25 lat za phishing i podrabianie kart

Strona główna Aktualności

O autorze

Od pięciu do 25 lat więzienia grozi sześciu młodym zielonogórzanom podejrzanym o podrabianie kart płatniczych klientów amerykańskich banków. Jak ustaliła Policja, przestępcy przy pomocy Internetu zdobywali potrzebne dane, a następnie "klonowali" karty, na które wybierali w bankomatach pieniądze.

W środę zielonogórski oddział Centralnego Biura Śledczego pod zarzutem podrabiania środków płatniczych zatrzymał sześciu mężczyzn w wieku od 19 do 21 lat. Przestępstwo, które im zarzucono, jest zbrodnią, stąd zagrożenie tak wysoką karą. W czwartek policja lub prokuratura wystąpi o areszty wobec wszystkich podejrzanych. Sprawa jest precedensowa. Po raz pierwszy policja w naszym kraju ujęła przestępców internetowych działających w taki sposób. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że przy pomocy podrobionych kart ukradli kilkaset tysięcy zł na szkodę amerykańskich banków. Grupa działała od jesieni ub. roku.

Jak ustaliła policja podejrzani tworzyli kopie stron internetowych banków amerykańskich. Następnie rozsyłali do wielu osób mieszkających w USA setki e-maili, na których znajdował się link do ich strony, o adresie łudząco podobnym do prawdziwego. W treści wiadomości prosili o wejście na wskazaną stronę w celu aktualizacji danych. Kiedy niczego nieświadomy klient postępował zgodnie ze wskazówkami, podejrzani uzyskiwali jego dane personalne, kody, numery kart i ich PIN-y. Później dane te przenosili na czyste karty, a następnie przy ich pomocy wybierali pieniądze w bankomatach w Lubuskiem i w Niemczech.

Za pierwszym razem były to niewielkie kwoty, np. 100 zł. Kiedy stwierdzili, że karta jest akceptowana, wyciągali większe sumy, jednak nie przekraczające 3 tys. zł. Niekiedy płacili nimi na aukcjach internetowych, jednaj przeważnie chodziło im o gotówkę. Ofiarami przestępców padło kilka amerykańskich banków. Podczas przeszukań w mieszkaniach podejrzanych policja zabezpieczyła wysokiej klasy sprzęt komputerowy oraz kilkaset tzw. białych kart. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp.

© dobreprogramy
s