Niezwykłe komputery – Hex

Wpis ten miał być opublikowany dużo wcześniej, ale dość niedawno udało mi się jakoś przekonać komputer do współpracy i to jeszcze nie do końca, czkawką to wszystko mu się jeszcze odbija i chyba najwyższa już pora pomyśleć o czymś nowym, lecz nie o tym będzie mowa. Mam nadzieje, że spodoba się poniższy wpis, choć pochodzi on można powiedzieć, że z innego świata.

Co mają ze sobą wspólnego ze sobą mrówki, pluszowy miś, zegar z kukułką oraz starodawna trąbka do słuchania? Ano wiele, te rzeczy składają się na bardzo niezwykły komputer. A jak bardzo niezwykły?! No cóż, powstał on w piwnicy wydziału Magii Wysokich Energii, Niewidocznego Uniwersytetu mieszczącego się w Ankh-Morpork. Ta niezwykła miejscowość znajduje się w Świecie Dysku stworzonym przez Sir Terry’ego Prachetta. Może już niektórzy wiedzą o co mi dokładnie chodzi, a mianowicie mam na myśli Hexa - samo naprawiający oraz ulepszający się komputer, w którym co jakiś czas pojawiają się nowe elementy, chociaż nikt nie wie skąd one się tam wzięły. Aha trzeba pamiętać, że Hex to urządzenie przepełnione magią.

Ten niezwykły komputer można włączyć czy też wyłączyć za pomocą wielkiej dźwigni. Podstawowym, pierwszym oraz najważniejszym elementem Hexa są mrówki w szklanych tubach. Sterując tymi owadami można było początkowo przeprowadzać najprostsze obliczenia. Do zmiany drogi tych owadów używano kart perforowanych. Z powodu mrówek, na Hexie znajduje się naklejka Anthill Inside.

Z czasem pojawiają się dodatkowe elementy między innymi zegar z kukułką. W raz z pojawianiem się dodatkowych elementów Hex jest w stanie przeprowadzać coraz to bardziej skomplikowane obliczenia . W pewną Noc Strzeżenia Wiedźm (odpowiednik Wigilii Bożego Narodzenia) otrzymał on od Wiedźmikołaja (odpowiednik Świętego Mikołaja) pluszowego misia. Spotkanie Hexa z Wiedźmikołajem można zobaczyć na filmiku poniżej (filmik jest w języku angielskim).

Z Hexem można się kontaktować na trzy sposoby:


  • można mu wydawać polecenia ustnie
  • można napisać mu polecenie na klawiaturze
  • lub na piśmie odręcznym

Hex odpowiedzi zawsze podaje na piśmie, a pisze za pomocą pióra na sprężynie. Jak polecenie jest czasochłonne to pokazuje się klepsydra (oh! jak to dobrze znamy). Dodatkowym elementem jest także akwarium z rybkami, aby użytkownik miał co robić podczas bardziej skomplikowanych i czasochłonnych obliczeń. W Hexie zamieszkuje także myszka jednakże jej zastosowanie jest bliżej nie znane.
W Hexie tak samo jak w komputerach z ”naszego świata” występują błędy. Jednakże są one troszkę odmienne od tych nam znanych. Wyjęcie Pluszowego Misia otrzymanego od Wiedźmikołaja powoduje błąd +++Mój! Łaaaa!+++ oraz wyłączenie się komputera. Wyłączenie występuje również podczas wyjęcia gniazda myszy, lecz wtedy nie pojawia się żaden komunikat.

Hex nie jest wolny od błędów, czasem, gdy coś jest nie tak, można zobaczyć takie komunikaty:


  • +++ Błąd: Brak Sera. Zacznij Z Początku +++
  • +++ MELON MELON MELON +++
  • +++ Błąd Dzielenia Przez Ogórek. Zainstaluj Wszechświat Ponownie I Rebutuj +++
  • +++ Panie Galaretka! Panie Galaretka! +++
  • +++ Błąd w adresie: ul Kopalnia Melasy 14, Ankh-Morpork +++
  • +++ jedenjednenjedenjedenjedenjeden +++
  • +++ Zacznij Z Początku +++

Kilka książek ze świata dysku zostało zekranizowanych, jedną z nich jest Wiedźmikołaj, w linku poniżej możemy zobaczyć jak mniej więcej może wyglądać Hex.
Jak ktoś jest ciekawy jak wygląda zekranizowany Hex w, może obejrzeć sobie poniżej (filmik jest w języku angielskim):

I jak to nie polubić Hexa? Szkoda tylko, że nie ma go w naszym, realnym świecie…