Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dłuższa praca na Androidzie - czyli jak okiełznać baterię

Każdy użytkownik systemu Android korzystający z tabletu czy smartfona zauważył że jego sprzęt mógłby wytrzymać nieco dłużej niż 1-2 dni na baterii. Wraz z postępem technologicznym baterie otrzymały większe pojemności by móc w pewien sposób być bardziej przydatnymi w nowo powstających urządzeniach. Niestety zwiększenie pojemności o 200-700 mAh zwiększa czas korzystania z baterii o kilka godzin. Jakiś czas temu mogliśmy przeczytać o przeprowadzonych badaniach nad 10-krotnym zwiększeniem pojemności baterii, tworzeniem bardziej przyswajalnych stopów które mogłyby pomieścić większe ilości energii lub o bardzo szybkim - bo 30 sekundowym -ładowaniu naszych cacek. Nawet jak uda się okiełznać te technologie, to wg. Mnie zostaną wprowadzone na rynek za minimum 10 lat, a dobrze by było sobie jakoś poradzić przez ten czas.

Przymierzałem się do napisania tego bloga od dłuższego czasu, gdyż przez lata korzystałem z wielu urządzeń - w tym z Androidem na pokładzie i zawsze największą bolączką była zbyt szybko padająca bateria. A dla mnie zbyt krótko trzymające urządzenie - nawet to z najwyższej półki - jest niczym, skoro po maksymalnie 2-óch dniach muszę znów odwiedzać z ładowarką jakieś gniazdko lub wciąż nosić przy sobie dodatkowe źródło zasilania. Oczywiście nie ma co porównywać wszystkim znanych klasycznych Nokii które bez przeszkód potrafiły wytrzymywać tydzień i więcej. W nowych urządzeniach korzystamy z większych ekranów, nowych funkcji łączenia się, gramy na potęgę lub korzystamy z multimediów ... to wszystko w wielkim stopniu zużywa energię naszych mało wytrzymałych urządzeń. Co prawda raz na jakiś czas jakaś bardziej lub mniej znana firma wyda jakiegoś potwora który wg. słów swoich twórców wytrzyma więcej niż 3-4 dni na jednym ładowaniu, to po premierze okazuje się że ten czas jest bardziej zbliżony do czuwania urządzenia niż jego pracy na nim.

W poniższych przykładach chciałbym pokazać jak niewielkimi kroczkami można wydusić z baterii więcej pojemności, wyłączając zbędne funkcje czy optymalizując sprzęt na te właśnie potrzeby. Postaram się opisywać przykłady jako związane ściśle z urządzeniami na androida, choć w dużej mierze opierać się będę na przykładzie telefonów.

Ustawienia urządzenia

Każdy rozpoczynając swoją zabawę z urządzeniem powinien się zastanowić - "Do czego głównie ma służyć mój sprzęt ?" Dla mnie najważniejszą rzeczą jest bym mógł być mobilny w każdej sytuacji i gdy czegoś nagle będę potrzebował to nie będzie problemów ze skorzystaniem z urządzenia. Można powiedzieć że w tym przypadku jest dla mnie ważna bateria jak i włączone w urządzeniu funkcje. Włączając urządzenie możemy zaobserwować w opcjach masę włączonych funkcji i suwaków (menu, skróty połączeń) odpowiadających za Wi-Fi, Bluetooth, NFC, Synchronizacje ... itp. Mając je włączone przez cały czas - znacznie skracamy żywotność urządzenia. Wyłączenie tych mniej używanych funkcji zwiększy żywotność naszej baterii nawet o 2-3 godziny (zawsze możemy włączyć dane opcje, gdy tylko będziemy chcieli z nich skorzystać).

Inną wg. mnie ważną rzeczą jest zwrócenie uwagi na jasność ekranu w urządzeniu - warto ustawić suwak "jasność" na niższą wartość, ale taką by móc w miarę wyraźnie wszystko przeczytać i nie mieć problemów z korzystaniem z urządzenia. Opcjonalnie radzę zaznaczyć funkcję "Auto", która automatycznie dostosowuje jasność wyświetlanego obrazu do otoczenia (telefon musi być wyposażony w czujnik).

Oczywiście warto też skorzystać z funkcji - zabijania procesów w tle - gdy nie będziemy korzystać z urządzenia przez dłuższy czas, gdyż programy w tle wciąż działają i czekają na nasz powrót do nich. A co za tym idzie - niemiłosiernie zżerają nam zasoby z baterii (nawet do 2 godzin wyjętych z pełnego użytkowania). Najlepiej zamykać te aplikacje które najbardziej obciążają system - gry, aplikacje typu YouTube czy korzystające wciąż z GPS'u jak również odtwarzacze video.

