Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Od niewinnego konkursu do windykacji

Rok temu miałem dość nieprzyjemną sytuację ze sprzedającym w serwisie olx.pl. Postanowiłem zakupić od niego telefon a gdy wysłałem mu zadeklarowaną kwotę, ten mnie nadzwyczajnie w świecie wystawił. Toczyłem z tym gostkiem batalię sądową którą na szczęście wygrałem, gdyż zgromadziłem masę dowodów i poszlak do niego prowadzących. Niestety, mimo wygranej sprawy firma windykacyjna nie miała co z tej osoby ściągnąć gdyż nigdzie nie miała zatrudnienia oraz konta osobistego. Dodatkowo - po małym, prywatnym śledztwie - okazało się że ta osoba prócz mojej sprawy, ma na karku kilka kolejnych. Okazało się że wymiar sprawiedliwości nie ma odpowiednich widełek na taką sytuację. Od tego czasu minęło kilka miesięcy. Nigdy bym nie pomyślał że tak szybko stanę się ofiarą firmy windykacyjnej ...

Niewinna wiadomość SMS

Dzień 26 września zaczął się bardzo spokojnie. Kawa w pracy, stos papierów do zrobienia, kilka telefonów z interwencjami ... sielanka. W pewnym momencie otrzymałem wiadomość tekstową od CORPUS IURIS - firmy windykacyjnej. W treści wiadomości zostałem poinformowany, powołując się na numer sprawy 217963 - że zalegam z płatnością firmie windykacyjnej. Od razu uznałem że to żart. W końcu takich wiadomości teraz na pęczki, wciąż się edukuje społeczeństwo by nie odpisywać na takie wiadomości.

W treści wiadomości SMS znajdowały się trzy numery telefoniczne na które można było zadzwonić by sprawę wyjaśnić. Postanowiłem zaryzykować i sprawdzić w wyszukiwarce google czy takowe istnieją. Ku mojemu zdziwieniu okazało się że numery te należą do Warszawskiej firmy windykacyjnej. Mimo kilku prób kontaktu telefonicznego w celu wyjaśnienia sytuacji, jedyny komunikat który otrzymałem to informacja że skrzynka odbiorcza jest zapchana. Na kilku portalach do zgłaszania numerów telefonów, znalazłem informacje że numery te są najczęściej zgłaszane jako oferty marketingowe oraz że kilka osób otrzymało od firmy Corpus Iuris błędne zawiadomienia windykacyjne. Pomyślałem że moja wiadomość to też na pewno był błąd i postanowiłem o sprawie zapomnieć.

Kolejnego dnia ... e-mail

Zanim zacznę pracę, mam w nawyku sprawdzić elektroniczną skrzynkę wiadomości. Prócz kilku ofert recenzenckich i kilku reklam, okazało się że otrzymałem oficjalne pismo z w/w kancelarii że mam w trybie natychmiastowym uregulować płatność zadłużenia w wysokości aż 25.262,65zł. Gdy to przeczytałem wręcz mnie zatkało. Ja dłużnikiem ? Jak, gdzie, kiedy ? Przecież nie dostałem żadnej informacji że jestem zadłużony. Teraz wiedziałem że muszę sprawę odkręcić, przy okazji dowiadując się skąd mają moje dane kontaktowe. W stopce maila podane były te same numery telefonów. Ponownie postanowiłem się skontaktować z firmą windykacyjną. Z pośród trzech numerów, na jeden udało mi się dodzwonić - reszta ... zapchana skrzynka odbiorcza. Pani sekretarka odbierająca rozmowę przełączyła mnie do działu windykacji. Po odczekaniu 15 minut dałem sobie spokój i zadzwoniłem ponownie. Tym razem poinformowałem panią po drugiej stronie słuchawki że nie mam czasu czekać aż ktoś raczy odebrać telefon. Podałem swoje imię oraz numer sprawy, by natychmiast skontaktowała się ze mną elokwentna osoba która naświetli mi całą sprawę. Nie musiałem długo czekać, bo pięć minut później zadzwonił telefon.

