iPhone 4 (iOS 4.2) - 10414ms.

Przekład własny za cnet.co.uk 

Komentarze