Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Czego można się spodziewać w Plasma Active 4?

Jeszcze nie opadł kurz po wydaniu Plasma Active 3, a deweloperzy KDE już pracują nad nową wersją. Premiera Plasma Active 4 planowana jest na marzec, a cały interfejs ma bazować na KDE 4.10. Jest to bardzo dobra wiadomość z kilku powodów, oznacza to bowiem pierwszy krok w stronę integracji "desktopowego" wydania z interfejsem przeznaczonym na ekrany dotykowe. Inną równie ważną kwestią, będzie uproszczenie "budowy" pakietów instalacyjnych dla poszczególnych dystrybucji. Do tej pory bowiem, poza oficjalnym wydaniem opartym o Mer, instalacja i konfiguracja Plasma Active była dosyć czasochłonna. Ma się to zmienić wraz z wydaniem nowej wersji, która oprócz łatwiejszej instalacji i większej integracji z biurkowym wydaniem, będzie zawierać także szereg ulepszeń i nowości. Najważniejsze z nich to:

  • Szybsza i bardziej niezawodna przeglądarka internetowa.
  • Szereg poprawek w module klawiatury ekranowej.
  • Poprawiona wydajność menadżera plików, zwłaszcza przy otwieraniu dużej ilości katalogów i danych.
  • Integracja z ownCloud oraz interfejsem Plasmy. Warto zauważyć, że nowy program jest tworzony na bazie oficjalnego klienta, we współpracy z jego deweloperami, o czym możemy przeczytać na blogu jednego z programistów.
  • Tryb deweloperski, mający za zadanie ułatwienie pracy z urządzeniem.
  • Nowy moduł alarmu.
  • Wsparcie społeczności dla nowych urządzeń takich jak np. Nexus 7.

Aplikacje

Nowości w samym interfejsie to oczywiście nie wszystko, warto bowiem mieć pod ręką klika przydatnych aplikacji. Jedną z nich jest klient KDE Telepathy dla Plasma Active, tworzony przez Artura Dębskiego. O samym programie można przeczytać na blogu autora.

Warto również pamiętać, że z Qt/QML korzystają także Sailfish, BB10 oraz Ubuntu Phone, co znacznie poszerza asortyment natywnych aplikacji dla Plasma Active.

A może coś z Androida?

To jeszcze nic pewnego, ale być może doczekamy się obsługi programów z Androida, tym bardziej, że chęć sfinansowania takiego przedsięwzięcia wyraził twórca Netrunnera oraz szef Blue Systems.

Therefore regarding Android:

Is there anyone in KDE who knows how such a compatibilty layer could be
done and capable of doing the work?
I could imagine Blue Systems to sponsor this specific project if there
is any volunteer with a sound plan.

Greetings, Clemens.

Cała propozycja została entuzjastycznie przyjęta przez Arona Seigo:

(...)i'll send you an email off-list to discuss details further ...

Vivaldi

Po dosyć poważnych problemach z chińskim podwykonawcą, prace nad tabletem posuwają się zgodnie z planem. Co prawda deweloperzy nauczeni doświadczeniami z zeszłego roku nie chcą ujawniać zbyt wielu szczegółów, można się jednak domyślać, że premiera urządzenia odbędzie się niedługo po wydaniu Plasma Active 4. O tym jak będzie naprawdę, przyjdzie nam jeszcze przekonać. 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
KyRol   19 #1 29.01.2013 00:41

Marzy mi się przetestowanie PA w moim tabie. Problem w tym, że to jest budżetowy low-end parametrami gorszy od Spark... Twórcy portu XBMC natknęli się na pewien błąd i okazało się, że kolesie od Allwinnera nie chcieli usunąć luki...

GregKoval   8 #2 29.01.2013 01:37

Nie sądzę aby Ktp Active trafiło do wydania czwartego PA. Program jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju i wątpię czy autor zdąży wyrobić się do marca, kiedy to zapowiedziano premierę PA4.

PS. Właśnie miałem pisać o tym programie.

foreste   16 #3 29.01.2013 02:10

A ta integracja active plasma nie spowoduje efektu tego z windows 8 ze metro zintegrowane z zwykłym pulpitem ? i będę miał wybór jaki chce mieć pulpit jak teraz na kde 4.9 ?.

N4R   3 #4 29.01.2013 07:45

Jaka dystrybucje szczegolnie polecacie do przetestowania KDE? Normalnie siedze na Ubuntu Unity.

  #5 29.01.2013 09:54

OpenSuse

GregKoval   8 #6 29.01.2013 10:24

@foreste

Oba pulpity będą tylko miały wspólne elementy, przy czym ich zachowanie (elementów) będzie zależało od tego w jakiej powłoce będą użyte.

@N4R

Jakąkolwiek! :)

Frankfurterium   10 #7 29.01.2013 10:35

A jak jest z konfigurowalnością? Chyba na wszystkich screenach widać ten sam motyw, zestaw kolorów etc. W PA odarto KDE z największego atutu czy jednak wszystko jest do zmiany?

dragonn   11 #8 29.01.2013 10:43

Aj ja się zapytam jak wygląda kwestia akceleracji na GPU - jak wiadomo na tabletach nie mam pełnej obsługi OpenGL, tylko zubożało wersją OpenGL ES - tak że teraz pytanie, czy Plasma Active wspiera GLESv2? Bo szukam jakiegoś środowiska graficznego na mojego tableta.

jajecpl   10 #9 29.01.2013 10:54

@ dragonn
kde-windows-manager-gles

This package contains KWin, the KDE window manager, featuring hardware-accelerated compositing effects.