Zainstalowane aplikacje

Instalując aplikacje należy zwrócić uwagę czy nie zabierają one podczas użytkowania sporych ilości energii z baterii, gdyż mając kilka takich aplikacji w systemie drastycznie spada nam moc w akumulatorze. Aplikacje powinno dobierać się z intuicją i dobierać je w taki sposób by nie zaśmiecić systemu zbędnym oprogramowaniem, ale też by te aplikacje nie wymuszały działania w tle. Zawsze możemy wejść w opcję baterii i sprawdzić czy dana aplikacja nie korzysta aż nadto z baterii i jeśli okaże się to prawdą, zawsze możemy podjąć decyzję o jej usunięciu.

W grach należy wystrzegać się wszelkiego rodzaju powiadomień które będą nas wciąż nękały informacją że jest dostępna nowa usługa/opcja w grze lub gier typu MOBA gdzie wciąż musimy być np. podłączeni z siecią - w takich przypadkach bateria potrafi spaść nawet o połowę w ciągu 2-3 godzin użytkowania.

Systemowe oszczędzanie energii

Wiele telefonów posiada wbudowaną opcję oszczędzania energii - wewnętrzną aplikację dostarczaną wraz z systemem operacyjnym, dzięki której możemy zaoszczędzić nawet do 30% baterii. Włączając tą opcję znacznie spada zapotrzebowanie na prąd w naszym urządzeniu, a co za tym idzie spada też komfort pracy. Ale w końcu coś za coś - dłuższa praca na baterii kosztem jakości.

Co tracimy ? Możemy zablokować przesyłanie danych w tle, włączyć wyświetlanie elementów na ekranie w skali szarości lub skorzystać z podstawowych pakietów ograniczenia wydajności poprzez ograniczenie wydajności procesora, zmniejszenie częstotliwości odświeżania ekranu oraz jasności, wyłączeniem GPS'u czy wyłączeniem podświetlania klawiszy funkcyjnych. Za w/w czynności zyskujemy dłuższy czas działania na baterii, co większości przypada do gusta. Choć wiele osób włącza ten tryb by zaraz dorzucić do niego wciąż włączone Wi-Fi czy Bluetooth co sprawia że równie dobrze mogliby sobie odpuścić włączenie tej opcji ...

Bardzo niskie zużycie energii (Galaxy S5)

Xyrcon w swojej recenzji o nowym Samsungu Galaxy S5 wspomniała o "trybie bardzo oszczędnej pracy telefonu". Miałem możliwość przetestowania tej aplikacji systemowej - ba! - wciąż z niej korzystam i mogę z ręką na sercu spokojnie powiedzieć że Samsung wpadł na świetny pomysł. Owe oszczędzanie energii zawiesza większość funkcji systemowych, zostawiając te najbardziej potrzebne, niwelując przy okazji kolorowy wyświetlacz (obraz zaczyna być wyświetlany w skali szarości), aparat, opcje przewijania, rozbudowane menu ... itd.

W tym trybie minimalistycznym posiadamy główny ekran z 6-ma miejscami na wybrane przez nas skróty. A do wyboru mamy opcję dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS, kalkulator, zegar (z opcją budzika), dyktafon, notatki, systemową przeglądarkę internetową, Google+ oraz komunikator ChatOn. Dzięki temu trybowi naprawdę z telefonu można korzystać nawet przez 7-8 dni na jednym ładowaniu. Ja np. pracuję na S5 w ten sposób że włączam ten tryb w pracy (gdzie muszę pracować a nie obijać się ^^) oraz wieczorem gdy idę spać. Warto wspomnieć iż przez te 8-10 godzin bateria spadnie może o maks 1%, co jest świetnym wynikiem przy 3-6% w normalnym trybie pracy. Rozmawiałem na HZ z Henrykiem o możliwościach tej aplikacji i jej potencjale. Pytałem się też o możliwości przeniesienia jej jako zewnętrznej-opcjonalnej aplikacji do sklepu Google, ale nie uzyskałem odpowiedzi gdyż nie miał takiej wiedzy. Mimo wszystko myślę że za jakiś czas pojawi się jakiś mistrzunio który napisze taką apkę właśnie na potrzeby użytkowników systemu android. I jestem pewien że taka aplikacja odniesie niezły sukces.