Bardzo przepraszamy, błąd

Pani po drugiej stronie słuchawki poinformowała mnie że dzwoni z działu windykacyjnego i poprosiła Mnie o podanie numeru sprawy. Gdy ten otrzymała, postanowiła sprawdzić moją godność. Gdy przytoczyła imię i nazwisko osoby, co do której prowadzą czynności i upewniła się że to nie ja, była bardzo zdziwiona skąd otrzymałem numer sprawy. Po wyjaśnieniu całej sytuacji zostałem ponownie zapytany czy nie znam takiej osoby lub czy nie prowadzę firmy, gdyż ta osoba może być u mnie zatrudniona. Oczywiście potraktowałem moją rozmówczynię jak idiotkę, gdyż tylko nieprofesjonalna firma nie tylko nie wysyła takich wiadomości do prezesów innych firm których te pisma stricte nie dotyczą ale również w gestii windykacji jest priorytetowe sprawdzenie czy podane numery kontaktowe są poprawne.

Pani przyznała że mógł to być błąd podczas przypisywania danych kontaktowych do osoby. Na pytanie skąd mają moje dane, odpowiedzi nie otrzymałem. Osoba z którą rozmawiałem poinformowała mnie że mogą usunąć te dane kontaktowe z ich bazy. W związku z tym zażądałem ich usunięcia i choć sprawa była w pewnym sensie zakończona, to nie byłem na 100% pewny czy to zrobili. Postanowiłem napisać oficjalne pismo urzędowe.

Wojenna korespondencja

Tego samego dnia, naskrobałem zażalenie oraz żądanie wyjaśnienia skąd firma windykacyjna Corpus Iuris z Warszawy była w posiadaniu moich danych kontaktowych. Pismo wysłane ze zwrotką z potwierdzeniem odbioru jako priorytet. Dwa dni później otrzymałem odpowiedź drogą mailową jak i listowną. Corpus Iuris Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty reprezentowany przez Kancelarię Corpus Iuris Sp. z o. o, podpisany przez pewną Panią zapewniał że kontakt wystąpił w wyniku pomyłki a mój numer telefonu jak i adres mailowy został usunięty z systemu. Na zakończenie przeprosili za niedogodności powstałe z tego powodu. Okej. Sprawa zamknięta jeśli chodzi o używanie przez nich tych danych. Ale problem został. Skąd Oni je wytrzasnęli. Nie chce mi się wierzyć że je zakupili. W końcu to nie jest jedna z tych firm wysyłająca spam jak ostatnio pisał kolega Monczkin a pełnoprawna firma o podłożu windykacyjnym.

Napisałem kolejne pismo, tym razem ponaglenie na brak odpowiedzi na najważniejsze z pytań - skąd wytrzasnęli te dane. Poinformowałem również że w przypadku braku stosownej odpowiedzi zawiadomię organy ścigania oraz media społecznościowe o tym jak firma windykacyjna podłącza zebrane w losowy sposób dane kontaktowe pod sprawy windykacyjne innych osób. Z racji tego że odpowiedź otrzymałem drogą mailową, zdecydowałem się również w ten sposób wysłać kolejne pismo. Po podpisaniu i zeskanowaniu, wysłałem stosowną wiadomość. Gdyby na nią nie odpowiedzieli, wyślę ją w przyszłości pocztą. Pozostało mi czekać na odpowiedź.

