Plasma 5.5 wydana

Ósmego grudnia 2015 roku deweloperzy KDE wydali nową wersję środowiska oznaczoną jako Plasma 5.5. Pomimo szybkiego cyklu wydań (3 miesiące), znajdziemy tu obszerny zestaw usprawnień i dodatków, które ucieszą wszystkich użytkowników.

Usprawniony Menadżer aktywności oraz nowy aplet Przełącznik działań

Kwestia działania oraz wyglądu menadżera aktywności była szeroko dyskutowana na forum KDE VDG.

Plasma 5.2 — „community design” w akcji

Po kilku miesiącach wytężonej pracy, 27 stycznia 2015 roku, deweloperzy KDE ogłosili wydanie Plasma 5.2. Jest to dobry moment, aby podsumować dokonania KDE Visual Design Group, grupy projektantów, którzy w znaczący sposób odmienili wizualne oblicze KDE. Stworzenie jednolitego, a także spójnego interfejsu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w świecie otwartego oprogramowania. Ciągły deficyt odpowiednich zasobów to codzienność, o czym może świadczyć choćby przykład

Linux podbija Smart TV

Samsung ogłosił, że wszystkie Smart TV wyprodukowane w 2015 będą działać pod kontrolą systemu Tizen. Jest to kolejny krok koreańskiego producenta na drodze do stworzenia jednolitej platformy, która łączy różne urządzenia tej firmy. Tizen działa już na kilkunastu urządzeniach samsunga, wliczając w to kamery oraz "inteligentne zegarki". Wkrótce na rynek indyjski ma wejść pierwszy

Jak być powinno... czyli kilka przemysleń samozwańczego blogera

Każdy bloger ma inny "motywator", który skłania go do pisania. W moim przypadku jest to świadomość, że to o czym piszę, dotrze do jak największej liczby odbiorców. Tyle w teorii, bo praktyka ostatnich miesięcy jest nieco inna.

Daj blogerowi palec, a utnie ci nogę

Konkurs blogowy to wydawałoby się świetny pomysł na rozruszanie społeczności blogowej. Powiedzmy sobie jednak szczerze, w obecnej formie to rozwiązanie się nie sprawdza.

Plasma 5.1 wydana

Po trzech miesiącach wytężonej pracy deweloperzy pracujący nad KDE wydali kolejną wersję powłoki pulpitu, oznaczoną jako Plasma 5.1. Cała seria 5.x to przykład ewolucyjnego podejścia do pulpitu. Twórcy starają się jak najbardziej udoskonalić, znany wszystkim paradygmat pulpitu, czego znamienitym przykładem jest opisywana tutaj wersja.

Szata graficzna

Wraz z Plasma 5.0 zadebiutował nowy temat wizualny, zwany Breeze.

"KDE 5" nie będzie — kilka słów o nowej strukturze i cyklu wydawniczym

Przez wiele lat KDE kojarzone było jako jeden duży zbiór programów i bibliotek wydawanych co 6 miesięcy. Wraz z inicjatywą mającą na celu modularyzację bibliotek (kdelibs, kdebase itd.), czego efektem jest wydanie KDE Frameworks 5 twórcy uznali, żeby uniezależnić od siebie pulpit, biblioteki i programy. Mówiąc krótko, coś, co wiele osób błędnie określa jako KDE 5, zostało rozbite na 3 podstawowe segmenty, cechujące się niezależnym cyklem wydawniczym.

Plasma 5.1 — co szykują deweloperzy?

Miesiąc temu została wydana Plasma 5, tymczasem deweloperzy w pocie czoła pracują nad usprawnieniami, jakie znajdą się w wersji 5.1, której wydanie planowane jest na 15 października tego roku.

KDecoration2 i natywny styl dekoracji okna

Martin Gräßlin na swoim blogu przedstawił nowe API dekoracji okna, które ma zastąpić poprzednie oparte o QWidget.

Plasma 5 wydana

Deweloperzy KDE zaprezentowali pierwsze wydanie nowej generacji pulpitu, oznaczone jako Plasma 5, wykorzystujące możliwości OpenGL(ES) i zbudowane w oparciu o Qt 5, Frameworks 5. Od strony wizualnej jest to ewolucyjne rozwiniecie serii KDE 4.x, co widać zaraz po uruchomieniu. Jednak zanim ów pulpit ujrzymy, wita nas nowy ekran ładowania (ksplash)

Po załadowaniu właściwej powłoki naszym oczom ukazuje się taki oto obrazek

Nowy motyw plasmy zwie się Breeze i doskonale wpisuje się w trend tworzenia "czytelniejszych" interfejsów użytkownika.

KDE Frameworks 5 wydane

Społeczność KDE ogłosiła wydanie pierwszej wersji "zmodularyzowanych" bibliotek oznaczonych jako KDE Frameworks 5. Znajdziemy tu blisko 50 "frameworków" spełniających różnorakie funkcje, począwszy od lepszej integracji sprzętowej, na sprawdzaniu pisowni kończąc. Co szczególnie istotne, wiele z tych bibliotek jest miedzy platformowa, a ich zależności zostały bardzo zminimalizowane i w sporej części przypadków ograniczają się do samego Qt.