Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Co nowego w Plasma Active?

O Plasma Active pisałem już jakiś czas temu. Dla tych, którym nie chce się czytać moich poprzednich wypocin ehm... wpisów, dwa słowa przypomnienia. Podstawowe założenia całego projektu są dosyć proste - stworzyć atrakcyjny wizualnie interfejs użytkownika, przy wykorzystaniu istniejących technologi, obejmujący szerokie spectrum urządzeń - tym jest w skrócie Plasma Active

Deweloperzy w ciągu ostaniach kilku tygodni skupili się głownie na małych poprawkach, które znacząco poprawiają wygląd całości. Mimo, iż w wielu przypadkach jest to "czysta kosmetyka", znalazło się kilka efektownych nowości do których można zaliczyć:

Ulepszony układ wirtualnej klawiatury

Wraz z wprowadzeniem nowego układu klawiatury, autorzy podkreślają, iż jest on dużo lepiej przystosowany dla tabletów. W tym przypadku zajęto się głownie lepszym wyeksponowaniem najczęściej używanych znaków. Mimo, iż klawiatura wirtualna w żadnym wypadku nie zastąpi fizycznej, twórcy starają się, aby praca z nią była jak najbardziej przyjemna.

Górny panel i przełączanie okien

Deweloperzy zajęli się również wyglądem górnego panelu, dającego dostęp do ustawień sieci, zasilania itd. Do tej pory po najechaniu na dany element pojawiał się efekt powiększenia, który umożliwiał lepsze trafienie w odpowiednią pozycję. Autorzy zrezygnowali z tego rozwiązania, zwiększając po prostu wysokość panelu. Oprócz tego twórcy postanowili zmienić sposób przełączania okien, pojedynczy przycisk uruchamiający tryb "expo" ma zostać zastąpiony przez miniaturki programów umieszczone na panelu, które będą się powiększać po najechaniu nań palcem, myszką (co tam kto woli ;)).

Nowy przełącznik aktywności

Plasma Active doczekał się również nowego przełącznika aktywności (Activity Switcher). Nowa wersja posiada interfejs w stylu koła, który został umieszczony z prawej strony. Całość pozwala na swobodne zmienianie aktywności, oferując przy tym możliwość ich podglądu.

Nic tak nie pobudza wyobraźni jak szansa obejrzenia na żywo, dlatego deweloperzy przygotowali stosowne videoNieskromnie dodam, że wszystkie GNOME Shelle, Unity mogą się schować ;)

Więcej informacji:http://vizzzion.org/blog/2011/05/whats-new-in-plasma-active/

 

Komentarze

0 nowych
  #1 12.05.2011 10:20

Bez obrazy, ale koncepcja przełączania aktywności została nieco podpatrzona z koncepcji przełączania wirtualnych pulpitów z GNOME-Shell.
Oczywiście sam jestem użytkownikiem KDE SC i kocham swój pulpit. Zdaję sobie również sprawę, że zespół KDE wykonał lepiej pomysł dodania bocznego switchera niż zespół GNOME. Nie zmienia to jednak faktu, że w GNOME-Shell mamy coś bardzo podobnego.

  #2 12.05.2011 12:51

@notgnucy Oprócz tego, że cały system Actyvity został umieszczony po prawej stronie ekranu to żadnych powiązań z dynamicznymi pulpitami w GNOME nie czaję, więc jak mógłbyś to wyjaśnij mi te podobieństwa.