Sterowanie24.pl – od teraz możesz sterować oświetleniem świątecznym przez Internet — opis projeku

Chciałbym wam przedstawić opis działania naszego projektu sterowania oświetleniem świątecznym - Sterowanie24.pl. W projekcie bierze udział kilka osób: Tomasz Siroń, Krzysztof Styc, Wiktor Jezioro i Przemysław Kasza.

Sterowanie u Krzyśka, Tomka i Przemka oparte jest na kartach przekaźnikowych opartych o układ ESP8226, które zaprojektował Tomasz Siroń, a napisal na nie program Krzysztof Styc. Karty Wi-Fi pobierają co określony czas stany kanałów z serwerów projektu i następnie odwzorowują te stany na przekaźnikach.

Od strony serwerowej hosting strony WWW zapewnia firma MyDevil, a stream jest postawiony na kilku serwerach balansujących obciążenie, dzięki temu w tym roku nasza strona wytrzyma wiecej użytkowników, niż rok temu :)
Sterowanie zostało w tym roku oparte na technologii Socket.IO, dzięki czemu jest bardziej odporne na przeciążenia :)

U mnie w domu do sterowania oświetleniem w szopce wykorzystałem RaspberryPi z własnoręcznie napisanym programem zapisującym stany przekaźników. Program ten znajdziecie na moim GitHubie, lecz zmiany i nowe funkcje w nim są i będą wprowadzane coraz częściej, ze względu na dynamiczny rozwój projektu sterowania. Do sterowania oświetleniem choinek na zewnątrz użyłem również RaspberryPi ale w troche inny sposób: na RPi jest program, który zapisuje stany na magistralę I2C do ekspanderów I/O PCF8574, które to z kolei zapisują stany na 2 moduły przekaźnikowe, każdy po 16 kanałów.

Za zasilanie systemu odpowiadają 2 markowe zasilacze ATX. Jeden zasila moduły przekaźnikowe i RaspberryPi, natomiast linia 12V pierwszego jest połączona z linią 12V drugiego, w celu uzyskania napięcia 24V potrzebnego do zasilenie inwertera 24V DC na 230V AC. Prąd z przetwornicy nastepnie jest przepuszczany przez 2 60-cio watowe żarówki, w celu zabezpieczenia zwarciowego. Następnie prąd płynie do mostka prostowniczego który zamienia napięcie zmienne na stałe 230V potrzebne do zasilenia lampek LED. Lampki LED są połaczone przy pomocy skrętki UTP. W sumie na potrzeby sterowania wykorzystałem 83 metry skrętki UTP.

Do streamu wykorzystałem łącze o przepustowości 16Mbps, które dostarczył mi na potrzeby sterowania usługodawca Eter-net. Opóźnienia w streamach wachają się między 2 a 20 sekundami. Ze względu na to, że technologie strumieniowania HTML5 (HLS, DASH) wprowadzają dodakowe opóźnienia, zedcydowaliśmy się pozostać przy odtwarzaczu strumienia w co prawda już przestarzałym Flashu.

Pobór energii elektrycznej i światełka
W sumie jest 3700 diod LED. W momencie, gdy wszystkie są włączone, zużywają około 80W. Ze względu na to, że na zewnątrz dosyć często jest bardzo mokro, niektóre choinki sie świacą mimo że nie powinny.
Przekaźniki
Zostały użyte dwa moduły szesnastokanałowe, zasilane napięciem 5V z lini zasilacza ATX wyzwalane stanem niskim
Oprogramowanie
Za sterowanie po stronie wykonawczej odpowiada daemon napisany w Pythonie
Sterowaniem możecie pobawić się na: sterowanie24.pl - serdecznie zapraszamy i życzymy dobrej zabawy :)

Filmik z działania sterowania u mnie: