14 lat Microsoft w Polsce

Strona główna Aktualności

O autorze

Bez większego rozgłosu mija 14 lat od utworzenia przez firmę Microsoft oddziału w Polsce.

Microsoft rozpoczął działalność w Polsce w grudniu 1992 roku. Początki nie były zbyt imponujące jak na gigantyczną dziś korporację - kilku pracowników, kilka pomieszczeń wynajmowanych w jednym z warszawskich biurowców. Polską placówką od samego początku do połowy kwietnia 2000 roku kierował Waldemar S. Sielski. Warto zaznaczyć, że były to czasy kiedy to mało kto kupował legalne oprogramowanie. Panowało powszechne piractwo i dopiero ustawa o ochronie praw autorskich z 1994 roku była pierwszym "światełkiem w tunelu" dla producentów oprogramowania. Pierwsze efekty obecności w naszym kraju to m.in. wydanie spolonizowanego systemu Windows 3.1 w marcu 1993 roku.

Na początku polski oddział Microsoft koncentrował się na najbardziej popularnych (ówcześnie) produktach takich jak systemy operacyjne DOS i Windows, a później także oprogramowanie biurowe Office. Warto przypomnieć, że o ile na polu systemów Microsoft miał w Polsce stosunkowo łatwe zadanie, to już przekonanie polskich użytkowników edytora tekstu Word nie było takie proste. Na rynku dominował rodzimej produkcji TAG (później także pewną popularność zdobył QR-Tekst), a także edytory zagraniczne - m.in. AmiPro i WordPerfect. Po premierze Windows 95, na sklepowych półkach w Polsce zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów sygnowanych logo koncernu z Redmond. Próbowano wprowadzić na rynek m.in. dodatek Plus! dla Windows 95, jednak bez większego powodzenia (podobny los spotkał później Windows Me). Topowe produkty takie jak Windows 95, 98 czy pakiet Office 97 sprzedawały się jednak coraz lepiej. Firmy komputerowe już mniej chętnie instalowały nielegalne oprogramowanie na sprzedawanych przez siebie komputerach - co jeszcze w pierwszej połowie lat 90-tych było zjawiskiem wręcz "normalnym". W połączeniu z coraz większą liczbą sprzedawanych komputerów dało to znaczący wzrost sprzedaży głównie systemów Windows w wersji OEM ale także produktów bardziej zaawansowanych jak chociażby Windows NT 4.0 Server.

Polski oddział rozrastał się, zatrudniano nowych pracowników odpowiedzialnych za coraz większą liczbę produktów, współpracę z firmami partnerskimi, wsparcie techniczne itd. itd. Gdy w pierwszej połowie 2000 roku Microsoft wydał Windows 2000, premierę nowego systemu zorganizowano także w Warszawie. Premierę nie byle jaką - dwa dni wypełnione nie tylko "marketingową papką" ale też wieloma sesjami technicznymi. Był to jeden z wyraźnych znaków, że korporacja traktuje polski rynek coraz bardziej poważnie. W tym samym czasie funkcję dyrektora generalnego polskiego oddziału objął Tomasz Bochenek. Pod jego rządami nastąpił dalszy rozwój polskiego oddziału. Na polski rynek z powodzeniem wprowadzano kolejne produkty - nie tylko konsumenckie takie jak Windows XP czy Office XP ale także serwerowe (Windows Server 2003) i developerskie (Visual Studio .NET). Rosnące znaczenie polskiego rynku spowodowało, że pod koniec 2003 roku podczas odbywającej się w Warszawie konferencji Developer Days 2003 wystąpił sam Bill Gates. Rosły też potrzeby lokalowe polskiego oddziału - dotychczasowe biura wynajmowane w biurowcu przy ul. Grzybowskiej przestały wystarczać około 170 pracownikom.

Pod koniec 2003 roku siedzibę polskiego oddziału Microsoft przeniesiono do nowego budynku przy al. Jerozolimskich (widocznego na miniaturce). Większe biura oznaczały brak ograniczeń - zaczęto więc zatrudniać wielu nowych pracowników. Równolegle, firma zaczęła się także bardziej aktywnie udzielać społecznie. Tomasz Bochenek we wrześniu 2004 roku zostaje dyrektorem regionalnym krajów bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii, a pod koniec 2005 roku znów awansuje obejmując stanowisko dyrektora generalnego ds. sprzedaży i marketingu na region Europy Środkowo-Wschodniej. Jego miejsce zajmuje Marek Roter pełniący wcześniej funkcję Enterprise Group Managera, który kieruje polskim oddziałem do dnia dzisiejszego. Rok 2006 to okres dalszej rozbudowy. Powstają nowe działy odpowiedzialne za wprowadzenie na polski rynek takich produktów jak np. konsola Xbox 360, powstaje także m.in. nowy dział OEM. Trwają przygotowania do wielkiej premiery - wprowadzenia na rynek systemu Windows Vista, pakietu biurowego Office 2007 i serwera Exchange 2007. Obecnie w polskim oddziale Microsoft pracuje około 250 osób i powoli znów zaczyna brakować miejsca ;-)

© dobreprogramy
s