Genesis Oxid 250 — tania i podświetlana podstawka chłodząca pod laptopa

Marka Genesis dodała do swojego portfolio kolejny produkt. Tym razem to nie kolejny gryzoń czy klawiatura mechaniczna, a ... podstawka chłodząca pod laptopa. Generalnie większość graczy korzysta z komputerów stacjonarnych choć zdarzają się i tacy którzy w komputerach mobilnych widzą większy sens i możliwości, ale nagminnym problemem zawsze było odprowadzanie ciepła. Co prawda wiele laptopów posiada stosowne układy chłodzące, ale co gdy takowe nie działają wydajnie? Dla takich problemów stworzona została podstawka chłodząca Genesis Oxid 250

Niczym dron w zabudowie

Po wyjęciu podstawki z pudełka otrzymujemy dodatkowo instrukcję obsługi oraz dedykowany kabel zasilający USB-USB. Genesis Oxid 250 jest przystosowana do laptopów o przekątnej do 17 cali a dzięki swojej konstrukcji zapewnia optymalny przepływ powietrza.

Urządzenie zostało wykonane w większości z plastiku oraz elementów metalowych. Dominuje tu czerń a boki oraz wiatraki zostały pokryte czerwonymi elementami, kojarzonymi zwykle z linią marki. Pod główną kratą znajdują się 4 podświetlane na czerwono wentylatory. Na froncie możemy znaleźć odginaną stopkę zabezpieczającą przed przesuwaniem się laptopa w dół obudowy.

Z tyłu, tuż pod logo producenta znajdziemy dwa porty USB oraz kółeczko zasilające. Z racji tego iż podstawka ta wymaga do działania zewnętrznego źródła zasilania, do podłączenia będziemy potrzebowali dołączonego do zestawu kabla USB.

Na dole znajdziemy odginane stopki, które możemy wyregulować w 4 stopniach wysokości. Problem jest niestety taki że są one bardzo koślawo zamocowane i sprawiają wrażenie że długo nie podziałają w obecnej formie. 

Specyfikacja

  • Wentylatory - 4x 140x140x15 mm
  • Wielkość laptopa - do 17 cali
  • Podświetlenie - LED / czerwone
  • Przepływ powietrza - 110 CFM
  • Poziom hałasu - 35 dB(A)
  • Typ złącza - 2x USB
  • Regulacja wysokości - 4 stopnie
  • Wymiary - 410 x 305 x 30 mm

Podłączenie i użytkowanie

Przed podłączeniem do zasilania, należy podkładkę odpowiednio ustawić. W tym celu należy ustawić przy pomocy plastikowych nóżek odpowiedni kąt nachylenia. Do naszej dyspozycji mamy 4 stopnie, choć oczywiście możemy pozostać przy płaskim. Przy pomocy dołączonego kabelka łączymy nasz sprzęt z podstawką i uruchamiamy ją przy pomocy czerwonego kółeczka zasilającego. Należy je delikatnie przesunąć w prawo aż usłyszymy lekkie trzaśnięcie. Odgłos ten inicjuje poprawne uruchomienie a odznaczy się to czerwonym podświetleniem wiatraczków i ich rozruchem. 

Im dalej w prawo przesuniemy kółeczko tym mocniej zostaną podświetlone wiatraczki i przy okazji zwiększy się ich prędkość obrotowa. Na szczęście prędkość tą możemy w każdym momencie zmniejszyć a nawet wyłączyć, choć stosowniej będzie wyjąć wtyczkę. Gdy podłączymy laptopa do podstawki, drugi port USB będzie nam służył jako gniazdo zasilające. Przyda się szczególnie w momencie podładowania urządzenia zewnętrznego.

Niestety nie miałem możliwości testować owej podstawki gdy miałem na warsztacie Acer Predator Triton 700, ale w przypadku domowego laptopa Asusa mogłem zrobić wyjątek. Ta leciwa już jednostka ma tendencję do częstego przegrzewania się podczas mało wymagających tytułów więc nie musiałem się nader silić, by nieco ją rozgrzać. Podstawka w takim momencie dobrze spełnia swoją rolę, choć waga urządzenia może mieć też negatywny wpływ na plastikowe nóżki, czyniąc lekkie kołatanie sprzętu na boki a przy nieostrożnym użytkowaniu nawet wyłamanie nóżek. 

Podsumowanie

Marka Genesis znów próbuje wypuścić na rynek dobre, ale w tym wypadku - nie do końca przemyślane urządzenie. Podstawka ta generuje duże obroty wentylatorów, umożliwiające dobre chłodzenie laptopa od spodu, ale zbytnia przesada elementów plastikowych sprawia że na drobnych nóżkach, sprzęt może zacząć się bujać podczas wymagającej rozgrywki. Choć gdyby skupić się na półce cenowej to wcale nie ma tragedii. Genesis Oxid 250 możemy zakupić w cenie około 99 złotych. Z racji grania na PC nie mógłbym go za bardzo polecić, ale napiszę tak - idealnie chłodzi obolałe nadgarstki po wymagających meczach turniejowych w CS:GO.