Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Plasma 5.5 wydana

Ósmego grudnia 2015 roku deweloperzy KDE wydali nową wersję środowiska oznaczoną jako Plasma 5.5. Pomimo szybkiego cyklu wydań (3 miesiące), znajdziemy tu obszerny zestaw usprawnień i dodatków, które ucieszą wszystkich użytkowników.

Usprawniony Menadżer aktywności oraz nowy aplet Przełącznik działań

Kwestia działania oraz wyglądu menadżera aktywności była szeroko dyskutowana na forum KDE VDG. Ostatecznie porzucono pomysły aby menadżer aktywności przenieść w świat wszędobylskiego 3d i zdecydowano się na zachowanie dotychczasowego charakteru (wysuwany panel z lewej strony ekranu) z ujednolicanym wyglądem (więcej informacji kontekstowych o używanych aktywnościach, usprawniony sposób tworzenia i konfiguracji aktywności, zmiany w ułożeniu poszczególnych elementów graficznych).

Kolejnym dodatkiem jest Przełącznik działań czyli aplet plasmy wzorowany na przełączniku pulpitów wirtualnych, tylko jak sama nazwa wskazuje, służący do przełączania pomiędzy aktywnościami.

Wybór koloru

Widget wybór koloru będzie szczególnie pomocny dla osób zajmujących się grafiką.

Plasma 5.2 — „community design” w akcji

Po kilku miesiącach wytężonej pracy, 27 stycznia 2015 roku, deweloperzy KDE ogłosili wydanie Plasma 5.2. Jest to dobry moment, aby podsumować dokonania KDE Visual Design Group, grupy projektantów, którzy w znaczący sposób odmienili wizualne oblicze KDE. Stworzenie jednolitego, a także spójnego interfejsu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w świecie otwartego oprogramowania. Ciągły deficyt odpowiednich zasobów to codzienność, o czym może świadczyć choćby przykład elementary OS. Tutaj w komfortowej sytuacji znajduje się GNOME, które dzięki wsparciu Red Hata posiada zespół opłacanych projektantów oraz deweloperów, a tzw. design-driven development to standard. Innym, kto wie, czy nawet nie większym wyzwaniem, jest niechęć użytkowników do zmian.

Linux podbija Smart TV

Samsung ogłosił, że wszystkie Smart TV wyprodukowane w 2015 będą działać pod kontrolą systemu Tizen. Jest to kolejny krok koreańskiego producenta na drodze do stworzenia jednolitej platformy, która łączy różne urządzenia tej firmy. Tizen działa już na kilkunastu urządzeniach samsunga, wliczając w to kamery oraz "inteligentne zegarki". Wkrótce na rynek indyjski ma wejść pierwszy telefon z tym linuksowym systemem.

Można już nawet pobrać stosowne SDK przeznaczone dla programistów pragnących tworzyć swe oprogramowanie pod nową platformę. Jak donosi portal Tizen Experts, na nowych telewizorach ma działać Tizen w wersji 3.0, zawierający szereg standardowych bibliotek linuksowych w tym framework multimedialny GStreamer czy biblioteki środowiska Enlightenment.

Jak być powinno... czyli kilka przemysleń samozwańczego blogera

Każdy bloger ma inny "motywator", który skłania go do pisania. W moim przypadku jest to świadomość, że to o czym piszę, dotrze do jak największej liczby odbiorców. Tyle w teorii, bo praktyka ostatnich miesięcy jest nieco inna.

Daj blogerowi palec, a utnie ci nogę

Konkurs blogowy to wydawałoby się świetny pomysł na rozruszanie społeczności blogowej. Powiedzmy sobie jednak szczerze, w obecnej formie to rozwiązanie się nie sprawdza. Przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z pisaniem wpisów "pod konkurs" Wystarczy spojrzeć na poruszane tematy, obecnie na topie są zabytki technologiczne oraz kącik majsterkowicza. Z przyzwoitości pominę komentarze, w których jedni blogerzy wytykają innym wygrane, niby w żartach, niby z przymrożeniem oka, ale za tym wszystkim kryje się znacznie więcej. Wszystko to powoduje spory, podczas których padają ostre słowa. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia, jak to mawiają, dlatego poniżej przedstawię kilka pomysłów, na poprawę blogowej atmosfery.

Program lojalnościowy

Sprawa jest prosta, blog powinien promować, a także punktować regularne tworzenie wpisów. W swoim

Plasma 5.1 wydana

Po trzech miesiącach wytężonej pracy deweloperzy pracujący nad KDE wydali kolejną wersję powłoki pulpitu, oznaczoną jako Plasma 5.1. Cała seria 5.x to przykład ewolucyjnego podejścia do pulpitu. Twórcy starają się jak najbardziej udoskonalić, znany wszystkim paradygmat pulpitu, czego znamienitym przykładem jest opisywana tutaj wersja.

Szata graficzna

Wraz z Plasma 5.0 zadebiutował nowy temat wizualny, zwany Breeze. W ciągu ostatnich kilku miesięcy był uzupełniany o coraz to nowe elementy, tak aby zapewnić użytkownikom pełnię wizualnych doznań. Pierwsze co rzuca się w oczy, to bardziej kompletny zestaw ikon, który ciągle jest aktywnie rozwijany.

Styl interfejsu okien

W Plasma 5 nowy styl okien (breeze) zaimplementowany został z użyciem QtCurve. Stworzenia samodzielnej wersji w c++ podjął się obecny opiekun oxygena, Hugo Pereira Da Costa. Dzięki jego staraniom dostajemy kompletny styl, zarówno w wersji dla Qt 4, jak i Qt 5.

