Oswoić pingwina z zamkniętymi oczami czyli dostępność Linuxa dla niewidomych - cz. 1 (Początek)

Linux jest uważany przez wiele osób niewidomych, za egzotyczny, nieprzystępny dla nich system, którym nie warto się zajmować. Jednak ma on w wielu dystrybucjach wbudowany czytnik ekranowy Orca, obsługujący wiele popularnych środowisk graficznych i powłoki tekstowe. Dostępność programów jest zazwyczaj dobra.Bywają jednak takie, które mają za mało tekstu, a za dużo grafiki, aby można je było używać ze screenreaderem. Jednak można poszukać alternatywy, a w repozytoriach dystrybucji znajdują się programy, których możemy bezpłatnie używać.

O dostępnym Apple słów kilka, czyli jak produkty z nadgryzionym jabłuszkiem sprawują się w ręku osoby niepełnosprawnej

Słowo wstępu

Świadomość, że dziś osoba niepełnosprawna aktywnie uczestniczy w życiu Internetu jeszcze dwadzieścia lat temu była społeczeństwu zupełnie obca z uwagi na fakt, że to właśnie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia zaczęto intensyfikować działania na rzecz włączenia osób niewidomych do korzystania z dobrodziejstw ówczesnej techniki, choć pierwsze próby rozpoczęto jeszcze w latach osiemdziesiątych.

Foobar2000 – prosty i przyjemny program do słuchania muzyki

Dzisiaj dość nietypowy wpis. Moja opinia o znakomitym odtwarzaczu muzyki. Zapraszam do czytania i komentowania. Jest to mój pierwszy wpis więc mam nadzieje na same pozytywne komentarze i ewentualnie konstruktywną krytykę. Może najpierw przedstawię program ??

Foobar2000 to popularny i darmowy (oparty na licencji freeware) odtwarzacz plików dźwiękowych przeznaczony na systemy operacyjne z rodziny Windows.

MUDy czyli tekstowe RPG

O grach dla osób z dysfunkcją wzroku, i nie tylko ciąg dalszy. Tym razem wspomniane MUDy. Nie wiele osób wyobraża sobie ,że można grać w trybie tekstowym przypominającym archaiczny już DOS czy konsolę znaną nam z systemów operacyjnych takich jak Windows czy Linux.

Czym jest MUD , a czym SUD? Trochę mojej osobistej historii

Od lat dziewięćdziesiątych w Polsce zaczęły rozpowszechniać się tekstowe gry z serii MUD, oraz SUD. Moim zdaniem szczególnym dla nas gatunkiem tych gier było RPG, ponieważ najwięcej tzw. papierowych RPG zachowało się do dziś.

Serce Zimy 1812 - czyli historia hitu, który...

Czy osoby niewidome mogą grać w gry? Oczywiście, istnieją gry zarówno dla niewidomych jak i takie dostępne dla wszystkich. Dzisiaj pokaże wam to co skierowane jest do wszystkich, zarówno tych widzących jak i niewidzących, grę typu paragrafowego czyli… gamebooka (definicja w Wiki ). Ciężko przedstawić tę grę, a raczej historię projektu, który nie do końca… przekonacie się sami.

Dobry początek

Jest październik 1812 rok.

Audiodeskrypcja... czyli jak dzięki słowom i technice zobaczyć to czego nie widać

Osoba niewidoma w kinie, teatrze, wystawie obrazów , czy to możliwe? Skąd wie co znajduje się na ekranie, scenie czy obrazie. Ten wpis rozpoczyna serię o audiodeskrypcji. Zapraszam do czytania

Co to jest audiodeskrypcja?

Audiodeskrypcja to usługa i osiągnięcie techniczne dla osób niewidomych i słabowidzących, która opisuje takie rzeczy jak: opisy bohaterów w filmach, czyta wszystkie napisy, które są w filmie lub sztuce teatralnej, opisuje mimikę, miejsce akcji, gestykulację.

Oprogramowanie open source czy oprogramowanie zamknięte? Oto jest pytanie

Wielu informatyków czy IT menadżerów zadaje sobie to pytanie… Oprogramowanie open source (czyli otwarte oprogramowanie) czy oprogramowanie zamknięte. Co jeżeli do wyboru mam program z otwartym kodem albo program zamknięty, co wtedy wybrać? Dzisiaj postaram się przybliżyć ten temat i odpowiedzieć na powyższe pytania.

Co to znaczy open Source?

Open source jest odłamem filozofii/postrzegania oprogramowania free software.