16 lat polskiego Internetu

Strona główna Aktualności

O autorze

17 sierpnia 1991 nawiązano łączność przy użyciu protokołu IP pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim, a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze. Jest to jedna z dat, którą uznaje się za początek Internetu w Polsce. Prawdziwe jednak otwarcie na świat nastąpiło dopiero po zniesieniu blokady ze strony USA. Nastąpiło to dokładnie 16 lat temu. Wówczas do globalnej pajęczyny wpiętych było ledwie kilkadziesiąt komputerów z polskich sieci akademickich (więcej na temat początków Internetu znaleźć można w Wikipedii).

Koniec roku zwykle zachęca do różnego rodzaju podsumowań, jubileusz Internetu w połączeniu z końcem roku wręcz zobowiązuje do kilku słów ;-) Raport GUS o Internecie w Polsce zobrazował jak rozwinęła się "do dziś" globalna sieć w naszym kraju, 41% gospodarstw w Polsce dysponuje dostępem do Internetu, niemal wszystkie firmy są już podpięte (95%). To jednak, że Internet jest popularny wie niemal każdy. Ciekawe informacje na temat aktywności w sieci, dostarczają jednak również informacje na temat domen. Dane na ten temat przygotowała firma Domeny.pl

System nazw domenowych (DNS) powstał w 1984 roku za sprawą dwóch amerykańskich naukowców - Jona Postela i Paula Mockapetrisa. W następnym roku rozpoczęła się rejestracja popularnych domen najwyższego poziomu, czyli m.in.: .com, .org, .edu i .gov. Pierwszą domeną komercyjną była "symbolics.com", utworzona 15 marca 1985 roku. W kwietniu tego samego roku zarejestrowane zostały pierwsze adresy z .edu (cmu.edu, purdue.edu, ucla.edu), w czerwcu z .gov (css.gov), a miesiąc później pojawiła się pierwsza domena z rozszerzeniem .org (mitre.org). Polska domena narodowa .pl została ustanowiona w 1990 r. Pierwszy adres internetowy zarejestrowano 16 lat temu.

Domeny stały się jednym z ważniejszych wynalazków cywilizacji nowych technologii. Uporządkowały Internet, pozwalając po nim skutecznie nawigować mówi Marcin Majerek z serwisu Domeny.pl. 10 lat temu na całym świecie odbywało się miesięcznie 200-300 tysięcy rejestracji, dziś średnio nawet 3 miliony - dodaje.

Obecnie na świecie jest około 150 milionów zarejestrowanych domen. Najwięcej jest adresów z rozszerzeniem .com (ponad 71 mln), .de (ponad 11 mln) i .net (ponad 10 mln). Polska domena .pl (760 tys.) znajduje się w okolicach 27. pozycji w światowym rankingu domen. W 2008 roku będziemy świadkami niezwykłego wydarzenia. W sieci pojawi się milionowa polska domena. Wkroczymy do elitarnego grona domenowych "milionerów" - uważa Marcin Majerek.

© dobreprogramy