"KDE 5" nie będzie — kilka słów o nowej strukturze i cyklu wydawniczym

Przez wiele lat KDE kojarzone było jako jeden duży zbiór programów i bibliotek wydawanych co 6 miesięcy. Wraz z inicjatywą mającą na celu modularyzację bibliotek (kdelibs, kdebase itd.), czego efektem jest wydanie KDE Frameworks 5 twórcy uznali, żeby uniezależnić od siebie pulpit, biblioteki i programy. Mówiąc krótko, coś, co wiele osób błędnie określa jako KDE 5, zostało rozbite na 3 podstawowe segmenty, cechujące się niezależnym cyklem wydawniczym.

Plasma 5

Plasma 5, czyli pulpit jest niewątpliwie najbardziej "widoczną" częścią środowiska. Pierwsze wydanie (5.0) miało miejsce 15 lipca 2014. Kolejna "znacząca" wersja (5.1), światło dzienne ujrzy 14 października. Oznacza to 3 miesięczny cykl wydawniczy, a także 2 pomniejsze wydania poprawkowe. Obecna stabilna wersja to 5.0.2.

KDE Frameworks

KDE Frameworks 5, czyli zmodularyzowne biblioteki KDE zostały podzielone na kategorie (Categories) i poziomy (Tiers). Kategorie odnoszą się do zależności uruchomieniowych:

Chrome OS — linuksowa „przeglądarka” pogromcą Windowsa?

Kiedy Windows 8/8.1 ma problemy z przebiciem się do świadomości masowego klienta, producenci komputerów imają się różnych sposobów aby podreperować, spadającą sprzedaż. Niektóre z tych działań zakładają użycie alternatywnego systemu operacyjnego, który dla wielu nadal jest czystą egzotyką.

Chrome OS — „yet another Linux distribution”?

Początki Chrome OS sięgają 2009 roku, kiedy to Google hucznie ogłosiło jego wydanie. Nieco później wyszło na jaw, że sam system bazuje na Ubuntu, a Canonical dokłada swoją cegiełkę do jego rozwoju.

In the interest of transparency, we should declare that Canonical is contributing engineering to Google under contract

Plasma 5.1 — co szykują deweloperzy?

Miesiąc temu została wydana Plasma 5, tymczasem deweloperzy w pocie czoła pracują nad usprawnieniami, jakie znajdą się w wersji 5.1, której wydanie planowane jest na 15 października tego roku.

KDecoration2 i natywny styl dekoracji okna

Martin Gräßlin na swoim blogu przedstawił nowe API dekoracji okna, które ma zastąpić poprzednie oparte o QWidget. W związku z tym, że najnowsza wersja Plasmy intensywnie wykorzystuje możliwości OpenGL, a tuż za rogiem czai się Wayland, główny deweloper KWin zdecydował się na zmodernizowanie całego mechanizmu odpowiadającego za wyświetlanie dekoracji okna. Był to również jeden z wymogów, aby stworzyć "porządną" wersję nowej dekoracji okna (Breeze). W Plasma 5 jest to po prostu motyw Aurorae, który ze względu na różne braki, nie mógł być włączony domyślnie. Dzięki pracy Martina, w przyszłej wersji pulpitu KDE doczekamy się już

Plasma 5 wydana

Deweloperzy KDE zaprezentowali pierwsze wydanie nowej generacji pulpitu, oznaczone jako Plasma 5, wykorzystujące możliwości OpenGL(ES) i zbudowane w oparciu o Qt 5, Frameworks 5. Od strony wizualnej jest to ewolucyjne rozwiniecie serii KDE 4.x, co widać zaraz po uruchomieniu. Jednak zanim ów pulpit ujrzymy, wita nas nowy ekran ładowania (ksplash)

Po załadowaniu właściwej powłoki naszym oczom ukazuje się taki oto obrazek

Nowy motyw plasmy zwie się Breeze i doskonale wpisuje się w trend tworzenia "czytelniejszych" interfejsów użytkownika. Służyć ma temu, między innymi nowy efekt pulpitu, przez twórców nazywany "frosted glass", który ma zapewnić lepszy kontrast wyświetlanych tekstów.

Również domyślne menu (kickoff) przeszło spory lifting, co widać zwłaszcza w monochromatycznych ikonach. Inną zmianą jest ukrycie pola wyszukiwania, które aktywowane jest teraz, poprzez wpisanie danej frazy.

Swego rodzaju nowością jest następca klasycznego menu, znany wszystkim fanom Netrunnera. W Plasma 5 został włączony do głównej gałęzi projektu.

Menadżer widżetów i aktywności

KDE Frameworks 5 wydane

Społeczność KDE ogłosiła wydanie pierwszej wersji "zmodularyzowanych" bibliotek oznaczonych jako KDE Frameworks 5. Znajdziemy tu blisko 50 "frameworków" spełniających różnorakie funkcje, począwszy od lepszej integracji sprzętowej, na sprawdzaniu pisowni kończąc. Co szczególnie istotne, wiele z tych bibliotek jest miedzy platformowa, a ich zależności zostały bardzo zminimalizowane i w sporej części przypadków ograniczają się do samego Qt. Wszystko w pełni zoptymalizowane i gotowe do wykorzystania w aplikacjach.

Kategorie i poziomy

KDE Frameworks 5 zostały podzielone na kategorie (Categories) i poziomy (Tiers). Kategorie odnoszą się do zależności uruchomieniowych:

  • Elementy funkcjonalne (Functional) nie mają zależności uruchomieniowych
  • Integracja (Integration) oznacza kod, który może wymagać zależności uruchomieniowych, w zestawieniu do tego, co oferuje system lub platforma
  • Rozwiązania (Solutions) mają obowiązkowe zależności uruchomieniowe