Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Mysz bezprzewodowa Logitech MX Anywhere 2S i bezproblemowa praca na trzech komputerach

Na łamach bloga miałem możliwość przetestowania kilku wartych uwagi akcesoriów dla graczy. Były to w większości klawiatury, myszki oraz słuchawki. Tak się złożyło że przyszło mi sprawdzić jak spisuje się myszka firmy Logitech, tym razem do zastosowań stricte biurowych. W tym wypadku wybór padł na model MX ANYWHERE 2S który łączy się z komputerem przez Bluetooth i oferuje możliwość działania jednocześnie na trzech włączonych urządzeniach. Podczas testów przyszło mi sprawdzić jak myszka ta, spisuje się podczas zróżnicowanej pracy na programach biurowych przy jednoczesnym korzystaniu z wielu monitorów.

Klasycznie w książkowym pudełku

Wyposażenie pudełek myszy komputerowych to zwykle stos papierów i niepotrzebnych reklam. W tym wypadku otrzymujemy wręcz "książkowo" otwierane pudełko, w pełni opisane specyfikacją techniczną urządzenia i najważniejszymi funkcjami. W środku prócz samego urządzenia, znajduje się moduł Bluetooth na USB, kabel USB-microUSB do podładowania myszki oraz zgrabna instrukcja obsługi.

Gdy wyjmiemy mysz z pudełka, zauważymy że jest ona skierowana w dużej mierze do osób posiadających średniej wielkości dłoń, a więc przystępną dla większości użytkowników. W moim przypadku, gryzoń okazał się nieco za mały ale po pewnym czasie przestałem na to zwracać uwagę gdyż urządzenie to bardzo dobrze leży w dłoni. To głównie zasługa świetnie wyprofilowanych boków na kciuk oraz czwarty i piaty palec. Są one nieznacznie załamane, tworząc futurystyczny acz miły dla oka szlaczek. Góra urządzenia została pokryta wysokiej jakości plastikiem. Po lewej stronie znajdziemy dwa w pełni konfigurowane przyciski a na froncie niesamowicie czuły scroll i przycisk funkcyjny. Dlaczego użyłem słowa niesamowity ? O tym później :)

Na przodzie znajduje się wejście na kabel zasilający a na spodzie znajduje się włącznik oraz klawisz wyboru opcji w trybie EASY-SWITCH. Osoby które przyzwyczaiły się do myszek na kablu, mogą podpiąć gryzonia bezpośrednio pod USB lub pójść z duchem czasu i skorzystać z łączności bezprzewodowej.

Specyfikacja techniczna

Łączność bezprzewodowa - 2,4 GHz

Rozdzielczość - od 200 do 4000 dpi

Czas pracy akumulatora - do 70 dni

Przyciski - 7 / + obszar gestów

Kółko przewijania - gesty + funkcji Smartshift

Dioda LED - stan akumulatora, aktywna funkcja

Zasięg bluetooth - do 10 metrów

Wymiary - 61,6 x 100,3 x 34,4 mm

Waga - 106 gram

Zwinny gryzoń

Po wstępnym ładowaniu akumulatora i zainstalowaniu sterowników na komputerze - jeszcze przed ogólnym omówieniem funkcji łączności pomiędzy komputerami, powinniśmy zaznajomić się z kilkoma nowościami jakie będą na nas czekać w tym modelu. Po pierwsze
to czas działania. Zamontowana w myszy bateria 500 mAh starczy nam do 70 dni działania na jednym ładowaniu, a zaledwie 3 minuty ładowania dadzą nam prawie cały dzień pracy. Nie musimy się martwić w przypadku gdy zapomnimy oficjalnego kabla zasilającego, gdyż myszka ta potrzebuje jedynie kabla zakończonego wtykiem microUSB który w tych czasach jest dostępny w większości domów.

