5 lat vortalu dobreprogramy!

Strona główna Aktualności

O autorze

Dziś vortal dobreprogramy obchodzi piąte urodziny. Dokładnie 5 lat temu, 7 grudnia 2002 roku o godzinie 14.17 pojawił się na łamach oficjalnie uruchomionego serwisu pierwszy news.

Ideą jaka od początku nam przyświecała było propagowanie legalnego oprogramowania, podczas selekcji oprogramowania publikowanego na łamach vortalu od początku próbowaliśmy zgromadzić takie zasoby aby każdy mógł legalnie wykorzystywać komputer, nawet w szerokim spektrum zastosowań, niezależnie od budżetu na oprogramowanie jakim dysponuje. Baza była więc budowana w ten sposób aby pojawiały się tylko najlepsze programy i to w szerokim zakresie licencyjnym.

Od samego początku rozwijany jest dział z aktualnościami, naszą ambicją w tym zakresie jest oferowanie Wam rzetelnych informacji na temat rynku oprogramowania, nowości i ciekawostek, a także informacji związanych polskim Internetem. Co oczywiste to jedynie podstawy funkcjonowania vortalu, poza tym proponujemy Wam szereg innych materiałów i atrakcji, których listę stale rozszerzamy i zamierzamy to robić na znacznie większą skalę.

Gdy serwis rozpoczynał swoją działalność nie wiedzieliśmy czy idee jakie nam przyświecały oraz nasza praca zachęci Internautów do odwiedzania i angażowania się w rozwój vortalu.

Początki były trudne, a przekroczenie w statystykach magicznej bariery 1000 wejść wydawało się wielkim wyzwaniem ;-) Dziś tworzymy wspólnie społeczność gromadzącą 3,8 mln unikalnych użytkowników (źródło: stat24, listopad 2007), a więc tyle co poważne państwo (dla porównania Litwa ma około 3,4 mln mieszkańców ;-) Ubiegłoroczny wynik - 2,4 mln porównywaliśmy do Łotwy (2,3 mln mieszkańców) - mamy nadzieję, że w przyszłym roku zmierzymy się z innym państwem naszego regionu - choćby ze Słowacją (5,5 mln mieszkańców ;-)

Statystyki nie są najważniejszym wyznacznikiem działalności ale przy okazji okrągłej rocznicy zapewne warto się nad nimi chwilkę zatrzymać.

Wg statystyk stat24 w listopadzie dobreprogramy odwiedziło 3,816 mln unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali tylko w tym jednym miesiącu 33,436 mln odsłon, rok wcześniej - w listopadzie 2006 odwiedziło nas 2,46 mln unikalnych użytkowników (23,836 mln odsłon). Dla porównania w listopadzie 2003 - po roku działalności, unikalnych użytkowników, którzy odwiedzili dobreprogramy było 58 tys. Czyli bawiąc się dalej cyferkami - w ciągu 4 lat wzrost wyniósł 6600% :-)

Stale pracujemy nad rozwojem serwisu, pomysłów jest cała masa - głównie dzięki Waszej inicjatywie. Jak powszechnie wiadomo pracujemy nad nową wersją dobrychprogramów - jak większość z Was również się orientuje opóźnienia są spore, choćby z racji stale pojawiających się nowych koncepcji, ale efekt, mamy nadzieję, będzie wart oczekiwania. W pewnym sensie nowa wersja nieco ogranicza rozwój serwisu z racji tego, iż wiele nowych pomysłów implementujemy już tylko do nowego "silnika". Tym bardziej więc mamy nadzieję, że już niedługo doczekamy się wersji 3.0 vortalu ;) (Czytelnikom z niewielkim stażem na dobrychprogramach przypominamy, że pierwsze przeobrażenie przypadło na rok 2004).

Oczywiście poza nowymi funkcjami i "bajerami" jakie czekają w wersji 3.0 stale staramy się oferować Wam nowe atrakcje jak choćby Polowania na licencje (w ramach których rozdaliśmy już 3200 licencji) czy specjalne - bezpłatne edycje komercyjnych programów, przygotowywane specjalnie dla Was. Przełomową atrakcją tego roku był I zlot czytelników vortalu dobreprogramy. Pierwsze spotkanie było chyba zgodnie uznane za fantastycznie spędzony czas. I zlot to dopiero początek, już przymierzamy się do kontynuacji, na jeszcze większą skalę :-)

Jedną ze stricte rocznicowych atrakcji jest natomiast wprowadzenie nowej wersji forum. Wiąże się to z całonocnym zamknięciem forum (podczas migracji) w związku z tym nie odbędzie się to dziś (nie chcieliśmy wyłączać forum w rocznicę :-). Forum będzie niedostępne w nocy z poniedziałku na wtorek, a od wtorku pojawi się nowe - oczywiście z zachowaniem wszystkich postów i użytkowników ;-)

Nie może oczywiście zabraknąć konkursu rocznicowego. Dziś więc zapraszamy wszystkich Czytelników do udziału w wielkim jubileuszowym konkursie z furą rewelacyjnych nagród!

Jak zawsze podkreślamy - choć to, jak mawiał klasyk, oczywista oczywistość - nic nie wydarzyłoby się bez Was. Dziękujemy Wam za zaufanie, obiecujemy że będziemy stale pracować nad podnoszeniem jakości i atrakcyjności vortalu. Zdajemy sobie sprawę z błędów i niedociągnięć jakie w ciągu tych 5 lat istnienia miały miejsce i jesteśmy wdzięczni za krytykę i wsparcie. Następne 5 lat będzie jeszcze lepsze :-)

© dobreprogramy