15 lat Microsoftu w Polsce

Strona główna Aktualności

O autorze

Polski oddział Microsoft obchodzi dzisiaj piętnastą rocznicę założenia. Działalność rozpoczął w grudniu 1992 roku. Początki nie były zbyt imponujące jak na gigantyczną dziś korporację - kilku pracowników, kilka pomieszczeń wynajmowanych w jednym z warszawskich biurowców. Pierwsze efekty obecności w naszym kraju to m.in. wydanie spolonizowanego systemu Windows 3.1 w marcu 1993 roku.

Na początku polski oddział Microsoft koncentrował się na najbardziej popularnych (ówcześnie) produktach takich jak systemy operacyjne DOS i Windows, a później także oprogramowanie biurowe Office. Po premierze Windows 95, na sklepowych półkach w Polsce zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów sygnowanych logo koncernu z Redmond. Próbowano wprowadzić na rynek m.in. dodatek Plus! dla Windows 95, jednak bez większego powodzenia (podobny los spotkał później Windows Me). Topowe produkty takie jak Windows i pakiet Office sprzedawały się jednak coraz lepiej.

Polski oddział rozrastał się, zatrudniano nowych pracowników odpowiedzialnych za coraz większą liczbę produktów, współpracę z firmami partnerskimi, wsparcie techniczne itd. itd. Gdy w pierwszej połowie 2000 roku Microsoft wydał Windows 2000, premierę nowego systemu zorganizowano także w Warszawie. Był to jeden z wyraźnych znaków, że korporacja traktuje polski rynek coraz bardziej poważnie. Z powodzeniem wprowadzano kolejne produkty - nie tylko konsumenckie takie jak Windows XP czy Office XP ale także serwerowe (Windows Server 2003) i deweloperskie (Visual Studio .NET).

Pod koniec 2003 roku siedzibę polskiego oddziału Microsoft przeniesiono do nowego budynku przy al. Jerozolimskich (widocznego na miniaturce). Większe biura oznaczały brak ograniczeń - zaczęto więc zatrudniać wielu nowych pracowników. Równolegle, firma zaczęła się także bardziej aktywnie udzielać społecznie. Rozwinęły się nowe działy odpowiedzialne za wprowadzenie na polski rynek takich produktów jak np. konsola Xbox 360, powstał także m.in. nowy dział OEM. Ostatni rok, 2007, upłynął głównie pod znakiem wielkich premier konsumenckich Windows Vista i Office 2007, a potem działań promujących nowe oprogramowanie na rynku.

Przypomnijmy jeszcze tylko, że z okazji piętnastej rocznicy założenia polskiego oddziału Microsoft wydał na polskim rynku specjalną, jubileuszową wersję pakietu Office 2007 dla Użytkowników Domowych dostępną za 199 złotych.

© dobreprogramy