Takiej odpowiedzi się nie spodziewałem

Cztery dni później otrzymałem odpowiedź w sprawie. Szczerze mówiąc takiej odpowiedzi na pewno bym się nie spodziewał, gdyż od razu zeszła ze mnie cała wściekłość i irytacja w związku z zaistniałą sytuacją. Okazało się że moje dane kontaktowe zostały omyłkowo przekazane kancelarii przez firmę DIRECTAN (agencja marketingowa) w ramach procesu wzbogacania danych jako adres dłużnika omawianej kancelarii. Szybko okazało się że dnia 19 listopada 2011 roku wyraziłem zgodę na przetwarzanie danych kontaktowych w tym również w zakresie przekazywania ich innym podmiotom. Uzyskałem w ten sposób numer IP z którego taka zgodna została wysłana za pośrednictwem witryny Ale-konkurs.pl. Ręki sobie uciąć nie dam, ale nie przypominam sobie bym w takowym konkursie brał udział.

Postanowiłem ostrzec

Nie zostaje mi nic innego jak ostrzec każdego z Was czytelnicy. Jeżeli naprawdę zależy wam na tym by wasze dane osobowe i kontaktowe nie dostały się w niepowołane ręce, czytajcie dokładnie regulaminy konkursów i formularzy. Sam byłem pewien że nic takiego nie może mnie w przyszłości spotkać a okazało się dokładnie na odwrót. Wiele firm mających w statutach marketing może się takowymi informacjami dzielić z innymi, zapychając wam skrzynkę niechcianymi wiadomościami lub telefonicznie namawiając na kupno elektronicznego przepychacza do rur lub umówienia na pokaz żonglerki politycznej w pobliskim hotelu. Szkoda że w naszych czasach takie przekręty są na porządku dziennym, a instytucje które powinny walczyć ze źródłem - zazwyczaj grają w pasjansa w godzinach pracy. 

bezpieczeństwo porady inne

Komentarze

0 nowych
walgav   16 #1 01.11.2016 18:39

W sumie i tak dobrze, że ten przekręt z OLX'a się pod autora nie podszył w jakiś sposób (maila pewnie miał, ze względu na kontakt w sprawie ogłoszenia; nr telefonu być może również). A coś takiego spotkało kiedyś moją kuzynkę. Kupiła coś przez (jeszcze wtedy) tablica.pl; towaru nie dostała a później zaczęli ją nękać jacyś od odzyskiwania długów bo myśleli że to ta osoba sprzedająca

  #2 01.11.2016 18:54

Odpowiedź jaką otrzymałeś to zwykła nieweryfikowalna ściema.
Takie akcje z wysyłaniem "na pałę" komukolwiek pism i wezwań robią chyba wszystkie firmy windykacyjne oraz komornicy - a nuż któryś z listów trafi tam, gdzie powinien, albo ktoś ze strachu zapłaci. Wystarczy przewinąć się gdzieś w papierach lub mieć podobny adres, nazwisko, numer po kimś. O kasę najbardziej się rozchodzi.

msnet   22 #3 01.11.2016 19:16

Jeśli chodzi o OLX'a - właśnie z powodu obaw przed czymś takim od osób prywatnych kupuję tylko przez Allegro. Dwukrotnie mi się zdarzyło, że sprawa trafiła na policję, a raz nawet przez kilka miesięcy była procesowana przez prokuraturę, ale za każdym razem miałem gwarantowany zwrot kasy przez Allegro. Raz nawet z tego skorzystałem, ale po kilku miesiącach pieniądze oddałem, bo nieuczciwy sprzedawca ugiął się pod wpływem działań prokuratury.

Vidivarius   15 #4 01.11.2016 19:52

Dane osobowe to poważna sprawa.
Ja stosuję ZAWSZE jedną zasadę - choć by nie wiem co, NIGDY nie wyrażam zgody na przetwarzanie danych do celów marketingowych. Dzięki temu mam pewność, że ŻADNA firma nie może się ze mną kontaktować w celach marketingowych, ani mych danych gdziekolwiek udostępniać, bo nie ma na to zgody.

  #5 01.11.2016 20:20

@Vidivarius: Co do tego braku zgody na prztwarzanie danych, to dobrze, że w to wierzysz i masz spokojny sen, ale pozwól, że nazwę tę wiarę nieco naiwną...