Aplikacje zewnętrzne

W sklepie Google lub w sklepach z aplikacjami dostarczanych od producentów urządzeń można znaleźć setki aplikacji które pomogą nam w prosty sposób ograniczyć lub nadzorować zużycie energii w naszych urządzeniach. Niestety wiele z nich jest tak napakowana reklamami lub błędami, że korzystanie z nich mija się z celem i zamiast pomagać zaczynają sprawiać problemy. Na szczęście wśród takiej masy aplikacji można znaleźć te najlepsze. Osobiście polecam program do nadzorowania pracy baterii Bateria HD dzięki której możemy sprawdzić na co idzie najwięcej zasobów lub Oszczędzacz baterii.

Oczywiście każdy ma prawo przetestować każdą inną aplikację. Ja testowałem ich masę i dopiero te dwie mi najbardziej przypasowały. Z Baterii HD wciąż korzystam i jest dla mnie najprzyjemniejszą aplikacją przy nadzorowaniu pracy baterii, a z Oszczędzacza baterii nie korzystam już gdyż nauczyłem się samodzielnie korzystać z dostępnych funkcji systemowych. Oczywiście że wygodniej jest to zrobić jednym przyciskiem na ekranie, ale ja po prostu nie lubię instalować dodatkowych, zbędnych mi programów :)

Urządzenia zewnętrzne - tzw. "Powerbanki"

W ostatnim podpunkcie zajmiemy się powerbankami, czyli dodatkowymi - zewnętrznymi bankami energii dla naszych urządzeń. Banki te dodają brakującej mocy naszym urządzeniom, podładowują je i sprawiają wrażenie że nasze urządzenie wreszcie dłużej będzie trzymać energię. Niestety - to bajka. Za to jak ładnie opowiedziana. Zewnętrzne banki energii istnieją w tysiącu form - od dedykowanych plecków do smartfonów, przez małe breloczki, po dodatkowe baterie, kończąc na dużych cegłach z energią.

Sam przez kilka miesięcy szukałem odpowiedniego powerbanku do moich urządzeń, na dłuższe wyjazdy gdzie nie będę miał styczności z gniazdkiem elektrycznym. Na takie wyprawy takie urządzenia mają sens, aczkolwiek nie do końca, gdyż dodatkowe plecki w urządzeniach może i zwiększają pojemność baterii, ale bardzo nagrzewają urządzenie (niskiej jakości materiały nieodprowadzające nadmiaru ciepła), małe breloczki z powerbankiem może i są poręczne, ale nie naładują w pełni tabletu lub telefonu (no chyba że starszy model) a "cegłowate" banki energii zajmują za dużo miejsca, są ciężkie, nieporęczne lub uzbrojone w niepotrzebne bajery takie jak np. latarka lub niskiej jakości ogniwa słoneczne. Wybór jest ciężki, ale można w rozsądnej cenie znaleźć dla siebie dobrą zewnętrzną baterię.

No i doszliśmy do końca - wiem, długi wpis wyszedł ale lepiej by był opisany w jednym blogu niż rozwlekać to na 2-3 dodatkowe. Wyniki procentowe i godzinowe opisane w tym blogu są wynikiem moich testów przeprowadzonych na całej gamie urządzeń. A mam na myśli Samsung Galaxy S3, S5, Ch@t B5330, Nexus 4, Goclever Insignia 785 Pro, ZTE Overture, LG F5 II i Sony Xperia Z1. Oczywiście większość urządzeń które testowałem została mi użyczona - nie jestem na tyle rozrzutny by sobie pozwolić na tyle urządzeń ... i nie mam tylu kieszeni ^^. Mam nadzieję że komuś się moje wypociny przydadzą i dodadzą kilka dodatkowych godzin do spadającej do zera baterii w urządzeniu. W/w porady bardzo się przydają szczególnie w tak ciepłą pogodę jaką mamy teraz w Polsce :) 

porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Hrustus   8 #1 22.07.2014 13:43

Jak ktoś ma root to polecam Greenify. Świetna aplikacja ;)

msnet   22 #2 22.07.2014 13:54

Posiadając smartfon stajemy generalnie przed wyborem: albo będziemy używać smartfona, jak smartfona - wtedy bateria "niknie w oczach", albo będziemy używać smartfona jak zwykłego telefonu - wtedy bateria potrzyma kilka dni. No ale jeśli kupujemy smartfon, by korzystać z niego jak ze zwykłego telefonu, to lepiej kupić zwykły telefon - tam bateria potrzyma jeszcze dłużej :)

