25 lat Adobe

Strona główna Aktualności

O autorze

W grudniu mija 25. rocznica powstania firmy Adobe. W grudniu mija też rok od powstania polskiego biura Adobe.

Pierwszym produktem firmy była technologia Adobe PostScript, przeznaczona głównie dla wydawców, pozwalająca na wierny wydruk różnorodnych treści graficznych i tekstowych z elektronicznego pliku. Przełomowymi wydarzeniami dla firmy, ale i dla całej branży wydawniczej było wydanie programów Adobe Illustrator (1987) i Adobe Photoshop (1990) - aplikacji, bez których nie może się obejść większość profesjonalnych grafików bądź fotografów.

Równolegle powstawał format PDF (Portable Dokument Format) pozwalający zapisywać dokument w niezmienialnej formie, odczytywanej identycznie bez względu na używaną platformę. Na bazie tego formatu, firma rozwinęła oprogramowanie Acrobat (1993), wykorzystywane do tworzenia i wymiany dokumentów.

Dziś, po przejęciu w 2005 roku firmy Macromedia i technologii Flash, sztandarowe oprogramowanie Adobe to pakiet Creative Suite 3 występujący w odmianach Design (Standard i Premium), Web (Standard i Premium), Production Premium oraz w najbardziej rozbudowanej Master Collection, zawierających wszystko co potrzebne do tworzenia publikacji drukowanych, projektowania i animowania stron internetowych, tworzenia i montowania filmów wideo oraz animacji.

Pierwszy rok działalności Adobe w Polsce należy podsumować jako bardzo dobry - powiedział Arkadiusz Krawczyk, szef polskiego biura Adobe. Pomimo tego, że znaczna jego część upłynęła pod znakiem budowania podstawowej organizacji w naszym kraju, udało nam się osiągnąć bardzo dobre wyniki zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym. Niestety ze względu na reguły korporacyjne nie mogę się chwalić dokładnymi cyframi, choć chętnie bym to uczynił.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że w pierwszym roku funkcjonowania polskiego biura Adobe doczekaliśmy się w końcu spolonizowanej wersji programu Photoshop Elements. Pod adresem www.adobe.com/pl udostępniona została zaś częściowo spolonizowana witryna producenta.

© dobreprogramy