Logickeyboard do Adobe Premiere Pro. Testy klawiatury skierowanej dla profesjonalistów!

Tak się kiedyś zacząłem zastanawiać, jak naprawdę wygląda praca profesjonalisty zajmującego się dla przykładu, montażem filmów. Interesujące było dla mnie to, czy potrzebuje do pracy jakichś wymyślnych akcesoriów czy bazuje na prostych, dostępnych urządzeniach wskazujących. Szybko okazało się że mój kolega z pracy zajmuje się właśnie składaniem filmów, w słynnym edytorze - Adobe Premiere Pro. 

Do codziennej pracy wykorzystuje zwykłą myszkę oraz klawiaturę, które są dla niego wystarczające. Tak się złożyło że dzięki owocnej współpracy z internetowym sklepem z oprogramowaniem Vebo.pl, otrzymałem na czas testów specjalną klawiaturę dla profesjonalistów. Model Adobe Premiere Pro CC PC Backlit Astra Keyboard jest skierowany dla osób zajmujących się pracą właśnie na tym programie, oferując podświetlenie klawiszy, dobry skok przycisków oraz opisane na nich skróty programowe.

Grupa docelowa

Zanim jednak przejdziemy do tytułowej klawiatury, należy co nieco napomknąć o marce Logickeyboard. Firma ta wydała na rynek klawiatury do profesjonalnych rozwiązań dla grafików, dźwiękowców, montażystów oraz amatorów. Każda z nich wyróżnia się na tle pozostałych, unikalną konstrukcją oraz opisem klawiszy pod dany produkt. Na stronie producenta, mamy możliwość wyselekcjonowanego wyboru idealnego dla nas modelu spośród dedykowanych programów oraz typu urządzeń na którym przyjdzie nam pracować.

Profile przycisków są specjalnie tworzone do znanych i cenionych przez profesjonalistów programów, takich jak np: Adobe After Effects, Autodesk Smoke, FL Studio, Presonus Studio One czy Adobe Photoshop. Po wybraniu interesującego nas programu, należy wybrać jeszcze platformę sprzętową w postaci - klawiatury PC i MAC lub specjalne nakładki na MacBooki. A jest w czym wybierać!

Mało ale konkretnie

Urządzenie przychodzi do nas w podłużnym, białym pudełku oznaczonym logiem producenta. Po jego otwarciu naszym oczom ukazuje się zapakowana klawiatura z wbudowanym kabelkiem z podwójnym wyjściem USB. Tuż pod nią znajdziemy instrukcję czyszczenia wraz z jednorazową szmatką oraz silikonową nakładkę.

Urządzenie to waży 950 gram i świetnie leży na biurku, a dzięki gumowym ochraniaczom na nóżkach nie przesuwa się. Obudowa została wykonana z czarnego plastiku imitującego szczotkowane aluminium. Zauważyłem też że nie ma ona tendencji do tak częstego brudzenia się, jak to bywa w klasycznych modelach. Z tyłu urządzenia wychodzi kabel zasilający USB wraz z dodatkową przejściówką do obsługi portu na klawiaturze.

Ten został wbudowany tylko w standardzie 2.0, więc nici z wydajnej pracy na szybkich dyskach przenośnych. Trochę to boli, gdyż zastosowanie szybszego portu byłoby nieocenione w przypadku wydajnej pracy na dużych plikach, szczególnie w przypadku edytorów filmowych. Stopka klawiatury jest stała, bez możliwości jej podniesienia.

Skupiając się na klawiszach - mamy do czynienia do klawiszami membranowymi płaskimi, ze świetnym skokiem. Zostały one pokryte kolorowymi oznaczeniami skrótów, z których na co dzień korzysta się podczas pracy na programach. Oznacza to że osoby które mają problemy z zapamiętaniem całej gamy przydatnych komend, będą mogły od teraz korzystać z podpowiedzi opisanych na klawiszach.

Specyfikacja techniczna

  • System - Windows 2000, XP, Vista, 7, 8, 10
  • Ilość klawiszy - 104 (ANSI) / 105 (ISO)
  • Napięcie - 5 V
  • Wymiary - 44,6 x 15 x 3 cm
  • Waga - 950 gram

Parowanie i wrażenia z użytkowania

Sama idea powstania tej klawiatury, ma na celu ułatwienie pracy grafikom, dźwiękowcom oraz wszelakim montażystom w ukróceniu czasu spędzonego w mozolnym szukaniu opcji wyboru. Co prawda większość profesjonalistów korzysta już z gotowych makr, nawet są też tacy co mają więcej niż jedną klawiaturę podpiętą pod system i na raz z nich wszystkich korzystają. 

Pracując na klasycznej klawiaturze, wiele razy miałem problem ze znalezieniem danej opcji polegając na masie "zapamiętanych" skrótów lub bezowocnie wyszukując opcji za pomocą myszki. Nie dość że zabiera to dużo czasu, może też pogłębiać naszą frustrację. Dzięki podziałowi na kolory nie musimy już błądzić w poszukiwaniu danego skrótu. Te zostały podzielone na sekcje oraz funkcje, odpowiadające zlokalizowanym na ekranie elementom. W przypadku innych programów do edycji, jest podobnie.

Producent w tej wersji klawiatury zainstalował 5 stopniowe podświetlenie białym światłem. Oznaczenia na klawiszach są przeźroczyste więc nie tylko podświetla się jego obwód ale również wartość. Najniższy stopień podświetlenia jest przyjemny dla oka, a najwyższy bardzo przydaje się podczas pracy w trudnych warunkach oświetleniowych.

Podsumowanie

Jestem więcej niż zadowolony z pracy i możliwości tej klawiatury. Oznaczenia na klawiszach są bardzo pomocne, tym bardziej w przypadku tworzenia dużych projektów bez konieczności szukania na cito stosownych skrótów. Urządzenie to odznacza się również świetną i wytrzymałą konstrukcją a jej stosunek ceny do jakości i możliwości jest zadziwiająco dobry. Za wersję podstawową przyjdzie nam zapłacić około 619 zł. Nie jest to też mała cena za klawiaturę ze skrótami do programów, ale na pewno przyda się ona do zastosowań profesjonalnych a nie do grania.