Autor edytował komentarz.
Vidivarius   15 #3 22.07.2014 13:56

Wpis jest ciekawie napisany i merytoryczny. Z wieloma opisanymi tu sposobami należy się w całości zgodzić.
O "trybie bardzo oszczędnej pracy telefonu" w S5 nie słyszałem do tej pory. Mój kontakt z Androidem i Samsungiem urwał się niedawno na S3. Niemniej pomysł wydaje się to bardzo sensownym rozwiązaniem.
Czy słyszał ktoś o podobnych patentach na Windows Phone 8?

struart   5 #4 22.07.2014 14:13

Ze wszystkim muszę się tu zgodzić.
Od siebie dodam jednak pewną wskazówkę > Wyłączyć Google NOW i lokalizowanie telefonu przez Usługi Google.
Używać WiFi zamiast 3G gdzie to możliwe i korzystać z trybu 2G jak nie potrzebujemy szybkiego mobilnego internetu.
Zużycie baterii spada łeb na szyję :)

@Vidivarius > http://www.windowsphone.com/en-us/how-to/wp8/phones-and-hardware/battery-making-... może Ci coś pomoże :)

Autor edytował komentarz.
  #5 22.07.2014 14:25

@Hrustus: Greenify nie jest wcale takie super - wybudza często urządzenie, więc w sumie na jedno wychodzi. Jego zaleta to raczej przyśpieszenie, bo zahibernowany klient np. śmieciobooka to appka w tle mniej.

A co do samego wpisu... walczyłem, już nie walczę. Używam LG G2 i trzyma mi dwa dni dosyć intensywnego używania.

- NFC wyłączone, bo nigdy z niego nie korzystam
- Wi-Fi włączone cały czas, tak samo transmisja i 3G - bo mam być online
- Lokalizacja włączona, bo często używam endomondo, a dodatkowo pogodynka z pulpitu niech sama dobiera miejsce
- jasność na auto, acz ustawienie 100% więc jak trzeba to ustawia sobie na maksimum, przydatne ze względu na lato

Oczywiście mógłbym sporo powyłączać.. ale na co mi wtedy terminal?

lordjahu   22 #6 22.07.2014 14:29

@lukasamd - wtedy byś może jeszcze jeden dzień na baterii wytrzymał :)

Piotrek2255   11 #7 22.07.2014 16:17

@lukasamd serio często wybudza czy nie potrafisz się obsługiwać? :P https://www.dropbox.com/s/fll5toqdo8mm36g/Screenshot_2014-07-22-16-13-35.png

Poza tym, szczerze polecam dokupić do Greenify Donation Pack, który pozwala na hibernowanie aplikacji systemowych.

A co do wpisu, oszczędzanie baterii bez root jest o kant d... potłuc, wszystko sprowadza się tylko do ograniczenia wydajności i użyteczności urządzenia. Dopiero root pozwala coś zyskać bez strasznych kompromisów.

Fikoblin   7 #8 22.07.2014 16:22

Tak naprawdę tylko dwie aplikacje mogą nam przedłużyć pracę na baterii:
Wakelock Detector (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.uzumapps.wakelockdetector) - do sprawdzenia, które aplikacje wybudzają telefon ze stanu deep slepp.
Greenify (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify) - wraz z xposed to zamrożenia tych aplikacji.
Reszta "oszczędzaczy baterii" z marketu potrafi tylko wyłączyć wifi/transmisje danych i wyświetlać reklamy.

Polecam również nie korzystanie z internetu mobilnego, jeśli nie mamy pełnego zasięgu 3g - taki telefon działający na granicy zasięgu potrafi brać nawet o połowę więcej baterii. Reszta jest marginalna, nawet wiecznie włączone wifi/gps/bluetooth/nfc nie pobierają dużo energii, jeśli w tle nie działają żadne appki, które co 5 minut korzystają z tych czujników.

lordjahu   22 #9 22.07.2014 16:26

@Fikoblin tylko że w/w przez Ciebie aplikacje wymagają Roota, a ja podałem takie które będą dostępne dla każdego użytkownika urządzenia.

Piotrek2255   11 #10 22.07.2014 16:31

@lordjahu ty nie podałeś przykładów aplikacji, które będą oszczędzać baterię tylko zmniejszać wydajność urządzenia, ograniczać jego funkcjonalność i wyświetlać reklamy.

