myPhone HALO-Q udowadnia że telefony z klawiszami, wciąż budzą zainteresowanie

Pod koniec zeszłego roku miałem przyjemność testować na warsztacie kolejny model telefonu marki myPhone. W związku z poszukiwaniami dla teścia dobrej klasy słuchawki wyposażonej w duże klawisze oraz czytelny ekran, zdecydowałem się na model Maestro. Po dwóch tygodniach testów okazało się że nowa słuchawka spełnia większość wymagań postawionych przez osobę starszą i dodatkowo posiada kilka wartych uwagi smaczków. Całkiem niedawno miał swoją premierę kolejny telefon marki - myPhone HALO-Q który wyróżnia się na tle konkurencji zastosowaniem opcjonalnej stacji ładującej oraz ograniczeniu do łączności 2G. Firma wydała również model HALO-Q+ który dostał wsparcie 3G. Można więc w skrócie napisać że testowany przeze mnie model w zupełności wystarczy osobom starszym do dzwonienia, pisania wiadomości tekstowych oraz korzystania z prostych multimediów.

Jakość zestawu

Nie ma co ukrywać że HALO-Q jest telefonem stworzonym z myślą o osobach starszych, które nie chcą uczyć się od podstaw nowych systemów operacyjnych a jedynie zależy im na prostej budowie, dużym ekranie i podstawowych funkcjach telefonicznych. W skład zestawu wchodzi ładowarka sieciowa, kabel ładująco-przesyłowy USB-microUSB oraz stacja dokująca z dwoma pinami zasilającymi. Dodatkowo możemy liczyć na obszerną instrukcję obsługi w języku polskim.

Sam telefon został wykonany w większości z dobrej jakości plastiku. Na froncie znajduje się 2,8 calowy ekran, nad nim zamontowany został głośniczek do rozmów a tuż obok znajduje się kolorowa dioda powiadomień. Tuż pod ekranem znajduje się 15 przycisków, w tym 10 numerycznych, 4 funkcyjne oraz jeden pełniący rolę nawigacyjną. Mają one niski profil ale są doskonale wyczuwane przez opuszki placów. Jedyne do czego muszę się przyczepić na wstępie to dość niski profil ramki przycisku nawigacyjnego - jest ona mało wypukła, przez co mogą wystąpić problemy podczas wybierania kierunku nawigacji.

Na prawym boku znajdziemy przełącznik dający nam wybór między uruchomieniem latarki znajdującej się w górnym boku urządzenia, a opcją włączenia radia. Niestety ale ten model musi posiadać włożone słuchawki by odbierać stacje radiowe. Na dolnej krawędzi znajduje się port słuchawkowy mini-jack 3,5 mm, wejście na kabel ładująco-przesyłający microUSB oraz mikrofon. 

Plecki natomiast zdobi aparat o rozdzielczości 2 Mpx wraz z diodą doświetlającą scenerię. Obok znajdziemy głośniczek systemowy a pod obiektywem przycisk SOS, mylnie mogący być kojarzony z czytnikiem linii papilarnych. Urządzenie bardzo dobrze trzyma się w dłoni dzięki zastosowaniu na bokach telefonu, małych wypustek ułatwiających chwyt.

Specyfikacja techniczna

 • Procesor - MediaTek MTK6260A
 • RAM - 64 MB
 • Łączność - sieć 2G
 • Dual SIM - tak
 • Aparat - 2 Mpx
 • Ekran - 2,8 cala
 • Wyświetlacz - 240 x 320 px / 143 ppi
 • Pamięć wewnętrzna - 64 MB / możliwość rozszerzenia o SD
 • Akumulator - 1400 mAh
 • Wymiary - 130 x 56 x 13 mm
 • Waga - 110 g

System operacyjny a działanie

Przed przystąpieniem do użytkowania telefonu, należy podładować akumulator. Ten jest wyjmowalny, więc jeżeli nastąpi jego zużycie, bez przeszkód będziemy w stanie go usunąć z urządzenia. Ładować możemy na dwa sposoby - z użyciem dedykowanej stacji dokującej lub za pomocą ładowarki sieciowej. W tamtym jak i tym przypadku, pełne naładowanie akumulatora powinno zająć nie więcej niż 3 godziny, gdyż nie wspiera ona szybkiego ładowania. 