Wspomniałem wcześniej o "niesamowitym" przycisku przewijania. Już wyjaśniam co miałem na myśli. Otóż zamontowany w urządzeniu scroll-lock jest bardzo czuły i oferuje ogromne możliwości, nie tylko w szczeblu personalizacji ale również podczas poruszania się po stronach internetowych lub korzystania z wielu programów. Dla przykładu -> by zjechać na sam dół strony przy użyciu samego scrolla lub dostania się na mniej/więcej środek strony w forumowym opowiadaniu, trzeba się w zwykłej myszce sporo napracować w przewijaniu tematu na sam dół. W przypadku myszki Logitecha wystarczy porządnie zakręcić kółkiem by udać się w tempie ekspresowym na sam dół. Metoda działania może przypominać niektórym to, od Fidget Spinnera :) Mimo że funkcja ta bardzo przydaje się podczas przeglądania stron, to trzeba mieć na uwadze że nawet drobna interakcja może skończyć się przeskokiem nawet kilkunastu stron.

Oprogramowanie a personalizacja

Firma Logitech korzysta z oprogramowania Logi, dzieki któremu spersonalizujemy mysz pod własne preferencje i upodobania. Po zainstalowaniu dedykowanych sterowników, naszym oczom ukaże się panel sterujący. Ten podzielony został na trzy zakładki. Pierwszą z nich jest dostosowywanie klawiszy. Możemy ustawić w niej jakie funkcje mają posiadać poszczególne przyciski oraz jak mają reagować. Niestety nie zauważyłem tutaj możliwości zapisywania profilów makr.

W zakładce drugiej oddano możliwość ustawienia szybkości wskaźnika oraz kierunku przewijania. Nie wykorzystano niestety wolnej przestrzeni na rzecz innych opcji. Natomiast trzecia zakładka tyczy się funkcji FLOW dzięki której będzie możliwa praca jednocześnie na trzech komputerach. A jak to wygląda w praktyce ? Otóż wystarczy że na każdym z komputerów zostanie zainstalowane dedykowane oprogramowanie. Następnie przy pomocy ulokowanego pod myszką przycisku, inicjujemy połączenie Bluetooth określając dany numer pod dany komputer. Maksymalnie możemy skorzystać z trzech. Łączymy się z nimi za pomocą połączenia Bluetooth lub odbiornika Unifying, dołączonego do zestawu. Gdy komputery zostaną skonfigurowane, należy podłączyć je pod tę samą sieć Wi-Fi lub połączenie ethernetowe. Jedyne co nam w takim wypadku pozostanie to ustawienie monitorów komputerów w ten sposób by z trzech, zrobił się jeden szerszy. Można oczywiście tego nie robić, ale obracanie za każdym razem głowy w innym kierunku może powodować prędkie spotkania z Voltarenem.

Takie podłączenie i możliwość sterowania kilkoma urządzeniami daje nam masę możliwości. Jeżeli dla przykładu zajmujemy się edycją filmów i komputer zajęty jest kodowaniem, wystarczy skierować mysz na monitor innego komputera by w międzyczasie zająć się czymś innym. Możliwa też jest wymiana plików między komputerami, ale nie w przypadku przeciągania i upuszczania ich. Samo kopiowanie i wklejanie nie będzie sprawiało żadnych problemów.

Podsumowanie

Szczerze to nie należę do entuzjastów połączeń bezprzewodowych w przypadku urządzeń wskazujących, ale nie zauważyłem przy tym modelu znaczących opóźnień czy zacięć. Przez cały okres testów, urządzenie spisywało się wzorowo, sprostając każdemu powierzonemu zadaniu. Obsługa okazała się bezproblemowa na systemach Win7 oraz Win10. Szkoda że aplikacja nie działa na Chromebookach, gdyż wtedy operowałbym w domu na trzech urządzeniach jednocześnie. Logitech MX Anywhere 2S uważam za bardzo dobrze leżące w dłoni urządzenie wskazujące, oferujące dużo funkcji w miarę przystępnej cenie. Na dzień dzisiejszy oscyluje ona w granicach 380 złotych, ale kwestią czasu jest jak zacznie ona maleć.

 

sprzęt urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Łukasz Tkacz   7 #1 25.07.2017 22:21

Ciekawe jak mikrostyki w modelu 2S. Miałem MX Anywhere pierwszej generacji i po roku padły właśnie one, Logitech wymienił myszkę na nową. Po roku znów to samo. Z tego co wiem po lekturze "internetów", nie byłem odosobnionym przypadkiem.

wojtekadams   19 #2 25.07.2017 22:31

No mi ostatnio wkręcił się model MX Master.

sgj   12 #3 26.07.2017 03:13

@"Szkoda że aplikacja nie działa na Chromebookach, gdyż wtedy operowałbym w domu na trzech urządzeniach jednocześnie."