Kiedy w końcu zrozumiecie, że bez ingerencji w system niczego nie oszczędzacie? Tak się po prostu nie da.

lordjahu   22 #11 22.07.2014 16:39

Oczywiście można całkowicie przebudować system i od podstaw zbudować z tego bardzo wydajny i oszczędny program. Ale wielu ludzi nie ma takich możliwości, ba! a co z osobami starszymi które nie wiedzą nawet co to jest Root ? Mój wpis pisze o ogółach w oszczędzaniu baterii. Oczywiście wiem że jest możliwość bardziej zaawansowanej ingerencji w kod systemu, ale nie miałbym pojęcia jak to zrobić, tym bardziej wytłumaczyć to innym (co daje zaawansowanym użytkownikom pole do popisu).

Piotrek2255   11 #12 22.07.2014 16:44

Jeśli nie chcesz bawić się w roota, to chociaż nie promuj tych szajsowatych aplikacji, które nic nie robią.
Już lepszą opcją oszczędzania baterii dla nie zaawansowanych jest po prostu kupienie powerbanku(nawet najmniejszego)

MaXDemage   19 #13 22.07.2014 17:30

@Piotrek2255: Ale czemu tyle złości? dobry wpis, dobrze przygotowany. Opisano wszystkie możliwe dla normalnego użyszkodnika sposoby oszczędzania baterii w smartfonie. Czy to źle? Czy smartfonami naprawdę mogą chwalić się tylko komputerowe geeki którzy kompilują swoje własne jądra?

Dobry wpis. Dobre porady. Oczywiście więcej można uzyskać grzebiąc głębiej w systemie. Ale komu by się chciało.

Fun fact. Mój WP8.1 pokazuje aktualnie przy całodziennym włączonym wifi, gps, 3g i synchronizacji, że 90% zżarcia baterii to wina rozmów telefonicznych. So yhea. Deal with it.

Piotrek2255   11 #14 22.07.2014 17:52

@MaXDemage wpis jest OK, tylko opisane w nim metody są do bani. Do "normalnego" użytkownika smartfonu nie dociera, że zamiast sobie pomóc, tylko szkodzi, w najlepszym przypadku futruje się placebo.

Przebiegnij się po forach o Androidzie(XDA, ACPL itd) każdy cię wyśmieje i każdy ci powie, że battery doctor i temu podobne cuda, służą tylko wyświetlaniu reklam. Prawda jest taka, że wszystko co robią te aplikacja można zrobić bez nich.

A dlaczego tyle "złości"(w sumie, poddenerwowania)? Bo jak sobie tak jeden z drugim napomaga tymi "cudami" to później muszę się na forach przekopywać przez posty pt "pomocy! telefon mi muli!!!" albo "nie działa mi... ratunku!!"

Autor edytował komentarz.
LoczeQ123   5 #15 22.07.2014 19:38

@msnet: Problem w tym że aktualnie osoby które chcą przedłużyć umowe u operatora i coś wybrać to mają do wyboru albo typowe low end albo smartphone z baterią trzymającą 1-2 dni. Sam miałem ostatnio taki przypadek w rodzinie że osoba która chciała przedłużyć umowe w Orange i wziąść nowy telefon w ramach przedłużania umowy nie miała wyboru. Osoba ta chciała telefon ładny, prosty, NIEDOTYKOWY, z długo trzymającą baterią i w miare dobrym aparatem. Ostateczny wybór padł na praktycznie jedyną Nokię 515 jeszcze nawet sprowadzaną na specjalne życzenie...Innego wyboru praktycznie nie było. Powiem więcej: ta osoba boi się że za 2 lata już praktycznie wyboru żadnego mieć nie będzie a telefonów dotykowych wręcz nie cierpi i nie lubi się nimi posługiwać.

  #16 22.07.2014 20:07

@Fikoblin, @Piotrek2255 marudzicie i to ostro. To nieprawda, że reszta nic nie daje, a Greenify + Wakelock Detector to cud maliny. Dlaczego nie? Bo mogę mieć oba, używać idealnie... a włączony Google Now i tak mi zje 50%. Lordjahu przedstawił proste, uniwersalne sposoby, które również są ważne. A w zasadzie ważniejsze, bo do wykorzystania przez każdego.

Frankfurterium   10 #17 22.07.2014 20:41

A mój półroczny Overmax za 300 zł nadal bez żadnych dziwnych aplikacji chodzi trzy tygodnie bez ładowania. Bez używania internetu i w mieście z dobrym zasięgiem, ale jednak.

Piotrek2255   11 #18 22.07.2014 20:42

@lukasamd a co ci greenify zawiniło w tym, że Google zazdroszcząc Siri wydało takiego bateriożernego gniota?