Urządzenie wspiera możliwość korzystania z funkcji DualSIM pozwalającej na jednoczesne korzystanie z dwóch kart telefonicznych. Te możemy zamontować pod akumulatorem, podważając plastikowe plecki. Na jednym z ramion zamontowano wgłębienie pozwalające ułatwić zdejmowanie obudowy lecz muszę przestrzec by nie używać w tym celu paznokcia, gdyż topornie została ona osadzona (co wg. mnie jest plusem).

Telefon uruchamiamy dłuższym przytrzymaniem przycisku kończącego rozmowę i po krótkim wprowadzeniu do usług, możemy przystąpić do personalizacji pod własne potrzeby. Producent zainstalował w urządzeniu prosty w obsłudze system operacyjny, opierający się o podstawowe oprogramowanie. Mam na myśli kontakty, rejestr połączeń, wiadomości, multimedia, aparat, organizer, opcję znajdź telefon, kalkulator oraz ustawienia. 

Poruszanie się po menu jest bardzo uproszczone i intuicyjne. Najważniejsze opcje są na wyciągnięcie ręki, więc osoba dorosła nie powinna mieć problemów z ustawieniem telefonu pod siebie. Głównym wyróżnikiem tego modelu jest opcja odnajdywania telefonu w stacji. Po inicjacji klawisza w stacji, telefon wydaje alarm dzięki czemu można w łatwy sposób go odnaleźć. To fajne i dość przydatne udogodnienie

Multimedia w praktyce

Urządzenie mimo sporych ograniczeń w porównaniu ze smartfonami, oferuje przystępne możliwości które na pewno docenią osoby starsze. Do dyspozycji użytkownika oddano odtwarzacz muzyczny, dyktafon oraz radio FM które do sprawnego działania wymaga podpięcia słuchawek.

W związku z mocno ograniczoną przestrzenią na dane, należy zapatrzeć się w kartę pamięci SD o większych pojemnościach, choć osobiście wciąż dziwię się co stoi na przeszkodzie zaimplementować nieco większą pamięć w takich telefonach. Wśród multimediów nie mogło zabraknąć aparatu. Ten daje nam możliwość wykonania prostych jakościowo zdjęć w rozdzielczości 1600x1200 lub filmów. W kwestii jakości, nie można powiedzieć wiele dobrego gdyż jak na tak małą matrycę, jedynie w dobrych warunkach oświetleniowych możemy liczyć na zadowalające wyniki. Poza tym po wykonaniu zdjęcia należy odczekać kilka sekund, gdyż inaczej wyjdzie mocno rozmazane.

Gdyby ktoś chciał podejrzeć nieskompresowane zdjęcia, odsyłam do GALERII. W kwestii wideo, tuż po oglądnięciu w/w materiału wiemy że rejestracja materiałów filmowych nie jest dobrą stroną tego modelu. W najlepszej jakości urządzenie rejestruje obraz w rozdzielczości 320 x 240 pikseli i 8 kl/s, co zresztą widać na załączonym filmie. Jeżeli skupimy się na kwestii odtwarzania muzyki, to mamy tutaj do czynienia z dobrym brzmieniem, wystarczającym do posłuchania muzyki. Podczas połączeń nasz rozmówca bardzo dobrze nas słyszy a my jego, nawet podczas trudnych warunków atmosferycznych.

Podsumowanie

Marka myPhone ponownie pokazała że ich nowe urządzenia potrafią być dobrze złożone i tanie. Akumulator myPhone HALO-Q wystarcza na ponad 4 dni użytkowania w cyklu mieszanym a nawet do tygodnia przy sporadycznych rozmowach głosowych, wysyłaniu 3 wiadomości SMS dziennie i słuchania radia. Urządzenie to jest lekkie i jednocześnie świetnie trzyma się je w dłoni. Użytkownicy mogą mieć drobne problemy z wyczuciem obwódki klawisza nawigacyjnego gdyż posiada on za niski profil, ale po dłuższym użytkowaniu i do tego można się przyzwyczaić. Obecnie urządzenie można zakupić za około 150 zł co może być dla niektórych świetną okazją na fajny prezent dla babci i dziadka, z okazji walentynek.