o Code Europe 2017 Kraków, o tym czy niewidomy może być programistą... i o tym jak się to łączy

26 kwietnia odbyła się kolejna konferencja programistyczna Code Europe w Krakowie (odbędą się jeszcze konferencje we Wrocławiu oraz Warszawie), w której miałem przyjemność uczestniczyć.

Tym razem rozpoczęliśmy naszą kolejną przygodę niemalże równo z rozpoczęciem, wydarzenia(między 9 a 10 rano) . Pogoda nam (autorowi tej „szybkiej relacji” jak i jego towarzyszą) nie dopisywała, było zimno i deszczowo, na szczęście atmosfera w środku była dokładnie odwrotna do pogody panującej na zewnątrz.

Zrób sobie (prawie) audibooka... za darmo i w domu

Wielu z was pewnie słuchało audiobooków. Jednak nie każdy wie że takiego audiobooka można przygotować samemu i nie potrzeba do tego studia nagrań. Co prawda przygotowany audiobook nie będzie czytany przez lektora tylko syntezator mowy, z początku jest słuchanie „komputerowego głosu” jest dość uciążliwe ,ale można się do tego ( z czasem) przyzwyczaić. Istnieje wiele programów do tworzenia nagrań syntetycznych – nagranie syntetyczne to nic innego jak tekst czytany przez syntezator czyli specjalny program przetwarzający wyświetlany tekst na mowę.

Słów kilka o ESET NOD32 — jak to jest z tą dostępnością?

ESET to jeden z czołowych producentów rozwiązań zabezpieczających komputery i urządzenia mobilne przed zagrożeniami. Dziś przyjrzymy się jednemu z flagowych produktów tego producenta – NOD 32Antivirus. Program ten to typowy antywirus. Występuje w wielu wersjach - od domowych po biznesowe. to, co zwraca uwagę użytkownika to przede wszystkim interfejs programu - jest prosty i pozbawiony wodotrysków, a zarazem elegancki i czytelny.

Orca Screen Reader – wolny czytnik ekranu pod Linuksa

Linux przy odrobinie wiedzy, kreatywności i czasu jest najbardziej elastycznym systemem. Dzięki temu przez cały ten czas można było znajdować, instalować i testować przeróżne dystrybucje tworzone według indywidualnych upodobań. Co w kwestii dostępności dla niewidomych?

Tak – znaleźli się i tacy, dla których ten aspekt był ważny, i od pierwszej wersji programu Orca w 2006 r. obsługa była możliwa, lecz nie taka sama jak w systemie Windows. Z czasem zaczęto tworzyć gotowe dystrybucje dedykowane pod osoby niewidome np.