Lukas, jako użytkownik największego forum o Androidzie w Polsce i użytkownik custom romów nie powinieneś przyklaskiwać takim bzdurom. Obaj wiemy, że to nie ma nic wspólnego z oszczędzaniem baterii, bo tego bez ingerencji w system nie da się osiągnąć. To jest taki sam mit jak ten o task killerach.

  #19 22.07.2014 20:45

@Piotrek2255: Obaj wiemy, że wyłączenie NFC, Wi-Fi, transmisji, GPS czy też 3G TEŻ MA wpływ. I to ogromny, większy, niż sprawy związane z oprogramowaniem. Jeżeli uważasz inaczej.. cóż, ja swoje powiedziałem i swoje wiem.

Piotrek2255   11 #20 22.07.2014 20:51

@Frankfurterium: to w takim razie po co kupiłeś smartfona skoro używasz go jak normalnego telefonu? Nie lepiej i taniej było kupić jakąś Nokie czy Solida? ;)

@lukasamd to są akurat oczywiste oczywistości i w tym względzie nie trzeba ludzi edukować.

Frankfurterium   10 #21 22.07.2014 21:43

Był w podobnej cenie (Overmax nawet tańszy), a raz na ruski rok zdarza mi się odpalić apkę inną niż budzik albo radio.

Autor edytował komentarz.
  #22 22.07.2014 21:56

@Piotrek2255: Nie trzeba? Zdziwiłbyś się :)

  #23 22.07.2014 22:37

Jeżeli mam zrezygnować ze wszystkiego co ma do zaoferowania smartfon, żeby wytrzymał te kilka godzin dłużej... to sobie kupię zwykły telefon za kilka złociszy.

Piotrek2255   11 #24 22.07.2014 22:50

@lukasamd ja przez rok pracowałem w sklepie z telefonami komórkowymi(reklama zakazana) i powiem ci, że przez ten czas to najwięcej problemów i tłumaczeń miałem z osobami młodymi, natomiast osoby starsze po prostu poszły na logikę i jak coś szło nie tak to zajrzały do instrukcji obsługi.
Akurat o GPS, Wi-Fi, NFC i 3G stoi w każdej instrukcji, więc dalej obstaję przy stanowisku, że nie trzeba i ludzie potrafią sami dojść do wiedzy.

  #25 23.07.2014 08:41

@msnet: Kupujemy też smartfona, bo nie mamy za bardzo wyboru. Kupujemy też żeby CZASAMI używać "smart funkcji" i bateria też wytrzyma kilka dni. Nie zawsze jest mi wszystko potrzebne na raz, a włączenie/wyłączenie danej funkcji to chyba nie problem?
Zdarzyło mi się na LG 4X HD (Tegra3) wytrzymać 12 dni :) (2 rdzenie wyłączone i downclock do 475MHz) a telefon służył tylko do smsów i kilkunastu połączeń.
Jest za to inny problem, na rynku nie ma w zasadzie nowych, dobrych "zwykłych" telefonów, w większości to tandetne badziewie.

wonsik   7 #26 23.07.2014 12:11

@Piotrek2255, zluzuj poślady bo Ci żyłka strzeli.
Powiedz mi szczerze, ile ludzi czyta instrukcję, a ile z nich dokładnie przeczyta to co tam jest napisane?
Ludzie to idioci, którzy idą po najmniejszej linii oporu. Więc prościej zrobić taki wpis do przeczytania, jak mają szperać po instrukcji.
Wpis jest dla ZU, jak np. moja siostra, która wie, że ma telefon z androidem i tyle. Przejrzała instrukcje, ale nie bardzo wie o co chodzi. Jakbyś zaczął jej mówić o 2G, 3G, NFC, roocie, wgrywaniu custom romu z innymi kernelami, to by powiedziała byś spadał. Nauczyłem ją tyle co w tym wpisie. Wyłącz to, to i to. Ta opcja w zależności od potrzeb itd.
Użytkownik bardziej zaawansowany, który będzie chciał wycisnąć max z smartfonu, poszuka odpowiedniego i stabilnego romu, dobrego kernela, zmniejszy taktowanie procesora itd.

msnet   22 #27 23.07.2014 12:42

@Anonim (niezalogowany): I tu się muszę zgodzić - zapanowała istna mania na smartfony. Ludzie je zaczęli kupować, nawet ich nie potrzebując i nie używając do niczego więcej, niż rozmowy i SMS-y, więc producenci zaczęli ich produkować coraz więcej, kosztem zwykłych "słuchawek". Teraz wciskają je dosłownie wszędzie...