  #6 01.11.2016 22:09

A ja mam jeszcze inna radę: gdziekolwiek się da podawać fałszywe dane lub szukać innej firmy gdzie danych nie trzeba podawać lub nie sprawdzają.

  #7 01.11.2016 22:15

Ta "firma" to ściągacze lewych długów, kupują dane i spamują aby znaleźć jelenia.

Giiixxxx6   10 #8 01.11.2016 23:00

Dlatego kupując na OLX dajmy na to telefon, trzeba zawsze nalegać na odbiór osobisty. :)

KeraVX   8 #9 02.11.2016 13:48

Niestety nasze dane wędrują sobie wbrew naszej woli, a o regulacje tego raczej nikt nie dba. Co do bronienia ich, to nawet kupując kartę prepaidową już trzeba podawać swoje dane, a podpisując umowę masz odgórnie zaznaczoną zgodę na wykorzystywanie danych do celów marketingowych. Co zabawne sam teraz bawię się z mbankiem, bo już trzy razy zaznaczałem że nie wyrażam zgody na składanie ofert telefonicznie, a i tak dzwonią XD

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #10 02.11.2016 17:36

Dlatego tez bezpieczniej jest takie zakupy na Allegro robić. OLX ostrzega przed takim zachowaniem.
Ja np dziś dokonałem zakupu na OLX ale odbiór osobisty. Szybko miło i bez problemów.

  #11 03.11.2016 08:37

@msnet: "właśnie z powodu obaw przed czymś takim od osób prywatnych kupuję tylko przez Allegro."

Oj na Allegro jest też duża ilość januszów biznesu ... więc tak trochę nie do końca.... Ale i czasami kupujący też wcale nie są lepsi...

  #12 03.11.2016 10:26

A tak, serio. Czy nawet jesli nie wyraze zgody , a ktos sprefabrykuje zgode, to co? Ktos sie tym przejmie? Pojde na Policje i oni sie szybko sprawa zajma...bzdura.
Obecnie jestesmy bezradni, bo mimo kar, nic sie nie da z tym zrobic

msnet   22 #13 03.11.2016 10:54

@Anonim (niezalogowany): Tak, tylko tam możesz odzyskać stosunkowo łatwo kasę - gwarantem jest Allegro, które tą kasę zwraca. Oczywiście wcześniej trzeba zgłosić sprawę na policję i musi ona wszcząć dochodzenie.

rakso5   11 #14 03.11.2016 17:51

Dlatego zawsze kupując trzeba prosić żeby wysłał kupiony przedmiot za pobraniem i sprawdzeniem zawartości, wtedy nie ma problemu.

Maxi_S   5 #15 03.11.2016 19:03

[cytat]
A ja mam jeszcze inna radę: gdziekolwiek się da podawać fałszywe dane...
[/cytat]

Gorzej jak trafisz z tymi fałszywymi w czyjeś prawdziwe

Shuin   6 #16 07.11.2016 03:41

Wygląda to tak, jakby te śmieszne strony z konkursami były tylko przykrywką na nielegalny obrót danymi osobowymi. Firma "legalizuje" nielegalne pozyskanie danych osobowych a jak ktoś się naprawdę uczepi to powiedzą, że osoba z jakiegoś adresu IP wprowadziła te dane w formularz na stronie. A było to akurat na tyle dawno, że ISP stracił obowiązek przechowywania logów. A skoro było to oszustwo po stronie internauty to zobowiążą się do usunięcia twoich danych z bazy, którą handlują. I sprawa zakończona. A proceder dalej pozostaje legalny. Dlatego pociągnij temat na ile się da, może być ciekawie, jak będą się tłumaczyć.

