Co lubię w grach wideo?

Elektroniczna rozrywka jest obecna w moim życiu od prawie dwudziestu lat, jednak dopiero niedawno zacząłem podchodzić do tego tematu bardziej świadomie. Czasy, kiedy mój mózg zamieszkiwały niepiśmienne ludy to również okres braku dostępu do Internetu i jego narzędzi, takich jak GameRankings, HowLongToBeat.com, Steam czy GOG.com. Bez nich zdany byłem na kompletny przypadek. Grało się po prostu w to, co udało się zdobyć; w to, co grało się u kolegi; w pełniaki z czasopisma czy niedrogie oryginały (jak np. eXtra Klasyka).

Wrażenia z gry — Beyond: Two Souls

„Druga zwrotka…bo zawsze chciałem zacząć od środka”. Dziś klasycznego wstępu nie będzie – mój blog, moje zasady. Przyjrzymy się bliżej grze Beyond: Two Souls, którą miałem okazję niedawno (kilka godzin temu) ukończyć. Podkreślam, że wszystko, co znajduje się poniżej jest moją osobistą opinią i zdaję sobie sprawę z tego, że gra komuś mogła się w ogóle nie podobać. Ostrzegam też, że w tekście mogą pojawić się delikatne spojlery. Gotowi? Zaczynamy!

Każdy miał niewidzialnego przyjaciela

Główną bohaterką Beyond jest Jodie – dziewczyna posiadająca niezwykły dar.

Recenzja: Life is Strange (Episode 1)

Dominujący model gier przygodowych zmieniał się przez lata wraz z postępem technologicznym. Początkowo były to gry tekstowe (które dziś chyba tylko nieliczni pamiętają), następnie point'n'click (takie, w których gracz widzi swoją postać oraz FPP w rodzaju Myst). Istotną zmianą okazał się rozwój technologii 3D, która umożliwiła budowanie światów po których można przemieszczać się swobodnie, a nie tylko tam, gdzie uda nam się wskazać myszką. Zupełnie nowe spojrzenie na ten gatunek gier zaproponowały studia takie jak Telltale czy Quantic Dream.

Czym skorupka za młodu: Grand Theft Auto

Chciałbym, aby tytuły prezentowane przez mnie w cyklu „Czym skorupka za młodu” były chociaż w jakimś stopniu przełomowe. Z pewnością taką grą jest pierwsza odsłona serii Grand Theft Auto. Wydana w 1997 roku gra akcji była rewolucyjna jeżeli chodzi o możliwości, jakie zostały udostępnione odbiorcy. Prócz tego produkt jest osadzony w kontekście społecznym Stanów Zjednoczonych lat 90. Uważam te dwa aspekty Grand Theft Auto za szalenie ważne dla dyskursu gier i z tego powodu poświęcam drugi odcinek serii właśnie tej produkcji.

Początkowo gra powstawała pod nazwą Race'n'Chase.

Czym skorupka za młodu: Sim City 2000

W grudniu 2014 (niecałe 20 lat po premierze) na platformie Origin udostępniona została za darmo gra SimCity 2000. Ponieważ łączą mnie z nią bardzo pozytywne wspomnienia postanowiłem wrócić do tego tytułu, jednocześnie rozpoczynając cykl „Czym skorupka za młodu”. Na początku pragnę podkreślić, że poniższy tekst nie będzie recenzją, a raczej próbą opisu czy też analizy gry.

Pierwsza wersja SimCity 2000 została wydana w 1994. Oferowana przez Origin wersja Special Edition wyszła rok później.