sr57be45   7 #28 23.07.2014 14:49

THL 5000 albo dodatkowy mały ekranik + fizyczne przyciski do dzwonienia i czynności tekstowych. :F

misiek440v2   7 #29 23.07.2014 18:26

Panowie jakiś program co potrafi zmieniać 2g/3g w zależności od lokalizacji lub po wykryciu znanego wifi na stocku nexusie 4 (kk 4.4.4)(su jest) ? tasker działa tylko z cm

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #30 23.07.2014 18:48

@misiek440v2: w niektórych Xperiach w opcjach zasilania jest opcja "WiFi zależne od lokalizacji"- sieć wifi jest włączana automatycznie gdy sprzęt znajdzie się w zasięgu sieci WiFi (działo to w oparciu o nadajniki GSM operatora). Poszukaj na XDA może jest port tej funkcji na inne urządzenia

misiek440v2   7 #31 23.07.2014 18:51

@xomo_pl: ale mi nie o chodzi o wifi tylko o przełącznik 2g/3g

xomo_pl   24 #32 23.07.2014 20:52

@misiek440v2: widocznie opatrznie zrozumiałem poprzedni komentarz od Ciebie. Tak czy owak jeśli coś jest to albo na Google Play albo na XDAforum.

Ziendal7   9 #33 24.07.2014 10:19

Z doświadczenia mogę powiedzieć że, NFC nie zżera energii (przynajmniej gdy czeka na połączenie) ewentualnie poniżej 1 procenta. W sumie po to ta technologia została opracowana.
W moim przypadku Google Now nie zjadał jakoś sporo energii, na wykresie fakt pokazywało się 10-20 procent. Ale w praktyce telefon pracował tak samo długo.

Szkoda że 3G zużywa tyle energii, baterii poza domem nie wystarcza na ciągłą transmisję :(.

  #34 25.07.2014 20:47

@misiek440v2: jest jeszcze darmowa llama, ale tez przy opcji zmiany 2g/3g widze dopisek o wymaganym CM7+. Wyglada na to, ze to faktycznie samego systemu choc tak czy inaczej moze warto sprawdzic.

Axles   18 #35 25.07.2014 22:25

Bardzo dobry i treściwy wpis. Mnie telefon wytrzyma maksymalnie 1,5 dnia przy normalnym użytkowaniu, ale bateria ma już ponad 2 lata, a przy bardzo intensywnym czyli gps+3g+aplikacja cały czas na głównym ekranie = 5h i tyle.

misiek440v2   7 #36 26.07.2014 11:30

@BlahFFF (niezalogowany): na razie rozwiązałem problem doraźnie za pomocą xposed i zmiany 2g/3g od sieci wifi

#r2d2#   13 #37 27.07.2014 22:43

Fajny, merytoryczny wpis. Brawa dla autora ;-)

  #38 28.07.2014 09:38

Ja na moim Lenovo A850 bez żadnego specjalnych kombinacji z oszczędzaniem energii ładuje telefon co 3-4dni. Max kiedyś było koło 9dni gdy telefon praktycznie leżal na czuwaniu z włączonym wifi jedynie.
Normalne korzystanie to synchronizacja maili (K9Mail), przesyłek i pogody co pół godziny, w pracy i w domu połączony do wifi. W drodze do pracy słuchanie mp3 okolo godzina dziennie. System oryginalny S121.ROW, jedynie co powyłączane pierdoły w Disable Service.
Śmiać mi się chce gdy widzę u innych te Szajsungi S3 i S4 na okrągło podłączone pod ładowarki w pracy.

lordjahu   22 #39 28.07.2014 11:46

@ktug (niezalogowany): "Normalne korzystanie to synchronizacja maili (K9Mail), przesyłek i pogody co pół godziny, w pracy i w domu połączony do wifi. W drodze do pracy słuchanie mp3 okolo godzina dziennie" - przy takim uzytkowaniu to ja mam 5 dni na baterii, każdy inny podobnie. A to że ktoś podłącza codziennie ładowarkę to głównie wina zbyt długich godzin spędzonych podczas grania na urządzeniu lub korzystania z multimediów.

