16-letni oszuści internetowi zatrzymani przez Policję

Strona główna Aktualności

O autorze

Policjanci z Sekcji dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 4 uczniów wrocławskich liceów, którzy od pół roku dokonywali oszustw przy wykorzystaniu serwisu aukcyjnego Allegro. Zatrzymani to chłopcy w wieku 16 lat, mieszkańcy jednego z osiedli we Wrocławiu. Uczniowie żywo interesowali się informatyką i serfowaniem w sieci. Podczas czynności, m.in. z ich udziałem, policjanci zabezpieczyli 3 komputery oraz odzyskali 2 tysiące zł.

16-latkowie dobrze obmyślili plan działania. Wybierali opuszczone skrzynki pocztowe, które mogli sami łatwo otworzyć, lub które nie były zabezpieczone, a następnie podawali adres jako korespondencyjny w serwisie aukcyjnym Allegro, jednocześnie podając fałszywe dane osobowe. Ze skrzynek tych wybierali korespondencję z serwisu, w tym między innymi kod aktywacyjny.

Grupa aby się uwiarygodnić, dokonywała pomiędzy sobą fikcyjnych transakcji, wystawiając sobie pozytywne opinie. Następnie sprawcy wystawiali na aukcji towar po atrakcyjnych cenach w postaci na przykład: telefonów komórkowych, osprzętu GSM, kart doładowujących itp. Zapłata następowała poprzez przelew na konto bankowe użyczone przez zaprzyjaźnione osoby lub swoje własne. Towar jednak nigdy nie trafiał do klienta.

Dotychczas ustalono 76 osób pokrzywdzonych. Sprawcy przyznali się do przestępczego procederu, jak oświadczyli zbierali pieniądze na imprezy i sprzęt komputerowy. O całej sytuacji policjanci natychmiast powiadomili rodziców, którzy zupełnie nie byli świadomi tego co zrobiły ich "pociechy".

© dobreprogramy
s