Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ciekawe projekty KDE w Google Summer of Code

Google Summer of Code to przedsięwzięcie Google w ramach którego studenci z całego świata mogą pracować nad wybranym projektem open source, a wujek "wyszukiwarka" im jeszcze za to zapłaci. Oczywiście w tym zacnym gronie nie mogło zabraknąć KDE. Poniżej przedstawię kilka interesujących inicjatyw nad którymi pracują tegoroczni studenci.

Plasma Components

Od wersji 4.6, KDE posiada możliwość tworzenia apletów plasmy w QML. Daker Fernandes Pinheiro pracuje nad stworzeniem graficznych komponentów dla plasmoidów napisanych w QML. Głównym celem tego projektu jest zapewnienie integracji graficznej z pozostałymi elementami pulpitu Plasmy. Jest to jeden z niezbędnych kroków ku Plasma 2 oraz KDE 5. Wśród dotychczas ukończonych komponentów autor wymienia:

Switch ButtonRow ButtonColumn ScrollBar ScrollDecorator

Więcej informacji:http://codecereal.blogspot.com/2011/07/back-to-plasma-components.html

Usprawnienia w obsłudze błędów podczas przesyłania plików

Cyril Oblikov pracuje nad usprawnieniami w obsłudze błędów podczas przesyłania plików. Pierwszym etapem są zmiany w KIO File Transfer. Dotyczą one lepszej obsługi przesyłania dużych plików, a właściwie błędów jakie mogą się pojawić podczas tej operacji. Całość ma doprowadzić do uniknięcia sytuacji, gdzie przesyłanie plików jest blokowane przez komunikat systemu KIO. Wszytko ma być jak najbardziej transparentne dla użytkownika końcowego oraz nie blokować kopiowania. Autor przedstawił 2 filmiki prezentujące dotychczasowe zmiany.

http://vimeo.com/26618749orazhttp://vimeo.com/26624114

Więcej informacji:http://en.munknex.net/2011/07/gsoc-errors-handling-during-file.html

Synchronizacja subskrypcji podcastów

Student o jakże ciekawym, nietuzinkowym nicku (x8lucas8x) pracuje nad synchronizacją podcastów w amaroku. Twórca na przykładzie usługi GPodder przedstawia na zrzutach ekranu poszczególne kroki, oraz dotychczasowy postęp prac.

Okno konfiguracyjne inicjujące usługę "GPodder"

Synchronizacja zakończona sukcesem

Więcej informacji:http://pinguimengenheiro.blogspot.com/2011/07/gsoc-podcast-subscribtio... 

Komentarze

0 nowych
Ave5   8 #1 20.07.2011 12:47

Dopiero się dowiedziałem, że będzie Plasma 2. Wcześniej z jakiegoś powodu zakładałem, że tylko numerki całego środowiska się zmieniają (w oficjalnych nazwach oczywiście, wiadomo że nie w pakietach).

webnull   9 #2 20.07.2011 20:35

No to pozostaje czekać na KDE5 i Plasma 2, mhm... ciekawe jakie będą te nowości aż się doczekać nie mogę :>

lucas__   13 #3 21.07.2011 11:49

Ave5, webnull

Akurat o Plasma 2 i KDE 5 trudno cokolwiek na razie powiedzieć. Jedyne co wiadomo na pewno to to ze deweloperzy nie szykują żadnych większych rewolucji, ma to być płynna kontynuacja serii 4.x