This package was compiled with support for OpenGL ES 2.0, before installing please make sure your video driver supports it. This package is part of the KDE base workspace module.


Jest w repo....

GregKoval   8 #10 29.01.2013 11:07

@Frankfurterium

Niestety nie ma jeszcze ułatwień pod tym względzie. Jako fan Archa możesz zmienić motyw edytując pliki konfiguracyjne. PA ma chyba dwa lub trzy motywy w zestawie. Można podłożyć także własną teksturę, czyli te tło które widać w oknie rozmowy Ktp Active i zmodyfikować krawędzie okna. Dzieki temu można stworzyć dość ciekawe własne motywy i choć szału nie ma to chyba QML ma większe możliwości niż Oxygen w desktopie.

dragonn   11 #11 29.01.2013 11:19

@jajecpl, dzięki, trzeba wypróbować, szkoda że nie ma w repo Arch ani w AUR, ale poradzę sobie sam

lucas__   13 #12 29.01.2013 11:20

@GregKoval
"PS. Właśnie miałem pisać o tym programie."
Biorąc pod uwagę jak często nasze tematy się pokrywają, nie powinno to nikogo dziwić ;p
@foreste
Tak jak napisał GregKoval, będziesz mógł sobie wybrać, czego chcesz używać. O sytuacji z win8 nie może być mowy.
@Frankfurterium
Motyw plasmy itp będzie można spokojnie zmienić, jednak ze względu na fakt, że PA jest tworzona z myślą o ekranach dotykowych wiele opcji stało się zbędnych. I faktycznie w porównaniu do wersji biurkowej, całość jest powiedzmy bardzo minimalistyczna.
@sprae
Obecnie używam Netrunnera, który, że tak powiem posiada wszystko out of box z kodekami itd. Jednak wiele osób woli bardziej minimalistyczne dystrybucje. Chociaż ja wyznaję zasadę, że nie ważne czego używasz, grunt żeby było z KDE ;p
@dragonn
KWin posiada backend dla OpenGL ES 2.0 od wersji 4.7 :) http://blog.martin-graesslin.com/blog/2011/07/running-kwin-with-opengl-es-2-0/

xomo_pl   24 #13 29.01.2013 11:23

KDE od zawsze mi się podobało, jeszcze przed "erą" visty miało bardzo fajny styl a teraz to już w ogóle wyglada bdb. Gdybym miał się przesiadać na linuxa to tylko z KDE :)

dragonn   11 #14 29.01.2013 13:36

@lucas_ czyli instalając zwykłego kwin będzie on działa z wsparciem dla gles? Czy muszę go skompilować samemu dodając odpowiednią opcję?
EDIT

Już widzę, chyba będę sam musiał skompilować, a myślisz że da radę to zrobić z kwin-standalone-git? Na początek nie potrzebuję całego kde w pakiecie, najpierw chce przetestować samego kwin

Autor edytował komentarz.
GregKoval   8 #15 29.01.2013 13:41

@dragonn

Obie wersje KWin są w repo Ubuntu.

dragonn   11 #16 29.01.2013 13:54

@GregKoval zauważ że nie mam Ubuntu, a Arch :P, a i tak na początek przetestuje wersję standalone nie wymagającego całego KDE za sobą.

morfis   2 #17 29.01.2013 15:12

Żeby było tylko chociaż jedno wspierane urządzenie działające w pełni out of the box: http://community.kde.org/Plasma/Active/Devices A tu albo brak sprzętowej akceleracji grafiki, albo nie działający ekran dotykowy.

dragonn   11 #18 29.01.2013 22:05

@morfis projekt jest w wczesnym studium rozwoju, ale dam głowę że dał bym radę uruchomić to moim tf300t z akceleracją i działającym dotykiem - obie rzeczy mi już działają, ale stwierdziłem że najpierw spróbuję e17 - też wspiera gles, a na pewno jest lżejsze od całego kde i nie wymaga tyle czasu na kompilację. Jest już na etapie budowania go ;).

morfis   2 #19 01.02.2013 01:35

@dragonn to kwestia wsparcia sprzętu. Niestety bez akceleracji grafiki korzystanie z Plasma Active nie będzie przyjemne. Z tego co widzę to twój ASUS Transformer Pad TF300T jest wyposażony w układ NVIDIA Tegra3. Może istnieją dla tego układu dobre sterowniki dla Linuksa.
Niestety ze sterownikami dla układów Intel Atom (szczególnie tych bazujących na układach PowerVR) jest dużo gorzej. Np. dla GMA 3650 producent udostępnia tylko sterownik binarny dla Xorg 1.9: http://communities.intel.com/message/155252 Sterownik w kernelu (gma500_gfx) oferuje jedynie wsparcie dla akceleracji 2D, które niestety dla QML korzystającego z OpenGLES jest niewystarczające.