10 lat firmy INTERsoft

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma INTERsoft - znana szerzej głównie za sprawą swojej odmiany programu IntelliCAD, obchodzi w tym miesiącu 10 rocznicę swojego powstania.

Początki działalności INTERsoftu to wprowadzenie na rynek programu ArCon-Wizualna Architektura. Na podstawie umowy z niemiecką firmą mb-Software AG, INTERsoft przygotował polską wersję tego programu i dostosował go do polskich zasad i warunków projektowania. Dzisiaj program ten w większości polskich pracowni jest podstawowym narzędziem do przygotowania koncepcji i wizualizacji projektów architektonicznych, a INTERsoft uczestniczy w tworzeniu kolejnych wersji, również na pozostałe rynki europejskie. Program ten dał podstawy do rozwoju firmy i rozpoczęcia prac nad własnymi aplikacjami. To wtedy powstały pierwsze moduły systemu inżynierskiego Konstruktor, których dziś jest już prawie 30.

Niewątpliwie przełomowym momentem w historii firmy był grudzień 2002 r. To właśnie wtedy INTERsoft stał się członkiem międzynarodowego konsorcjum ITC (IntelliCAD Technology Consortium). Nadal jest to zresztą jedyna firma w Polsce i w tej części Europy należąca do ITC. Jak już pisaliśmy w poprzednim materiale, firmy zrzeszone w ITC na bazie kodu IntelliCAD tworzą własne wersje tego świetnego programu do projektowania. Początkowo INTERsoft wydawał po prostu spolonizowaną wersję IntelliCAD'a bez istotnych rozszerzeń funkcjonalnych.

Od dosłownie kilku dni w ofercie firmy znajduje się całkiem nowy produkt - ArCADia-IntelliCAD 2008, który można nazwać IntelliCADem z wartością dodaną. Jest to produkt dedykowany do branży budowlanej udostępniający opcje ułatwiające tworzenie dokumentacji budowlanej (opcja rysowania ścian, wstawianie drzwi, okien, wykazy stolarki). W programie tym można ponadto wykorzystywać efekty pracy innych projektantów pracujących w programach branżowych (np. ArCADia-Architektura) bez konieczności ich posiadania. Dzięki temu użytkownik nie będzie wprawdzie miał możliwości, np. dodawania i tworzenia nowych elementów, jednak będzie mógł korzystać ze zdefiniowanych w projekcie obiektów. Przykładowo - projektant instalacji, po otrzymaniu projektu wykonanego przy użyciu ArCADii przez architekta, będzie mógł projektując instalacje wykorzystywać informacje o zdefiniowanych pomieszczeniach, budynkach, praktycznie wszystkim co zostało już stworzone bez konieczności kupowania konkretnego programu branżowego. Niestety producent nie udostępnił jeszcze wersji demonstracyjnej tego programu - planowana jest ona na 5 listopada.

Oprócz tworzenia własnych produktów INTERsoft jest także dostawcą oprogramowania na zamówienie wielu znanych firm m.in. Henkel, Paroc, Maxit-Optiroc, Sanitec-Koło, BRW. Jak deklaruje producent jego obecna oferta jest najszerszą na rynku w branży oprogramowania dla budownictwa. Obejmuje ona swym zakresem właściwie każdą dziedzinę projektowania - od architektury i konstrukcji, poprzez instalacje i kosztorysowanie aż do zarządzania i kompleksowej obsługi biura projektów, pojedynczych projektantów oraz grup niezależnych uczestników procesu projektowego, współpracujących ze sobą na etapie tworzenia opracowania.

Z okazji 10-lecia firma złożyła podziękowania swoim klientom i przygotowała różne oferty promocyjne.

© dobreprogramy