Genesis Xenon 750 — mysz dla gracza do zadań specjalnych. Jest tanio i efektownie!

Marka Genesis przyzwyczaiła już nas do taniej elektroniki użytkowej, w większości przypadków skierowanej dla graczy. Na łamach bloga udało mi się wam przedstawić kilka modeli z serii Krypton - 400, 500 oraz 800, charakteryzujące się przystępną ceną i dobrą specyfikacją. Niedawno swoją premierę miał Xenon 750 - gryzoń należący do linii profesjonalnych urządzeń producenta. Prócz mocnych parametrów, cechuje go przystępny design oraz to co najważniejsze w urządzeniach dla graczy - wielobarwne podświetlenie.

Budowa i wykonanie

Gryzoń jak zwykle zapakowany został w tekturowe pudełko, w którym prócz samego urządzenia znajdziemy krótką instrukcję obsługi, zapasowe ślizgacze oraz naklejkę od producenta. Do zestawu dodano dwie plastikowe płytki oparte na magnesach, pełniących tutaj rolę dodatkowej personalizacji dla urządzenia.

Gdy pierwszy raz wziąłem urządzenie do ręki, miałem nieodparte wrażenie że z takiego korzystam na co dzień. Otóż podobne odczucie mam w przypadku korzystania z mojej bazowej myszy - Razer Deathadder Elite. Ma ona bardzo zbliżoną budowę i podobny chwyt, z kilkoma różnicami na tle konstruktorskim.

Na froncie urządzenia, prócz dwóch domyślnych przycisków funkcyjnych, znajdziemy podświetlaną rolkę pokrytą gumowym materiałem a pod nią dwa przyciski do wywoływania określonej czułości. Tuż pod naszą dłonią znajduje się podświetlone logo producenta. Na prawej i lewej krawędzi producent zainstalował cienki pasek LEDów, którego wyświetlane kolory dostosujemy w domyślnej aplikacji producenta.

Nowością jest tutaj możliwość wymiany bocznych paneli na inne. Domyślnie korzystamy z prostych zabudów. By je zdjąć należy podważyć je od spodu i wyjąć - wsparte są one na magnesach. Wymienić je możemy na futurystyczne wykończenie, mające dodatkowe oparcie na kciuk oraz 4 i 5 palec. 

Osobiście jestem przyzwyczajony do domyślnego wyglądu i z nim spędziłem najwięcej czasu podczas testów. Na spodzie gryzonia znajdziemy gumowe nakładki umożliwiające zgrabne i bezproblemowe poruszanie się urządzenia po blacie.

Specyfikacja techniczna

  • Sensor - optyczny PMW3330
  • Czułość - zakres od 100 do 10200 Dpi
  • Szybkość przetwarzania danych - 8000 fps
  • Szybkość śledzenia - 150 ips
  • Akceleracja - do 30G
  • Raportowanie - 1000 Hz
  • Podświetlenie - RGB z efektem Prismo
  • Przewód - 180 cm USB w oplocie
  • Wymiary - 124 x 73 x 43 mm
  • Waga - 92 gramy

Szybkie parowanie

Użytkowanie gryzonia jest banalnie proste. Wystarczy je podłączyć poprzez kabel USB do komputera by móc bez problemów korzystać z dobrodziejstw jego możliwości. Dzięki wbudowanej pamięci w urządzenie, możliwa jest zmiana parametrów pod nasze preferencje i zapamiętanie ich, przy korzystaniu z innego komputera. By otrzymać dostęp do nich, należy pobrać oprogramowanie producenta. Po jego zainstalowaniu i uruchomieniu, naszym oczom ukazuje się dość rozbudowana aplikacja do zarządzania parametrami. 

Po lewej stronie otrzymujemy dostęp do zmiany ustawień przycisków oraz mamy możliwość zapisania ich w postaci profili. Po prawej stronie możemy ustawić pod nas czułość ruchów myszy, efekt i kolor podświetlenia oraz odpowiednie ustawienia DPI. 

Po zatwierdzeniu przez nas ustawień możemy bez przeszkód zacząć korzystać z myszki. Po wybraniu interesującej nas czułości, kolor logo jak i suwaka zmieni się na odpowiednio wybraną barwę określającą dane DPI. 

Wrażenia z użytkowania

Producent wyposażył Xenon 750 w sensor PMW3330 który charakteryzuje się bardzo wysoką precyzją. Dzięki prostemu systemowi personalizacji i ustawień pod własne preferencje, możemy tak regulować czułość że bez problemów uzyskamy dostęp w zakresie od 100 do 10200 DPI - nie muszę chyba wspominać jak bardzo przyda nam się to w grach komputerowych. Do naszej dyspozycji oddano co prawda tylko 6 progów ustawień czułości, ale w zupełności wystarczą one do przypisania profilu do pracy i do wybranych tytułów.

Zastosowane tu przełączniki, to dobrze znane OMRON wytrzymujące do 10 mln kliknięć. Także nie mamy tutaj do czynienia z badziewnym sprzętem a z dobrym jakościowo i tanim akcesorium, nie tylko dla gracza. Podczas testów spędziłem dwa tygodnie na ogrywaniu przy pomocy tej myszki w takie tytuły jak Fortnite, CS:GO oraz w niedawno recenzowanego Frostpunka. Na myszce udało mi się sklecić dwa ostatnie wpisy oraz popracować nad kilkoma filmowymi projektami. Gryzoń od Genesis okazał się być dobrym wyborem między jakością a ceną, w którym to idealnie się odnajduje.

Oczywiście każdy z nas może mieć zastrzeżenia do tego typu sprzętu, choć wielu problemów z nim podczas testów nie uświadczyłem. Oczywiście mogę winę zrzucić na dodatkowe zamienniki obudowy, ale to raczej moja subiektywna opinia - po prostu mi nie leżą, a skorzystałem z nich raptem ze 2 razy. 

Podsumowanie

Jestem nieco zmieszany pozytywnymi wynikami, po 2 tygodniach zabawy z nowym gryzoniem od Genesis. Xenon 750 określa nienagannej jakości konstrukcja oraz niezła specyfikacja techniczna. Do tego dochodzą spore możliwości personalizacji podświetlenia oraz parametrów czułości. Dodane do zestawu panele boczne może się komuś spodobają, choć ja mam po nich dość mieszane odczucia. Obecnie gryzonia można dostać na rynku już za około 150zł. To bardzo dobra cena jak na możliwości które go charakteryzują.