Autor edytował komentarz w dniu: 07.11.2016 03:43
=V=   9 #17 04.12.2016 13:44

@Shuin: to co piszesz jest wielce prawdopodobne. Walczyłem kiedyś z firmą, która weszła w posiadanie moich danych osobowych, aby wyjaśniła skąd je posiada. W odpowiedzi poinformowano mnie, że korzystając z serwisu http://www.ekofaktura.info wyraziłem zgodę na przetwarzanie i przekazywanie danych osobowych oraz podano mi adres IP, z którego wykonałem ta operację. Sek w tym, że nigdy nie korzystałem z tego serwisu, natomiast adres IP należał do puli ówczesnej telefonii Dialog, z którą nigdy (nawet u rodziny czy znajomych) nie miałem do czynienia.

Uważam, że autor wpisu powinien ten temat, bo faktycznie może to być forma "legalizacji" nielegalnie pozyskanych danych osobowych.

GeloXD   8 #18 04.12.2016 17:02

Ja pierdziele Ty tak serio ?
Kupowanie przez olx ?
Gdybyś poprosił o wystawienie na allegro to :
a) na 95 % by nie wystawił i byś po prostu kupił coś normalnie na allegro
b) jakby Cie jednak oszukał to droga postepowania byłaby przyjemnijesza i krótsza.
Wniosek to raczej pytanie : Jak mozna przelac komuś wcześniej kase na olx.pl

2 miechy temu gość kupil odemnie kamerke wystawiłem na olx.pl
Pytam sie czy mam wystawić na allegro czy nie, powiedział zeby dać numer konta to przeleje ...
Przelał wyslałem tego samego dnia co otrzymałem kase przez payu ale naprawdę głupotą jest wysyłać kasę bez potwierdzenia ... xD

lordjahu   22 #19 04.12.2016 19:11

@GeloXD: Nie znasz sytuacji więc nie pisz o niej. Wspomniałem o niej tylko rozpoczynając wpis ;)

Poza tym gość podał wszystkie swoje dane itp,detalem tylko że się podszył pod inną osobę.

GeloXD   8 #20 04.12.2016 19:19

@lordjahu: A co muszę znać całą sprawe zeby o niej pisac ? Wspomniałeś a ja się odniosłem bo takie mam prawo.

Powtarzam kupowanie z olx inaczej niz odbior osobisty to glupota.
I nie ważne jaki user etc. na allegro liczba ocen i sprzedanych rzeczy weryfikuje kogoś, na olx tak nie ma.
I nawet jak mi tam napiszą że kupuje z oficjalnego sklepu samsunga to nie uwierzę w to.

napisałem to tylko po to aby ktos kiedy bedzie czytać w przyszłości przeczyta mój koment i nigdy nie przeleje kasy komus z olxa.

SebaZ   18 #21 06.12.2016 08:44

@msnet: OLX, a wcześniej tablica.pl z założenia był i jest systemem ogłoszeń lokalnych. Nigdy bym tam nic na odległość nie kupił. Tylko pośrednictwo Allegro w takim wypadku, albo osobista konfrontacja kupującego ze sprzedającym wchodzi w grę. Własnie problemy uczciwości miała rozwiązać ta lokalność ogłoszeń, że pofatyguje się jeden do drugiego i da sobie w mordę albo dokona transakcji :)

edmun   13 #22 20.12.2016 14:22

Tak czytam komentarze to mnie jedno zastanawia. Tak wszyscy pisza ze nie zaznaczaja "nie przetwarzaj danych w celach marketingowych". Nie macie zielonego pojecia jak wiele ludzi ma gleboko gdzies co wy sobie zaznaczacie. Baza danych idzie za wieksze pieniadze niz teoretyczna kara za "wyciek danych". Nie mowiac ze wiekszosc i tak robi taki fajny przekret, ze Ty niby nie zaznaczasz, ale zgadzasz sie na regulamin a tak jak byk jest ze zgode wyraziles bo zgadzasz sie z zapisem w regulaminie/

osykosy   5 #23 07.01.2017 08:18

Bardzzo dobry wpis!!!!

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.