Z tego co widzę to bez uzycia softu tą mysz powinno dać się przestawić też ręcznie na jedno z 3 sparowanych urządzeń.

  #4 26.07.2017 08:14

@Łukasz Tkacz: Za znęcanie się nad zwierzętami idzie się do więzienia :P.

A mi moje M czy MX działają do tej pory o dziwo idealnie w pełnej rozciągłości ich działania.

McDracullo   17 #5 26.07.2017 10:37

@wojtekadams: Korzystam od mniej-wiecej roku. Super mysz, bardzo wygodna. Jak cena Ci nie straszna, to naprawdę będziesz zadowolony ;)

oprych   14 #6 26.07.2017 10:44

A pytanko, czy jeśli urządzenie posiada BT, to nie muszę wtedy podłączać tego dodatkowego odbiornika? Piszesz, że można tak i tak, a kiedyś na jakimś modelu miałem problem podłączyć przez BT, które było już w kompie :)

Autor edytował komentarz w dniu: 26.07.2017 10:46
wojtekadams   19 #7 26.07.2017 10:52

@McDracullo: a powiedz mi na czym polega to przełączanie między trzema kompami ? Musisz mieć 3 odbiorniki?

McDracullo   17 #8 26.07.2017 11:01

@wojtekadams: Nie - mysz ma BT, wiec wystarczy ze spraujesz z kazdym oddzielnie na oddzielnym kanale. Potem tylko klikasz i przelączenie między urządzeniami trwa dosłownie chwile. Bardzo przydatne jak korzystasz z dwóch lub więcej kompów a nie masz KVMa. Mysz mozesz też sparować z Androidem/Windwos Phonem, ale to już raczej ciekawostka. Zasięg myszy zadawalający. Na jednym ładowaniu trzyma dość długo, a podczas ładowania i tak mozesz z niej korzstać. :)

wojtekadams   19 #9 26.07.2017 11:05

@McDracullo: no ja aktualnie używam KVMa USB DeLocka, ale myślę że ta mysz była by wygodniejsza.

lordjahu   22 #10 26.07.2017 11:31

@oprych: nie ma problemu :) Ten duperelek jest przydatny w momencie gdy urządzenie, np. komputer stacjonarny nie ma odbiornika BT :)

McDracullo   17 #11 26.07.2017 12:03

@wojtekadams zdecydowanie. To pamietaj jeszcze o klawiaturze- ja korzystam z mk850 - też mozesz podlaczyc 3 urzadzenie po BT. :)

wojtekadams   19 #12 26.07.2017 12:25

@McDracullo: klawiatura az tak mi nie potrzebna ;) a swojej k800 nie oddam :)

Autor edytował komentarz w dniu: 26.07.2017 12:57
Deliryk   11 #13 26.07.2017 21:45

Mysz - nic ciekawego. Zupełnie nieadekwatny stosunek możliwości do ceny. Pod względem ergonomii krok wstecz względem chyba już nie produkowanych myszy VX Revolution czy M705. Za to z poprzednikami łączy go scroll - fajny na początku ale w każdej myszy Logitecha dość szybko się psujący. Dlatego dzisiaj używam M560, który ma rozdzielonego scrolla i środkowy przycisk. Na dodatek lepszą ergonomię niż myszy z serii MX Anywhere.

mxk   3 #14 28.07.2017 11:44

@Łukasz Tkacz: Owszem, problem znany i łatwy do rozwiązania. W mojej VX Nano też wystąpił. Wystarczy zaopatrzyć się u chińczyków w odpowiednie mikrostyki i wymienić. Sam przeszczepiałem już dwa razy. Myszka chodzi siódmy rok.

  #15 12.08.2017 17:26

Deliryk a korzystałeś z MX Master 2S? To jest model wyższy, ma bardzo dobrą moim zdaniem specyfikację, mnie osobiście kupuje fakt, że na obu myszkach można obsługiwać do 3 komputerów jednocześnie i długi czas pracy. A to, że wysoka cena? Do tej pory na żaden sprzęt Logitecha nie mogłem narzekać i jestem w stanie zapłacić 400 zł na mysz z której będę zadowolony