dark__jedi   12 #40 28.07.2014 19:12

Na SGS/SGS3/SGN3 doszedłem do takich wniosków:
- najbardziej bateria leci na transferze danych - korzystać trzeba, więc bez zmian;
- ustawienie sieci 2G na sztywno - największy zysk energii,
- wyłączenie automatycznych synchronizacji usług google,
- wyłączenie automatycznych synchronizacji w instalowanych aplikacjach,
- w 4.4 w ustawieniach - odznaczone: pokazuj powiadomienia, w aplikacjach które ciągle wyświetlają notyfikacje,
- czasami apka się przywiesi i zaczyna się zwiększony pobór prądu - raz na kilka dni robię restart telefonu (nie wiadomo, która apka się zwiesiła - chyba, że sprawdzi się Wakelock Detector, ale nie w 4.4 bez roota)
- podświetlenie ekrany w trybie ręcznym (mam kilka widgetów tej samej funkcji: 5%,15%, 30%, 50%), dosłownie jednym tapnięciem zmieniam podświetlenie
- niektóre apki są po prostu źle napisane i same z siebie biorą za dużo prądu - szukam zamiennika,

przy takich ustawieniach każdy telefon dostaje kopa w postaci wydłużonej pracy, niezależnie od producenta telefonu. Telefon (SGN3) użytkuje dosyć intensywnie, poczta, bardzo dużo internetu (przeglądarka i RSS).
`

Autor edytował komentarz.
  #41 25.12.2014 21:38

@#r2d2#: tak bardzo merytoryczny :>
te porady nic nie dają, dodatkowo reklamy wyświetlane w tych aplikacjach powodują kolejne zużycie zasobów i energii...

  #42 24.04.2015 13:07

@Piotrek2255: zgadzam sie z toba o tych pseudo aplikacjach.Jezeli komus zalezy na telefonie to moze wejsc sobie tak jak napisales na xda polecam lub podobne strony i tam jest opisane co i jak sa rowniez komentarze.

  #43 13.06.2015 12:12

@Anonim (niezalogowany): Nie pisz "gupot" że niby nie ma dobrych zwyklaków. Np. Samsung gt-s5610 a jeżeli chodzi o 4xhd to ja przy dość intensywnym używaniu ładuję dwa razy dziennie.

  #44 13.07.2015 12:42

Juz jakis czas temu zastosowalam powyzsze metody. Bateria trzyma mi nawet nie pół dnia a raptem z 8 godzin. Winny jest wyswietlacz , zuzywa 70% baterii. Mam go sciemnionego na maksa i zadnych wygaszaczy. Sama go wygaszam przyciskiem. Po wylaczeniu wielu innych aplikacji z ekranem udalo mi sie jednego dnia zejsc do 59% zużycia.

lordjahu   22 #45 13.07.2015 14:58

@janka gd (niezalogowany): a jaki model telefonu ?

hetmanrafalhetman   2 #46 20.05.2016 23:04

Samemu miałem od dawna problem z telefonem i tym że bateria traciła energię w oczach, jako tako rozwiązałem go po przez wyłączenie wszystkiego co się dało. Przyda się takie podsumowanie sztuczek na nietypowe oszczędzanie baterii http://www.open-youweb.com/jak-wydluzyc-czas-pracy-baterii-telefonu-smartfona/ ogólnie warto wyłączyć wszystko co jest przetwarzane w tle, to wiele oszczędzi cennego prądu , jak i powiadomienia itp. MI to pomogło choć przydało by się aby było tego jeszcze więcej, może jeszcze ktoś zna inne pomysły?

  #47 30.05.2016 11:18

Bardzo fajny artykuł – dużo o tym jak oszczędzać na telefonie

  #48 24.07.2016 22:40

@msnet: przecietny smartfon padnie ci po 3 dniach nawet jezeli bedziesz go uzywal jak nokie 3310

  #49 31.08.2016 20:09

Posiadam telefon Samsung Galaxy Grand Prime +.
Moim problemem jest - włączyłam tryb niskiego zużycia baterii, po wyłączeniu tej funkcji w moim telefonie większość aplikacji była wyłączona i nie dało się ich włączyć. Nie wiem jak mam sobie z tym poradzić. Proszę o pomoc.

  #50 03.11.2016 21:17

@Frankfurterium: Overmax to złom a baterie ma oszukane o mniejszej pojemności niż powinny być, przyklad 4510 expi, bateria niby 2000 a tak na prawde 1350

  #51 02.02.2017 18:27

Co do powerbanków to one są stworzone nie jako zamiana gniazdka na przenosne urządzenie z bankiem energii ale po to,że jak ci bateria padnie w telefonie to żebyś mu dał troszke energi żeby móc napisac eska czy wykonac pilny telefon do znajomego lub też do innych urządzeń.Te powerbanki nagrzewają się ale to jest w tych urządzeniach normalne.Więc ogólnie mówiąc powerbank nie może być zamiennikiem do ładowania urządzenia.