Manta DLB002 — posłuchajmy muzyki z żarówki

Rynek gadżetów mobilnych wręcz pęka w szwach. Wszędzie pełno ofert smart-zegarków, inteligentnych akcesoriów lub mało przydatnych przedmiotów, które kupujemy głównie by resztę swoich dni przeleżały w szafie. Oczywiście często się zdarza że wśród tej masy przedmiotów znajdziemy perełki, których akuratnie poszukujemy. Około dwa lata temu moja znajoma zakupiła zewnętrzny głośnik bluetooth. Mimo posiadania dość donośnego głośnika w smartfonie, doszła do wniosku że dodatkowy głośnik doda nieco mocy odtwarzanym utworom i zniweluje nad-bas przy pełnej głośności urządzenia. I nie myliła się — od razu można zauważyć różnicę a i milej się słucha muzyki.

Kilka tygodni temu znalazłem jeden z takich właśnie dodatkowych przedmiotów. Niby klasyczny głośnik bluetooth ale usytuowany w ... żarówce. Zapewne w tym momencie niektórzy zaczynają się głowić — "po co to komu?". Otóż na pierwszy rzut oka to zwykła żarówka LED z głośnikiem, ale po jej dłuższym użytkowaniu śmiem stwierdzić że to całkiem przydatny gadżet.

Zestaw

Manta Smart LED Bulb with Speaker BT (DLB002) to pełna nazwa testowanego urządzenia, czyli tytułowej smart-żarówki. Urządzenie to znajduje się w kartonowym pudełku na którym wyczytamy informacje dot. żarówki, takie jak jej specyfikację techniczną i najważniejsze cechy. Prócz żarówki, w pudełku znajdziemy również instrukcję obsługi w języku Polskim i Angielskim. Trzeba przyznać że instrukcja została należycie przetłumaczona i rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące użytkowania urządzenia.

Do mojego zestawu otrzymałem dodatkowo adapter (z dodatkowym włącznikiem) który jest sprzedawany osobno, a w który mogę wkręcić żarówkę i podłączyć ją bezpośrednio do gniazdka prądowego. To urządzenie jest niestety sprzedawane oddzielnie, ale na szczęście smart-żarówka nie wymaga jego posiadania do sprawnego korzystania z niej. Sam adapter to typowa chińszczyzna. Oba bolce nachodzą na siebie, więc przed włożeniem do gniazdka należy je wyprostować, a po zamocowaniu żarówki do gniazdka w ścianie szybko zauważymy że ta będzie miała tendencje do stykania się z nią. Na rynku w podobnej cenie można znaleźć tańsze i bogatsze zamienniki. Żarówka ma gwint E27, więc posiada dość uniwersalne wejście.

Biorąc smart-żarówkę w ręce od razu zauważymy że całość obudowy została wykonana z dobrej jakości plastiku. Pomiędzy żarówką a obudową zlokalizowane są szparki które odpowiedzialne są za rozprowadzanie dźwięku we wszystkich kierunkach. Ustawiając urządzenie pod światło, zauważymy że w środku znajduje się mniejsza żarówka. Można było nieco odchudzić urządzenie i ściślej wszystko zamontować, lecz myślę iż byłyby wtedy większe problemy z nagrzewaniem się żarówki.

Specyfikacja techniczna

Oczywiście jak zawsze, nie mogło zabraknąć drobiazgowych informacji o urządzeniu:


Rodzaj gwintu - E27

Moc urządzenia - 15W

Zasilanie - AC 100-240 V 50-60 Hz

Jasność - do 400 lm

Kąt oświetlenia - 140 stopni

Wbudowane głośniki - 5W, 40 Hz - 18 kHz

Zasięg bluetooth - ok. 10m

Dodatkowe funkcje - sterowanie smartfonem, zmiana koloru RGB, odtwarzanie muzyki, wybór godziny wyłączenia urządzenia

Aplikacja i zarządzanie

W instrukcji obsługi znajdziemy kody QR ze skrótami do dedykowanych przez producenta aplikacji. Są to programy działające pod systemem Android oraz iOS. Skanując kod QR wersji na androida, kieruje nas na stronę appshooper na której by pobrać aplikację trzeba by się zalogować. Oczywiście nie lubię takich zagrań i po kilku minutach szukania znalazłem identyczną aplikację w sklepie Google Play. Manta DLB002 współpracuje z systemem android od wersji 2.3.3 wzwyż.

Aplikacja jest banalna w obsłudze, a dolna belka podzielona jest na 5 części — połączenie, muzyka, lampa, zasilanie oraz ustawienia. Włączając aplikację kojarzymy urządzenie ze smartfonem przez połączenie bluetooth. W momencie sparowania urządzenia możemy przystąpić do jego użytkowania. W zakładce muzyka wyświetlają nam się wszystkie utwory w urządzeniu które możemy odtworzyć w żarówce. I choć mamy łatwy dostęp do utworów i ustawienia głośności to niestety nie mamy możliwości wybrania jakie utwory mają być w danym momencie odtwarzane, czyli stworzenia playlisty. Środkowy panel odpowiada za kolor wyświetlanego światła. Możemy regulować jego barwę i moc światła. Gdy jest za ciemno możemy rozjaśnić żarówkę do maksimum, gdy za jasno — wprowadzamy namiętny nastrój różowym kolorem ... Istnieje możliwość włączenia trybu Auto, który można porównać do stroboskopu na dyskotekach. Daje to naprawdę fajny efekt na imprezie. Oczywiście pod warunkiem że owa smart-żarówka, zostanie zamocowana w lampie a nie w gniazdku na ścianie :)

Na powyższym filmiku dźwięk jest nieco wyciszony, gdyż przy najwyższym ustawieniu głośności żarówki, można wręcz ogłuchnąć stojąc obok :) Opcja zasilania odpowiada za manualne wyłączenie lub włączenie żarówki, a w opcjach otrzymamy możliwość zmiany nazwy smart-żarówki w opcjach bluetooth oraz ustawimy dokładną godzinę o której urządzenie się wyłączy.

Podsumowanie

Manta DLB002 to bardzo fajne i przydatne urządzenie. Gdy korzystamy po zmroku ze smartfona nie musimy wstawać by zapalić światło — w końcu mamy pod ręką idealny jego włącznik. Jeśli chcemy stworzyć niespotykany nastrój to ten produkt będzie jak znalazł — na pewno można zabłysnąć na domówce. Omawiana smart-żarówka kusi również ceną, która na dzień dzisiejszy wynosi 99zł. Mimo ograniczonej ilości funkcji, urządzenie świetnie sprawdza się w roli zwykłej żarówki oraz tworzenia unikalnego klimatu w każdej sytuacji. Mam nadzieję iż za jakiś czas producent wzbogaci aplikację o takie funkcje jak ustawianie budzika lub edycję trybu dyskotekowego. A na razie trzeba czekać na zdolnego programistę.